LIEKSA; SWOT MAAHANMUUTTOASIOIDEN HOIDON NÄKÖKULMASTA

Monikulttuuri epäonn

HEIKKOUDET (LIEKSA)

 kieliongelmat kommunikoinnissa
 Väkivalta perusopetuksessa (valmistava opetus; alakouluikäisten maahanmuuttajien tappelut keskenään
uutena ilmiönä; silmitön suuttuminen ja nopea leppyminen; kulttuurinen temperamentti)
 ei riittävästi (oman kotimaan ja kulttuurin) koulunkäyntiavustajia  koulutussysteemi hankala: PKAMK-opiskelija ja muu opiskelija ei saa samaa korvausta, opintotukea (laiskalle
ja ahkeralle opiskelijalle samassa koulutuksessa sama korvaus; kaikissa kouluissa ei läsnäolovelvoitetta, laki
säätelee; tiedonkulku)
 aikuisten kielten opetus ei etene johdonmukaisesti, tehotonta
 kielen opetuksen taso (3 vuotta ei riitä oppimiseen); ei riitä jatko-opintoihin (PKKY: kielitesti vaativa, koska
opetuskieli suomi)
 maahanmuuttajien ja kantaväestön keskinäiset kontaktit ja yhteinen tekeminen vähäistä; monikulttuurisuus
epäonnistunut
 yritetäänkö liiaksi miellyttää etnisiä ryhmiä (suvi-virsi – keskustelut)
 Suuri osa oleskeluluvan saaneista turvapaikanhakijoista on kouluttautumattomia
 Vaikeudet sopeutua suomalaiseen lainsäädäntöön ja toimintatapoihin
 somaliyhteisön sisäiset ristiriidat
 klaaniriidat
 piittaamattomuus Suomen laista ja toimintatavoista

Tässä oli muutamia pätkiä tekstistä. Kokonaan tässä http://hommaforum.org/index.php/topic,91626.2460.html

Löytyy myös kaupungin sivulta.

26

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lukekaa,,

      Monikulttuurisuus epäonnistunut. Tässähän on mennyt kaikki pieleen mikä voi mennä.

      • Parti Zaani

        -Erot ovat joka asiassa liian suuret ja erittäin korostuneet.

        -Kotoutus menee pieleen liialla hyysäämisellä ja halaamisella (mm suvivirsi, uimavuorot).

        -Kieltä ja työn tekemisen tapaa työaikoineen (=täysin erilanen sekin) EI opita luokkahuooneessa vaan olemalla kokopäiväisesti työryhmän mukana. Tavallaan pakotetaan ymmärtämään tavallista puhekieltä.

        -Suuttuminen on silmitöntä ja raivolla ei olemitään rajoja. Voi sattua vakavia.

        -Tulija-aines on erittäin heikkotasoista ja mitään osaamatonta = kotoutus-, sopeutus-, suvaitsevaisuus-, ammatti-, kieli-, kirjoitustaito, koulutus, perheen uskonnostaja kulttuurista johtuva sopeutumismahdottomuus.....

        -Vain työperäinen maahanmuutto sallitaan. Se on Suomen etu..


    • Aukroriteettiä

      Kyllä somalit lakia uskoo kun otetaan nokialainen käyttöön,nehän nauraa teidän hyysäri tätien paapomiselle ja voi voi lässytykselle jämäkkyyttä perkeleeet uskoo..Jos antaa pirulle pikku sormen niin se vie koko käden,Eihän somalitkaan ole niin tyhmiä mitä luulette ne menee sieltä mistä on aita matalin aina ja käyttää härskisti hyväkseen jos on mahdollisuus ja nuollaan niitten perceetkin.

    • burjo

      Saksan liittokansleri Angela Merkel 16.10.2010: "Monikulttuurinen Saksa epäonnistui täysin."

      Britannian pääministeri David Cameron 5.2.2011: "Monikulttuurisuus ei toimi."

      Ranskan presidentti Nicholas Sarkozy 10.2.2011: "Vallitseva maahanmuuttajapolitiikka epäonnistunut."

    • naurunaiheena

      Hyysärit vois alkaa jo oma-aloitteisesti eroamaan viroistaan.

    • sprölöl

      hommaforum? oletteko te sekaisin? siis mitä helvettiä? jokaisessa keskustelussa lieksan alueesta täällä s 24:ssä on käytetty sanaa hyysäri , mokuttaja, kukkahattu tai mainittu hommaforum.. onko se uusnatsi meininki edelleen hengissä joensuu-lieksa akselilla? ilmeisesti. voi pojat mitä uunoja.

      • tralalaa

        Homman teksti on kopio Lieksan kaupungin sivulta.


      • thihihhi

        Itseasiassa homman sivuilla on aika paljon faktaa Lieksan toiminnoista. Linkit johtavat aina sylttytehtaaseen kaupungin sivulle.


    • Anna sivun osoite

      Miltä Lieksan kaupungin sivuilta tuo luettelo löytyy? Antakaa nopeasti tarkka osoite ennen kuin se julistetaan salaiseksi.

    • Mahdoton tehtävä

      Aloitus on Kaupungin sivuilta ja on turha syyttää sitäkään rasistiseksi. Hyvä vaan, että asiat kirjataan, jotta niitä voidaan käsitellä. Tilanne on kuitenkin mahdoton sillä ei ole sellaista länsimaata, jossa somalien kotoutus olisi onnistunut. Se ei ole onnistunut Suomessakaan, eikä tule onnistumaankaan.

      Tuskin nuo lieksan somalit tietävät mitä heistä kirjoitetaan ja puhutaan edes tällä sivulla. Saattaapi olla vielä niinkin, että heidän Suomen kielentaitoiset antavat meistä kaikista väärää rasistista tietoa maanmiehilleen. Kritiikki varmasti luetaan rasismiksi!
      Sellaisen kuvan sai keskustelussa jossa J.H-A. oli mukana. Salissa oli somaliväestöä jotka näyttivät paremminkin sivistymättömiltä ja vaarallisilta kuin sopeutuneilta.

      Tästä porukasta 98%sesti ei ikinä saada työvoimaa eikä Lieksalaisten arvostamia lieksalaisia. Näin se on muualla Suomessakin. Somalit eivät ole osanneet integroitua missään länsimaassa ja he ovat Suomellekin liian vaikea pala.

      Plussaakin tuli kun oikein tarkkaan syynättiin:

      Maahanmuuton ymmärtäjiäkin on....
      Hyvä motivaatio toimia suomal.yhteiskunnassa...
      Mille alalle osa mamuista on koulutettu?
      Onko työmotivaatiosta mitään näyttöä kokopäivätyssä 80h/2 vkoa?
      TulleetLieksaan omasta aloitteestaan?
      Jäävät Lieksaan? Jooo-o Lähtevät uusien tieltä>>>Hki, Åbo, Tre. Varma asia.
      Pankaa ne nyt harjaamaan katuja 80h / 2 vkoa > puoleksi vuodeksi.
      Minkälaista yrittäjäpotentiaalia? Mille alalle?
      Tulevaisuuden työvoimaa? Saattaapi olla jos olisi työpaikkoja...

    • taesto

      Somalien kotoutumisesta on jo paljon kokemuksia. Saa sitä Lieksassakin yrittää, mutta tulos on etukäteen tiedossa.

    • suuri virhe

      Tätä virkamiesten ja poliitikkojen tekemää virhettä ei ihan heti korjata.

      • paperittomien konein

        Ei pidä sokeasti luottaa virkamiehen tai valtuutetun höpinöihin. Valitettavasti lammaslauma seurasi perässä ja kukaan ei uskaltanut kyseenalaistaa silloin kun mamuja alettiin haalimaan Lieksaan. Jokainen pötiskö uskoi sanat "me netotaan maahanmuuttajilla"!!


      • REGGEE OKE9I
        paperittomien konein kirjoitti:

        Ei pidä sokeasti luottaa virkamiehen tai valtuutetun höpinöihin. Valitettavasti lammaslauma seurasi perässä ja kukaan ei uskaltanut kyseenalaistaa silloin kun mamuja alettiin haalimaan Lieksaan. Jokainen pötiskö uskoi sanat "me netotaan maahanmuuttajilla"!!

        valitettavasti kaupunki joutuu maksamaan takaisn yli 700 000euroa joita on syydelty mamuille!Pian luu jää vetävän käteen..KAUPUNGIN TALOUS ON MUUTENIN MIINUKSELLA !


      • Minäpä
        paperittomien konein kirjoitti:

        Ei pidä sokeasti luottaa virkamiehen tai valtuutetun höpinöihin. Valitettavasti lammaslauma seurasi perässä ja kukaan ei uskaltanut kyseenalaistaa silloin kun mamuja alettiin haalimaan Lieksaan. Jokainen pötiskö uskoi sanat "me netotaan maahanmuuttajilla"!!

        En sanonut!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


      • Toivotonta touhua!
        REGGEE OKE9I kirjoitti:

        valitettavasti kaupunki joutuu maksamaan takaisn yli 700 000euroa joita on syydelty mamuille!Pian luu jää vetävän käteen..KAUPUNGIN TALOUS ON MUUTENIN MIINUKSELLA !

        OHO !
        SIIS MELKEIN MILLI liikaa MAMUTUKSEEN LIEKSASSA!

        Kuinka turhaa onkaa toivoa noista suomalaisia työntekijöitä kun työtäkään ei ole!
        Sopeutuneitakaan ei saada. Siitä on jokaisella paikkakunnalla missä heitä on liiaksi asti esimerkkejä!


      • konevinssi
        paperittomien konein kirjoitti:

        Ei pidä sokeasti luottaa virkamiehen tai valtuutetun höpinöihin. Valitettavasti lammaslauma seurasi perässä ja kukaan ei uskaltanut kyseenalaistaa silloin kun mamuja alettiin haalimaan Lieksaan. Jokainen pötiskö uskoi sanat "me netotaan maahanmuuttajilla"!!

        Soile Syrjäläläinen nettoaa edelleen mamuilla.


    • Lännen mallia

      Muistanko oikein, että näitä somaleita on joku määrä USA:sssakin. Siellä annetaan ylöspito 3 kk:n ajaksi. Sen jälkeen saavat tulla toimeen omin eväin ja taidoin. Väitetään, että tulevat kun on pakko.

    • Idiootit

      Laskimmat tulee Suomeen. Täydellinen ylläpito. Tyhmä suomi maksaa.

    • Vladimir Putler

      Voisikohan joku viisaampi kertoa minulle, että miksi Baltian maissa, Puolassa, Bulgariassa, Romaniassa tai Venäjällä ei ole niin paljon turvapaikanhakijoita/pakolaisia hengailemassa kuin Länsi-Euroopan maissa? No, puhumattakaan Valko-Venäjästä.

      Sillä eihän ero voi olla selitettävissä maksettujen tukien suuruuteen, eihän voi olla?

      Tahi siihen että Länsi-Euroopassa "taikaseinästä" saa enemmän riihikuivaa (disco)rahaa kuin Itä-Euroopan maissa? Tai että on olemassa sellainen loukkaamaton viranomaisinstassi kuin vähemmistövaltuutettu (lue: n**kerivaltuutettu), ajamassa näiden ihmisten asiaa? Jota ei ole esim. Venäjällä olemassa.

      Koska jos näin on, niin eikös se ole hirveää r-a-z-z-i-z-m-i-a, jos arvostelee liian avokätistä toimeentulojärjestelmää, tai heidän puolestaan loukkaantuvia henkilöitä?

      Joskus vaan tulee mieleen, että mitäköhän tapahtuisi kaikille Euroopan n**kereille/ähl*meille, jos Venäjä sen valloittaisi.....

      • Oiskoon tuo

        Takas kot muahan.


    • Bruttokansantulo
    • hyssyn

      Eipä ole kotouttamisen epäonnistumista julki tuotu, jos ei itse älyä etsiä kaupungin sivuilta.

    • Mikko para

      Kuinka somalit liittyyvät työperäiseen maahanmuuttoon?

      • työperä

        No eipä tosiaan liity.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      42
      3970
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      42
      3585
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      70
      3178
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      3030
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      88
      2026
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1998
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      1849
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      31
      1801
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      33
      1789
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1734
    Aihe