Hei, tarjoaako mikään vakuutusyhtiö mitään palvelua sen varalle, että auto jättää tielle? Onko olemassa mitään sijaisautopalveluita? Siis että jos jään tienposkeen, niin vakuutusyhtiöltä tulisi sijaisauto, jolla matka jatkuisi?
Ei ole pakko olla vakuutusyhtiöltä, mutta jotain tällaisia palveluita varmaankin on?
Tielle jääminen ja vakuutus
10
270
Vastaukset
- dsfgvsd
Autoliiton al turva on sinnepäin
- vw passattilainen
eiköhän kaikilla vakuutusyhtiöillä pitäisi olla jonkinlaisia vakuutuksia ähän. Itsellä Ifin jatkuvuusturva joka testattiin kuukausi sitten täysillä. Passatti jäi tienposkeen ja auto hinurilla huoltoon ja pariksi viikoksi laina-auto ajoon kunnes oma auto alla jälleen.
- entäs?
maksaako tuo jotain?
- Tyhmä kysymys.
entäs? kirjoitti:
maksaako tuo jotain?
"maksaako tuo jotain?"
Totta kai se maksaa. Kysy vakuutusyhtiöstäsi. Nuo "turvat" saa yleensä Kasovakuutusten lisäksi. Erillisinä niitä ei saa. - Vanha lauennut
Tyhmä kysymys. kirjoitti:
"maksaako tuo jotain?"
Totta kai se maksaa. Kysy vakuutusyhtiöstäsi. Nuo "turvat" saa yleensä Kasovakuutusten lisäksi. Erillisinä niitä ei saa.Joo ja usein ikärajoituksia autolle..., eikä korvaa jos laukeaa omaan pihaan.
- zpii
On syytä huomata, että ainakaan minun tapauksessani (Tapiola) oma vakuutukseni ei ole sijaisautolla voimassa.
Jos siis esim. kivi iskee sijaisauton tuulilasin rikki, joudun maksamaan lasinvaihdon tai ainakin sijaisauton 500 euron omavastuun (vrt. oman vakuutukseni omavastuu 160 e). Jäi hiukan epäselväksi kumman tässä lasitapauksessa.
Tarjolla olisi ollut myös lisäturva 10 e/vrk, joka olisi poistanut omavastuun, ilmeisesti myös tuulilasin osalta.
Ei kaikenkaikkian on hiukan harhaanjohtavaa mainostaa ilmaista sijaisautoa. Hyvällä tuurilla se on ilmainen, huonolla tuurilla voi maksaa 500 e tai enemmänkin (tuulilasinvaihto). - MERSUKUSKI
Hanki Mersu, niin siihen kuuluu tiepalvelu, edellyttäen että edellisestä huollosta ei ole kulunut liian kauaa. Muistaakseni 1.5 vuotta enempää.
- onnellinen opelisti
Eivät mersut ole ainoita.
- eivätkö Mersut ole?
Ainoita jotka jättää tielle?
- Plööö
eivätkö Mersut ole? kirjoitti:
Ainoita jotka jättää tielle?
Bua ha haaa.
Mersut, paskatit ja ooppelit hinauksessa... Provopellet, ei ne jätä tielle...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh932225Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1561828- 1751370
- 233836
- 65764
- 62759
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10751Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako212623- 49607
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </349591