Suomi ajopuuna liittovaltioon ?

EU:n tulevaisuus ?

Alla muutama aivan erinoaminen artikeli mahdolista liittovatiota koskevasta aiheesta. Kannattaa varata hieman aikaa lukeaksen ne ajatuksen ja punninnan kanssa lävitse.

EU:ssa on etunsa ja haittansa. Keskeisenä ongelmana näen eri EU-maiden hyvin erilaiset taloudelliset ja voimavaralliset olosuhteet joihin euro on kuitenkin sidottu ja joka ei anna tevettä joustovaraa / muuttuvuutta maiden välillä.

"Hyvä idea mutta toteutus ontui......Jos asiat olisi toteutettu niin kuin minä ehdotin, eurosotkulta oltaisiin vältytty, sanoo ranskalainen europolitiikan veteraani ja yksi yhteisvaluutta euron isistä, Jacques Delors."

- http://www.kauppalehti.fi/etusivu/mr euro hyva idea, mutta toteutus ontui/201112106639

- http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2012/09/16/velkakriisissa-kay-kehnosti-tai-viela-kehnommin/201237798/170

Myös kulttuurelliset ja kansantalouksien hoitotavat ovat lisähasteena. Aiheesta puhutaankin taloutensa vakavaraisemmin ja pienemmällä korruptiolla hoitavista maista ja osasta niitä joiden toimintamallit ovat jotakin muuta.

Haasteita tulee EU-rintamala riittämään. Toisaalta tietyt yhteiset pelisäännöt ja yhteinen valuutta tuovat mukanaan myös etuja.

"Hallituksen EU-selonteko saa vasta julkistetuissa asiantuntijalausunnoissa osin kolean vastaanoton. Valtiovarainministeriön entinen huippuvirkamies Peter Nyberg kaataa hallituksen niskaan jäävettä. Hänen mukaansa Suomen EU-politiikka on haihattelua, joka vie meitä tahdottomana ajopuuna kohti liittovaltiota. "

- http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2013/12/08/suomi-haihattelee-ja-ui-ajopuuna-liittovaltioon/201316897/170

"Hallituksen EU-selonteko saa vasta julkistetuissa asiantuntijalausunnoissa osin kolean vastaanoton. Valtiovarainministeriön entinen huippuvirkamies Peter Nyberg kaataa hallituksen niskaan jäävettä. Hänen mukaansa Suomen EU-politiikka on haihattelua, joka vie meitä tahdottomana ajopuuna kohti liittovaltiota. "

- http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2013/10/27/nain-pankkiunioni-hoynayttaa-meita-kohti-liittovaltiota/201314905/170

"Pian kohti liittovaltiota – pelastus vai käärmeenpesä?"

- http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2013/10/06/pian-kohti-liittovaltiota-pelastus-vai-kaarmeenpesa/201313825/170

"Euromaiden liittovaltio ei onnistu kriisitoimien varjossa hivuttamalla eikä muutenkaan ennen kuin kansa sellaisen haluaa. Siihen asti valta on paras palauttaa jäsenmaihin eikä valuttaa vaivihkaa Brysseliin niin kuin nyt tapahtuu. Taasko tätä "eurokriittisten voimien" valitusta? Ei, vaan nyt vaatimus tulee yllättäen EU:n lähipiiristä. "

- http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2013/11/24/nyt-kypsyi-eun-lahipiiri-ei-liittovaltiota-hivuttamalla/201316283/170

1

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suhtaudun suurella kriittisyydellä "ajopuuteoriaan", kun asiayhteytenä on Suomen mukanamatkaaminen EU-liittovaltioprosessissa. Jos itse luonnehtisin tuota prosessia, niin "hivutus pieniltä näyttävin askelin" on ehkä osuvaa kuvausta tapahtumiselle ja tekemiselle. Aikoinaan meilläkin puhuttiin lähinnä 1970-luvulla hiipivästä sosialismista uhkana. Nyt vaikuttaa siltä, että sitä samaa hiipimisstrategiaa ovat käyttämässä EU-liittovaltiollistajat myös meillä Suomessa. Ikävä kyllä tämä nykyinen liittovaltioon liittyvä uhkakuva on vielä todempaa ja konkreettisempaa kuin hiipineen sosialismin uhkavuna maalailu, joka oli enimmältä osaltaan pelkkää sisäpoliittista propagandaa. Perustuslain ylikävelyn kohdalla lienee ehkä ikävä kyllä oikeaan osuvaa Jacob Södermanin toteamus, jonka mukaan Suomen perustuslakia on pienillä yksittäisillä operoinneilla nakerrettu jo niin moneen kertaan, että tilanteelle ei voi tehdä enää mitään. Eikö Voi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2916
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe