Jäämeren sulaminen synnyttää uusien reittien mahdollisuuden pohjoisella pallonpuoliskolla.
Asia selviää Aalto-yliopiston raportista Arktinen Myrsky –Globaalin logistiikan muutokset ja miten Suomi niistä hyötyy.
–Suomen geopoliittinen ja taloudellinen asema muuttuu merkittävästi vuoteen 2040 mennessä, raportissa kerrotaan.
Ilmaston lämpeneminen mahdollistaa Kanadan ja Venäjän pohjoisten energiavarojen hyödyntämisen. Venäjän halki Pietari Vladivostokiin kulkevan Trans-Aasian junaradan tekninen uudistaminen avaa nopean pääsyn Aasiaan.
Trans-Aasian junarata avaa Suomelle nopeat yhteydet Aasian neljän miljardin ihmisen markkinoille.
Lisäksi luoteis- ja koillisväylien käyttöönotto 2020-luvulla muuttaa telakkateollisuuden vientimahdollisuuksia, kun pohjoisen reiteille tarvitaan uudenlaisia aluksia.
–Pohjois-Euroopan maat saavat uuden reitin energian lähteille, ja riippuvuus Venäjän öljy- ja kaasuvaroista vähenee, raportti kertoo.
Tutkijat esittävät, että satama rakennettaisiin Jäämeren rannikolle Kirkenesiin tai Tromssaan. Jos se yhdistettäisiin junaradalla Helsinkiin ja tunnelilla Tallinnaan, reitti johtaisi Suomen kautta Välimerelle saakka.
Raportti korostaa, että Suomi sijaitsee täsmälleen Shanghain ja Los Angelesin puolivälissä. Sijainti sopii tutkijoiden mielestä erittäin hyvin lentoliikenteen solmukohdaksi Aasian ja Pohjois-Amerikan välissä.
–Ajan mittaan tällaisella satamalla, junaradalla ja lentokentällä olisi suuri merkitys EU:lle, koska se toimisi EU:n ja itäisen Euroopan maiden reittinä Jäämerelle, raportissa todetaan.
Raportin tekijät tulevaisuudentutkija Mika Aaltonen ja USA:n hallituksen neuvonantajana työskennellyt Mikael Loescher suosittelevat Suomen päätöksentekijöitä arvioi. (US)
Koilisväylän avautuminen jättipotti Suomelle
31
272
Vastaukset
- Susaane Vega
Ainut vain että sen pitäisi ensin avautua, muutenhan siellä olisi ruuhkaa.
Onko siellä nyt montakin laivaa?- On siellä
Joka vuosi enemmän.
- Salty Dog
No montako laivaa siellä sulalla Koillisväylällä seilaa nyt, kun on kerran lisääntynyt?
- Kylmää kuin Ryssässä
Helppo laskea
http://www.marinetraffic.com/ais/fi/ Tuosta päivitys, niin denialistien ei tarvitse länkyttää olemattomasta liikenteestä ennen purjehduskauden alkua.
http://barentsobserver.com/en/business/2013/06/preparing-record-season-northern-sea-route-06-06- Vega Taristi
Ja vielätä ympäri vuoden.
- rydnack
Joku taho ilmeisesti meilläkin haluaa ilmeisesti vastustaa työn ja toimeentulon lisäystä pohjoiseen avautuvan uuden logistiikkareitin myötä?
Hmmm.. tuttu ummehtunut persupierun haju nyt kyllä tässä leijuu vahvana. Pelottavia ULKOMAALAISIA ehkä koillisväylää myöten seilaamassa meille? - Limas Tutkimus
Koillisväylän pitää ensin avautua, ennenkuin jonkuin Himassen kaltaisen ennustajaeukon mainitsema kassakone alkaa kilistä.
Taas on kyse jonkun vajaaälysen mallinnuksesta tonka ulostus on syötetty jollekkin idioottikomitealle, jonka seurauksena kettutyttömedia repäisi pikkuhousunsa.Kova on länkytys Koillisväylän olemattomasta liikenteestä ennen purjehduskauden alkua. Ei taida olla kaikki inkkarit kanootissa?
- skönäri -steve
Kollimaattori kirjoitti:
Kova on länkytys Koillisväylän olemattomasta liikenteestä ennen purjehduskauden alkua. Ei taida olla kaikki inkkarit kanootissa?
Milloin se purjehduskausi alkaa ja milloin päättyy.
skönäri -steve kirjoitti:
Milloin se purjehduskausi alkaa ja milloin päättyy.
Purjehduskausi alkaa kesäkuun lopussa jatkuen marraskuulle, vähän alusten tyypin ja jääkelien mukaan.
- 683214
No Kollimaattori nyt sitten vaan kommentoimaan älykkäästi nimimerkki NS:n esittämiä karttoja. Odotan innokkaasti.
- Kylmää kuin Ryssässä
Osaako kukaan sanoa milloin purjehduskausi alkaa? Syksy on kohta ovella ja laivat puuttuvat.
http://www.marinetraffic.com/ais/fi/ - ,mnb.
Persut kuulemma vastustavat tuotakin taloudellisen toimeliaisuuden kasvatusta. Menettävät kannattajia kun kurjuus vähenee.
- Venäjän Karhu
Venäläiset itse vastuttavat "Pohjoinen Ulottuvuus" hourimointia imperialismina
jonka tarkoitus on päästä käsiksi Venäjän pohjoisiin luonnonvaroihin.
Jostain syystä aihe on esitetty suomessa loistavana visiona, muualla maailmalla kukaan ei ole kuullut mistään pohjoisesta ulottuvuudesta.
Taas yksi suuruudenhullu poliittinen komitea, joka nylkee Venäjän karhua vaikkei sitä ole kaadettukkaan eli koillisväylän sulaminen käytettävään kuntoon ei ole näköpiirissä muualla kuin ilmastoidioottien houreissa eli ilmastomalleissa.
http://www.hs.fi/english/article/The Northern Dimension initially got a chilly reception in Russia/1135220087878 - Vieläkin näyttää
Tyhjältä
- Tollo-peloton
Oishan tuo tosi kiva etu suomelle, mutta ei taida koskaan toteutua.
Varsinkin, kun tämä nykyinen lämpöjakso on jo kääntymässä kylmenevään päin...- uterus
Parin kolmen vuoden sisään kun loputkin jäät ovat lähteneet alkaa valtaisa buumi ja siihen on hyvä päästä jollain tavoin mukaan.
Koska ihmisperäiset co2 -päästöt lämmittävät ilmastoa on trendi hyvin selvä. Jotkut yksinkertaisemmat ja/tai maksetut henkilöt eivät tuota vielä ole ymmärtäneet mutta eiköhän hidasjärkisemmillekin tuo muutos lähivuosina avaudu.
- hohhoijaa
Me tienataan ilmastonmuutoksella!
Ilmastonmuutos on Suomen uusi Nokia. - Jää Kyyhky
Ei yhtään laivaa sulalla koillisväylällä.
On se kumma kun eivät käytä hyväkseen kun matka aika lyhenee
ja polttoainetta säästyy.
Venäjä ei edellekkään halua mitään Arktinen ulottuvuus sopimusta, jonka
perusteella Suomessakin luullaan päästävän huseemaan Venäjän luonnonrikkauksia kuin omiaan.
Kyllä ne osaa määrätä niistä itse ilman sopimuksiakin.
Luoteisväylällä sentään on havaittu työnnettävän yhtä soutuvenettä.Koillisväylä ei ole (vielä) sula, joten väärin meni sekin. Laivoja siellä kyllä kulkee.
Et vaan osaa.- skönäri 666
Kollimaattori kirjoitti:
Koillisväylä ei ole (vielä) sula, joten väärin meni sekin. Laivoja siellä kyllä kulkee.
Et vaan osaa.eI YHTÄ AINOAA KAUPALLISTA LAIVAA eli korkeintaan venäläisiä sotalaivoja tai jäänmurtajia.
- setä neuvoo.
Ilmeisesti joku yksinkertainen teinipoikuli yrittää tihrustaa marinetraffic.com -kartasta AIS-koodeja.
Setä voi nyt kertoa: eivät ne siellä sillä alueella näy.
Jos ei osaa niin ei kannata tuhertaa. - yksinkertainen teini
Setä tietää että tänä vuonna on alueella vaivanneet eskimomerirosvot ja sen takia alukset sulkevat AIS-lähettimen.
Onneksi vielä viimevuonna ei alueella ollut eskimoerirosvoja ja aluksilla oli lähettimet päällä ja ne näkyivät harrastelia saiteilla.- skönäri 666
Näihän se on vaikka väylä on jäistä vapaana niin eskimonmerirosvojen pelosta ei kauppalaivat reitille uskallaudu muuten kun sammutetuin lyhdyin.
- Greenman
Tästä vuodesta tulee Koillisväylän liikenteelle uusi ennätysvuosi. Koskaan aikaisemmin Venäjän Federaatio ei ole myöntänyt näin paljon lupia laivoille Koillisväylälle. Tällä hetkellä luvat on myönnetty 213 laivalle: http://www.nsra.ru/en/razresheniya/. Koillisväylä alkaa olla ruuhkainen!
- Missä palmupuut...
http://www.nsra.ru/en/razresheniya/ Tuosta kun kopio alusten nimet
tänne: http://www.marinetraffic.com/ais/fi/datasheet.aspx?datasource=SHIPS_CURRENT&alpha=A&level0=200
niin näkee että alukset ovat valinneet eteläisen reitin.
- jäätävää keliä
Voihan niitä lupia myöntää vaikka kuinka paljon, mutta eipä vaan niitä laivoja siellä näytä kulkevan. Jäässä on väylä edelleenkin.
- GREENMAN 33
Laivojen määrän voi exrapuloida, näiden myönnettyjen lupien perusteella ja sen mukaan laivoja on koillisväylällä tälläkin hetkellä enemmän kuin koskaan. Lisäksi kuin huomioidaan aiesopimukset niin päästään alli 2% VIRHEMARGINAALIIN
- Fysiikan laet?
Jotain tuolta puuttuu? Ai niin . Sula vesi
http://igloo.atmos.uiuc.edu/cgi-bin/test/print.sh?fm=07&fd=19&fy=2012&sm=07&sd=19&sy=2013
Jää minimistäkään ei enään puhuta, vaikka senhän pitäisi vuosi vuodelta olla suurempi ilmiö, kun on aina vaan lämpimämpää. - Greenman
Denialisteille oli Arktisen merijään sulamisessa vuosi 2007 järkytys, jota selitettiin täydelliseksi poikkeavuudeksi, jota ei enää ikinä tule tapahtumaan. Vuoden 2007 jälkeen alkoi Arktisen merijään "toipuminen", jota erityisesti Anthony Watts ja Steven Goddard hehkuttivat. Esimerkiksi vuodelle 2012 Goddard ennusti jääminimiksi 5.5 miljoonaa neliökilometriä, ja Goddard sanoi lyövänsä vetoa 1000 dollarista kaikkien kanssa, ettei vuonna 2012 tule jääminimiä. Toivottavasti Goddard on muistanut maksaa kaikille vetonsa.
Nyt denialisteille on Arktisen merijään uusi nollapiste vuosi 2012, josta on alkanut Arktisen merijään uusi "toipuminen". Ihmettelen vaan, että kuka voi uskoa Watts ja Goddard jääjuttuja, ja vieläpä siteerata heitä tällä palstalla?
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731930Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471217
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462