Varautukaa sosiaalitukien jättileikkautumiseen

Suurin osa ihmisistä elää tajuamatta millaisen katastrofin äärellä me elämme. Kuvitellaan, että eihän tuo paljon puhuttu lama näy missään. Nostellaan vaan tukia, kyllähän sossussa aina rahaa riittää...Se johtuu vain siitä, että valtio siirtää väistämätöntä hurjalla velkaantumisella.

Tuoreimmissa tilastoissa valtion velka on kasvanut vuoden takaiseen nähden 7 miljardia. Mutta tosiasiassa tilanne on vielä synkempi: valtion likvidi kassa on samaan aikaan pienentynyt 3 miljardia.

Valtion todellinen vaje on siis nyt ylittänyt 10 miljardia vuodessa!!! Kuullostaako abstraktilta? No konkretiaa:

Kun tuo suhteutetaan kaikkien työllisten lukumäärään, saadaan tulos että valtio elää yli varojensa jokaista työssäkäyvää kohden n. 4250 e vuodessa!!!

Jokainen työssäkäyvä voi siis alkaa jo valmistautumaan siihen, että pari kuukausipalkkaa vuodessa pitää pian antaa valtiolle lisää. Päälle tulee vielä kuntien velkaantuminen. Ja eläkejärjestelmän vaje. Samaan aikaan vienti vain sakkaa ja nyt kotimarkkinatkin ovat alkaneet tippua. Ja eläkepommikin on vasta aluilla. Eli taloustilanne tulee heikkenemään vielä rajusti nykyisestäkin, vaikka valtio jatkaisikin suunnatonta velkaantumistaan. Ja kun se väistämättä loppuu, niin sitten vasta tippuukin.

Luuletteko, että tuota maksetaan edes pieneltä osin? Ehei.

Ei ole mikään vitsi, tai pelottelu, vaan pelkkä karu fakta: KREIKAN TIE ON MEIDÄNKIN TIE. Ja itse asiassa vielä pahempi, koska siinä vaiheessa ei enää pelastuspaketteja ole jaossa. Pelastukoon ken voi. Ainakaan sosiaalitukien jatkumiseen edes lähelle nykyisellä tasolla ei kannata kenenkään luottaa!!!

Kannattaa siis hankkiutua nyt mihin tahansa paskaduuniinkin kiinni, vaikka se ei nyt sossutukiin nähden paljoa hyödyttäisi. Koska siinä vaiheessa, kun sossutuet tippuvat esim. puolella nykyisestä kertapäätöksellä, jalka paskaduuninkin oven välissä on kultaakin kalliimpi.

Ennen kuin vain kommentoitte jotain tyhjänpäiväistä, että "joo joo, trolli" tms., niin miettikääpä lukuja vielä hetki.

4250 e jokaista työssäkäyvää kohden ja alaspäin on suunta taloudessa. Jos ette ylläolevaan varoitukseen usko, niin perustelkaa edes! Raakoja lukuja esiin.
54595
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 54

Vanhimmat

Lisää konkretiaa: tuo valtion vaje vastaa sitä, että tulo- osinko- ja yhteisöveroja pitäisi kerätä lähes tarkalleen tuplana nykyiseen nähden.

Mites luulette, nostetaanko tuloveroja kaksinkertaiseksi?

Äänestä
  • Sossutukipalstan lukijat todella taitavat olla sellaisia, että he haluavat sulkea silmänsä kaikilta ikäviltä faktoilta keinolla millä hyvänsä. Kirjoitin vain:

    "Lisää konkretiaa: tuo valtion vaje vastaa sitä, että tulo- osinko- ja yhteisöveroja pitäisi kerätä lähes tarkalleen tuplana nykyiseen nähden."

    Ja -10 "peukkua" huonon kommentin merkiksi? Uskomatonta.

    Siis viestin, jossa ei ole mitään muuta kuin yksi helposti kaikkien tarkistettavissa oleva fakta. Esim. tuolta:

    http://www.veronmaksajat.fi/fi-FI/tutkimuksetjatilastot/ajankohtaistavaltiontaloudesta/valtiontulotjamenot/

    Jokainen näkee, että Valtion ansio- ja pääomatuloverot, sekä yhteisöverotuotto yhteensä olivat viime vuonna 10,8 miljardia. Siis suunnilleen sen 10 miljardin vajeen verran.

    Hyvät ihmiset, fakta ei muutu sillä, että kääntää päänsä sen nähdessään. Ne teistä, jotka hyväksyvät ikävät faktat ja valmistautuvat niiden vaikutuksiin, selviävät paremmin.

    Vai luulitteko te oikeasti, että millään maalla on pitkän päälle varaa elättää toimettomia paremmalla elintasolla kuin mitä ne kiinalaiset saavat 10-tuntista päivää ahertaessaan? Ei, se vain ei toimi.

    Äänestä

Näinhän se menee.

Ja koska tämä viesti on nimenomaan tällä palstalla, jossa toimeentulotukea ruoditaan niin lisätään vielä muutama fakta:
Tämän päivän yhteiskunnassa elää paljon nuoria aikuisia, joita ei kiinnosta kouluttautuminen tai työ. 18- vuotitaana otetaan se linjaus että tässä ollaan ja elellään toimeentulotuella eläkeikään saakka. Mielummin otetaan perusosa -20-40% kunhan ei vain jouduta työkokeiluun/kurssille. Kuka se minunkin eläkkeen maksaa parinkymmenen vuoden kuluttua? Ei ainakaan nämä tämän päivän nuoret aikuiset jotka aktiivisesti syrjäyttää itse itseään.
Suomessa tänä päivänä taataan yhteiskunnan tuilla (asumistuki+toimeentulotuki) asunto heille, jotka nyt ylipäätänsä kykenevät asumumaan ihmisten lailla. Jenkeissä asut vaikka oikeasti pahvilaatikossa sillan alla jos työnteko ei maita.

Kuinka kauan meillä on varaa maksaa makuurahaa kotiin näille työhaluttomille nuorille???

Äänestä

Taas noita maailmanlopun ennustuksia. En usko että noin käy. Ja jos nyt noin sattuu käymäänkin niin eipä taida toimeentulotuen saajilla olla mitään keinoa varautua siihen saati sitten estää sitä. "Menkää töihin" on typerin neuvo jota aina tarjotaan, töihin ei oikeesti pääse.

Tuo on tavallaan yhtä iso juttu kun se alussa mainitsemani maailmanloppu, kumpaakaan et sinä, minä tai kukaan muukaan tätä palstaa lukeva voi mitenkään estää. Turha on tänne tollaista sontaa kirjoitella.

Äänestä
  • "Taas noita maailmanlopun ennustuksia. En usko että noin käy."

    Usko on vahva, mutta mihin se perustuu? Ei mihinkään. Siis samaan kuin kreikkalaistenkin usko vielä 5 vuotta sitten.

    Kerro minulle, mistä revitään nuo puuttuvat rahat? Siis talouttamme "elvytetään" 10 velkamiljardilla vuodessa ja silti taloutemme laskee. Se kertoo siitä, kuinka surkeassa jamassa taloutemme on. Sen pitäisi nousta ja ilman noita ylimääräisiä miljardeja, jotta meillä olisi terve talous.

    " "Menkää töihin" on typerin neuvo jota aina tarjotaan, töihin ei oikeesti pääse."

    Siivousfirmat etsivät jatkuvasti työntekijöitä. Ulkomaalainen puolisoni pääsi juuri siisteihin sisähommiin ilman minkäänlaista alan kokemusta, tai koulutusta (oppisopimuksen kautta). Kyllä töitä löytyy monelle, jos vain on itse valmis kompromisseihin. Jos ei heti pääse suoraan työhön, kouluttautuminen on ainakin mahdollista. Tietenkään nykyisessä taloustilanteessa ei kaikille töitä riitä, mutta siinäpä se olikin: osalle löytyy noita "paskaduuneja" vaikka heti, mutta kun niiden palkasta ei jää nettona juuri tukia enempää käteen, eikä ne ole muutenkaan "omaa alaa", niin ne eivät kiinnosta monia. Mutta pian niidenkin palkkataso on tukiin verrattuna houkutteleva. Siinä vaiheessa niistä paikoista vaan kilpaillaan sitä tahtia, että niitä oikeasti ei enää halukkaille ole. SIksi kannattaakin hakeutua niihin nyt.

    Äänestä

"Kerro minulle, mistä revitään nuo puuttuvat rahat?"
En kerro kun en tiedä, ja en pysty vaikuttamaan mitenkään niiden revintäpaikan löytämiseen. On "isojen jätkien" duunia etsiä se repimispaikka.

Kyllä tällaisen yli 50-kymppisen pitää olla valmis kompromisseihin, kaikki kelpaa ja on kelvannut 90-luvun laman jälkeen. Koulutustakin on tullut hommattua mutta silti ei töihin pääse. Nyt ei pääs edes koulutukseen, vaikka hyödytöntä se olisi.

Et ymmärrä sitä ettei toimeentulotuen hakojoilla ole mitää mahdollisuutta valmistautua povaamaasi "maailmaloppuun" eikä kannata huolestua sen tulosta kun jokapäiväiseen toimeentuoon keskittyminen vie kaiken voimavaran.

En tiedä mihin tähtää tuolla kirjoituksellasi, mutta mihinkään toimenpiteisiin se ei kohdallani ja tuskin kenenkään muunkaan kohdalla johda. Olisikohan kirjoitus väärällä palstalla?

Äänestä
  • "En kerro kun en tiedä"

    Tuossapa tuo oleellinen, eli ne, jotka eivät usko ongelmien kasautumiseen, eivät pysty kuitenkaan perustelemaan kantaansa.

    Ylipäätään tuo vertailu "maailmanlopun ennustaja" on aika huono, koska en ennusta maailmanloppua. Vain talouden rajua rojahdusta ja siitä seuraavaa inhimillistä katastrofia. Ei tuossa ole mitään ihmeellistä. Edellisestä on vasta reilu pari vuosikymmentä. Tosin tästä on tulossa luultavasti pahempi, koska valtion velkataso on valmiiksi korkea, uutta Nokiaa tuskin tulee ja poliitikotkin ovat täysin kyvyttömiä tekemään kipeitä, mutta välttämättömiä ratkaisuja, tai edes tajuamaan niiden välttämättömyyttä.

    "En tiedä mihin tähtää tuolla kirjoituksellasi, mutta mihinkään toimenpiteisiin se ei kohdallani ja tuskin kenenkään muunkaan kohdalla johda."

    Kaipa kirjoitukseni tarkoitus oli vain varoittaa edes muutamaa tietämätöntä ihmistä tulevasta. Nimenomaan tällä palstalla lienee paljon ihmisiä, jotka korkeintaan kuuntelevat sivukorvalla Kataisen vakuutteluja, että "ei koske Suomea", "talous on ihan juuri kääntymässä", "otettiin niskalenkki" jne. ja jos ei itse kunnolla seuraa tosiasioita, noita on helppo uskoakin.

    Etenkin, kun vielä valtavan velkarahan turvin on pidetty yllä illuusiota, että meillä on varaa nykyiseen sosiaalitukijärjestelmään, moni (ellei kaikki) palstalainen uskonee oikeasti Kataisen puheita. Ja miksi ei uskoisi, jos ei erikseen ole kaivanut faktoja esiin.

    Siksi toin niitä vähän tänne, jotta hieman useampi ymmärtäisi vähintäänkin henkisesti varautua siihen, että Kreikan kohtalo, tai sitä pahempi on meilläkin edessä. Siihen voi mennä vielä 5 vuottakin, mutta tuskinpa niin kauaa menee.

    Jos ei mitään muuta, niin esimerkiksi mustikkakausi on parhaimmillaan ja niitä kannattaa mennä poimimaan runsain mitoin. Jokainen voi alkaa etsiä itselleen halvempaa asuntoa, jos nyt asuu esim. pk-seudulla tukien avulla. Jatkossa ei enää kukaan elä kalliilla pk-seudulla ilman, että itse maksaa sen. Jokainen voi yrittää vielä karsia kulujaan jo nyt ja säästää hieman. Ja edelleenkin, kaikkien paskaisimpiin hommiin on kyllä ottajiakin.

    Joka tapauksessa, jokaisen olisi ainakin hyvä ymmärtää etukäteen, että meillä ei yksinkertaisesti ole varaa nykyiseen järjestelmään. Meillä vain ei ole. LUVUT TODISTAVAT SEN! Ikäväähän se on, mutta faktat tulevat jokaiselle karusti todeksi lähiaikoina ja jokaisen olisi ainakin pyrittävä valmistautumaan parhaansa mukaan siihen.

    Äänestä

Maksetaan vähemmän t ei lainkaan tukea Nallelle ja eduskunnassa pari kautta olleille.
Rationalisoidaan työkkäri. Vähennetään byrokratiaa joka paikassa.
Rajoitetaan maahanmuuttoa, sallitaan se vain esim. lääkäreille.
Ai ei toteudu? Juu, ei korppi korpin silmää noki..

Äänestä

Turhat virkamiehet työttömiksi ja toimeentulotuelle ja työttömyyskorvaukselle. Sillä homma hoituu. Virhamiehistä aiheutuva meno puolittuu. Eli 1000 euroa säästöä per kk per virkamies. Ja tästä jää paljon muitakin kuluja pois kun virastoja lakkautetaan.

Esim. 100 000 * 12 * 1000 = 1200 000 000 = 1,2 Miljardia euroa.

Äänestä

Kela, sossu ja työkkäri voitaisiin yhdistää ja poistaa turhat paperinpyörittäjät.... Säästöä tulisi hurjasti!

Äänestä

Kansalaisten pitää sallia yrittää toiminimellä ilman, että menettää heti tukensa ja tukahdutetaan valtavin pakkomaksuin eläke-, vakuutus-, vero- ja muille laitoksille. Ihmisten pitää antaa ottaa vastaan työtä, tai opiskella, ilman, että se katkaisee tai leikkaa kohtuuttomasti heidän tukiaan. Näin pääsisimme vähitellen työhön ja toimeentuloon kiinni, kun valtio ei olisi siinä pahin este.

Meillä on harvinaisen huonot poliitikot ja virkamiehet tällä hetkellä. Älkää unohtako, että virkamiehet pysyvät, vaikka huonot poliitikot vaihdettaisiinkin. Virkamiehillä on valitettavan suuri valta, ja jos heillä on päämääränä oma etunsa, ei voi odottaa heidän tekemistensä noudattelevan kansan etuja. Velaksi ei voi kauan elää, mutta poliitikot haluavat selviytyä vielä seuraaviin vaaleihin asti. Lyhyen tähtäimen tulos on heille tärkeämpi kuin pysyvä kehitys ja järkevyys.

Australiassa voi ansaita vuodessa $18 000 ansiotyöstä, omasta yrityksestä ja muista lähteistä, ennen kuin aletaan periä yhtään tuloveroa. Ajatelkaa sitä. Täällä Suomessa kiskotaan kuudensadan työttömyyskorvauksestakin 20% vero!

Äänestä

Naurettavaa, jo pelkän ilmaston kannalta ei täällä ole mahdollista mennä kreikan tielle. Meinaatko että talvisin ihmiset jätetään 30 asteen pakkasen armoille ulos, suomessa on nimittäin pitkä talvikausi, vielä kerran että naurettavaa. Jos täällä olisi samanlainen ilmasto kuin esim. rio de janeirossa niin olisi myös täällä slummikyliä, kyllähän sitä ihmiset pärjää helteille ulkosalla. Suomessa tulee aina olemaan tukijärjestelmät, turha kuvitellakkaan että ne lakkautetaan noin vain. Ehkä niitä leikataan muutamia prosentteja mutta tuet on ja pysyy. Tämä maa kaatuisi jos tukijärjestelmä lakkautettaisiin. Jo pelkästään kelalta maksetaan erilaisia tukia 2miljoonalle suomalaiselle. Jos tuet joskus lakkautetaan niin tilalle tulee kansalaispalkka, raha jolla kattaa peruselämisen ja se tulee kuin manulle illallinen.

Äänestä
  • "Tämä maa kaatuisi jos tukijärjestelmä lakkautettaisiin. "

    Täytyy nyt kuitenkin muistaa, että näitä sossutukia on ollut vasta muutaman sukupolven ajan. Sitä ennen täälläkin pärjättiin tuhansia vuosia ilman ulkopuolisten tukea.

    Mutta siis varmasti jonkinlainen tukijärjestelmä säilyy. Kyse on vain tukitasojen järkeistämisestä. Sen nyt pitäisi sanoa jo järjenkin, että jos järjestelmä mahdollistaa työttömän austelemisen yksin maan kalleimmalla niemellä toisten rahoilla, ei se ole kestävä järjestelmä.

    Sitten täytyy muistaa yksi tärkeä asia: asumisen kustannukset ovat korkeat täällä juurikin asumisen kustannuksiin sidottujen tukien takia. Sinä samana päivänä, kun vaikkapa Helsingin sossu laskisi maksimaalisen hyväksyttävän vuokran yksinasuvalta 650 e/kk:sta esim. 400 e/kk:een, vuokratasokin laskisi rajusti lähes vastaavasti. Tietenkin kertalaskun vaikutuksena tulisi muutaman kuukauden asuntorumba jne., mutta hyvin nopeasti kävisikin niin, että Helsingissä ei asuisi juurikaan toimeentulotuella eläviä (kuten ei kuuluisikaan) ja toisaalta kukaan työssäkäyvä ei tarvitsisi enää minkäänlaisia asumistukia.

    Äänestä

  • jiitu jiitu kirjoitti:

    "Tämä maa kaatuisi jos tukijärjestelmä lakkautettaisiin. "

    Täytyy nyt kuitenkin muistaa, että näitä sossutukia on ollut vasta muutaman sukupolven ajan. Sitä ennen täälläkin pärjättiin tuhansia vuosia ilman ulkopuolisten tukea.

    Mutta siis varmasti jonkinlainen tukijärjestelmä säilyy. Kyse on vain tukitasojen järkeistämisestä. Sen nyt pitäisi sanoa jo järjenkin, että jos järjestelmä mahdollistaa työttömän austelemisen yksin maan kalleimmalla niemellä toisten rahoilla, ei se ole kestävä järjestelmä.

    Sitten täytyy muistaa yksi tärkeä asia: asumisen kustannukset ovat korkeat täällä juurikin asumisen kustannuksiin sidottujen tukien takia. Sinä samana päivänä, kun vaikkapa Helsingin sossu laskisi maksimaalisen hyväksyttävän vuokran yksinasuvalta 650 e/kk:sta esim. 400 e/kk:een, vuokratasokin laskisi rajusti lähes vastaavasti. Tietenkin kertalaskun vaikutuksena tulisi muutaman kuukauden asuntorumba jne., mutta hyvin nopeasti kävisikin niin, että Helsingissä ei asuisi juurikaan toimeentulotuella eläviä (kuten ei kuuluisikaan) ja toisaalta kukaan työssäkäyvä ei tarvitsisi enää minkäänlaisia asumistukia.

    Ketään ei pidä pakottaa muuttamaan kotoaan halvemman asumisen kuntaan vain siksi, että senhetkisestä asumiskunnasta ei löydy sopivanhintaista asuntoa!
    Laskisiko vuokrataso todella, jos esimerkiksi Helsingin kaupungin sosiaalitoimisto hyväksyisi toimeentulotuin maksettavaksi vuokraksi esimerkiksi enintään 400 e/kk? Saattaisi käydä niinkin, että toimeentuloasiakkaana olleet vuokralaiset häädettäisiin ja majoitettaisiin ... niin, ties minne.
    Kuinka paljon pääkaupunkiseudulla on pienasuntoja tyhjillään sen vuoksi, että niihin ei löydy vuokralaisia?

    Äänestä

  • old_profile_41317 kirjoitti:

    Ketään ei pidä pakottaa muuttamaan kotoaan halvemman asumisen kuntaan vain siksi, että senhetkisestä asumiskunnasta ei löydy sopivanhintaista asuntoa!
    Laskisiko vuokrataso todella, jos esimerkiksi Helsingin kaupungin sosiaalitoimisto hyväksyisi toimeentulotuin maksettavaksi vuokraksi esimerkiksi enintään 400 e/kk? Saattaisi käydä niinkin, että toimeentuloasiakkaana olleet vuokralaiset häädettäisiin ja majoitettaisiin ... niin, ties minne.
    Kuinka paljon pääkaupunkiseudulla on pienasuntoja tyhjillään sen vuoksi, että niihin ei löydy vuokralaisia?

    Kerro nyt minulle, että mikä universaali oikeus muka on asua haluamassaan kallissa paikassa TOISTEN rahoilla?

    Sosiaalitukien sinänsä täysin kannatettava tarkoitus on mahdollistaa ihmisen mahdollisuus selviytyä inhimillisesti aikana, jolloin hän ei itse kykene riittävästi omasta toimeentulosta huolehtimaan. Jos se helsinkiläinen joutuukin muuttamaan vaikka nurmijärvelle, niin ei se ole ihmisoikeusrikos. Nurmijärvelläkin asuu onnellisesti monia ihmisiä ihan vapaaehtoisesti. Toisaalta siellä asuu moni Helsingissä työssäkäyvä, jolle ei yksinkertaisesti ole taloudellisesti kannattavaa asua siinä työnsä lähellä, koska tuilla nostetut vuokrat ja sitä kautta asuntojen hinnat ovat räjähtäneet käsiin.

    Tukien tarkoitus EI ole mahdollistaa vastaavaa elämänrytmiä ja elintasoa työssäkäyvien kanssa. JOKAINEN niistä tukieuroista on oikeasti jonkun toisen ihmisen kovalla työllä ansaitsema. Nyt tilanne on se, että monessa tapauksessa se kovalla työllä itse asumisensa ja elämisensä maksava ei saa vuokran ja työmatkakulujen jälkeen yhtään sen enempää käyttörahaa kuin se naapurin tukielätti, jonka elämisen tuo työssäkäyvä joutuu osin itse maksamaan. Se ei ole kestävä tilanne. Juuri tällaisten asioiden takia me olemmekin kriisissä: meillä on rakenteellisesti pahasti vinksahtanut yhteiskuntarakenne, jossa ei kannata yrittää, tehdä työtä, investoida ja ottaa riskejä.

    "Laskisiko vuokrataso todella, jos esimerkiksi Helsingin kaupungin sosiaalitoimisto hyväksyisi toimeentulotuin maksettavaksi vuokraksi esimerkiksi enintään 400 e/kk?"

    100 % varmasti. Ei varmasti 250 e/kk:ssa, mutta hyvin merkittävästi kuitenkin. Toki tuo oli karrikoitu esimerkki. En minäkään kannata kertarysäyksellä tehtävää laskua. Sen sijaan tuen määrä pitäisi vähintäänkin jäädyttää nykytasolle seuraavaksi 10 vuodeksi tms.

    "Kuinka paljon pääkaupunkiseudulla on pienasuntoja tyhjillään sen vuoksi, että niihin ei löydy vuokralaisia?"

    Hyvin vähän, sillä vuokralaisia löytyy paljoan. Vuokralaisia löytyy juuri sen takia, että niille on maksajia hyvin paljon. Se maksaja on sossu ja osin kela. Koko maassa jaetaan asumiseen tukia 2,5 miljardia, eli keskimäärin tuhannen euroa per asunto. Keskimäärin. Voit arvata, mikä sen osuus esim. Helsingissä on.

    Vuorkataso laskisi tasan varmasti pari satkua kuussa hesan pienissä asunnoissa, jos kaikista asumisen tuista luovuttaisiin. Samalla nuokin 2,5 miljardia jäisivät ylimääräisinä niiden työssäkäyvien taskuun.

    Ihmisten ajattelu on hämärtynyt pahasti ja oikeasit kuvitellaan, että nuo tukieurot ovat jotain ylimääräisiä rahoja. Ei, jokainen vähennetty tukieuro jää suoraan (ja itse asiassa hieman suurempana tukijärjestelmän kulujen takia) työssäkäyvien taskuun. On surkuhupaista, että vaikkapa pienituloinen siivooja pk-seudulla taputtaa käsiään, kun kuulee Urpilaisen päätöksen nostaa asumistukia. HÄn kuvittelee tänä päivänä, että se oikeasti on jotain lisäraaa hänelle. Fakta on kuitenkin, että jos hän saakin sen 20 e/kk lisää asumistukena, 15 euroa tuosta menee tukien nousun takia korotettuun vuokraan ja 7 euroa hän maksaa lisää veroja tuloveroistaan ja esim. korotetun alv:n muodossa, eli tosiasiassa hän köyhtyy ylimääräiset pari euroa, jotka menevät taas erilaisiin kasvaneisiin kuluihin, jotka syntyvät tukien ja veronkorotusten aiheuttamien ylimääräisten kulujen kattamiseen.

    Yhdellekään täysiaikaisesti työssäkäyvälle ei nettomääräisesti sosiaalituista ole muuta kuin haittaa. Ja se on hyvin loogista, koska yksikään niistä euroista ei tule ylimääräisenä mistään uudesta tuottavasta työstä, vaan ne otetaan suoraan juurikin niistä aiemmista tuottavista töistä, eli suoraan siltä työssäkäyvältä itseltään.

    Työssäkäyville tulevista tuista on vain tullut vasemmistomme vaaliase. Moni äänestäjä uskoo oikeasti saavansa jotain etua, kun tilille napsahtaa jotain asumistukea tms. TOSIASIA ON SE, että se ei hyödytä yhtään työssäkäyvää, että valtio vien ensin häneltä kaksikymppiä ja antaa sitten viisitoista takaisin.

    Äänestä

  • jiitu jiitu kirjoitti:

    Kerro nyt minulle, että mikä universaali oikeus muka on asua haluamassaan kallissa paikassa TOISTEN rahoilla?

    Sosiaalitukien sinänsä täysin kannatettava tarkoitus on mahdollistaa ihmisen mahdollisuus selviytyä inhimillisesti aikana, jolloin hän ei itse kykene riittävästi omasta toimeentulosta huolehtimaan. Jos se helsinkiläinen joutuukin muuttamaan vaikka nurmijärvelle, niin ei se ole ihmisoikeusrikos. Nurmijärvelläkin asuu onnellisesti monia ihmisiä ihan vapaaehtoisesti. Toisaalta siellä asuu moni Helsingissä työssäkäyvä, jolle ei yksinkertaisesti ole taloudellisesti kannattavaa asua siinä työnsä lähellä, koska tuilla nostetut vuokrat ja sitä kautta asuntojen hinnat ovat räjähtäneet käsiin.

    Tukien tarkoitus EI ole mahdollistaa vastaavaa elämänrytmiä ja elintasoa työssäkäyvien kanssa. JOKAINEN niistä tukieuroista on oikeasti jonkun toisen ihmisen kovalla työllä ansaitsema. Nyt tilanne on se, että monessa tapauksessa se kovalla työllä itse asumisensa ja elämisensä maksava ei saa vuokran ja työmatkakulujen jälkeen yhtään sen enempää käyttörahaa kuin se naapurin tukielätti, jonka elämisen tuo työssäkäyvä joutuu osin itse maksamaan. Se ei ole kestävä tilanne. Juuri tällaisten asioiden takia me olemmekin kriisissä: meillä on rakenteellisesti pahasti vinksahtanut yhteiskuntarakenne, jossa ei kannata yrittää, tehdä työtä, investoida ja ottaa riskejä.

    "Laskisiko vuokrataso todella, jos esimerkiksi Helsingin kaupungin sosiaalitoimisto hyväksyisi toimeentulotuin maksettavaksi vuokraksi esimerkiksi enintään 400 e/kk?"

    100 % varmasti. Ei varmasti 250 e/kk:ssa, mutta hyvin merkittävästi kuitenkin. Toki tuo oli karrikoitu esimerkki. En minäkään kannata kertarysäyksellä tehtävää laskua. Sen sijaan tuen määrä pitäisi vähintäänkin jäädyttää nykytasolle seuraavaksi 10 vuodeksi tms.

    "Kuinka paljon pääkaupunkiseudulla on pienasuntoja tyhjillään sen vuoksi, että niihin ei löydy vuokralaisia?"

    Hyvin vähän, sillä vuokralaisia löytyy paljoan. Vuokralaisia löytyy juuri sen takia, että niille on maksajia hyvin paljon. Se maksaja on sossu ja osin kela. Koko maassa jaetaan asumiseen tukia 2,5 miljardia, eli keskimäärin tuhannen euroa per asunto. Keskimäärin. Voit arvata, mikä sen osuus esim. Helsingissä on.

    Vuorkataso laskisi tasan varmasti pari satkua kuussa hesan pienissä asunnoissa, jos kaikista asumisen tuista luovuttaisiin. Samalla nuokin 2,5 miljardia jäisivät ylimääräisinä niiden työssäkäyvien taskuun.

    Ihmisten ajattelu on hämärtynyt pahasti ja oikeasit kuvitellaan, että nuo tukieurot ovat jotain ylimääräisiä rahoja. Ei, jokainen vähennetty tukieuro jää suoraan (ja itse asiassa hieman suurempana tukijärjestelmän kulujen takia) työssäkäyvien taskuun. On surkuhupaista, että vaikkapa pienituloinen siivooja pk-seudulla taputtaa käsiään, kun kuulee Urpilaisen päätöksen nostaa asumistukia. HÄn kuvittelee tänä päivänä, että se oikeasti on jotain lisäraaa hänelle. Fakta on kuitenkin, että jos hän saakin sen 20 e/kk lisää asumistukena, 15 euroa tuosta menee tukien nousun takia korotettuun vuokraan ja 7 euroa hän maksaa lisää veroja tuloveroistaan ja esim. korotetun alv:n muodossa, eli tosiasiassa hän köyhtyy ylimääräiset pari euroa, jotka menevät taas erilaisiin kasvaneisiin kuluihin, jotka syntyvät tukien ja veronkorotusten aiheuttamien ylimääräisten kulujen kattamiseen.

    Yhdellekään täysiaikaisesti työssäkäyvälle ei nettomääräisesti sosiaalituista ole muuta kuin haittaa. Ja se on hyvin loogista, koska yksikään niistä euroista ei tule ylimääräisenä mistään uudesta tuottavasta työstä, vaan ne otetaan suoraan juurikin niistä aiemmista tuottavista töistä, eli suoraan siltä työssäkäyvältä itseltään.

    Työssäkäyville tulevista tuista on vain tullut vasemmistomme vaaliase. Moni äänestäjä uskoo oikeasti saavansa jotain etua, kun tilille napsahtaa jotain asumistukea tms. TOSIASIA ON SE, että se ei hyödytä yhtään työssäkäyvää, että valtio vien ensin häneltä kaksikymppiä ja antaa sitten viisitoista takaisin.

    Ketään ei pidä irrottaa juuriltaan vasten tahtoaan ja pakottaa muuttamaan jonnekin, jossa hän ei tunne ketään, jossa hänen mahdollisuutensa liikkua saattavat olla hyvinkin rajatut ja jossa hänen ennestäänkin pienet mahdollisuutensa kohentaa elämänlaatuaan saattavat liueta olemattomiin.
    Jotta työkykyisten ja -ikäisten ihmisten ei tarvitsisi elää verorahoilla, pitäisi työllistymisen esteitä karsia mm. yksinkertaistamalla byrokratiaa entisestään.

    Äänestä

  • old_profile_41317 kirjoitti:

    Ketään ei pidä irrottaa juuriltaan vasten tahtoaan ja pakottaa muuttamaan jonnekin, jossa hän ei tunne ketään, jossa hänen mahdollisuutensa liikkua saattavat olla hyvinkin rajatut ja jossa hänen ennestäänkin pienet mahdollisuutensa kohentaa elämänlaatuaan saattavat liueta olemattomiin.
    Jotta työkykyisten ja -ikäisten ihmisten ei tarvitsisi elää verorahoilla, pitäisi työllistymisen esteitä karsia mm. yksinkertaistamalla byrokratiaa entisestään.

    Yhyy yhyy.

    Hei minuakaan ei pidä pakottaa ikävän työnantajan juttusille, eikä ilkeän sossutädin jalkoihin matelemaan. SINUN pitää ehdottomasti elättää minut!

    yhyy yhyy

    Äänestä

  • itkijä kirjoitti:

    Yhyy yhyy.

    Hei minuakaan ei pidä pakottaa ikävän työnantajan juttusille, eikä ilkeän sossutädin jalkoihin matelemaan. SINUN pitää ehdottomasti elättää minut!

    yhyy yhyy

    Et sinä saa latin latia minun tai kenekään muunkaan veronmaksajan pottiin tuomista rahoista, jollet käy ns. sossutädin juttusilla ensin.

    Äänestä

  • old_profile_41317 kirjoitti:

    Ketään ei pidä irrottaa juuriltaan vasten tahtoaan ja pakottaa muuttamaan jonnekin, jossa hän ei tunne ketään, jossa hänen mahdollisuutensa liikkua saattavat olla hyvinkin rajatut ja jossa hänen ennestäänkin pienet mahdollisuutensa kohentaa elämänlaatuaan saattavat liueta olemattomiin.
    Jotta työkykyisten ja -ikäisten ihmisten ei tarvitsisi elää verorahoilla, pitäisi työllistymisen esteitä karsia mm. yksinkertaistamalla byrokratiaa entisestään.

    Ketään ei pidä pakottaa maksamaan TOISEN mielihalujen mukaista elämistä. Jos ei itse kykene maksamaan elämistään siellä, missä haluaa asua, pitää olla tyytyäinen siihen, että saa asua kuitenkin lämpimässä ja turvallisessa kodissa, vaikka se sitten olisikin jossain syrjemmällä.

    Kansantalouden kannalta on ensiarvoisen tärkeää, että työpaikkojen läheiset asunnot varataan työtä tekeville. Käytännössä siis niin, että jokainen maksakoon itse asumisensa kaikkialla, missä asuminen on syrjäkyliä kalliimpaa.

    Äänestä

  • old_profile_41317 kirjoitti:

    Ketään ei pidä irrottaa juuriltaan vasten tahtoaan ja pakottaa muuttamaan jonnekin, jossa hän ei tunne ketään, jossa hänen mahdollisuutensa liikkua saattavat olla hyvinkin rajatut ja jossa hänen ennestäänkin pienet mahdollisuutensa kohentaa elämänlaatuaan saattavat liueta olemattomiin.
    Jotta työkykyisten ja -ikäisten ihmisten ei tarvitsisi elää verorahoilla, pitäisi työllistymisen esteitä karsia mm. yksinkertaistamalla byrokratiaa entisestään.

    Jatka sinä vain juurillasi ja elämänlaadullasi, kunhan et tee sitä muitten ihmisten oikeuksien kustannuksella.

    Nyt riittää nämä älyttömät itkemiset!

    Äänestä

Aloittajalta unohtuu mm. se seikka että Suomen bruttovelka on aika pieni. Ja sen lisäksi se että niillä paska paikoillakaan ei ole mistä maksaa palkkaa jos romahdus tulee. Ei kande kirjoitella jos ei ole faktat selvillä.

Äänestä
  • Ensinnäkin, kun lasket mukaan eläkevelat, Suomen julkinen velka on muihin maihin nähden hurja jo nyt.

    Esim. onhan virallisissa tilastoissa Saksa meitä velkaantuneempi. Yhdessä eläkevelan kanssa Saksalla on julkista velkaa n. 7 triljoonaa bkt:n ollessa n. 2,6 triljoonaa, eli siellä todellinen velkaantumisaste on n. 270 %.

    Meillä taas kattamattomia eläkevastuita on n. 450 miljardia. Yhdessä julkisyhteisöjen n. 100 miljardin velan ja 195 miljardin bkt:n kanssa tuo tekee n. 280 % velkaantumisasteen.

    Kriisimaista esim. Irlannilla on velkaa virallisesti hurjat 117 % bkt:sta = n. 190 miljardia. Tuntuu, että meillähän on alta puolet kriisimaiden velkoja. Mutta kattamattomia eläke ja sosiaalimaksuja on "vain" 325 miljardia. Julkinen velka siis yhteensä oikeasti n. 310 %.

    Eli aika lähellä olemme.

    Toisekseen se, että Suomen virallinen valtionvelka onkin alle pahimpien kriisimaiden, ei ole mikään pelastus. Juuri siksihän ne muut maat ovat jo kriisissä, kun ne eivät kyenneet enää velkojaan maksamaan. Juuri siitä tässä on kysymys: Suomi on matkalla tuonne.

    Se on tosiaan totta, että vielä viive voi viedä vuosia. Mutta maamme talouden tila on niin järjettömän huono, että

    Äänestä

  • jiitu jiitu kirjoitti:

    Ensinnäkin, kun lasket mukaan eläkevelat, Suomen julkinen velka on muihin maihin nähden hurja jo nyt.

    Esim. onhan virallisissa tilastoissa Saksa meitä velkaantuneempi. Yhdessä eläkevelan kanssa Saksalla on julkista velkaa n. 7 triljoonaa bkt:n ollessa n. 2,6 triljoonaa, eli siellä todellinen velkaantumisaste on n. 270 %.

    Meillä taas kattamattomia eläkevastuita on n. 450 miljardia. Yhdessä julkisyhteisöjen n. 100 miljardin velan ja 195 miljardin bkt:n kanssa tuo tekee n. 280 % velkaantumisasteen.

    Kriisimaista esim. Irlannilla on velkaa virallisesti hurjat 117 % bkt:sta = n. 190 miljardia. Tuntuu, että meillähän on alta puolet kriisimaiden velkoja. Mutta kattamattomia eläke ja sosiaalimaksuja on "vain" 325 miljardia. Julkinen velka siis yhteensä oikeasti n. 310 %.

    Eli aika lähellä olemme.

    Toisekseen se, että Suomen virallinen valtionvelka onkin alle pahimpien kriisimaiden, ei ole mikään pelastus. Juuri siksihän ne muut maat ovat jo kriisissä, kun ne eivät kyenneet enää velkojaan maksamaan. Juuri siitä tässä on kysymys: Suomi on matkalla tuonne.

    Se on tosiaan totta, että vielä viive voi viedä vuosia. Mutta maamme talouden tila on niin järjettömän huono, että

    ...niin järjettömän huono, että Kreikan tie on meilläkin edessä. Nimenomaan velan kasvunopeus on todella hurja.

    Sinä päivänä, kun velkojien usko loppuu, on melko sama, onko meillä valtionvelkaa 90 miljardia, vai 120 miljardia. Kusessa olemme

    Äänestä

  • jiitu jiitu kirjoitti:

    Ensinnäkin, kun lasket mukaan eläkevelat, Suomen julkinen velka on muihin maihin nähden hurja jo nyt.

    Esim. onhan virallisissa tilastoissa Saksa meitä velkaantuneempi. Yhdessä eläkevelan kanssa Saksalla on julkista velkaa n. 7 triljoonaa bkt:n ollessa n. 2,6 triljoonaa, eli siellä todellinen velkaantumisaste on n. 270 %.

    Meillä taas kattamattomia eläkevastuita on n. 450 miljardia. Yhdessä julkisyhteisöjen n. 100 miljardin velan ja 195 miljardin bkt:n kanssa tuo tekee n. 280 % velkaantumisasteen.

    Kriisimaista esim. Irlannilla on velkaa virallisesti hurjat 117 % bkt:sta = n. 190 miljardia. Tuntuu, että meillähän on alta puolet kriisimaiden velkoja. Mutta kattamattomia eläke ja sosiaalimaksuja on "vain" 325 miljardia. Julkinen velka siis yhteensä oikeasti n. 310 %.

    Eli aika lähellä olemme.

    Toisekseen se, että Suomen virallinen valtionvelka onkin alle pahimpien kriisimaiden, ei ole mikään pelastus. Juuri siksihän ne muut maat ovat jo kriisissä, kun ne eivät kyenneet enää velkojaan maksamaan. Juuri siitä tässä on kysymys: Suomi on matkalla tuonne.

    Se on tosiaan totta, että vielä viive voi viedä vuosia. Mutta maamme talouden tila on niin järjettömän huono, että

    Mikä ihmeen 450 miljardin eläkevastuu?Eläkevastuu on n.23 miljardia suomessa vuodessa.Bkt ollut n.250 miljardia/v.Valtionvelkaa n.100 miljardia.Valtion vuosi budjetti n.50 miljardia.
    Sun laskelmissa mättää tosi pahasti.

    Äänestä

  • Tarkista lukus kirjoitti:

    Mikä ihmeen 450 miljardin eläkevastuu?Eläkevastuu on n.23 miljardia suomessa vuodessa.Bkt ollut n.250 miljardia/v.Valtionvelkaa n.100 miljardia.Valtion vuosi budjetti n.50 miljardia.
    Sun laskelmissa mättää tosi pahasti.

    Ehkäpä se on kuitenkin sinun syytä tarkistaa sekä luvut, että ihan perusasiat muutenkin.

    Esimerkiksi tuolta löytyy:

    http://www.uusisuomi.fi/raha/91670-suomessa-meneillaan-itsepetos-”tama-on-liian-hyvaa-ollakseen-totta”

    "Puttosen mukaan Suomessa on eläkevarallisuutta noin 120 miljardia, mutta eläkevastuuta noin 450 miljardia. Rahaa puuttuu, eikä hän tiedä mistä sitä saataisiin lisää."

    Suomeksi sanottuna ihmisille on luvattu tällä hetkellä n. 450 miljardia eläkkeitä, mutta rahaa sitä varten on kerätty vain 120 miljardia. Jostain tuo puuttuva 330 miljardia on otettava. Se otetaan tulevilla korotetuilla eläkemaksuilla (jotka eivät korota maksajan eläkettä, sillä muuten se korottaisi entisestään eläkevastuita), tai suoraan verovaroista. Joka tapauksessa se on se kokonaisvelka, mikä eläkkeistä meillä on.

    Periaatteessa homman voisi ajatella menevän niin, että tuo velka pysyy jotakuinkin samana, eli aina seuraava sukupolvi maksaa edeltäjänsä eläkkeet. Mutta nyt sukupolvet pienenvät ja työssäkäynti vähentyy. Vastikään tilanne kääntyi siihen, että eläkkeisiin menee enemmän rahaa kuin eläkemaksuista saadaan. Pikkuhiljaa tuo 120 miljardin potti alkaa kuihtua kiihtyvään tahtiin.

    Äänestä

Mä en tajua että tosi monella maalla on velkaa joka suuntaan. Kuulostaa niin hölmöltä että koko tilanne on alunperin edes syntynyt. Lopulta se tuntuu tyhjältä ja oikeastaan naurettavalta että niitä numeroita siirrellään vaan paikasta toiseen. Siis voiko koko maapallon valtiot vaan lakata olemasta kun kaikki on toisilleen velkaa äärettömästi. Eikö koko kuvio kuulosta kenenkään toisen mielestä todella oudolta?

Mikäs se kertomus oli, jossa henkilö x oli velkaa paikkaan y, joka oli velkaa taas jollekin toiselle, joka taas...ja sitten kun ulkopuolinen maksoi henkilölle x, joka taas maksoi velkansa paikkaan y, ...ja sitä rataa. Niin lopulta kävi niin että raha vain siirtyi, velat kuittaantuivat mutta oikeastaan mitään ei todellisuudessa tapahtunut. Raha palautui alkuperäiselle tyypille. Koko valtiorumba alkaa kuulostaa täysin samalta.

Äänestä
  • Eihän se velka ole mikään rahamäärä mitä siirrellään paikasta toiseen vaan enemmänkin luottamus ja numeromäärä. Maailman todelliset rahavarat ovat n. 1 % velkojen määrästä. Eli siis iso kupla. Toisaalta se on mahdollistanut nykyisen elintasomme. Seuraus koko kuplan pamahtamisesta on toivottavasti markkinatalouden häviäminen ja jonkunsortin tasa-arvoistuminen. Tätähän tietenkään pääoman omistajat eivät salli ja siksi kupla paisuu paisumistaan. Seurauksena on tietysti sitä suurempi pamaus.

    Äänestä

  • Tilanne syntyi yksinkertaisesti väistämättömän globalisaation seurauksena. EI ole pitkän päälle mitään syytä, miksi se kiinalainen yin yaun saa vain 400 e/kk siitä samasta työstä, mistä suomelaiselle maksetaan 2500 e/kk.

    Toistan: siihen ei ole mitään syytä.

    Niin kauan, kun nuo palkkaerot ovat tuota luokkaa ja me sitten ostamme sillä palkalla sitä kiinalaista krääsää, meillä on koko mantereen tasolla kauppavaje. Ja se vaje tarkoittaa suoraan velkaantumista. Ja velkaantuminen loppuu jossain vaiheessa.

    Tämä nykyinen kriisi siis päättyy vasta siinä vaiheessa, kun mantereemme kilpailukyky on palautettu vastaamaan kiinan tasoa. Meillä on toki monia etuja heihin nähden, joten välttämättä palkkaerojen ei tarvitse tasoittua ihan samaksi. Mutta 10-kertaista palkkaeroa emme muilla asioilla saa kompensoitua.

    Edessämme on siis väistämättä elintason lasku. Se vain pitäisi hyväksyä nyt ja tehdä välttämättömät sopeutukset heti. Pakon edessä tehtävät rajut leikkaukset tekevät juurikin Kreikan kaltaisen tilanteen, tai pahemman (koska meille ei enää tukipaketteja löydy)

    Äänestä

Se mistään sosiaalimenoista johdu suomen velan äkkinäinen kasvu, vaan siitä, että Katainen ja Urpilainen syytävät rahaa euroopan kriisivelkaperämaihin.
Kehuskelevat aina, että se on suomen etu rahoittaa näitä kriisimaiden velkapaketteja, että siitä tulee suomelle hyvinvointia, työllisyyttä ja menee hyvin.
Jos ei suostuta rahoittamaan, niin tulee työttömyyttä ja sellainen lama ja taantuma, jollaista ei koskaan olla koettu, eikä nähty.

Äänestä

"Toistan: siihen ei ole mitään syytä."
Ei siihenkään ole mitään syytä että Suomessa on aivan järjetön hintataso Kiinaan verrattuna. Myös hintaerojen pitää tasoittua.

Palkkoja ei voi verrata yksi yhteen, vaan myös ostovoima on huomioitava ja monet muutkin tekijät.

Äänestä
  • Tämä on hyvä huomio!

    Se on todellakin niin, että hintataso seuraa kyllä yleistä tulotasoa. Palkkatasommekin tulee laskemaan, mutta hinnat siinä samalla.

    Joka tapauksessa on selvä, että sosiaalietuuksien ostovoima tulee tippumaan eniten.

    Äänestä

Juu! Paljon on kirjoitettu valtionvelasta, globaalista taloudesta ja niiden vaikutuksista myös sosiaaliturvaan. Varmaan aivan asiaa.
Itsellä ikää on kertynyt ja sosiaaliturvan muutoksiakin on tullut seurattua tarkasti -90 -luvun alusta. On syy mikä hyvänsä, niin paljon on tullut muutoksia ja leikkauksia sosiaalietuuksiin, enkä mitenkään jaksa uskoa että suunta kääntyisi.
Tuolloin -90 luvun alussa ns. keskituloinen yksinhuoltaja sai pääsääntöisesti aina asumistukea. Nyt kyllä ei tod. sitä enää saa. Samoin lapsilisiä ei huomioitu toimeentulotukilaskelmassa, nyt on jo huomioitu pitkään. Ketään ei voinut "pakottaa" olemaan työnhakijana, nyt siitä voi helposti sanktioida toimeentulotuessa perusosa-alennuksin. Toimeentulotuen perusosa on jäänyt kauas taakse elinkustannusindeksikorotuksissa, perusterveydenhuolto (polikäynnit) olivat maksuttomia jne...
Vuosien mittaan, hitaasti mutta varmasti meidän sosiaaliturvamme muuttuu, kutistuu ja ajaa ihmiset yhä eriarvoisempaan asemaan. Se on jo nähty, eli ei mitään uutta auringon alla tänäänkään

Äänestä

No niin. Eipä tarvinnut odottaa kuin muutama viikko ja alkaa ihan ministeritasoltakin tulla tietoa, että sosiaalituet nykyisellään eivät ole kestävällä pohjalla. Nyt toki ministeri puhuu lähinnä vastikkeellisuudesta, mutta on ilmiselvää, että lähitulevaisuudessa alkaa tulla esille myös ehdotuksia leikkauksista...ja lopulta päätöksiä.

Meillä ei yksinkertaisesti ole varaa nykyisenlaiseen sosiaaliturvaan, jossa saa vastikkeettomasti varsin hyvän elintason. Tämän faktan kertominen kansalle vain vaatii poliitikoilta aikaa, koska suurin osa puolueista on viimeisev vuodet ja vuosikymmenet käytännössä ostaneet verorahoilla kansalaisten ääniä. Kansalaiset ovat jotenkin saatu uskomaan, että oikeasti he saavat jotain lisää siitä, että ensin otetaan veroilla ja sitten jaetaan osa takaisin. Nyt, kun niitä ääniä ostetaan yhä enemmän velkarahalla, eikä siihen oikeasti ole varaa, alkaa pehmittely, että ei se rahojen yltäkylläinen jakaminen olekaan runsaudensarvi.

Parin vuoden sisällä suurin osa kansasta on jo saatu ymmärtämään, että sosiaalitukien taso on pakko olla nykyistä alempi.

Äänestä
  • Samaa mieltä ed. kanssa.
    Lähipiirissä on näitä syrjäytyneitä, jotka eivät kestäneet pahasti sanomista ja lähtivät työpaikasta, jonne jäivät nämä realismilla argumentoivat, tällaistahan se on joka paikassa.
    Ihmiset ovat kuin pikkulapsia, eivät he mitään tee jollei ole pakko.
    Ongelmiin puututaan kun leipä alkaa kaventua?
    Sosiaaliturva on tullut vain vastaan kun työelämässä kolhitut jäivät kotiin, on siis sopeuduttu pirullisuuteen.
    Heti nuoresta asti kukaan ei voinut olla työkyvytön.
    Outoja selityksiäkin nähty, työpaikalla nuori naishenkilö väitti ettei voi tehdä muuta kuin päivätyötä, kun on pieni lapsi, ei vastannut kun sanoin meillä jokaisella on ja teemme kaikkia vuoroja.

    Äänestä

Valtion pitäisi nostaa verot 100% pariksi vuodeksi ,250 miljardista riittäisi maksaa valtionvelka kokonaan pois,ja rahaa riittäisi tämän jälkeen puskurointiin.Tosi asia on että pienet valtiot ei koskaan pysty takaamaan 100% täystyöllisyyttä tavallisissa töissä.Muuten joutaisi lakkauttaa koko valtio.Jos tämä hulluus jatkuu,vainoaminen ei lopu koskaan.

Äänestä

Miten menetellä, jos riittävästi elättäviä töitä ei ole ... ei yksinkertaisesti ole? Voiko mikään viranomainen pakottaa työnantajaa työllistämään juuri tietyn työnhakijan siksi, ettei yhteiskunnan tarvitse elättää häntä työttömyysperusteisen etuuksin ... mielestäni ei voi. (Ammoin luulin, että työvoimatoimistosta osoitetaan työttömälle työnhakijalle paikka, jota hänen pitää hakea mutta johon hän myös pääsee/joutuu!) Nyt tiedän, että työtarjouskin on vain ilmoitus työpaikasta, johon työttömän pitää hakea, jottei menettäisi työttömyyskorvaustaan...
Miten usein työvoimatoimiston työtarjous todella johtaa yksittäisen työttömän työllistymiseen?

Äänestä
  • Ihmisten täytyisi nyt alkaa ymmärtämään, että kyse ei ole tahdon asiasta. Totta kait olisi kivaa, jos valtio jakaisi vaikka pari tonnia kuussa kaikille ja kaikki voisivat tehdä, mitä lystäävät.

    Mutta ei, kyse ei ole tahdosta vaan realismista. Siitä, että meillä ei ole varaa nykyiseen järjestelmään. Kyse on paljon isommasta kierteestä. Kun sosiaalituet ovat korkeat, myös vaadittava palkkataso on korkea. Kukaan ei tietenkään mene töihin palkalla, joka ei juuri eroa sosiaaliturvasta. Niinpä maamme palkkataso on korkea ja sitä kautta kilpailukyky huono. Toisaalta sosiaalitukijärjestelmämme ja koko julkinen sektorimme on niin pöhöttynyt, että sen tarvitsemat verot ovat valtavan korkeat. Tämä nostaa hintoja entisestään ja taas heikentää taloutta ja kilpailukykyä.

    Ei ole kestävää, että sosiaalituilla maksetaan työttömän elely kallissa Helsingissä, mikä tuottaa asuntopuolan ja sitä kautta nostaa sitä asumisen hintaa niin paljon, ettei pienempipalkkaisen työn perässä kannata kenenkään muuttaa Helsinkiin.

    Meillä on koko julkisella sektorilla jo yli 10 miljardin vaje vuosittain ja se pahenee koko ajan. Ja juuri samalla se vajeen aiheuttaja, valtaisa julkinen sektori tuhoaa taloutta ja sitä kautta vaje pahenee koko ajan.

    Suomen valtio pystyy ja sen tulee jatkossakin tukemaan ihmisiä sen verran, että he kykenevät elämään. Mutta se voi tarkoittaa jatkossa esimerkiksi sitä, että kukaan ei asu sosiaalirahoilla kasvukeskuksissa kuin enintään soluasunnoissa jne. On vain ajan kysymys, koska meillä alkaa valtava julkisen sektorin leikkaaminen ja se tulee varmasti leikkaamaan myös tukia.

    Edelleenkään tähänkään ketjuun vastanneista eri mieltä olevista vastaajista kukaan ei ole osannut ottaa mitään kantaa todellisiin lukuihin oikeilla ja paikkaansa pitävillä faktoilla. Eikä voikaan. Se on vain fakta, että tuloverot pitäisivät melkeinpä tuplata, jotta saataisiin katettua vaje. Emme siis ole kestävällä pohjalla. Kyse ei ole halusta, vaan faktoista.

    Äänestä

Eipä siinä muuta, luvut ovat lukuja.

Suosittelen työllisille ja muille ihmisille, joilla on edes vähän rahaa käytössään valmistaumista tulevaan. Kannattaa satsata myös henkilökohtaiseen turvallisuuteen ja omaisuuden suojaamisen, sillä jos ja kun tuet leikataan minimiin samalla kun sadattuhannet työpaikat ovat kadonneet maasta, päästään täälläkin kokemaan Brasilian ja Etelä-Afrikan kaltaista meininkiä.

http://www.youtube.com/watch?v=yHRjGZ_gWoU

Äänestä

Minä nostan puntteja, himassa on mm. intialainen kukrisapeli. Täytyy vähän treenata vielä bokrausta ja muuta kivaa lisää.

Ostan aina vähän säilyvää ruokaa jemmaan, ja säästän rahaa muutenkin. Ei ainakaan heti kuole nälkään, jos työttömyys iskee.

Äänestä

Tuoreet luvut tulivat nyt. Viime kuussa valtion alijäämä vuodentakaiseen nähden oli 10,04 miljardia. Nyt jo 10,33 miljardia. Valtion velka itse asiassa pysyi hyvin lähellä vuodentakaista tasoa, koska iso lainaerä meni maksuun. Mutta sen maksun myötä valtaisa likvidi kassa kuihtui pois ja tuo 10,33 miljrd. jäi todelliseksi alijäämäksi.

Nyt muutenkin on kiihtyvään tahtiin tullut kannaottoja lukuisilta eri tasojen asiantuntijoilta ja osaajilta, sekä myös poliitikoiltakin: olemme matkalla kohti tuhoa. Uskomatonta kyllä, jopa useampi korkean tason henkilö on myös sanonut ääneen mahdollisuuden Kreikan kaltaisesta tilanteesta.

Kuten palstalaiset siis voivat havaita, avaukseni oli puhtaasti totuuspohjainen ja todellisen tilanteen paljastava kirjoitus, eikä "taas yhden maailmanlopun ennustajan höpötys". Se, että kirjoitin totuuden aiemmin kuin julkisesti useimmat eri asiantuntijat uskalsivat ääneen sanoa, kirvoitti osaa lukijoista pitämään sitä höpönä, mutta nyt todella toivon kaikkien palstalaisten ymmärtävän, mihin olemme menossa.

JOKAISEN kannattaa nyt alkaa varautua vakavasti heikkenevään talouteen ja todelliseen kriisiin. Mitään nälkävuosia ei ole tulossa tietenkään, mutta 80+ % kansalaisista tulee kokemaan huomattavan elintason laskun. Ja kaikkein heikommilla tulee olemaan sosiaalituilla elävät ja ison lainataakan omaavat. Kirjoitan tämän kaiken edelleen vain, jotta mahdollisimman moni osaisi edes hieman etukäteen varautua. Ehkä hieman myös yleisen ymmärryksen nosattamiseksi, jotta poliittinen ilmapiiri muuttuisi sellaiseksi, että uskallettaisiin vihdoin tehdä välttämättömiä, vaikkakin kipeitä ratkaisuja mielummin aiemmin kuin myöhemmin.

Äänestä
  • Miten varaudut? Tyhjästä on paha nyhjäistä.

    Äänestä

  • työkyvytön kirjoitti:

    Miten varaudut? Tyhjästä on paha nyhjäistä.

    Kukin varautuu, miten varautuu. Vaikka sitten muuttamalla halvempaan asuntoon, vaikka se ei nykyjärjestelmässä tuloja lisääkään toimeentulotukia saavalta. Tai opettelemalla halvempia reseptejä.

    Ei mitään kaikille sopivaa yleisneuvoa voi antaa, mutta kannattaa siitä huolimatta miettiä, miten tulisi toimeen esim. jos toimeentulotuen perusosa olisikin vain 300 e. Ihan vain varautumisen vuoksi.

    Äänestä

  • jiitu jiitu kirjoitti:

    Kukin varautuu, miten varautuu. Vaikka sitten muuttamalla halvempaan asuntoon, vaikka se ei nykyjärjestelmässä tuloja lisääkään toimeentulotukia saavalta. Tai opettelemalla halvempia reseptejä.

    Ei mitään kaikille sopivaa yleisneuvoa voi antaa, mutta kannattaa siitä huolimatta miettiä, miten tulisi toimeen esim. jos toimeentulotuen perusosa olisikin vain 300 e. Ihan vain varautumisen vuoksi.

    Asun jo halvimmassa asunnossa mitä paikkakunnalta löytyy. Neliöitäkin on paljon vähemmän mitä kaksin asuville katsotaan kohtuulliseksi kun joutuu asumistukea hakemaan.
    Törsäilijä en ole koskaan ollut,toimeen tullaan. Ruoasta ei voi kohta enempää tinkiä,ostetaan nytkin halvinta,juostaan tarjousten perässä ja tehdään ruokia niin että kustannukset on mahdollisimman alhaiset.
    Autoa ei ole,eikä tarvita. Vaatteet haetaan mahd. paljon kirpputorilta ja alemyynneistä. Ei ostella vimpan päälle olevaa elektroniikkaa jne.

    Jos toimeentulotuen perusosa alenisi noin paljon,en tiedä mistä maksaisin sähkö- ja vesilaskuni. Nyt niihin minulla olisi mahdollisuus hakea toimeentulotukea mutta toistaiseksi olen ne itse maksanut.

    Työkokeiluissa olen ollut useastikin jotta saisi hieman ekstraa ja niistä laittanu hieman säästöön. Nyt ei sekään enää onnistu kun olen menettänyt työkykyni lähes kokonaan,iso leikkausoperaatio tulossa.

    Äänestä

  • työkyvytön kirjoitti:

    Asun jo halvimmassa asunnossa mitä paikkakunnalta löytyy. Neliöitäkin on paljon vähemmän mitä kaksin asuville katsotaan kohtuulliseksi kun joutuu asumistukea hakemaan.
    Törsäilijä en ole koskaan ollut,toimeen tullaan. Ruoasta ei voi kohta enempää tinkiä,ostetaan nytkin halvinta,juostaan tarjousten perässä ja tehdään ruokia niin että kustannukset on mahdollisimman alhaiset.
    Autoa ei ole,eikä tarvita. Vaatteet haetaan mahd. paljon kirpputorilta ja alemyynneistä. Ei ostella vimpan päälle olevaa elektroniikkaa jne.

    Jos toimeentulotuen perusosa alenisi noin paljon,en tiedä mistä maksaisin sähkö- ja vesilaskuni. Nyt niihin minulla olisi mahdollisuus hakea toimeentulotukea mutta toistaiseksi olen ne itse maksanut.

    Työkokeiluissa olen ollut useastikin jotta saisi hieman ekstraa ja niistä laittanu hieman säästöön. Nyt ei sekään enää onnistu kun olen menettänyt työkykyni lähes kokonaan,iso leikkausoperaatio tulossa.

    "Jos toimeentulotuen perusosa alenisi noin paljon,en tiedä mistä maksaisin sähkö- ja vesilaskuni. Nyt niihin minulla olisi mahdollisuus hakea toimeentulotukea mutta toistaiseksi olen ne itse maksanut."

    Tuohan tarkoittaa sitä, että sinulla siis nykyisessä toimeentulotukijärjestelmässä on vielä pelivaraa jonkin verran jo tuossa.

    En sano noin ylipäätään, että se olisi helppoa, tai varsinkaan kivaa tinkiä nykyisestä elintasosta. Viestini vain on, että kannattaa ainakin henkisesti vähän valmistautua, että todennäköisesti ainakin jonkin verran nuo tuet tulevat laskemaan.

    Joka tapauksessa jotenkin kummassa sitä vain ihmiset selviävät aika pienelläkin muualla maailmassa, kun pakko on. Kuten sanottua, ei se todellakaan kiva ajatus ole. Fakta vain on, että meillä ei ole varaa nykyiseenkään järjestelmään.

    Toivon paranemista leikkauksen jälkeen!

    Äänestä

Perustuslain mukaan suomalainen saa vapaasti valita asuinpaikkansa. Sosiaaliset tuet ovat ehkä 300 milj. € per vuosi. Sillä ei korjata Suomen valtion kasvavaa velkataakkaa, kuten ei alvin korotuksellakaan.
Yhtä mieltä olen siitä, että talouden romahdus tulee varmasti jossain vaiheessa.

Äänestä
  • "Sosiaaliset tuet ovat ehkä 300 milj. € per vuosi. "

    Sinulla on luvut aika pahasti hakusessa. Pelkästään yleisiä asumistukia maksetaan 55 miljoonaa kuukaudessa, eli niistä jo muodostuu tuo summa yli tuplana vuodessa. Ja se on kuitenkin pieni tukimuoto työttömyystukien ja toimeentulotukien joukossa.

    "Perustuslain mukaan suomalainen saa vapaasti valita asuinpaikkansa."

    Minusta tuo on oikein mainio asia...kunhan vain maksaa asumisensa itse. Vapaus tehdä jotain ja vapaus saada rahat siihen valtiolta ovat kaksi AIVAN TÄYSIN ERI ASIAA. Jokaisella on myös täysi vapaus reissata thaimaaseen, mutta ei sitäkään valtion budjetista makseta.

    Tietenkään valtion budjettia ei yksistään sosiaalietuuksia leikkaamalla korjata. Mutta kun leikkaukset aloitetaan, sosiaalituet eivät varmasti jää niiden ulkopuolelle! Lisäksi tuossa on yksi oleellinen tekijä itse leikkauksessa säästetyn ohella: korkea sosiaalituki nostaa myös työnteon kustannustasoa, joka tekee siitä kannattamatonta. Kilpailukyky ei kestä tätä.

    Äänestä

  • jiitu jiitu kirjoitti:

    "Sosiaaliset tuet ovat ehkä 300 milj. € per vuosi. "

    Sinulla on luvut aika pahasti hakusessa. Pelkästään yleisiä asumistukia maksetaan 55 miljoonaa kuukaudessa, eli niistä jo muodostuu tuo summa yli tuplana vuodessa. Ja se on kuitenkin pieni tukimuoto työttömyystukien ja toimeentulotukien joukossa.

    "Perustuslain mukaan suomalainen saa vapaasti valita asuinpaikkansa."

    Minusta tuo on oikein mainio asia...kunhan vain maksaa asumisensa itse. Vapaus tehdä jotain ja vapaus saada rahat siihen valtiolta ovat kaksi AIVAN TÄYSIN ERI ASIAA. Jokaisella on myös täysi vapaus reissata thaimaaseen, mutta ei sitäkään valtion budjetista makseta.

    Tietenkään valtion budjettia ei yksistään sosiaalietuuksia leikkaamalla korjata. Mutta kun leikkaukset aloitetaan, sosiaalituet eivät varmasti jää niiden ulkopuolelle! Lisäksi tuossa on yksi oleellinen tekijä itse leikkauksessa säästetyn ohella: korkea sosiaalituki nostaa myös työnteon kustannustasoa, joka tekee siitä kannattamatonta. Kilpailukyky ei kestä tätä.

    Joka tapauksessa SUOMALAISTEN toimeentulotuet ovat kärpäsen kakka,
    siinä meressä joka LAHJOITETAAN vuosittain KEHITYSMAIHIN!

    Suomi ottaa LISÄÄ VELKAA, jotta pystyy LAHJOITTAMAAN rahat
    Arfikkaan, mitä ihmeen järkeä sellaisessa on?

    Ottaisitko itse valtavat velat ja sitten lahjoittaisit kaikki rahasi pois?

    2.000.000.000 e/vuosi

    Mieti kuinka monen tttuki tuolla summalla saisi maksettua?

    Äänestä

  • 2 MILJADIA/VUOSI! kirjoitti:

    Joka tapauksessa SUOMALAISTEN toimeentulotuet ovat kärpäsen kakka,
    siinä meressä joka LAHJOITETAAN vuosittain KEHITYSMAIHIN!

    Suomi ottaa LISÄÄ VELKAA, jotta pystyy LAHJOITTAMAAN rahat
    Arfikkaan, mitä ihmeen järkeä sellaisessa on?

    Ottaisitko itse valtavat velat ja sitten lahjoittaisit kaikki rahasi pois?

    2.000.000.000 e/vuosi

    Mieti kuinka monen tttuki tuolla summalla saisi maksettua?

    On täysin selvä, että noista tullaan leikkaamaan vielä rajummalla kädellä. Kehitysapu, 1,1 miljardia yle 250 miljoonaa julkisen sektorin työntekijöiden karsinta 100 000 hlö, eli 3 miljardia (arvio nettosäästöstä) erilaisten palveluiden leikkaukset 2 miljardia

    Nuo tekevät yhteensä 6,35 miljardia. Silti vaje on 4 miljardia nykyisellään ja se vain kasvaa tällä hetkellä.

    Eli on selvä, että muualta leikataan ja paljon (enemmän), mutta siitä huolimatta myös sosiaalituet tulevat olemaan merkittävien leikkausten kohteena.

    Juuri tätä olen yrittänyt noilla lukuarvoilla tuoda esiin: mikään yksittäinen leikkauskohde ei tule riittämään, vaan koko järjestelmään tulee isoja muutoksia. Se vain, että TÄMÄN palstan lukijoille se sosiaalitukien leikkausten tapahtuminen lienee se oleellisin tieto ja siksi sitä korostin täällä.

    Meillä tullaan tekemään rajuja leikkauksia sekä sosiaalietuukssin, että moneen muuhun johteeseen.

    Äänestä

Mitenkäs jiitu jiitu on varautunut tähän alenemiseen? Onko tullut bonuksia?
Meikällä on kellari, johon vien perunuat parin kuukauden sisään. Pakastin on pullollaan marjoja ym.

Äänestä
  • Minun henkilökohtainen varautumiseni ei liene keskustelun kannalta se oleellisin seikka. Myönnän, että itse olen varsin hyvässä asemassa, koska minulla on koulutus ja työ, jolle on kysyntää maailmanlaajuisesti ja Suomessakin se lienee viimeisten sammutettavien alojen joukossa juuri ennen lääkäreitä tms.

    Koska itse olen aina ollut vahvasti tulevaisuuteen varautuvaa tyyppiä ja toisaalta ennustin laman tulemisen jo ennen 2008 kriisin alkua, oma varautumiseni on ollut jo hyvin pitkäjänteistä: ei liikaa velkaa (tällä hetkellä ei yhtään, mutta varmaan pian kohtuullinen asuntovelka voi olla mahdollinen), varsin runsaasti sijoituksia. Lisäksi osaan metsästää, kalastaa jo ihan harrastuksen nimissä (ja omistan siis välineitä näihin) ja noin ylipäätään pidän terveydestäni ja hyvästä kunnostani huolta.

    Omalla kohdallani siis todennäköisin skenaario on vain erittäin merkittävä palkkamaltti ja verojenkorotukset. Jos sitten osuu pahemmin omaan pesään, pystyn periaatteessa tulemaan toimeen vaikka lentämällä thaimaaseen ja elämään osingoilla. Jos sitten osingotkin tippuvat liikaa, pystyn aina kasvattamaan ja metsästämään ainakin ruokani, jos ihan kivikautiselle tasolle upottaisiin. Tietenkään näin pitkälle menevään skenaarioon en usko.

    Mutta siis sanotaanko näin, että oma valmistautumiseni on ollut niin pitkäjänteistä yleistä tulevaisuuteen varautumista, että alan olla kohtuullisen hyvässä tilanteessa ja todennäköisin skenaario kohdallani on nettopalkakni ostovoiman selvä lasku, jonka voin tarvittaessa vähentää nykyisin säästöön menevästä rahasta.

    Äänestä

Ne jotka saavat JOKA KUUKAUSI yli 10.000 euroa, mikä siis on ENEMMÄN KUIN toimeentulotukilainen SAA KOKO VUONNA, poraa että pitäisi vielä pystyä kulkemaan joka päivä töissä, ostamaan vaatteita ja syömään ulkona, rahalla joka ei muutenkaan riitä mihinkään!!

Toimeentulotukilainen saa KOKO VUONNA n. 5700 euroa.

Miten ihminen joka saa JOKA AINOA KUUKAUSI KAKSIKERTAA ENEMMÄN
kehtaa vaatia tekemään raskasta fyysistä työtä?

Kuvitteleeko ne olevansa niin paljon arvokkaampia kuin köyhät?

Suomessa virkamiehiä on 10x LIIKAA! Suomen kokoinen kansa tulisi toimeen kymmenenkertaa PIENEMMÄLLÄ virkamiehistöllä.

Suomen virkamiehistöllä muualla hoidetaan yli 60 miljoonainen kansa.

Miksi suomalaisten tulee elättää toistakymmentä tuhatta kuussa ansaitsevia TURHIA virkamiehiä?!

Jos virkamiehiä olisi kymmennenkertaa vähemmän kuin nyt, niin niiden palkoilla voitaisiin elättää lukuisia köyhiä.

Yhden yli 10.000 e kuussa tienaavan virkamiehen palkalla, maksettaisiin 24 ihmisen toimeentulotuki!

Äänestä
  • "Toimeentulotukilainen saa KOKO VUONNA n. 5700 euroa."

    Jälleen kerran lukuarvoja kannattaa miettiä vähän kriittisemmin. TUo on vain toimeentulotuen perusosan osuus. Suurempi osa tulee esimerkiksi yhdistelmästä työmarkkinatuki toimeentulotuen asumisosa (ja asumistuki). Jos vaikka siis helsinkiläinen yksinasuja on vuokralla 650 e/kk, hän saa kuukaudessa sossurahaa 1120 e/kk , eli vuodessa n. 13500 e.

    Mutta on taas kerran selvä, että julkisella sektorilla on paljon turhanpäiväisiä kovapalkkaisia virkamiehiä, joita tulee ja tullaan potkimaan. Mutta heiman ylempänä on pintä laskutoimitusta taas, jossa nähdään, että tarvitsemme siis leikkauksia ihan joka sektorilla. Pelkkä sosiaalitukien leikkaus, tai pelkkä virkamiestein posipotkinta ei riitä.

    Mutta olen iloinen, että täsät ketjusta tuli näinkin rakentava keskusteluareena. Toivomukseni olikin nimenomaan, että yhä useampi lukija täällä hahmottaisi näitä lukuja ja sitä kautta todellisen tilanteen. 10 miljardin vaje (eikä sisällä vielä edes kuntien ja eläkejärjestelmän vajetta) on ISO. Ja se kasvaa vieläpä koko ajan. Sitä ei yhdellä tai kahdella leikkauksella hoideta.

    Äänestä

>> 2.000.000.000 e/vuosi

Äänestä
  • "Tolla summallahan pystyis kevyesti maksaan KAIKKILLE suomalaisille n. 500 e/kk PERUSTULON?"

    Mitäpä, jos laskisit uudelleen vielä. dekadiheitto.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jiitu jiitu kirjoitti:

Suurin osa ihmisistä elää tajuamatta millaisen katastrofin äärellä me elämme. Kuvitellaan, että eihän tuo paljon puhuttu lama näy missään. Nostellaan vaan tukia, kyllähän sossussa aina rahaa riittää...Se johtuu vain siitä, että valtio siirtää väistämätöntä hurjalla velkaantumisella.

Tuoreimmissa tilastoissa valtion velka on kasvanut vuoden takaiseen nähden 7 miljardia. Mutta tosiasiassa tilanne on vielä synkempi: valtion likvidi kassa on samaan aikaan pienentynyt 3 miljardia.

Valtion todellinen vaje on siis nyt ylittänyt 10 miljardia vuodessa!!! Kuullostaako abstraktilta? No konkretiaa:

Kun tuo suhteutetaan kaikkien työllisten lukumäärään, saadaan tulos että valtio elää yli varojensa jokaista työssäkäyvää kohden n. 4250 e vuodessa!!!

Jokainen työssäkäyvä voi siis alkaa jo valmistautumaan siihen, että pari kuukausipalkkaa vuodessa pitää pian antaa valtiolle lisää. Päälle tulee vielä kuntien velkaantuminen. Ja eläkejärjestelmän vaje. Samaan aikaan vienti vain sakkaa ja nyt kotimarkkinatkin ovat alkaneet tippua. Ja eläkepommikin on vasta aluilla. Eli taloustilanne tulee heikkenemään vielä rajusti nykyisestäkin, vaikka valtio jatkaisikin suunnatonta velkaantumistaan. Ja kun se väistämättä loppuu, niin sitten vasta tippuukin.

Luuletteko, että tuota maksetaan edes pieneltä osin? Ehei.

Ei ole mikään vitsi, tai pelottelu, vaan pelkkä karu fakta: KREIKAN TIE ON MEIDÄNKIN TIE. Ja itse asiassa vielä pahempi, koska siinä vaiheessa ei enää pelastuspaketteja ole jaossa. Pelastukoon ken voi. Ainakaan sosiaalitukien jatkumiseen edes lähelle nykyisellä tasolla ei kannata kenenkään luottaa!!!

Kannattaa siis hankkiutua nyt mihin tahansa paskaduuniinkin kiinni, vaikka se ei nyt sossutukiin nähden paljoa hyödyttäisi. Koska siinä vaiheessa, kun sossutuet tippuvat esim. puolella nykyisestä kertapäätöksellä, jalka paskaduuninkin oven välissä on kultaakin kalliimpi.

Ennen kuin vain kommentoitte jotain tyhjänpäiväistä, että "joo joo, trolli" tms., niin miettikääpä lukuja vielä hetki.

4250 e jokaista työssäkäyvää kohden ja alaspäin on suunta taloudessa. Jos ette ylläolevaan varoitukseen usko, niin perustelkaa edes! Raakoja lukuja esiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu