Hei kuinka voi asentaa lubuntun xp:n tilalle?
Kuinka asentaa lubuntu xp:n tilalle?
xp150
572022
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 57
Vanhimmat
http://wiki.ubuntu-fi.org/Asentaminen
Tuolla tavalla. Ohje on Ubuntulle mutta Lubuntun asennus on samanlainen.
Varmaan ainoa ongelma on se että kuinka käynnistää usb laite tietokoneen käynnistyessä.
biosista käynnistysjärjestys eka usb-hdd tjsp biosista riippuen
Jos usb -asennus ei onnistu, niin miksei asenna CD -levyltä?
Kävin tuolla mutten löytänyt usb-hdd:tä vaan siellä oli jotain muita usb juttuja.
Kokeile CD levy asennusta.
Ei ole CD levyä tähän hätään.. Käyn huomenna ostamassa sen cd levyn. Ne tiedostot on muistitikulla pitääkö ne polttaa sille levylle ja miten? ja mikä olisi hyvä poltto-ohjelma?
Jos XP:llä pitää polttaa, niin Infrarecoder varmaan.
http://www.valo-cd.fi/lataa_infrarecorder
Tai CDBurnerXP sillä on onnistunut hyvin polttamiset.
Ja sinun pitää siis ladata Lubuntun Iso tiedosto ellei sitä jo ole.
DeepBurner on myös hyvä poltto-ohjelma, suomenkielinen. Helppokäyttöinen.
Minä onneton latasin ubuntun mutta en löytänytkään cd levyä,mitä nyt voiko sen peruuttaa tai polttaa myöhemmin kun saan levyn.Entä voiko se usb tikku vaihtoehto olla vielä mahdollinen.
Kyllä voit. Voi olla että tuo kone ei tue USB boottausta.
Jos levylle poltat, niin DVD -levylle, ei taida edes mahtua CD-levylle.
Lubuntu näyttää mahtuvan.
Nonniih, kävin ostamassa sen cd levyn. Nyt latailen sitä lubuntu tiedostoa koneelle, muuten onko toi lubuntu 13.10 uusin versio, kun se versio on lubuntun sivulla? Ja kun olen polttanut levyn , mitä teen?
Kannattaa ladata Lubuntu 12.04 LTS. Se on pitkään tuettu versio joten sitä ei tarvutse päivittää uuteen versioon niin usein.
Kun olet polttanut sen levylle niin laita se siihen asennettavaan koneeseen ja boottaa se sen kautta.
Lubuntu 12.04 ei ole pitkän tuen versio. 12.04 on julkaistu helmikuussa 2012 ja se on ollut tuettuna 18 kuukautta. Ensimmäinen pitkän tuen Lubuntu tulee olemaan 14.04, jonka testiversion voi ladata tuolta -> http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/daily-live/pending/
http://en.wikipedia.org/wiki/Lubuntu
Niinpäs onkin joo. Sitten kannattaa ladata uusin Lubuntu. Muistelin että Lubuntu noudattaa Ubuntun julkaisuja eli sen LTS versioiden julkaisuaikoja.
Kuva kertoo tuen keston.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/timeline/99cca0acd0726dc2f888f950ee259c9d.png
Latasin sen lubuntu 13.10:n ja poltin sen levylle.Luultavasti BIOS asetuksista pitää laittaa 1st boottaava laite cd-rom. Ja entä muut boottaavat laitteet?
Ei välttämättä tarvitse laittaa. Monessa koneessa on sellainen boottausvalikko josta voi valita että mitäkautta kone boottaa. Se on yleensä jonkun painikkeen takana eli esim F12, Dell, Esc.
Asensin sen lubuntun ja luki teskti käynnistää kone uudelleen, yhtä-äkkiä jokin suttu tuli reunaan. Ja sammutin koneen virtanapista. Käynnistin koneen uudelleen ja näytössä lukee vain lubuntu eikä mitään tapahdu. Mikä neuvoksi?
Kokeile sammuttaa vielä kerran virrat. Itselleni on käynyt vastaavaa ja Lubuntu ei välttämättä täysin ole yhteensopiva koneen kanssa tai siinä on jokin bugi.
Mikähän neuvoksi... Käynnistetty uudelleen mutta Lubuntu lukee ja muuta ei tapahdu..
Sitten vaan uudelleen asennus. Lubuntu ei jostakinsyystä ole asentunut oikein tai sitten siinä on tapahtunut jokin muu homma.
Miten se asennetaan uudelleen?
Aivan samalla tavalla kuin ensimmäisellä kerrallakin.
http://www.youtube.com/watch?v=kTmoc3Hr4g0
Samalla tavalla kun asensit sen ensimmäisellä kerralla. Tosin nyt ei tarvitse polttaa mitään levylle.
Levy koneessa, BIOS asetuksissa kävin laittaan CDROM:in ekaksi boottaavaksi laitteeksi. Näyttöön tuli lubuntu 13.10 ja vähän ajan päästä musta ruutu.. Mikäs nyt neuvoksi?????
Kokeile uudestaan.
Kokeilin mutta sama juttu..
Se Lubuntu ei vaan ole yhteensopiva sun koneen kanssa. Mulla ei suostunu toimimaan Acerin läppärissä vaikka asennus näytti menevän ok, mutta jyssähti sitten uudelleenkäynnistykseen eikä meikäläisen ymmärryksellä päästy eteenpäin, joten unohda Lubuntu ja hanki Windows niin ei tartte taistella.
Teen sillain että lataan toiselle koneella ubuntun infrarecorderilla on poltan sen. Ja asennan sen sitten siihen xp tietokoneeseen.
Voithan kokeilla Lubuntun tekstiasennusta. Sitävarten pitää vain ladata uudestaan Lubuntun asennusimage ( Tälläkertaa tekstiasennus) ja polttaa se levylle.
http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/13.10/release/lubuntu-13.10-alternate-i386.iso
Eli tuo. Tai sitten kokeilla jotakin muuta kevyttä Linux jakelua.
Mitäs muita kevyitä linux versioita on? Arvelen että ubuntukin voisi toimi , kun koneessa on 1gt ram muistia ja amd semprion prosessori.
32 vai 64 Mbittinen minkä latasit
Ainakin Xubuntu.
Latasin 32 bittisen, koska kone mahtaa olla 32 bittinen. Ja kokeilin sitä ubuntua muttei se mahdu levylle. Kokeilen vielä sitä lubuntu alternative asennusta.
Kokeilen sitä alternativea ja mistä voi selvittää konenimen?
Sen voi keksiä itse.
Mitä tuossa levyosio kohdassa pitää tehdä?
Alternate asennuksessa levyosiot täytyy muokata käsin. YouTubesta löytyy hyviä ohjeita.
http://www.youtube.com/watch?v=Xi-VPj4jzrg
PS. juuriosiolle / kannattaa varata 10-15 GB
Ei tarvitse muokata ellei halua luoda eri osioita.
Kyllä pitää muokata ainakin sen verran, että osoittaa juuriosion liitoskohdan /
En ainakaan itse joutunut muokkaamaan sen kummemmin. Suoraan vaan painoin enter painiketta ja Lubuntu asentui koko levylle.
Voi vissiin asentaa noinkin. Itse en tainnut koskaan käyttää noita automaattiasennuksia, koska ne eivät tee erillistä kotiosioa, mikä on huono juttu siinä vaiheessa kun tekee versiopäivityksen.
Siitä valitaan että asentuuko Lubuntu koko levylle vai jollekin osiolle.
Onkohan tuo mahdoton tehtävä tälläselle urpolle?Mietityttää.
Kyllä urpokin osaa asentaa :)
Sellainen toteamus, että jos musta ruutu tulee live-cd:tä käynnistettäessä, niin se tulee myös ensimmäisellä käynnistyskerralla myös alternate-asennuksessa. Näytön saa toimimaan kun käynnistää recovery modessa, jossa menee rootin komentokehoitteeseen ja suorittaa komennot
mount -o remount,rw /
Xorg -configure
cp /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf
sync
reboot
Käynnistysvalikko tulee näkyviin painelemalla vaihtonäppäintä koneen käynnistyessa.
Ei ole kunhan vain seuraa ohjeita.
Ei se lubuntu toimi millään! Asensin taas mutta jää lubuntu kuvakkeeseen.
Mitäs mä sanoin :)
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12181275/#comment-67259514
Imuroi tuo suurempi ISO tiedosto : http://distro.ibiblio.org/puppylinux/puppy-5.2.8/
Ja sit asenna, tän saa suomeksi käännettyä.
Toimii hienosti kaikissa koneissa.
Tuolta saa suomen kielipaketin Puppyyn -> langpack-fi-0.4.pet http://ubuntuone.com/3yTOXwmNxbElBtyfkuL2sV
odottaa 14.04 Lubuntua joka ilmestyy tämänkuun lopulla.
Kokeile Linux Mint 'iä. Sen kanssa ei mulle tai kavereille ole koskaan tullut mitään ongelmaa. Asentuu ihan itse - vain tavanomaiset kysymykset nimestäsi,salasana, aikavvyöhyke ja kieli. Ei nyt tuu mutta mieleen. Latautuu itsestään sitten loppuun asti ja on miellyttävän tuntuinen vanhalle windowsin käyttäjälle. Kaikki tarvittavat ohjelmat ja ajurit. Eikä muuten tarvitse mitään ohjelmointikirjoittelua.
Muutamille iäkkäille rouvillekin olen winkkukoneen putsannut ja (luvan saatuani) asentanut esim. Mintin. Sitten puyysin henkilön (-t) paikalle ja annoin käyttöohjeen: laita kone päälle ja ala kirjoittelemaan. Piti jollekin ehkä sanoa, että writer tarkoittaa kirjoitinta jne. Muuta ohjetta ei tarvinnut (paitsi sanoa, että nettiin pääsee tuosta (olin suomentanut ikonin mimekti Netti jne. Kysymykseeni, tumntuuko tutulta? on jokainen vastannut: kyllä.
No sitten vaan .. mukavia touhuja ja heippa taas. Siinä se..
Mitä siinä tikulla on? Lataa ohjelma siitä. Jos se on joku kokeiluohjelma niin se yleensä antaa ladata siitä varsinaisen myöskin jne. Eihän ole mitään aroa sill- millä tallennusvälineellä ohjelma on. Tikku, cd,DVD tai kovalevyasma tai netti.