Rikosrekisteri ja opiskelupaikka

jokuvaan2

Kuinka paljon vaikuttaa rikosrekisteri koulu-/työpaikkaan? Pääseekö jokapaikkaan rikosrekisterissäni on juuri merkintä tulossa: tärkeä murto, törkeä varkaus ja törkeä kotirauhanrikkominen. Pääsenkö opiskelemaan tai töihin lasten kanssa esimerkiksi? Tällaisen sivun löysin, minkä mukaan noiden ei pitäisi vaikuttaa. Mutta kertokoot se kuka tietää asiasta paremmin. http://www.oikeus.fi/oikeusrekisterikeskus/18232.htm

7

651

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokuvaan2

      en tiedä onko oikea aihealue, mutta joku oli valittava.

    • jas1

      Ei pitäisi vaikuttaa!

    • olli4

      ken tietää kannattaa hölmöillä.. omapahan on vikasi jos ei suunnitelmat onnistukkaan..

    • Nautakiiliäinen

      Valitse sellainen opiskelupaikka josta valmistuneiden työnantajat eivät ole kiinnostuneita rikosrekisteristäsi.
      Ainakin ennen työantajilla oli kanavansa selvittää taustat , eikä rikoksen tehneitä varsinaisesti suosita.
      Eräs ison kansainvälisen yhtiön pomo sieltä korkeimmasta päästä sanoi suoraan, että rikosrekisterin omaavat raakataan automaattisesti.
      Hänen oma poikansa narahti petoksista, varkauksista, varastetun tavaran kätkemisestä ja ties mistä, eikä hänelläkään ollut asiaa yhtiöön, vaikka oma isä olisi voinut palkata. Poika toimii nykyään itsenäisenä yrittäjänä. Ei tietääkseni ole ollut vieraan töissä noiden tuomioiden jälkeen.

    • entinen tt

      Huyippujuristi Kari Uotilla on sellainen menneisyys, että oksat pois. Hänhän kirjoitti esimerkiksi vankilassa ollessaan väitöskirjan. Eivät5kä konnuudet loppuneet vankilasta vapautumiseen. Tänään hän edustaa oikeudessa Esa Laihoa.

      Eli luulo ei monestikaan ole tiedonväärti.

      Uotilla tilillään talousrikoksia.

    • Wikibedia kertoo

      Kari Uoti
      Loikkaa: valikkoon, hakuun

      Kari Uoti (s. 31. heinäkuuta 1962[1]) on juristi ja yhdessä veljensä Jussi Uotin kanssa yksi tunnetuimmista 1980-luvun lopun kasinotalouden taloussotkuihin liittyneistä henkilöistä. Heidät tunnetaan nimellä Uotin veljekset. Veljesten ensimmäinen suuri liiketoimi oli Salon Seudun Sanomien valtaus ja myynti Turun Sanomille. He olivat mukana myös Lounais-Suomen Säästöpankin, Ikaalisten kylpylän ja Interbankin toiminnassa. Interbankin omistusosuutensa he myivät 1993.

      Kari Uotia pidettiin veljeskaksikon aivoina, ja hän toimi muun muassa Interbankin toimitusjohtajana. Hänet tuomittiin kuuden vuoden vankeusrangaistukseen vuoden 2001 maaliskuussa, josta istui ensikertalaisena noin puolet. Hän kirjoitti vankilassa istuessaan väitöskirjan nimeltä Euroopan ihmisoikeustuomioistuin — lainkäyttäjä oikeuden tekijänä sekä kirjan kokemuksistaan.

      Salon käräjäoikeus tuomitsi keväällä 2006 Kari Uotin kuuden kuukauden ja kahdenkymmenen päivän ehdottomaan vankeusrangaistukseen törkeästä petoksesta. Kyseessä oli Venator Invest Oy ja Porcap Oy luottoasiat. Euroopan ihmisoikeustuomioistuin katsoi tuomiollaan 9. tammikuuta 2007 tämän oikeudenkäynnin loukkaavan Euroopan ihmisoikeussopimuksen 6 artiklaa, oikeutta oikeudenmukaiseen oikeudenkäyntiin, koska menettelyn kesto oli ylittänyt kohtuullisen käsittelyajan.[2] Lokakuussa 2007 Turun hovioikeus tuomitsi Uotin kolmen kuukauden ja kymmenen päivän ehdottomaan vankeusrangaistukseen.[3]

      Marraskuussa 2006 Euroopan ihmisoikeustuomioistuin päätti ottaa tutkittavakseen Uotin valituksen siltä osin kun kyse oli Helsingin hovioikeuden päätöksestä evätä erään todistajan kuuleminen sekä tuomareilla mahdollisesti olleesta ennakkokäsityksestä.

      Saamastaan vankeustuomiosta huolimatta Kari Uotin tulot vuonna 2005 olivat 94 058 euroa.[4]

      Uotin vuodelta 1997 peräisin oleviin velka-asioihin liittyvät epärehellisyysepäilyt olivat pitkään käsiteltävänä. Siinä FIM-pankkiiriliikkeen Seppo Sairasta ja juristi, professori Ari Huhtamäkeä syytettiin muun muassa varojen kätkemisestä.[5] Kesäkuussa 2006 Helsingin käräjäoikeudessa Uoti tuomittiin viiden kuukauden ja kymmenen päivän vankeuteen törkeästä velallisen petoksesta.[6] Sairanen ja Huhtamäki saivat myös vankeustuomiot. Helsingin hovioikeudessa Uotin tuomio muuttui neljään kuukauteen ehdotonta vankeutta, Sairanen ja Huhtamäki taas vapautuivat syytteistä.[7]

      Korkein oikeus nosti Uotin tuomiota neljästä kuukaudesta viiteen kuukauteen.[8] 20. lokakuuta 2009 tekemällään ratkaisulla se kuitenkin purki Uotin 17. huhtikuuta 2009 saaman vankeustuomion. Perusteena purulle ilmaistiin osittain olevan Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen 21. huhtikuuta 2009 antama päätös tapauksessa Marttinen vs. Suomi,[9][10] jonka perusteena on itsekriminointisuoja. Tuo päätös ei kuitenkaan millään tavalla muuttanut jo vallitsevaa käytäntöä, mikä oli vallinnut Uotin tuomitsemisen hetkellä.

      Keväällä 2013 Jim-televisiokanava on esittänyt Rekonstruktio-nimistä rikossarjaa, jossa Kari Uoti käy läpi suomalaisen rikoshistorian merkittävimpiä tapauksia yhdessä rikostoimittaja Pekka Lehtisen kanssa.

      • jjaa--a

        Niinpä. On siis rikoksia ja rikoksia. On myös työpaikkoja ja työpaikkoja.

        Pikkutekijän törkeä ryöstö, varkaus ja kotirauhan rikkominen voi estää pääsyn joihinkin koulutuksiin. Aika moni ottaa töihin mieluummin jonkun muun. Aika etevä saat olla, että työnhaussa lyöt laudalta sellaiset, joilla ei rikollista taustaa ole. Mutta yritä! Tsemppiä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      162
      6067
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      57
      4625
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      44
      4400
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4239
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2642
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      58
      2109
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1632
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      126
      1469
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1411
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1298
    Aihe