5.12 Oolannin veteraanit...

hdrjfbdjfjbfjgjgb

... käyvät vielä kaatuneiden tovereidensa haudoilla. Sen jälkeen muistohetki.
Näitä elossa olevia Oolannin sotaveteraaneja ei enää montaa ole, kuten ei manner-Suomessakaan.
Ylpeänä laitan rintapieleen Suomen ja Ahvenanmaan liput ristiin (vaikkei Ahvenanmaalla lippua ollut vielä sota-aikana) ja osallistun veteraanien muistohetkeen.
Kiitos heille kaikille, jotka joutuivat uhrautumaan, niin Suomen kansalaisille kuin Suomea puolustamaan tulleet ulkomaalaisetkin (yli 11000 miestä).

3

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jykhuhgjbghnbhnjkj

      Tarkoitat varmaan että 6.12, Itsenäisyyspäivänä?
      Kysyin opiskelukavereilta että miten Suomen Itsenäisyyttä huomioidaan niin kuulin että Vårt Land on opittu jo alakoulussa laulamaan, lauletaan joka kerta Itsenäisyyspäivänä. Joku kertoi että he kävi koko koulun kans kerran Jomalassa muistomerkillä. Tavat ja historia on opetettu.
      Mutta, sitten yksi kaveri sanoi että "sinä kun oot mantereelta niin olet ehkä kuullut ettei ahvenanmaalaisia pidetä suomalaisina? Tuntu tosi pahalta myöntää että kyllä, olen kuullut mutta yleensä haukkujat on niitä, jotka ei mitään tiedä ja ovat muutenkin sellaisia jotka vihaa kaikkia jotka puhuu eri kieltä ja joilla on oma kulttuuri. Mainitsin Suomen maahanmuuttajat, etenkin somalit, venäläiset, virolaiset ja saamelaiset, niin kyllä nää oli kuullu niistä. Sitten kun se kaveri jatkoi ett "usein tulee tunne ett Suomi ei kotimaa kun ei meitä haluta ja väitetään vaikka mitä joka ei oo totta" niin mitä tohon voi oikeesti sanoo? No, huomenna se kaveri kuitenkin matkustaa muutaman muun kanssa Helsinkiin, ovat päättäneet tutustua maan pääkaupunkiin. Lycka till, toivottavasti eivät tule pahoinpidellyiksi ruotsin puhumisen takia :(

    • hdrjfbdjfjbfjgjgb

      Dodii, Itsenäisyyttä on sitten juhlittu 6.12, eikä 5. pvä kuten olin aiemmin virheellisesti otsikoinut!)

      Suomen lippuja liehui muuallakin kuin vain meillä, etenkin avoinna olevissa firmoissa mutta Maxingessa ei näkynyt edes lipputankoja? Näinköhän se on vielä keskeneräinen joiltakin osin?

      Muistotilaisuuden jälkeen Ahvenanmaan sotaveterinaarit saivat kuullakseen lauluja ja puheita, muisteloita jne.
      En ollut aiemmin kuullut Finlandiahymniä ruotsiksi laulettuna mutta koska laulaja oli upeaääninen, oli kokemus oikeastaan elämys - kyyneleethän siinä silmiin kihosivat, Finlandiahymni on niin kaunis.
      Puhujat kertoivat muisteloitaan joistain tietyistä legendaarisista sotilaista ja paikoista joista olivat olleet; kovin kaukana kotoaan olivat Oolannin miehet olleet, Kannas ja Syväri oli tullu koettua.
      Kiitos. Olen kiitollinen että te ahvenanmaalaiset veteraanit ja kaikki muut elossa olevat, niin suomalaiset kuin ulkomaidenkin sotilaat, jotka Suomea olitte auttamassa, olitte apuna emmekä joutuneet miehitetyksi, kuten esim. muut Baltian pienet maat.

      http://www.alandstidningen.ax/article.con?id=36450&iPage=1

    • satuja on

      Samanlaista roskaa kuin tuhat vuotinen ruotsinkielinen asutus saarella. Ahvenanmaalaiset olivat lähinnä laivastossa ja paperihommissa kaukana etulinjasta. Piti suojella siementä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      20
      2167
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      15
      2148
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      150
      1712
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      123
      1249
    5. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      221
      1232
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1124
    7. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1055
    8. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      904
    9. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      70
      852
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      80
      843
    Aihe