SDP:n varapuheenjohtaja Antti Lindtman syyttää keskustan puheenjohtajaa Juha Sipilää bisnesoppeihin perustuvista saneerausmieltymyksistä. 
Lindtman muistuttaa kannanotossaan, että Sipilän ehdotus valtionomistuksen myynnistä 10 miljardilla eurolla on moninkertainen hallituksen linjaan nähden. 
-Sipilä on ehdottanut kahdeksan miljardin leikkauksia. Hän on aiemmin ilmoittanut haluavansa aloittaa kovat säästötoimet jo tänä vuonna. Se hyydyttäisi orastavan kasvun, Lindtman varoittaa.
Lindtmanin mukaan näyttää siltä, että hyvinvointivaltion suurin uhka ei olekaan kestävyysvaje, vaan Saneeraaja-Sipilä. 
-Sipilä on ilmoittanut, että veroihin ei saa enää koskea. Eikö keskusta ole valmis edes SDP:n ajamiin solidaarisuusveroihin rikkaiden ja suurituloisten vastuun lisäämiseksi?
Lestadiolainen Sipilä palautteen kohteena
14
193
Vastaukset
- jocken jollHyvinvointivaltion pahin uhka on junkkaji-Pennanen. 
- VeritulppasyndroomaSipilän veritulppa aiheuttanyt jälkivaivoja. Nyt ei veri kierrä tapeeksi hänen aivoissaan ja huulet höplättävät hänellä tyhmiä ehdotuksia. - jokken jokSipilä on näistä puolueenpuheenjohtajista ylivoimaisesti heikoin tiedoiltaan, taidoiltaan ja ehdotusten järkevyydellä mitattuna. 
 
- juc jucMenehän junkkaja hoitoon jokainen saa kuulua mihin uskoon haluaa.Sinäki saat kuulua junaajiin niin kuin jocken jolli sanoo ,ostat vaan jallun kioskilta ja junkata jamuputat kaveriesi kanssa. 
- Kertoo kaikentämän porukan älynlahjoista etteivät tiedottajansa suulla osaa hokea muuta kuin Lestadilainen Sipilä sitä ja Lestadiolainen Sipilä tätä: 
 Perussuomalaiset Kainuun piiri piirihallitus
 Puheenjohtaja Toivo Kyllönen
 1. varapuheenjohtaja Ari Korhonen
 2. varapuheenjohtaja Yrjö Puurunen
 3.. Varapuheenjohtaja Ilmo Komulainen
 Piirisihteeri, taloudenhoitaja Maarit Nurmi
 Kajaanin Perussuomalaiset ry
 Puheenjohtaja Jakko Kettunen
 Sihteeri Pertti Ahlqvist
 Varapuheenjohtaja Eija Hakkarainen
 Kajaanin seudun Perussuomalaistet ry
 Puheenjohtaja Toivo Kyllönen
 Sihteeri Timo Meriläinen
 Varapuheenjohtaja Teemu Niva
 Kajaanin kaupunginvaltuusto Perussuomalaiset
 Kettunen Pentti
 Sankilampi Jaana (pj.)
 Kyllönen Toivo
 Hakkarainen Eija
 Aavakare Eila
 Meriläinen Timo
 Karhu Tomi
 Niva Teemu
 Partanen Minna
 Lienee turha kysyä mikä on tämän hetkinen oman Paaville uskollisen Katolisen puheenjohtajanne kanta valtio-omistukseen yleensä?
- SIPILÄ=LestadiolaineHahhah. Kerpulaisia ottaa näköjään kunnolla pattiin kun Juha Sipilä on lestadiolainen. Sitä ei saisi mainita missään yhtedessä. Häpeilevät tätä Sipilän lestadiolaisuutta ja haluaisivat siitä kaikkien vaikenevan. 
 Olisko teille kepu-fanaatikoilla syytä mennä psykiatrin vastaanotolle tämän traumanne kanssa joka koskee Sipilän lestadiolaisuutta?
 Mikä siinä teitä ahdistaa?
 Tunkeutuuko tämä tieto teidän uniinnekin?
 Tässä siis teille kepulaiset:
 JUHA SIPILÄ = LESTADIOLAINEN
- SIPILÄ=LestadiolaineMe Pennasen kanssa junkataan,sillä on uudet tumut ja osti minullekki. - SIPILÄ=Lestadiolainepennane se jaksaa tilittää katkeruuttaan lestadiolaista sipilää kohtaan johtuiskohan se siitä kun sipilällä on muutama satamiljoonaa käyttelytilillä pätäkkää ja pennasella ei ole muuta kun p a s k a n e n 
 p e r s e.
 persupossu soini ei ole ikänäkuunapäivänä tehnyt oikeita töitä vaan veronmaksajien rahoilla elelee ja nappi meinaa lentää.
 
- Keput itkua vääntääTällekkin palstalle kirjoittavat kepulaiset paljastavat kepun aran paikan. 
 Se on tämä Sipilän lestailu.
 Nyt kaikki vaan kääntämään veistä kepun arassa paikassa ja joka käänteessä tuomaan esille Sipilän lestailu.
 Siinä tosin saattaa joltakin kepulaiselta verisuoni katketa päässä, kun heidän piilottelemaansa asiaa julki tuodaan
 Saattaa jollakin kepulistilla pukata ihan veritulppaakin.
 Näköjään kepulaiset ovat tässä Sipilä=lesta aiheessa jo ihan itkuraivarin partaalla.
 Osa kepulaisista jo siellä itkua tuhertaa kun täällä Pennanen uskaltaa tuoda julki Sipilän lesta-taustan.
 Älkää kepulaiset itkekö. Maailma on paljon laajempi kuin teidän napanne ympärillänne pyörivä ajattelumaailmanne.- SIPILÄ=Lestadiolaineolen lestaatiolaenen ja ylpeä siitä. 
- Väärin uskottuSIPILÄ=Lestadiolaine kirjoitti:olen lestaatiolaenen ja ylpeä siitä. Ei kunnon vanhoillislestadiolainen voi muuta kuin toivottaa rauhansanalaiset, kuten Sipilä, muiden uskottomien ja vääräuskoisten kanssa tulimereen. 
 
- tosikommariMitä te sitä Sipilän lestadiolaisuutta kammoksutte, suurempi ihmettelyn aihe on tuo Soinin katolilaisuus. 
- Lestojenasian ajaja on Sipilä ja kepu. 
- AnonyymiSipilän toiminta romadutti kepun kannatuksen. Ei enää suomalaiset luota kepuun. 
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset727657
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti845694
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut403835
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät233146
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1112945
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral962795
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k422780
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa132131
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu872091
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161856