Panneeko ajattelemaan ?

Toverit!

Mitä oltaisiin rahalla saatu kotimassa.
Jos ei ajatteluta, niin eipä sitten muukaan.
Turha sitten puhua köyhemmistä enää.

-Kallein yksittäinen lentolasku syntyi vuonna 2011 Halosen vierailtua Etelä-Afrikassa ja Namibiassa.

Lennon hoitanut saksalainen DC Aviation -yhtiö veloitti matkasta 481 173 euroa. Halonen tapasi matkan aikana muun muassa Etelä-Afrikan presidentin Jacob Zuman.

Matkalle osallistui myös kuvausryhmä, joka teki presidentti Halosesta dokumenttia.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinä päätät

      issakainen


      ❤ 5Suosittele

      Varoituslanput vilkkuvat Espanjalle ja Slovenialle – ja koko EU:lle!
      6.5.2013 11:04 Martti Issakainen Ulkomaat EU rahoitus velkaantuneet maat 10 kommenttia ilmoita asiaton viesti
      Kahden EU-ja euromaan talous antaa aihetta erityisen syviin otsaryppyihin Brysselissä.

      Komission taloussyynissä Espanja ja Slovenia saivat erityiset varoitukset sekä julkisen- että yksityisen velkataakan huolestuttavasta epätasapainosta. Komission mielestä Espanjan pitää tehdä vielä” kovempia poliittisia toimenpiteitä” talouden tasapainottamiseksi. Suomeksi sanottuna se merkitsee lisää säästöjä ja sitä kautta lisää työttömyyttä. Maan nuorisotyöttömyys on jo nyt lähes 60 %. Koko työttömyys n. 27%. Kansa lähtee joko kaduille tai maasta pois työnhakuun muualle EU-maihin. Todellinen työttömyys on vielä tilastoituja korkeampi. Espanjan väkiluku pieneni 200 000 henkeä viime vuonna.

      Toisen murheenkryynin Slovenian pitäisi vielä tällä viikolla esittää EU:n kommissiolle talouden saneeraussuunnitelma. Tutut evästykset Brysselistä julkisen sektorin karsimisineen sekä valtion omaisuuden yksityistämisineen.Tietenkin edellyttäen, että niitä löytyy.

      Komission yksi ja sama lamalääke potilaasta riippumatta johtaa kyseisten maiden talouskasvun supistumiseen ja työttömyyden kasvuun sekä sitä kautta koko Euroopan talouden alamäen jyrkkenemiseen. Tätäkö halutaan?

      ”Vanhat kriisimaat Irlanti, Portugali, Kreikka ja Kypros, jotka ovat päässeet ”erityishoitoon” eivät ole mukana tässä Komission epätaspainoluettelossa. Ikäänkuin niiden tilanne olisi jotenkin paremmalla tolalla.

      Kaikkiaan 13 talouden epätasapainomaata Espanjan ja Slovenian lisäksi , jotka saivat kommission kevätterveiset olivat: Belgia, Bulgaria, Britannia, Hollanti, Italia, Malta, Ranska, Ruotsi,Suomi ja Unkari.

      Komission raportti makroekonomisista epätasapainoista kuuluu uuteen vuotuiseen EU-maiden valvonta- ja korjausmekanismiin. Isoveli valvoo entistä tiukemmin.

      Nyt annetun raportin tarkoituksena on, että maat työstävät kansalliset reformiohjelmat tilanteen korjaamiseksi. Toukokuun 29 päivänä komissio antaa omat suosituksensa kyseisille maille.

      Kysymys kuuluu mikä tässä edistää talouskasvua?

      ps. Koskahan Suomi menettää AAA-statuksen? US

      Lienee montakin syytä ajatella?

      Jutta sanoi että on peiliin katsomisen paikka ja se pitää paikkansa,
      meidän jokaisen kohdalla.
      Jos ja kun olemme Kreikan asemassa niin jokainen joka ei osallistunut
      kansaäänestysvaatimukseen on syyllinen omalta osaltaan,
      koska valinnat tehdään nyt, aika käy vähiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1920
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1663
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1207
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      547
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe