Jose Parramonin kirjaa

saisiko vielä

Yksi parhaista piirustustaidon kirjoista on mielestäni Jose Parramonin Piirustustaidon kirja (ISBN 951-0-14849-0), mutta sitä ei ole enää myynnissä kun se on jo 1988 vuosikertaa. Kirjastosta se on, mutta tekisi mieli hankkia itselle oma. Siinä on opetettu hyvin ensin piirtämisen perustiedot ja sen jälkeen eri tekniikat. Muitakin olen katsellut mm. Otavan piirustuskirjaa ja Kimmo Pälikön kirjaa.

Oletteko tavanneet muita hyviä piirustustaidon kirjoja, joita olisi vielä saatavissa kirjakaupoista?

2

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • printmaker

      Moi,

      Jose M. Parramonin kirja on hyvä, minulta löytyykin se itseltäni kovakantisena...

      Kannattaa katsoa sellaista kirjaa kuin Onni Oja - piirtämisen taito. On myöskin hyvä kirja.

      Kannattaa piirtää paljon, se antaa enemmän kuin tuhat kirjaa...

      • peacemaker

        Nimenomaan kannattaa piirtää, mutta kyllä minä olen oppinut paremmin piirtämään, kun olen lukenut ammattilaisten kirjoista vinkkejä perspektiivistä, varjoista, sommittelusta jne.

        Tuo Oja on sinänsä hyvä piirron kirja, mutta se on kokonaan mustavalkoinen. Suomalainen myy sitä webin kautta tarjouksena 19.90€.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      47
      2498
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2477
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2372
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      57
      2145
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1867
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      84
      1685
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      1143
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1024
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      1005
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      56
      886
    Aihe