Hurjiä perättömyyksi Haapavesi-lehdessä

Miten kehtaavat
luistelukeskuksesta sillee valehdella .
Rikosilmoitus pitää
pikaisesti tehdä ja poliisitutkinta aloittaa.
571067
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 57

Vanhimmat

valehtelusta vastuusen panna.

Äänestä

Totuus ei pala tulessakaan.

Äänestä
  • lehessä oli täyttä asiaa hyvä kirjoitus. Näyttää siltä, että saadaan uusi
    halli.

    Äänestä

  • kyllä kirjoitti:

    lehessä oli täyttä asiaa hyvä kirjoitus. Näyttää siltä, että saadaan uusi
    halli.

    ja ammattitaitoista juttua lukee mieluusti.
    Siinä oli kaikki selvästi sanottu. Ja mustamaalarit sai kuullu kunniansa.

    Äänestä

valehdella ja siiten kuitenkin luistelukeskusta hyväkseen käyttävät ?
Hävyttömyys on kyllä huipussaan.

Äänestä
  • se vain on.Tyhmyydestä siitetty.

    Äänestä

  • mun mielestä.

    Äänestä

olipa tosiaankin pask......puhumista lehdessä, ensinnäkin esitykset vanhan hallin kunnosta, oli aivan käsittämätöntä mitä siitä oli moitittu, onko tosiaan nämä muutamat henkilöt jotka lehdessä oli moittinut jään kuntoa ja pesutilojen käyttökelpoisuutta ns. ammatti tietäjiä, eipä tosiaan näy olevan, vaan varsinaisia "huijareita" jotka sumuttavat tarkoituksellisesti paikkakunnan asioista tietämätöntä terävintä kärkeä, uskomatonta kuinka nykyäänkin tälläista sumutusta tapahtuu ja jopa sallitaan.
ensinnäkin jäänlaatu on todellisuudessa erittäin hyvä niinkuin jokainen joka siellä on luistellut tietää kyllä mikä se on, erittäin tasainen ja riittävän kova ja jopa poikkeuksellisen hyvä luisto, ei minkäänlaista merkkiäkään routimisesta mitä oli lehdessä moitittu.
vesi tipuu katosta.
mistäkähän kohdin vesi tipuu, ei tosiaan mistään, ilmeisesti jopa niin että haitaa jopa kävelemistä mikäli sen oikein tulkitsin, käsittämätöntä sumutusta tuokin.
suihkussa ei voi käydä.
voi hyvät hyssykät sentään mitä paska... jauhamista ei todellakaan pidä paikkansa, toisekseen "kaitsukin" tietää on sen verran kiertänyt lähialueiden jäähalleissa, että jos todella pidetääm turnausluontosia pelejä jossa on useampi peli samanpäivän aikana silloin saataa loppua lämmin vesi suihkutiloista, mutta se sama ongelma on jokaisessa lähialueen jäähalleissa niin oli kemissä kuin kaikkialla muuallakin, jotenka pitäisi pysyä tosiasioissa.
tiedän mistä puhun olen aktiivinen hallin käyttäjä ja olen myös käynnyt joka vuosi kymmenvuoden aikana jokaisessa lähialueen halleissa eikä niissä ole pelaajan kannalta juurikaan mitään parempaa kun haapaveden hallissa monessa muussa hallissa on pukutilat liiaan pienet eikä ole turnaus luontoisessa peleissä varusteille säillytys tiloja (useamia joukkueita samana päivänä) ynm.

Äänestä

Katoppa YKKÖSJÄÄHALLI-ketjua. Siellä loppuosassa on käyttäjien kertomuksia siitä, mikä on todellinen tilanne Luistelukeskuksen vanhassa hallissa.

Äänestä

pas........ saapi puhua niin kauan kun hallijohtaja ei pane pas.......puhujia vastuuseen. eikös piiakin ole kertonut täällä olevien kirjoituksien perusteella että jää on vaarallisen huono roudan tekemien halkeamien ja railojen vuoksi onhan piiakin ollut itse tekemässä jäätä pitäs tietää todellisuudessa mitenkä hyvä jää on. keltaiset listat ummessa laita muovit irti liianpitkiä laitaniittejä ynm. täyttä pas......kaikki tämän tyyppiset väiteet jos ette usko käykää katsomassa ja todetka itse kentän kunto ei tarvitse luulla päättäjille syötettyä pas...............!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

Jäähallin jää on passka! Sille ei mitään voi, olet ilmeisesti joku lestaadiolainen tai joku muu vähemmistöliiton edustaja.. Vai että ei tipu katosta vesi??? NO TIPPUUHAN SE SAAATANA!!!! vesikeli pihalla niin vettä tulee katosta jäälle ja piste. Puhumattakaan siitä että kiekko lentää siihen asti kun tulee " valekatto " vastaan ja sieltähän tulee veet päälle niinku sulla ja hallijohtajalla! Jää on paskaaa minkäs sille voi kun arvata saattaa kuka on se oik kys.. ei taida hytkaliontieltä kovin kauas lähteä, miten se meni se sanonta " same shit only different box " Mitä helevettiä puolustat tuollaista paskatunkiota jolla ei tee yhtään mitään!!! Et oo varmaan koskaan käynyt oulaisten ja nivalan halleissa, siellä hommat pelaa eikä yks vasuriperhe määrää koko hommaa! ONNEKSI TULEE SE HYVÄ UUSI JÄÄHALLI JA VANHA RUOPATAAN ALAS!!!! JIPPIIIIIIII

Äänestä
  • ne siellä oulaasissa ja nivalassa ,sano teuvoki. että sillee.

    Äänestä

  • ite oot saatana täys runkkari.NIIN lestamaista kepu kirjottelua,,,,

    Äänestä

ei oo allijohtaja tainnu käyä yllämainituisssa halleissa... luulet olevas jotaki mut ku et oo mitää ku kananpasskaaa

Äänestä

olen käynnyt kaikissa halleissa sadankilometrin etäisyydellä pelaamassa useamman kerran jopa kärppähallissa joka on pirun kuuma, lämmin, misään muussa hallissa ei tipu jäälle vesi kuin ylivieskassa syksyllä ja varsinkin keväällä.
Haapaveden jäähallin katosta tippuva vesi on täysin ongelmaton, katon välipojan ansiosta, jää oli tänäkin iltana loistava erittäin tasainen reunoja myöten, ainoa pieni miinus on viivojen hikosti näkyminen, sekin on mietitty valmiiksi, sillä ne tehdään uusiksi.

Äänestä

HAAHAHAHA JA PASKATTTT... olet ilmeisesti mieleltäsi sairas

Äänestä

väitteitä oli lehessä usijampia. miten siellä jaakiekkojengissä sellasta ? röörinen ihmeissään.

Äänestä
  • päällä,
    kun jääkiekkojaoston jäsenet näkyy höpsivän perättömiä ja vielä lehessä niitä levittävän.
    Sellaisesta ei mitään hyvää seuraa ,vaan se johtaa tuhoon.

    Äänestä

  • hupsu tilanne kirjoitti:

    päällä,
    kun jääkiekkojaoston jäsenet näkyy höpsivän perättömiä ja vielä lehessä niitä levittävän.
    Sellaisesta ei mitään hyvää seuraa ,vaan se johtaa tuhoon.

    tuhon merkit on näkösällä. Valehteleviin kun ei kukaan luota.

    Äänestä

Miten pärjäsi Haapavesi-lehti paikallislehti kisassa, monesko oli ?

Epäkohtana on ainakin se, että kun sinne laitetaan jokin artikkeli julkaistavaksi, niin toimittaja ei vaivaudu korjaamaan mahdollisia pieniä kirjoitusvirheitä. Saattaa kirjain puuttua jostain välistä epähuomion vuoksi.
Onko niin ettei toimittajat lue edes niitä lävitse ennen julkaisua ?

Äänestä

ja on se sitten kauheaa kun tulee häviö Huski-junnuille:((

Samaisessa lehdessä oli kirjoitus junnujen pelistä ja siitä kun naapurikunnat pelaavat yhteisjoukkueella pelejä. Eikös se ole ihan liiton hyväksymää peliä? Eikö sitä tehnyt Haapavesi ja Nivala viimekaudella, vai miten se on unohtunut?
Se on kyllä kumma kun tappio tulee, niin sitten on hyvä syyttää joko tuomareita tai vastapuolen joukkuetta, mutta syy ei missään tapauksessa ole omissa pelaajissa eikä maalivahdissa:). Vai miten?
Se vaan joskus häviö tulee eikä peli kulje, kyllä se pitää "johdonkin" vaan tottua niihin tappioihin, eikä aina tuomarin syyttelyyn. Jos kerran ihan OUlusta asti on tuomarit tulleet, niin luulisi noitten olevan pikkasen parempia, kun omankylän omien pelaajien omaisten, eikä kotiinpäin vetämisiä tule. Tämänhän on tosiasia ja pitäisi uskoa ite Erkinkin:))

Äänestä
  • pahaksi päässeet.
    Reilu peli näkyy unohtuneen.

    Äänestä

  • Niin, samaa luin Haapavesi lehdestä. Aina tätä samaa selittelyä, "miksi hävettiin". Eli toisia syytellään eikä osata katsoa peiliin. Tuomarit, tuomarit ja tuomarit.....höpö höpö, ne ei ainakaan ole syyllisiä. Höpsistä töppöseen nyt!
    '

    Äänestä

  • Ja mikä siinä on niin vaikeaa myöntää, että Pyhäsalmi ja Haapajärvi ovat parempia junnujoukkueita ja niissä on paremmat valmentajat ja johto kuin Haapavedellä?
    Aina se on ollut Haapavetisten häviöön syynä joko tuomarit, lainapelaajat, yli-ikäiset pelaajat tms. VOI VOI että se on hankalaa joillekin hävitä.

    Äänestä

  • näin on kirjoitti:

    Ja mikä siinä on niin vaikeaa myöntää, että Pyhäsalmi ja Haapajärvi ovat parempia junnujoukkueita ja niissä on paremmat valmentajat ja johto kuin Haapavedellä?
    Aina se on ollut Haapavetisten häviöön syynä joko tuomarit, lainapelaajat, yli-ikäiset pelaajat tms. VOI VOI että se on hankalaa joillekin hävitä.

    Häviäminen ei ole myöskään Haapavetisille junnuille outoa, se että tasaisessa sarjassa joku tai jotkut joukkueet saavat etua sopimuksella joka on sääntöjenvastainen...se ei ole reilua!!!.

    Äänestä

olevan ainoa keino yrityksessä tuhota luistelukeskus.
Käyköhän se vielä näiden mustamaalajien omaksi vahingoksi ?

Äänestä

KYLLÄ ja toivottavasti. Mustamaalaminen ei ole keino ratkoa asioita. Se on ammattitaidottomien ja heikkojen ihmisten tyyli!

Äänestä
  • Asennevamma on ihan varmasti totta tuolla Huskien taustajoukoissa, ihmettelen junnujen pelin jatkuvuutta, kuka tuossa voi pelata tuolla asenteella, herätkää vanhemmat!

    Äänestä

  • Vanhemmat hoi! kirjoitti:

    Asennevamma on ihan varmasti totta tuolla Huskien taustajoukoissa, ihmettelen junnujen pelin jatkuvuutta, kuka tuossa voi pelata tuolla asenteella, herätkää vanhemmat!

    että vuosikymmeniä Haapaveden nuorten luisteluharrastusten hyväksi toiminutta luistelukeskusta mustamaalataan perättömillä väitteillä jaakikekkojaosten jäsenten toimesta.
    Nyt on varmaan menty hulluuden rajan väärälle puolen ?

    Äänestä

  • Törkeää se on kirjoitti:

    että vuosikymmeniä Haapaveden nuorten luisteluharrastusten hyväksi toiminutta luistelukeskusta mustamaalataan perättömillä väitteillä jaakikekkojaosten jäsenten toimesta.
    Nyt on varmaan menty hulluuden rajan väärälle puolen ?

    lapset ,lapset,lapset!!
    pyyhkikää nokanne ja menkää ulos leikkimään!

    Äänestä

  • Vanhemmat hoi! kirjoitti:

    Asennevamma on ihan varmasti totta tuolla Huskien taustajoukoissa, ihmettelen junnujen pelin jatkuvuutta, kuka tuossa voi pelata tuolla asenteella, herätkää vanhemmat!

    Mikähän se on asenteessa vikana johtosakilla, jäähalliasia vaiko jotain vikaa pelinjohtamisessa, treenaamisessa?. Jos yhdessä tarinassa suolatanna tuomareita ku päähän on taklattu ja se tuomareiden osalta missattu, sekö kielii että on asenneongelma?.

    Äänestä

Kuulostaa uskomattomalta tuo kepulaisten Eskovaino. Hinnalla millähyvänsä on saatava uusi halli koska pyyteetön hallin edestä uurastaja sattuu olemaan väärää puoluetta.

Äänestä
  • tyhmyyttään tollasta tekevät.

    Äänestä

  • hyvinpä on sinut opettanut !

    Äänestä

* Turnauksiin on vaikea saada joukkueita Haapavedelle.
* Jääkiekkoliitosta on tullut VAROITUS, että ensi kaudella Haapavedellä ei ehkä pelata yhtään sarjapeliä hallin huonon kunnon takia.

Äänestä
  • liiton varoitus on täyttä puppua eli kieroutuneen mielikuvituksen tuotetta.
    Sillä kun ei ole mitään tekemistä paikallisten hallien kanssa.
    Ei ole eurrollakaan osallistunut kustannuksiin eikä varmaan osallistu.

    Äänestä

  • Tuo jääkiekko- kirjoitti:

    liiton varoitus on täyttä puppua eli kieroutuneen mielikuvituksen tuotetta.
    Sillä kun ei ole mitään tekemistä paikallisten hallien kanssa.
    Ei ole eurrollakaan osallistunut kustannuksiin eikä varmaan osallistu.

    mustamaalarit keksii milloin mitäkin.
    piian pieremille ,niile perättömille ,naurraa koko maakunta.

    Äänestä

  • taas eilen 16.11.2013 luistelukeskuksessa.
    Kaikki pelas kuin hyvin. Ja oli valoisaa ja iloista meinikiä.

    Äänestä

  • hieno turnaus oli kirjoitti:

    taas eilen 16.11.2013 luistelukeskuksessa.
    Kaikki pelas kuin hyvin. Ja oli valoisaa ja iloista meinikiä.

    tästä turnauksesta.

    Äänestä

  • hieno turnaus oli kirjoitti:

    taas eilen 16.11.2013 luistelukeskuksessa.
    Kaikki pelas kuin hyvin. Ja oli valoisaa ja iloista meinikiä.

    oli se niin mukavaa.

    Äänestä

Eipä tuolla ole Haapavedellä paljoa tähän astikaan viitsitty turnauksia pitää....kyllä siellä on sen verran sisäänpäin lämpeävää porukkaa että herranjestas sentään. Onnekseni meidän nuorilla tuli loppu, ja ei tarvitse enää pitää siellä omistaan huolta eikä tapella milloin saa pelata ja milloin ei saa pelata, kun siellä tahtoo olla niin että vain omat kakarat pelaa, toisista viis. Ja tämä asia on tosi!!!!! Meidän lapset löysivät toisen harrastuksen ja se siitä. Uutta jäähallia ei pidä tänä köyhänä aikana missään tapauksessa rakentaa, siihenhän menee kaikkien naapurikuntienkin rahat!

Äänestä
  • jääkiekko on etupäässä pisnestä,terv. kammola

    laskettelun kanssa kallein nuorisoharrastus

    valtakunnan lehdet kirjoittelee kuinka perheet on rahavaikeuksissa tämän harrastuksen takia

    siihen on onnistuutu luomaan niin suuret sosiaaliset paineet että lapsia on vaikea pitää siitä erossa

    Äänestä

  • sotaa se on kirjoitti:

    jääkiekko on etupäässä pisnestä,terv. kammola

    laskettelun kanssa kallein nuorisoharrastus

    valtakunnan lehdet kirjoittelee kuinka perheet on rahavaikeuksissa tämän harrastuksen takia

    siihen on onnistuutu luomaan niin suuret sosiaaliset paineet että lapsia on vaikea pitää siitä erossa

    välissä näkyy nuo mustamaalarit joutuvan luikkimaan.
    Kuin haisevaa makkaraa heitä katsotaan.

    Äänestä

  • häntä koipien kirjoitti:

    välissä näkyy nuo mustamaalarit joutuvan luikkimaan.
    Kuin haisevaa makkaraa heitä katsotaan.

    Eli nyt on jo Haapavesi-lehtikin vääryyden joukoissa ?

    Höpsis. Hyvä ja tasapuolinen juttu oli jäähalliasioistakin,
    onhan kaikilla oikeus sanoa mielipiteensä.

    Vain niiden mielipide siitä puuttui, jotka eivät halua panna centtiäkään minkäänlaiseen jäähalliin, ja heitä on enemmistö.

    Äänestä

Olipa asia miten oli , mutta ottakaapa järki käteen, ja vaatikaa , että tuo entinen halli täytyy säilyttää muita tarkoituksia, ja tapahtumia varten.
Tuosta entisestä hallista kun purkaa kaukalon pois, niin onhan hiton hyvä halli vaikka minkälaisen tarkoitukseen, olisi katsomokin valmiina , voi vaikka vanhaa voimaakin esitellä siellä.

Jos jokunen sattuu pelkäämään , että piankin vanhassa hallissa aletaan pitämään kilpailevaa jäähallia , niin voihan siitä sellaisesta tehdä paperit, jossa sitoudutaan siihen, että joskin entinen halli säilytetään , niin sitä ei käytetä jäähallina.

On toden tärkeä, että entinen halli täytyy saada säilymään,. koska tällä paikkakunnalla on paljon sellaista toimintaa, johon tuollaista katettua hallia tarvittaisiin , niin ottakaapa siihen Rytkyn Erkkiin ja kumppaneihin yhteyttä, että alkavat puuhaamaan entisen hallin säilyttämistä muihin tarpeisiin , ja uusi jäähallin paikka varmasti löytyy muualtakin .

Äänestä

täydellinen kirjoitus nikillä, tämä on tosi.
kyllä tuomiopäivän pasunistea on asiasta informoitu ja asian tuntiat on jopa käynnyt katsomassa paikanpäällä, mutta tuomiopäivän pasunistit ovat kova ja itsepäisiä ei sinne saa mitään järkiä sullottua edes pottupakilla, on ne niin lyhytkatseisia eivät tosiaan ymmärrä mitkä puiteet jäis vanhasta hallista ja siitä tosiaan voi tehdä sellaisen paperin että kyseistä hallia ei saa käutää jäähallina.

Äänestä

osata eikä luuloja levitellä.

Äänestä
  • Mitä edellä kirjoittaja tarkoittaa .............. luulojen levittämisellä ...........olisitko ystävällinen, ja kertoisit tarkemmin ............... !

    Äänestä

  • mitä tarkoitat ? kirjoitti:

    Mitä edellä kirjoittaja tarkoittaa .............. luulojen levittämisellä ...........olisitko ystävällinen, ja kertoisit tarkemmin ............... !

    lukaseppa sieltä.

    Äänestä

  • mitä tarkoitat ? kirjoitti:

    Mitä edellä kirjoittaja tarkoittaa .............. luulojen levittämisellä ...........olisitko ystävällinen, ja kertoisit tarkemmin ............... !

    leimautunut valheiden levittäjäksi ja mustamaalaajaksi.
    Kun lukee piia aakon tarinoita ,
    hämmästyy niiden perättömyyteen. Miten hän kehtaakin sellaista väittää ?

    Äänestä

tutkittu ?

Äänestä

onko valehtijat jo loukutettu ?

Äänestä
  • sitä näyttää jääkiekkojaos tykkäävän levittää.

    Äänestä

valehtelevat siitä ,mitä käyttävät ja ilman eivät pärjäis.

Äänestä

Kuka pöhlö se nostelee näitä yli vuoden vanhoja typeriä juttuja?

Äänestä
  • muistutusta nää meille on.
    Miten paljon typerää touhua ja perätöntä valehtelua jäähallitouhuun kuuluu.

    Vähän kerrotaan siitä todellisuudesta ja hienoudesta ,
    miten luistelukeskus huolehiti parikymmenen vuoden ajan lähes 10 alueemme kaupungin jäähallitarpeista Kiuruvettä myöten.

    Äänestä

  • hyvää kertausta ja kirjoitti:

    muistutusta nää meille on.
    Miten paljon typerää touhua ja perätöntä valehtelua jäähallitouhuun kuuluu.

    Vähän kerrotaan siitä todellisuudesta ja hienoudesta ,
    miten luistelukeskus huolehiti parikymmenen vuoden ajan lähes 10 alueemme kaupungin jäähallitarpeista Kiuruvettä myöten.

    valheilla on lyhye jäljet.
    Se on jo nähty moneen kertaan ,
    kun uutta jäähallia on upottavaan suohon yritetty värkätä.
    Eihän siitä näy mitään tulevan ,kun eurot loppuu jo alkuvaiheessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tänään häh kirjoitti:

Miten kehtaavat
luistelukeskuksesta sillee valehdella .
Rikosilmoitus pitää
pikaisesti tehdä ja poliisitutkinta aloittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu