Elämysten ja ystävyyden kartano (Sahalan talli)!!!!!!!!!!! :)

Moi! Onks kukaan tulossa Sahalan vk 26 23.-27.6.2014 leirille? Ja mennään kaverin kaa ekaa kertaa ja haluttais lisätietoja paikasta. Ollaan katottu jo nettisivut mut haluttaisiiin entisten leiriläisten tietoja ja mielipiteitä! Esim. että saiko uittaa/hypätä/mennä ilman satulaa ja oliko hyvä ruoka tai isot ryhmät ja minkälaista muutenkin oli! :) Ja sit mitä plussia oli ja mitä miinuksia? Myös haluttais tietää että ketkä issikat on sellasia reippaita, koska haluttais sellaset reippaat hoitsuiksi! Kiitti jos vastaatte!!!!!
8746
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mä Tuun just sill viikon 26 leirille ja mun kamu ehkä. Oon ollu kahesti enneki. Saa uittaa ja hypätä ainaki maastoesteitä (kaikki tunnit maastossa paitti leikkitunti ja kisat (oli vaa yks kenttätunti leikkitunti siis ja kisat kentän muute oltiin maastossa)) saa mennä ilma satulaa. Ryhmät on isot tai jaettu kahteen osaa. Leirille mahtuu muistaakseni 16 ratsastajaa ja siitä puolet eli kahdeksan ratsukkoa. Maastossa mentiin näissä ryhmissä tai kaikki yhdessä. Ei ollut tasoryhmii vaan summassa jaettu. Siellä Sahalassa on iha oikee kokki joka tekee ruuat ja se on vissii joku terveyskeittiö mut me kyl tehtii pitsaa ja lettujaki:D tosi kiva paikka ja rauhallinen ja kiltit ponit kokoajan puuhaa yms. Eikai nyt hirveesti miinuksiin löydy ohjaaja oli vähä ikävä pari vuotta sitte mut ei taija enää olla sama. E nyt muista kovi hyvin millaisia Issikat oli mut muistaakseni ainaki nää oli melko vauhdikkaita: Sol, Kvika, Kola, Nistingur, Kveikur, Magni. Ja sit Humor joka oli mun leirihoitsu pari vuotta sitte ja aijon ottaa sen nytki et ei saa varastaa sitä multa rakastan sitä

Äänestä

Mäkin oon tulossa sinne viikon 26 leirille c; En oo koskaa enne käyny :D
Minkälaine Hafla on? Onks seki leiriläisten käytössä? c:
Ja onks ollu leirikaste? :DD

Äänestä

Kiitti tiedoista! Saako siellä hypätä esteitä siis? Ja kuinka paljo "vapaa aikaa" on , ja mennäänkö joka tunti omalla hoitsulla vai saako vaihtaa jonku kaa esim? Minkäslainen tuo Kola on, tykästyin siihen c: Haluisin tutustuu enemmän kaikkiin jotka on tulossa!
Tosi kiva jos joku vastailis ja kertois mielipiteitä. Mä ja mun toinen kaveri tullaan tolle leirille. Mä oon n. 13v. Kaverini on siis toi nimimerkillä Sir Crocodile. Sori jos kysyn liikaa mut saako siellä uittaa? Ollaan ratsastettu jtn. 2 ja puol vuotta. Mitä muuta siellä tehdään ku ratsastetaan. Tässä sit vähän lisää kysymyksiä ;D

Äänestä

Maastoesteitä siellä aika monesti hypellään ne on semmosii alle 60cm korkeita mut aika monipuolisii. Ei oo nuorten leireillä leirikastetta.. Vapaa--aikaa on paljon et saa siel kartanon mailla liikkua ja uida valvotusti ja tietty tervehtii heppoja. Omal hoitsuö saa mennä melkein aina jos haluu mut saa vaiheilla heppoja. Me käytii ainaki viimeksi ku oli kerra leirin aikana uittamaSsa mut kahlaamaan useemmin. No paljo on kaikkee yhdessä touhuamista et erinlaisii leikkejä ja kilpailuja :D ja sit siel on se seikkaulurata ja käydään luultavasti kirkkoveneellä tai jollaki semmosella kylällä. Sit siellä pn tosi paljo tilaa et mitä vaan ite keksii on kyl upeet maisemat.
Täs mun sähkäri nii voiaa tutustuu ku unohan seurata näit keskusteluja nii rohkeasti vaa lähetä sähkärii ja voit kysyy kaikkee mitä haluut tietää sahalasta :): [email protected]

Äänestä

Sori kirjotusvirheet tää puhelin vähä muuntelee noit sanoja :D

Äänestä

Heii ajattelin mennä ensi vuonna tänne leirille ja haluaisin tietää kuka on ollut teidän mielestä kivoin ohjaaja ja kuka on kivoin heppa?

Äänestä
  • Siis oon ollu Sahalassa 2011--> ja Sahala on iha huippu paikka! Siellä tehdään tosi monipuolisesti ratsastus asioita esim uitetaan kahlataan hypätään kentällä & maastossa ei isoja mutta kivoja kuitenkin. Hepat on tosi rauhallisia ja kiltte mutta on siellä pari haastavampaa esim nuoret. Meillä oli nuorten leirillä tänävuonna myös leirikaste. Vapaa aikaa on tosiaan paljon jopa puolitoista tuntia sillon saa tehdä aikalailla oman mielen mukaan me vaan löhöiltiin suurin osa mutta mentiin kerran vapaa ajalla myös seikkailuradalle ja tuulitunneliin. Maastossa mennään tosi paljon me mentiin kokonaan kentällä vaan leikkitunti ja kenttäesteet. Ohjaajista kivoin oli 2013 Iitu mutta paras maastovetäjä on Kristi ja apuohjaaja Linda! Tykkään ite tosi paljon Hrappurista ja Tvisturista :). suosittelen!♥♥♥♥♥♥ Hafla EI ole leirikäytössä se on tietääkseni myyty. Nyt on aikalailla kaikki nuoretkin jo käytössä mutta ei kaikkia kuitenkaan! :) kyselkää lisää [email protected]

    Äänestä

  • Moi!
    Mäki ja mun sisko ollaan menos nii mille leirille tuut/meet?
    Mä oon menos nuorten 8-12.6 leirille!
    Kivoin ohjaaja on ehket Tarja ja lempi heppa mul on Muska!
    Mun siskon on Tarja ja ehkä Hnyfill on lempi heppa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tarvin tietoja!! :3 kirjoitti:

Moi! Onks kukaan tulossa Sahalan vk 26 23.-27.6.2014 leirille? Ja mennään kaverin kaa ekaa kertaa ja haluttais lisätietoja paikasta. Ollaan katottu jo nettisivut mut haluttaisiiin entisten leiriläisten tietoja ja mielipiteitä! Esim. että saiko uittaa/hypätä/mennä ilman satulaa ja oliko hyvä ruoka tai isot ryhmät ja minkälaista muutenkin oli! :) Ja sit mitä plussia oli ja mitä miinuksia? Myös haluttais tietää että ketkä issikat on sellasia reippaita, koska haluttais sellaset reippaat hoitsuiksi! Kiitti jos vastaatte!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu