Prostituutio on väärin jos siitä ei maksa elinkeinotoimintaan liittyviä veroja. Arvonlisveroa ja tuloveroja. Poliisilla pitäisi olla enemmän resursseja etsiä veropetoksiin syyllistyneitä hupakoita, josta syyllistyvät usein vielä tukien väärinkäyttöön, kaikki pitää takaisin maksaa.
Hupakot pitäisi laittaa ahtaalle ja lainkuuliaisten kansalaisten tulisi ilmiantaa veronkirtäjät,
jos vain suinkin mahdollista! Aika tehdä asialle jotakin!
Prostituutio ja verot
7
241
Vastaukset
- 8+11
Olen periaatteessa samaa mieltä, Jokaisen pitäisi maksaa verot, kuten yhteiskuntaan kuuluu. Käytännössä hyväksyn sen, ettei hupakot maksa veroja. Suomessa hupakkoa kohdellaan 2-luokan kansalaisena. Joillain paikkakunnilla poliisit ahdistelevat ja hankaloittavat työtä. Hupakko ei voi laillisesti vuokrata itselleen työpistettä. Hän ei voi käyttää aputyövoimaa esimerkiksi ajanvarausten vastaanottamiseen. Ja niin edelleen... Kun yhteiskunnan suhtautuminen on tuollaista, niin miksi hupakon pitäisi osallistua tuon toiminnan rahoittamiseen?
Kunhan lainsäädäntö saadaan sivistysvaltiolle sopivaan tasoon, voidaan hupakolta odottaa verojen maksuakin.- d pässi
Olet aivan oikessa. Prostituutio on aivan sallittua, mutta sitä hankaloitetaan kaikin mahdollisin keinoin. Tottakai se ajaa prostituoidun toimimaan harmaalla vyöhykkeellä. En silti hyväksy veronkiertoa.
Verotarkastajalle:
Olet nyt suuntaamassa yhteiskunnan nuukia resursseja väärin. Poliisille pitäisi saada veronkierron tukkimiseksi lisää työvoimaa, koska se maksaisi itsensä moninkertaisesti takaisin. Mutta tutkinnan lisääminen pelkästään prostituoitujen veronkierron estämiseksi olisi nappikauppaa muuhun harmaaseen talouteen verrattuna. Kaikki harmaa talous olisi saatava kitkettyä suomalaisesta yhteiskunnasta, mutta resursseja tutkimiseen kannattaa suunnata sinne missä iso raha liikkuu; rakentamiseen.
- verorakastaja
Kuka ensinnäkään alkaa kyttäämään tuhansien naisten sivubisneksiä? Minne ihmeessä voi ilmoittaa, että epäilen prostituutiota tästä ja tästä henkilöstä? Haloo? Miten asia tutkitaan? Ei kenenkään pankkitilille mennä noin vain. Omaisuus syyniin, miten?
Kerro hyvä verotarkastaja? Näillä resursseilla se ei onnistu. - ...........
mielestäni pitäisi säätää sellainen laki ,että vain rekisteröityneet yrittäjä hupakot saisivat myydä palveluita ja sellaiset hupakot ketkä eivät suostu maksamaan veroa he saisivat sakkorangaistuksen joka olisi iso.
Näille seksinmyynti ilmoitus palstoille sihteeriopisto ja seksitreffit ylläpidon pitäisi pyytää todistus siitä,että nainen on yrittäjä.
Jos paljastuu,että nainen ei ole yrittäjä hänen tunnuksia mitkä rekkaa ei ylläpito hyväksy sivustolle.- Huolehtija1
Suomalaisten perisynti on naapurikateus.
Kunpa jokainen huolehtisi vain omista asioistaan, Suomessa olisi helpompi hengittää.
- turhaa nillitystä
Tästähän oli pitkiä keskusteluita jo aiemmin.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10649881
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9745584
Intoa maksaa veroja löytynee enemmän siinä vaiheessa, kun esimerkiksi yhteisten työtilojen vuokraus seksin myyjille ja vartiointipalveluiden ostaminen sallitaan kuten muillekin yrittäjille. Tällä hetkellähän tuollaisesta tulee tuomio parituksesta.
Lain muutoksia odotellessa on turha itkeä veronkierrosta. - höpö höpö
horot voivat maksaa oma-aloitteisia veroja jos haluavat. halua ei vaan ole!
99 % horoista ovat TIETOISIA VERONKIERTÄJIÄ JA TARKOITUKSELLA
jättävät maksamatta veronsa.
Höpö höpö turvallisuusjutuille. Sellaiset eivät ole horoja ennenkään estänyt jakamasta rahasta. Suurin osa ostajista on vatsakkaita perheenisiä, niistä ei turvallisuusongelmai tule.
Höpö höpö. Horot eivät halua maksaa veroja. Tietoisia vapaamatkustajia ja loisi, joita
vaimoltaan salaa huorailevien perheenisien joukko yllläpitää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 551182
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1521146Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601075Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo82966Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu45884Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä55818Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä54780Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54765KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin71721- 32702