EtäIsälle täysin hyödytön suojaosa 400e,se kääntyy tappioksi !

etäIsukkiVantaa

Tämä uudistus on etäisukeille tappiollinen, jos erehtyy tekemään pätkätöitä !!

Oikea SURMANLOUKKU !

Me omillaan elävät EtäIsät emme hyödy uudistuksesta.Tarviimme YHÄ toimentuotukea ja mikäli työtuloja ei nyt huomioida työmarkkinatuessa, niin varmuudella huomioidaan toimeentulotuessa. Hyöty on tasan NOLLA !

Sokerina pohalla ! ! !
Meille ELATUSVELVOLLISELLE hyöty on TAPPIOLLINEN jos erehdyn 400 eurolla tekemään töitä.

NIMITTÄIN kun on työtön työnhakija ja bruttotulot on alle 1071,43e/kk, niin saa TÄYDET VAPAUTUKSET elatusmaksuista. Tähän summaan (1071,43e) lasketaan mahdolliset työtulot,työttömyyspäivärahat sekä asumistuki. TOIMEENTULOTUKEA EI LASKETA TUOHON VAPAUTUSSUMMAAN !

Linkki vapautuslaskelmaan:
http://www.kela.fi/elatusvelvolliselle_maksuvaikeudet

Tämä tarkoittaa minun kohdallani 290e/kk säästöä joka kuukausi. Jos töihin menisin,joutuisin elarit maksamaan ja ulosottoon menisivät jos en maksaisi. KATSOKAA ESIMERKKINI A JA B:

A ) Nykyiset tuloni: asumistuki 300e, työmarkkinatuki 520e,toimeentulotuki 350e= 1170e/kk. SAAN VAPAUTUKSEN ELAREISTA, tulot siis 1170e/kk.

B) Tekisin töitä 400eurolla,työmarkkinatuki 520e,asumistuki 300e,toimentulotuki 0e = 1220e/kk. EN SAISI VAPAUTUSTA elareista, eli käteen 1220e-290e = 930e

Minä JÄÄN 240 euroa tappiolle jos tekisin 400 eurolla töitä, koska mut pakotettais sit maksamaan elatusmaksut.

Nykyisellään voi sanoa että jos mua verrataan duunariin, mun tulot on 1170e vapautukset elareista 290e niin mun työtä vastaavat tulot ovat nyt työttömänä 1460e/kk.

Tämä 1460e/kk on NETTOA ! Siispä, minulla on perusteltu syy etsiä vakituista työpaikkaa jossa nettotulot on vähintään 2000e/kk ja mielellään vakituista päätoimista työtä jotta tämä vakiotulo olisi varmaa pitkällä tähtäimellä.

Olisko tämä 2000e netto sellanen 2750e bruttoa ?

No,tämän summan 2750 laitan kaikkiin työhakemuksiin palkkavaatimuksen kohdalle se onkin aika perusteltu minimipalkka kohdallani...

7

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • no jo on...

      Kanna vastuu lapsistasi osallistumalla heidän kustannuksiinsa vai ainako yrität lykätä kaikki kulut muitten niskoille. Vanhempien kuuluu elättää lapsensa, ei yhteiskunnan.

      • sdfdsfddsf

        Yritetään hoitaa lapset, mutta näin laskelmat menee ja töitä ei ole. entistä vähempi rahaa lapsille kun tapaan heitä. Ei siis kannata mennä töihin 400 eurolla eikä pienellä palkalla.

        Hölmö neuvo sinulla !


    • kusetushuipussaan

      Kun valtio lupaa rahaa, niin aina se pettää. Toki tähänkin touhuun löytyy esimerkki joka ehkä hyötyy.

      Mutta pääasia tässä Hallitus yrittää kehitää jotain positiiviselta näyttävää mikä ei vie rahaa mutta lisää verotuloja.

      Älkää sortuko.

    • hbblifcjkff

      joo,ei kannusta työntekoa...

    • sinkku työtön

      onneksi olen niin ruma että kukaan nainen ei halua lapsia kanssani ikinä. ei tarvii pelätä elatusmaksuja

    • tepp3

      Kondomi kondomi kondomi

    • That's shit.

      Nää on taas niitä asioista jotka hyödyttävät ainoastaan perheitä, jotka varallisuutensa puolesta eivät tarvitse toimeentulotukea. Ensin poistettiin työttömyysturvasta harkinnanvaraisuus ja nyt lykätään vielä 400 € ekstraa päälle.

      Köyhä yksineläjä ei hyödy tuostakaan uudistuksesta yhtään mitään, sillä toimeentulotuessa leikataa kaikki ylimääräiset tulot pois. Tai oikeastaan saa pitää 20% tuloista 150 euroon asti. That's it.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      13
      2817
    2. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      227
      2680
    3. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      18
      2081
    4. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      26
      2028
    5. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      59
      1881
    6. Sofia Virta SUURI POLIITIKKO

      Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo
      Maailman menoa
      71
      1652
    7. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      16
      1262
    8. Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?

      Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?
      Ikävä
      99
      1255
    9. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      23
      1192
    10. Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta
      Maailman menoa
      90
      1082
    Aihe