Lääkkeet veivät seksin

näin siinä kävi..

Onko joku keksinyt mitenkä saisi halut ennalleen masennuslääkkeen lopetettua.

Vaikka näkisin alastoman naisen niin en innostu siitä samalla tavalla kuin ennen lääkitystä.
Jollain tavalla,, ei kiinnosta,, puuttuu sellainen vire ,halu,,, en saa siitä sitä mitä sain ennen...

Masennuslääkkeen lopetuksesta on jo 4 kuukautta.

Pitääkö vain odottaa vai voinko tehdä jotain?
Kiitos

8

677

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PSSD

      Kokemaasi tilaa kutsutaan PSSD:ksi, joka on lyhennys sanoista Post-SSRI Sexual Dysfunction. Vapaa suomenkielinen käännös on siis suurin piirtein SSRI:n jälkeinen seksuaalitoimintahäiriö. PSSD on valitettavan yleinen seuraus masennuslääkekäytöstä. Ongelmaan ei ole mitään tunnettua hoitoa. Joillain aika palauttaa osan haluista ja kyvyistä, osalle ei. Palautuminen voi kestää useita kuukausia tai jopa vuosia. Tee ehdottomasti ilmoitus tästä haittavaikutuksesta SSRI:n määränneelle lääkärillesi sekä tarvittaessa eteenpäin lääkevalvonnosta vastaaville viranomaisille. Valtaosa psykiatreista ja lääkäreistä kieltäytyy hyväksymästä tätä oiretta, joten saatat kohdata runsaasti vastarintaa. Lisätietoa PSSD:stä löydät googlaamalla.

    • ap...

      Käytin moclobemid merkkisiä lääkkeitä, eivät ole ssri lääkkeitä mutta vaikutus kumminkin sama.

      Söin niitä kauan, 3 vuotta ainaki ja alussa suurillakin annoksilla.

      • PSSD

        Joo. Seksuaalitoimintahäiriöt koskevat ymmärtääkseni em. lisäksi neuroleptejä. Kaikissa tapauksissa on mahdollista, että vauriot jäävät pysyviksi. Ainoastaan aika näyttää miten tilanne etenee. Jotkut ovat saaneet osan toiminnoistaan takaisin muutamien vuosien kuluessa. Osalle taas ei ole tapahtunut mitään parannusta yhteentoista vuoteen ja näin ollen tuskin tulee koskaan tapahtumaan.


    • metyylifenidaattia

      Seuraavassa lääketieteellisessä artikelissa suositellaan mm. metyylifenidaattia (Concerta, käytetään ADHD:n hoidossa) hoitamaan SSRI-lääkkeiden aiheuttamaa pitkäaikaista seksuaalisen toiminnan häiriötä:

      "Case #3 has had some reversal of symptoms with extended-release methylphenidate, although it is not yet known if these prosexual effects will persist when the drug is discontinued."
      http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18173768

      Aion itse vaatia tätä lääkettä. Olkooonkin, että luokitellaan huumausaineeksi, mutta lääkäreillä on vastuu korjata sotkunsa, kun eivät kuitenkaan ennalta tästä seksuaalisuuden katoamisesta varoittaneet!

      • PSSD

        Olethan varovainen, sillä uudet lääkkeet voivat tuoda uusia ongelmia ja pidentää mahdollista ajan tuomaa toipumista. Metyylifenidaatti on hyvin addiktoivaa ja haitallista esimerkiksi sydänterveydelle.


    • yks hailee

      Ajatelet näin johan sitä tuli harrastettuakin loppuelon voi olla ilmankin kyllä se siitä.

      • olehiljaa

        Mitä helvettiä sinä tuollaista sanot? Kuka antoi sinulle auktoriteettia puhua muiden ihmisten puolesta? Kyllä seksuaalisen toimintakyvyn häiriö ja kyvyttömyys nauttia yhtään mistään ovat jo sen kaltaisia tiloja, ettei normaalielämä niiden kanssa luonnistu. Ne ovat yksilön elämänlaatua huomattavasti heikentäviä tiloja. Tuollainen ongelmien vähättely suoraan sanottuna vituttaa.


    • normihaluttomuus

      Sama ongelma koskee naisia.

      Näinollen lukuisat pari suhteet kärsivät.

      Bisnes se on kuin kannattaa ja erityisesti juuri lääkebisnes. Käyttäkööt lääketehtaat mitä tahansa lipevää sanahelinää. Totuus on, että niiden valmistamien lääkkeiden tavoiteltu vaikutus on tuottaa lääkeyhtiölle liikevoittoa ja sitähän ne tahkoavat vuosi vuodelta aina enemmän ja enemmän, vaikka kansa ei tervehdy mitenkään. Haittavaikutukset eivät haittaa.

      Lääkäreiden oma käsitys on se, että lääketehtaiden järjestämät koulutustilaisuudet eivät juurikaan vaikuta heidän lääkkeiden kirjoittamiseensa. Tutkimusnäyttö osoittaa kuitenkin muuta. Koulutustilaisuuksilla ja lääkärien saamilla pienilläkin liikelahjoilla on dramaattinen vaikutus reseptien kirjoittamiseen.

      Koko diasarja: http://www.slideshare.net/tarunpahuja13/nofreelunch-presentation

      "Lääketehtaat käyttävät Suomessa yhteensä ainakin noin parikymmentä miljoonaa euroa lääkäreiden jatkokoulutukseen, koti- ja ulkomaisiin kongresseihin sekä palkkioihin. Siihen vielä päälle lääke-esittelyt.
      Voi pohtia sitä, miten tämä vaikuttaa siihen, miten lääkärit suhtautuvat lääkehoitoihin verrattuna elämäntapahoitoihin ja ravintolisiin. Missä määrin lääkäreiden julkisuudessa silloin tällöin esittämä rohdosvalmisteiden, ravintolisien ja luontaishoitojen kritiikki on itse asiassa lääketehtaiden harjoittaman voitelun seurausta?"
      http://www.kauppalehti.fi/etusivu/al laakefirmat syytavat miljoonia laakareille/201308491699

      Saksalaislääkäreitä jäi kiinni kun myönsivät, että lääketehdas Ratiopharm on heitä lahjonut.
      http://www.spiegel.de/wissenschaft/medizin/korruption-aerztekammern-haben-fast-1000-verfahren-eingeleitet-a-877205.html


      Syökää lääkkeenne:

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/laakkeet.htm

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      55
      2395
    2. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      63
      2141
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      153
      1985
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1885
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      132
      1669
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1240
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1221
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1125
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      147
      1023
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      921
    Aihe