Paranormaalit ilmiöt Lapin alueella

Onko tiedossanne mitään paikkaa, jossa tapahtunut selittämättömiä ilmiöitä? Tutkijaryhmämme olisi kiinnostunut näistä ilmiöitä ja olemme valmiita tulemaan paikan päälle tutkimaan asioita.
542083
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 54

Vanhimmat

No minä näin kerran tonkopurolla, kun sika paskansi lunta. Emmä tiiä onko se paranormaalia tai jotain.

Äänestä
  • MONIKO KAUPUNGINVALTUUTETTU on nähnyt ufon? Miksi monikaan ei rohkene kertoa asiasta? Vastatkaa siis kyllä tai ei. Onko liian vaikeaa? Eikö edes Persut näe ufoja?

    Äänestä

  • ufovaltuusto kirjoitti:

    MONIKO KAUPUNGINVALTUUTETTU on nähnyt ufon? Miksi monikaan ei rohkene kertoa asiasta? Vastatkaa siis kyllä tai ei. Onko liian vaikeaa? Eikö edes Persut näe ufoja?

    Ei ne näe koska itse ovat

    Äänestä

  • ufovaltuusto kirjoitti:

    MONIKO KAUPUNGINVALTUUTETTU on nähnyt ufon? Miksi monikaan ei rohkene kertoa asiasta? Vastatkaa siis kyllä tai ei. Onko liian vaikeaa? Eikö edes Persut näe ufoja?

    Ei ne näe koska itse ovat

    Äänestä

  • Enh tiiä onhko normalia. Kerrotahan, että villisika on paskonuht kirhnuttua voihta paskotutunhturin maastosa.

    Äänestä

Paranormaalit ilmiöthän ovat arkipäivää, ja ne eivät ole paranormaaleja, vaan aivan tavallisia ilmiöitä, mutta enemmistö ihmisistä ei niistä tiedä eikä niitä tunne, niin että ne olisivat tavallista ilmiötä. Ja tämä etteivät tiedä, on seurausta 'kaiken tasapäistämisestä'. ja materialisoimisesta.
Voisivatko tutkijat (jos tiedote on oikea) pitää vaikka jonkin tilaisuuden Kemijärvellä, että asia tulisi tutuksi? Sitten voisi tulla niitä ilmoituksiakin.

Äänestä
  • on täällä havaintoja tehty, ufoistakin ja kunnan hallinnon ajamista asioista, jotka on monesti aika "ufoja", mutta myös avaruuksien ufoista

    on heitäkin, jotka tavanneet, ehkä? en ole itse tavannut koskaan avaruusolentoja, tai onko ollut valepuvussa Kemijärven kaduilla? Lapin Kansassa muutama vuosi sitten oli paikallinen poliitikko kertomassakin ufo-Kokemuksista

    Kemijärvi = taivaan tulien ja ufojen kaupunki

    valtuusto on jo käsitellyt Suomulle terveys/parannus keskusta. onko seuraavaksi ufo-keskuksen aika. tuulimyllyjen sijaa ufo-myllyjä. sillä he ovat hylänneet tuulimyllyt, Oxfordeineen. siis on UFO juttu, aina UFO!

    Äänestä

Voi että te olette pässejä.. area 51 eli Lumppion eliittiasunnot. Tutkijaryhmämme on valmiiksi sekasin, kuin käkikello

Äänestä
  • No silti, jokin tutkijaryhmä voisi pitää jonkin tilaisuuden paranormaaleista asioista Kemijärvellä. :)

    Äänestä

  • UFO LENTÄÄ! !! Olemme ko KemiJärviläiset UFOJA ??? Ufoja -- oomme kaikki?? (kuten porsaita äidin oomeme kaikk ii i)

    Tätä höpöTYSTÄ saa kuulla täällä. Para- ja ufo- normaali? Onko sellaista? Keskittykää oikeisiin asioihin, siis ei vain lentäviin lautasiin, Kemijärveä ei pelasta ufokysymys ei todellakaan pelasta UFO ja Suomun UFO/para-keskus, jota täällä palstalla höpö tetään!

    Äänestä

  • EI UFOILLE!!!!!! kirjoitti:

    UFO LENTÄÄ! !! Olemme ko KemiJärviläiset UFOJA ??? Ufoja -- oomme kaikki?? (kuten porsaita äidin oomeme kaikk ii i)

    Tätä höpöTYSTÄ saa kuulla täällä. Para- ja ufo- normaali? Onko sellaista? Keskittykää oikeisiin asioihin, siis ei vain lentäviin lautasiin, Kemijärveä ei pelasta ufokysymys ei todellakaan pelasta UFO ja Suomun UFO/para-keskus, jota täällä palstalla höpö tetään!

    lopetetaan ufojutut ja kehitetään kemijärven imagoa esimerkiksi suomu-asialla

    Äänestä

denies knowledge...

Äänestä

tiedän yhden paranorm, ilmiön - duunarilla on paripäivää ennen liksaa fyrkkaa eli rahaa.....

Äänestä

Piomassatehas on paranormaali-ilmiö.

Äänestä

Paaskaämpärin kämpällä kun olen ollut riekonpyynnissä talviaikhaan niin tahtoo mennä pullo päivässä nestekaasua, ennenvanhaan meni vähempi. Mie pidän tätä ufojen juttuna ja paranormaalina ilmiönä.

Äänestä

Paranormaalina pitäisin Kemijärvellä sitä, että kuvittelee toiselle samat ajatukset kuin mitä itsellä on. Se on telepatiaa parhaimmillaan, eli kemijärviläiset ovat telepaattisia.
Tai että pitäsi tietää heti mitä mm. tämän ketjun aloittaja tarkoittaa. Kun ei ymmärrä niin heti on pölijä.

Äänestä

"Onko tiedossanne mitään paikkaa, jossa tapahtunut selittämättömiä ilmiöitä? "

Magneettimäki. Tosin lienee suurin osa perusfysiikkaan kuuluvia, mutta...

Äänestä

Paranormaali-ilmiö särkikankaalla!Sen takia on sammutettu katuvalotkin kiuaskorventieltä ja sivukaduilta.

Äänestä

Paranormaalit ilmiöthän ovat kai niitä tapahtumia ja näkyjä joita ei voi, nykytieteen valossa selvittää.
Todellisuudessahan ne ovat aivan normaalia, joista ei kuitenkaan enemmålti puhuta.
Ihmisen psykologinen perimä joka on syyn ja seurauksen tuloksena syntynyt tuhansien vuosien kuluessa, ja kestää sukupolvesta toiseen niinkauankuin nuo seuraukset on loppuunkäyty, ja ihminen vapautuu sen kahleista

Hänellekkin on tapahtunut outoja asioita jotka kuitenkin kun olen selvittänyt niitä , niin niiden syyt ovat aivan normaaleja.

Jos niistä puhuu ulkopuolisille, ne vain suu auki tollottavat ja sanovat mene hyvä mies psykoatrille, niinkö ne muka jotain tietäsivät
Eivätkä ne asiat ole hänelle aiheuttaneet mitään ongelmia päinvastoin ole saanut elää uskomattoman elämän

Äänestä

Mitään yliluonnollista ilmiötä ei ole, on kaikki tässää äärettömässä. loputtomassa avaruudessa joko marteriaa tai materiassa.

Jo paljon voidaan tieteellisesti selvittää, siis topdistaa, mutta enempi on vielä selittämättämiä ilmiöitä, joista vasta harvat saavat ensi kokemuskia, kuten PIIP!

Skeptikkoja ja jaarittelijoita on sitä enenmmän, mm. ufoasian ympärillä painiskellee parempien sutkausten esittelyssä...

Äänestä
  • Lentävä lautanen esimerkiksi jos vahingossa tippuu ikkunasta kerrostalossa ja alhaalla asuva katsoo ikkunasta, niin hän näkee lentävän lautasen. Voi luulla ufoksi ja ei valehtele, vaikka sanoo "Näin ufon". Siis eivät ufo-havainnot välttämättä ole avaruudesta. Kemijärvelläkin voi sattua esimerkiksi joku hämäräperäinen valoilmiö, joka on seurausta salaisista kokeista, joista ei voi puhuakaan. Sellaista voi silti luulla ufoksi, avaruuden ilmiö-alukseksi.

    Äänestä

  • ufo pohdinta kirjoitti:

    Lentävä lautanen esimerkiksi jos vahingossa tippuu ikkunasta kerrostalossa ja alhaalla asuva katsoo ikkunasta, niin hän näkee lentävän lautasen. Voi luulla ufoksi ja ei valehtele, vaikka sanoo "Näin ufon". Siis eivät ufo-havainnot välttämättä ole avaruudesta. Kemijärvelläkin voi sattua esimerkiksi joku hämäräperäinen valoilmiö, joka on seurausta salaisista kokeista, joista ei voi puhuakaan. Sellaista voi silti luulla ufoksi, avaruuden ilmiö-alukseksi.

    Seli, seli, seli ja sitä potaskaa, niin itse asai jää vaille epäilijöiden huomiota, mutta olkoon niin, joskus totuus tulee LAAJEMMIN TIETOISUUDEKSI JOKAISELLE... !?!

    Äänestä

Minun pankkitilillä on tällaista toimintaa

Äänestä

Olenko minä ufo?

Äänestä

Miten lie se pelkoseniemen kummitus, josta puhuttiin kun kävin siellä 90 luvulla

Äänestä
  • Tarkoitatko sitä lyhyessä hameessa olevaa kummistusta joka kutitti hänet kyytiin ottaneita?

    Äänestä

Täällä ufoasiat sekoitetaan muihin asioihin. Tuolla oli esim. Kaarlo Nurmikummun, tai ainakin hänen nimimerkkiä käyttäneen henkilön ketju, jossa oli paljon ufokeskustelua. Niin siellä alettiin puhua kommunistisen puolueen politiikasta. Siis ei Nurmikumpu, hän puhui asiassa, mutta monet keskustelijat alkavat sotkea asioita. Siksi tällä palstalla on niin vaikea seurata keskusteluja, kun se poukkoilee.

Äänestä
  • Ihan oikein nimimerkki ei luusualainen...

    Olen pyynnöstä raportoinnut kokemuksista ulkoavaruudessa, myös tällä Telluksella,
    siis Maa.

    Totta, että ko. Kaarlon kokemuskai ulkoavaruudessa tuotiin foorumiin paljon muuta kuin ko, aiheeseen liityvää asia, joihin tetienkin hienotunteisesti vastasin omAN NÄKÖKANNAN MUKAAN, JA ESITIN TEKSTISSÄ USEIN OMAN NIMEN JA
    LINKKINUMERON - 888 - JA NIMIMERKKINÄ KÄYTIN - k.n.

    KAARLON KOKEMUKSIA ULKOAVARUUDESTAA FOORUMIN LOPPUSALLA ON LAPINVERKKOLEHTI AVANNUT FOORUMIN: -KEMIJÄRVEN INTERNETTI...
    JA SILLÄ FOORUMILLA ON VAIN UFO RAPORTIT, - JOIHIN VERKKOLEHTI ON LAITTANUT KUVIA, JOTKA EI OLE MINUN OTTAMIA.


    KAARLO NURMIKUMPU - 888 - KEMIJÄRVI

    Äänestä

Misin kylässä Kemijärvei Rovaniemen rajoilla tapahtui yliluonnollinen paranormaalius-ilmiö:

Netistä löytyy tapahtumasta tietoa.

5.4.1979

Varusmiehet näkivät valoilmiön itätaivaalla Misin kylässä Kemijärven liepeillä kello 23.15. Se muistutti aluksi kuin sinertävää sikaria. Sen arveltiin olevan kilometrin päässä ja 300 metrin korkeudessa. Valoilmiön pituus oli havaitsijoiden mukaan 50 metriä, ja sitä ympäröi ohut pilviverho. Isosta valosta erosi noin 10 metrin läpimittainen kirkas kiekkomainen esine, josta tupsahti muutamia kymmeniä metrejä alempana punertava savupilvi. Se peitti koko pienen valon. Hetken kuluttua valo tuli savupilvestä pian ulos ja jatkoi hyvin mutkittelevaa lentoa, josta jäi tulipunainen juova. Valo hävisi muutaman minuutin kuluttua kaakkoon, ja suuri sikari jäi samalle paikalle taivaalle. Tapahtuma oli äänetön. Taivaalle jäi hohtamaan punertava vana vielä parin tunnin ajaksi varsinaisen valoilmiön kadottua.

Äänestä

Kyllä niitä asioita tapahtuu paljon enemmän kuin luulette. Näistä ei vain uskalleta puhua. On nähty ufoja ja tavattu humanoideja. Tavarat lentelee huoneissa ja haamut hyökkää pääälle jne.

Ymmärrän kyllä miksi monet nauravat näille mutta kun sen itse näkee ja kokee niin se muuttaa kaiken. Silti sitä yrittää järjellä selittää mutta kaikkea ei vain voi ymmärtää Jälkeenpäin tosin toivoo, että jotkin asiat olisivat voineet jäädä kokematta.

Äänestä

Jos aiheen aloitus on ihan vakavissaan tehty, ja kyseisiä asioita haluat(te) tutkia, niin suosittelen tutustumista Luostolla erääaseen suureen kelomajaan. Se on vuokramökki, joten yliluonnollisista ilmiöistä kiinnostuneet voivat sitä kyllä vuokrata ja tutkia.

Äänestä

Olin näkevänäni kerran kaupungin miehen oikeissa töissä. Lääkäri sanoi että näen harhakuvia.

Äänestä
  • Tuotahan ei voi uskoa ennen kuin näkee ja vaikka näkisi niin en uskoisi sittenkään.

    Äänestä

MISI

Misin kylä sijaitsee Kemijärven ja Rovaniemen kunnanrajan lähituntumassa

Siellä on tehty laajasti kuuluisuutta saanut ufo-havainto

Nyt Kemijärven matkailun pitäisi ottaa hyödyntämisen kohteeksi tämä Misin kylän matkailu, avaruusturismin ja ufo asioista kiinnostuneiden kohde, esim. kansainvälinen universum-symposium, jossa maailman kuuluja ufo tutkijoita puhumassa ja menestys taattu. Majoitus esim. Misin kylän koulun rakennuksissa???

Äänestä

Vanha bunkkeri Sallan suunnassa. Kun menette sinne keskiyöllä ja huudatte rukiveer niin jo alkaa maaperä liikkumaan ja ympäristö kolisemaan.

Äänestä
  • Aina kun kysyn vaimolta miksi ruoka maistuu paskalle niin jo kattilat alkaa kolisemaan ja jopa lentämään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aina kun kysyn vaimolta miksi ruoka maistuu paskalle niin jo kattilat alkaa kolisemaan ja jopa lentämään.

    Huh huh, olipa siinä aika hurja juttu!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Huh huh, olipa siinä aika hurja juttu!

    Lentävä lautanen?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lentävä lautanen?

    On tainnut netti nörtiltä loppua aiheet kun vetää iänikuisia juttuja joita kukaan ei enään kommentoi eikä lue.
    Muutaman kerran erehtynyt lukemaan ja luulemaan tämän päiväksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    On tainnut netti nörtiltä loppua aiheet kun vetää iänikuisia juttuja joita kukaan ei enään kommentoi eikä lue.
    Muutaman kerran erehtynyt lukemaan ja luulemaan tämän päiväksi.

    Kemijärvellä on havaintoja ollut ainakin:

    1. Lumppion alueella kerrostalon parkkipaikalla
    2. Misin kylässä Kemijärven ja Rovaniemen rajalla

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kemijärvellä on havaintoja ollut ainakin:

    1. Lumppion alueella kerrostalon parkkipaikalla
    2. Misin kylässä Kemijärven ja Rovaniemen rajalla

    Lumppio ♡

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lumppio ♡

    Voisko joku tehdä yhdistyksen, Lumppion elämä ry.

    Äänestä

Kummituksetkin heräävät kun Kurvisen poikaa höykyytetään.
27.9 minusterit kuuntelivat tyynen rauhallisina että kulttuurimäärärähätloppuu.

Ja nyt kauhea meteli siitä loppumisesta. Ei sovi kenellekään hallitusviisikosta, ei kyllä sovi kenellekään kulttuuri-ihmisellekään.

Äänestä
  • Niin ainakin ne on todennäköisiä mutta todennäköisesti ne ei ole käyneet maapallolla.

    Äänestä

Kemijärven biosellutehdas on selittämätön ilmiö. Patruunat ovat selvästi uffomiehiä.

Äänestä
  • Ulkomaalaista rahoitusta avaruudesta?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ulkomaalaista rahoitusta avaruudesta?

    Suomu ja Tonkopuro?

    Äänestä

Paikkakunnat joissa esiintyy eniten skitsofreniaa ovat toki kärjessä tuollaisissa ilmiöissä. Asia on sikäli yksiselitteinen, kun kyseisessä taudissa ihminen näkee usein näkyjä.

Äänestä

Kemijoen latvalla kummittelee. Kuuluu liikehdintää, koira vaistoaa jotain, mitään ei näy.
Venäjää puhuva mies näkymätön, paikassa jossa partisaaneja kuoli tulituksessa -40 luvun lopulla.
Moni on kokenut vielä nykyisinkin mystillisiä tapahtumia näillä kairoilla jossa naapurimaan desantti koki kohtalonsa nukkua ikiuneen, mutta rauhattomaan.

Äänestä
  • Vatanen on uffomiehiä.

    Äänestä

  • Eli skitsofreenia on ylistä siellä, terve ihminen ei kuule, tai näy näkyjä.

    Äänestä

Kummitteleeko tehdas-alueella kun tehdasta ei uskalleta rakentaa? Edesmenneet kepusielut vaeltavat alueella petettyjen lupausten takia?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rollon Paranormit kirjoitti:

Onko tiedossanne mitään paikkaa, jossa tapahtunut selittämättömiä ilmiöitä? Tutkijaryhmämme olisi kiinnostunut näistä ilmiöitä ja olemme valmiita tulemaan paikan päälle tutkimaan asioita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu