YK on käynnistänyt maailmanlaajuisen neuvoa-antavan äänestyksen siitä, miten ihmiset haluaisivat maailmaa parannettavan vuoden 2015 jälkeen.
Äänestyksessä on 16 vaihtoehtoa, joista voi valita 6 maailmanparannuskeinoa.
http://www.myworld2015.org/
Kun tuloksia tarkastelee, niin mielenkiintoista on, että vaihtoehto ”Action taken on climate change” on maailmanlaajuisesti listan viimeisenä.
Suomi on tietenkin oma lukunsa. Äänestäjien profiileja voi analyysiosiossa suodattaa mieleisekseen. Esim suomalaisten, peruskoulun suorittaneiden 16-30 -vuotiaiden naisten joukossa ilmastonmuutos on jo neljännellä sijalla.
http://data.myworld2015.org/
N.B. HDI (Human Development Index) on asuinmaan terveyttä ja hyvinvointia kuvaava indeksi.
YK: Äänestä maailma mieleiseksesi!
--------
2
82
Vastaukset
- pollster
YK vetänee tästä sellaisen johtopäätöksen että tarvitaan lisää ja radikaalimpaa AGW-propagandaa. Aivan ilmiselvästi ihmiset eivät osaa panna asioita oikeaan tärkeysjärjestykseen?
http://ilmastorealismia.blogspot.fi/2013/06/my-world-ja-ilmastomurheet.html - yepyepyep
Äänestin ilmastonmuutoksen torjunnan 16. tärkeimmäksi tavoitteeksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731910Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971653- 1471197
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako190551- 54537
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462