Varkauden autokari

Raumalta

Autokari myy nettivaraosa.com saitilla autonvaraosia ja kun olin ostamassa niin Jori niminen kaveri ilmoitti, että kyseisissä tuotteissa ei ole alvia eli myy ns. Omiin nimiinsä, silti sivuilla mainostaa ja antaa ymmärtää, että autokari myy niitä.
Erikoista kaupankäyntiä teillä siellä Varkaudessa kun ei makseta alveja va onko tämä vaan siellä yleinen tapa myydä ohi verottajan?

14

3850

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liekö tapa

      Kerran olen asioinut ko liikkeellä. Ostin vuonna 99 40000mk auton, tuli kaksilla renkailla, mutta vain yhdet vanteet.
      Laitoin lehteen, tai huomasin lehdestä että sopivay vanteet autooni. Kas kummaa, samainen automyyjä möi minulle ko autoon kuuluvat isot aluvanteet kesärenkailla. Ko valssit oli ollut uutena lisävaruste. Enpä silloin pojan koltiaisena sen kummempaa mekkalaa asiasta pitäny.

      Sen jälkeen en ole autoliikkeestä (suomesta) ostanut. Yksityisiltä ja saksasta, yms hakemalla.

    • Mainosrahotteinen sivust

      Eikös tuolla nettivaraosa.comissa ole muitakin mainoksia, joilla tuota sivustoa pyöritetään. Tuskin tuossakaan kaveri myy varaosia autokarin laskuun vai kysyitkö, että hän olisi ko firman hyllystä ne hakenut. Yksityinen on maksanut jo alvin, joten ei sitä kahta kertaa makseta.

      • Marginaaliveroa

        Linkki verohallinnon sivuilta. Kuinka alv käsittely tapahtuu käytetyissä tavaroissa. Eli käytetystä tavarasta ei ole Alvia vaan marginaalivero.

        Autokorjaamon ostaessa marginaaliverolla tai verotta käytettyjä auton varaosia käytettäväksi asiakkaan tilaamassa auton korjaus-, kunnostus- tai asennustyössä, korjaamo saa käsitellä näiden varaosien myynnin marginaaliverotettavana myyntinä. Korjaus-, kunnostus- tai asennustyö laskutetaan asiakkaalta verollisena.

        Käytettyjen autojen kauppiaan kunnostaessa verotta hankitun käytetyn auton ja käyttäessä kunnostukseen verotta tai marginaaliverolla ostamiaan käytettyjä varaosia, kauppias voi soveltaa sekä auton että varaosien hankintaan että auton myyntiin marginaaliverotusmenettelyä.


    • outoa

      Eli autokari laittaa uuden osan ns. käytetyksi niin ei tarvitse maksaa veroja.

      • rreeiillu

        En usko että näin on,,,tekeevät ihan reilua kauppaa.........


    • Terwww

      Ei ole uskon asia jos eivät halua maksaa veroja.

    • Neljärengasta

      Näillä mennään.

    • Kaikkeasitäsaalukea

      Joutavaa mustamaalauksen yritystä. Olet aloittaja helvetin tyhmä. Siellä voi olla otsikon alla myös yksityisiä myyviä. Itsekin myyn siellä kardaaniakselia ja vanteita etc.

    • Anonyymi

      nuudelikeitto

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1292
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      77
      1263
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1201
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      8
      985
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      985
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      70
      907
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      85
      831
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      692
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      682
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      667
    11. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      584
    12. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      50
      569
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      568
    14. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      567
    15. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      53
      540
    16. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      37
      538
    17. 46
      533
    18. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      529
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      94
      516
    20. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      21
      510
    Aihe