Mikähän romuroope tuohon Länsituulen koulua vastapäätä on levitellyt romujaan? Siinä on romua ja törkyä ikivanhasta haravakoneesta lähtien. Eikö haravakoneen paikka olisi paremminkin kotiseutumuseossa?
Siivotkaa nyt ihmeessä tai pankaa romuroope siivoamaan. Eihän tuollaista näkymää ole mukava katsoa ja koululla käy vieraitakin. Mahtavat ihmetellä koulun vieressä olevaa aitaamatonta kaatopaikkaa.
Romuroope
22
692
Vastaukset
- Eino-Iisakki
Ei se ole kaatopaikka, ellet ymmärrä asianpäälle, niin älä kirjoittele tänne, alkaa sivullistakin ottaa päähän mokomakin "herjaaminen".Koululaisiten on hyvä tietää miten elettiin sillon, kun ei ollut heinäpelloilla muovipaaleja.
- Vanha kyläläinen
Nimimerkkisi tuo muistoja Eino-Iisakki nimisestä henkilöstä Martinniemessä joskus 60-luvulla. Taisi olla renkinä jossain talossa, vai oliko peräti vielä sitä huutolaisaikaa, orpo tai jotain? Pysytkö kertomaan jos olet sen ajan ihmisiä?
- Eino-Iisakki
Ei ole yhtään nimikaimaa, täällä tiedossa, eikä siellä mistä olen muuttanut, sukunimeä kyllä, mutta posti tuo aina kirjepostin oikeaan osoitteeseen mikä on hyvä.
- Kuullut puhuttavan..
Vanha kyläläinen kirjoitti:
Nimimerkkisi tuo muistoja Eino-Iisakki nimisestä henkilöstä Martinniemessä joskus 60-luvulla. Taisi olla renkinä jossain talossa, vai oliko peräti vielä sitä huutolaisaikaa, orpo tai jotain? Pysytkö kertomaan jos olet sen ajan ihmisiä?
Vanha kyläläinen ei ole tarpeeksi vanha tietämään huutolaisista, ei enään 60luvulla, eikä 30-40 luvullakaan ole ollut mitään huutolaisia. Ymmärrät huutolaisuuden täysin väärin.Ei taida olla enään elossakaan yhtään joka voisi kertoa mitä se on oikein ollut.
- Kuin kaatopaikkoja
Putaalla on romuja pitkin tienvarsia ja jopa pihallakin kaikenmaailman romua ja rompetta kun ei viitsitä eikiä raskita viedä kaatopaikalle. Viranomaiset toimikaa! Antakaa siisteyskehotuksia!
- Teodor 2
Samaamieltä, korjauskelvottomia autonromuja, yms. näkyvyys vilkasliikenteiselle tielle hyvä.
- kuva perheestä
Miksei haluta pitää tontteja siistinä? Romukerääjät viestivät ulospäin että heillä on muutkin asiat hunningolla.
- hhhahaaa
Kattokaapa valittajat säästökuopan taakse niin näette mikä on oikea ROMULÄJÄ :D
- NykyinenPuttaalainen
Monessa paikkaa kotimaata tullut asuttua ja harvoin näkee tälläistä siivottomuutta ympäristössä kuin Haukiputaalla. Onko porukka jotenkin luovuttanut ns. kaiken suhteen vai mikä on ongelma? Useimmissa kunnissa kunnan ihmiset muistuttaisivat kyllä vähäväkisempiä ympäristön siisteyden ylläpidosta mutta en tiedä miksei Oulussa/Puttaalla?
- tekniikan harrastaja
toiset harrastaa postimerkkeilyä,jotkut kukkien kasvatusta ja jotkut jopa niitä autoja yms. tekniikan ihmeitä,toisen romu voi olla toisen aarre joten antakaahan jokaisen elää elämäänsä ja pitäkää huoli omista "romuistanne"
- Jokikylästä
Jokaisen pitäisi saada säilyttää omalla tontillaan haluamaansa tavaraa jos siitä ei aiheudu ympäristöhaittoja. Porvari nirppanokat voivat muuttaa muualle jos ei oman pihan ihastelu riitä!
Vanhat maatalouskoneet Yms. ovat monen mielestä mukavia ja mielenkiintoisia esineitä. - Hyvä ratkaisu
Aita romujen ympärille.
- Romut pois
Ennen oli lautakunta joka valvoi siisteyttä ja julkisivuja, onkohan se lopetettu jossakin vaiheessa Haukiputaalta kun törkyä on joka puolella. Minkä ihmeen takia halutaan pitää omakotitalojen pihatkin ruman näköisinä? Eikö olisi itsellekin kivempi kun ne olisivat siistejä ja kauniita?
- oman ittensä herra
keskityhän vaan omaan pihaasi ja lopeta muitten kyttääminen , jos tähän mennään niin samoilla oikeuksilla me harrastajat aletaan vaatia joka mökkiin asfatti-pihaa kauttaaltaan. en muakaan kiinnosta katella jotain turhanpäiväsiä ruusupuskia..
- hyi törkyä
Edelliselle: varmaan ulostatkin lattialle? No, itsepähän nuuskit.
- romutatar
Minua eniten häiritsee kyttäävät kenokaulat omakotialueella. Valittakaa siellä kerrostaloilla vaikka siitä yöpissaamisesta.
- oman ittensä herra
romutatar kirjoitti:
Minua eniten häiritsee kyttäävät kenokaulat omakotialueella. Valittakaa siellä kerrostaloilla vaikka siitä yöpissaamisesta.
tässä hyvä esimerkki niminm: hyi törkyä kuinka suppea katsantokanta näillä kukkahatuilla on.. toisten harrasteet on törkyä mutta se oma on ainoa oikea ja suvaittava.. eihän olla rasisteja eihän...
- Outoa on
En ole koskaan ymmärtänyt ihmistyyppiä joka nauttii elämisestä romujen, roinan ja melkeinpä p.....skan keskellä? No, nauti elämästäsi.
- 9+5
Minen oo koskaan ymmärtänyt ihmistyyppiä joka tonkii toisten elämää ja pyrkii sitä korjaamaan.
Joka itsensä ylentää jne ja etc
- Kärkimies pomoksi
Pannaanpa kampanja pystyyn ja hakataan tienvarsien pusikot pois ja kerätään romut ja kuskataan Ruskoon. Siinä olis "kuntajohtaja" Roivaiselle kampanja vedettäväksi.
- ei käsitä
se on kumma näillä "romun" kyttääjillä että se naapurin vanha auto tai traktori yms. käy niin silmään että siitä pitää valittaa,vaan annas olla kun pitää esm.kauppaan lähtä niin johan auto kyyti kelpaa.. toinen juttu on taas se että kuin pahasti pitää henkisesti häiriintyä että saa tyydytyksen tuntemattomien ihmisten pihojen kyttäyksestä..
vielä joskus tulee aika että kaikki ei enää toimikaan tietokoneella ja nämä "ROMUT" nousee arvoon arvaamattomaan,varsinkin ne ihmiset jotka niitä osaa käyttää.. - kyllästyny inttäjii
Eikähän ne *romut* oo ihan omalla tontilla siinä länsituulta vastapäätä :) jokanen saa säilyttää omalla tontillaa mitä ikinä halajaa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 742912
- 642763
- 681812
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä171649- 241647
- 201590
- 191498
- 481287
- 381263
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91249