Onhan tää nyt mahdotonta menoa Siilinjärvellä !!
http://yle.fi/uutiset/metallialan_yrityksissa_akuutti_tyovoimapula_siilinjarvella/7229032
Olisikohan kysessä pelkästään kurssikeskuksen mainostempaus, kortistossa lienee tuhansittain valmiita metallimiehiä työttömänä sitä työpaikkaa odottelemassa....
Myös sosiali- ja terveyspuolen vetävyyttä mainostetaan kertomalla että työpaikkoja on vapautumassa enemmän kuin mitä kouluista valmistuu tekijöitä....ihan kuin noilla kahdella asialla olisi todellisudessa tekemistä keskenään !!
http://yle.fi/uutiset/metallialan_yrityksissa_akuutti_tyovoimapula_siilinjarvella/7229032
Olisikohan kysessä pelkästään kurssikeskuksen mainostempaus, kortistossa lienee tuhansittain valmiita metallimiehiä työttömänä sitä työpaikkaa odottelemassa....
Myös sosiali- ja terveyspuolen vetävyyttä mainostetaan kertomalla että työpaikkoja on vapautumassa enemmän kuin mitä kouluista valmistuu tekijöitä....ihan kuin noilla kahdella asialla olisi todellisudessa tekemistä keskenään !!
Vastaukset 26
Vanhimmat
"Kortistossa" ei ole tuhansittain metallimiehiä.
Nykyisin vaaditaan työssä ammattitaitoa ja sitä saa koulutuksen kautta. Monet työnantajat myös kouluttavat henkilöstöä työhön, peruskoulutus ei enää riitä.
Tätä samaa käytäntöä takavuosina noudatti Iisalmen Sanomat kun uutisoi ylä-savon metalliosaajien suuresta puutteesta!
No taantuma ratkaisi senkin puutteen kätevästi.
Ja ihan varmasti yli 300 000 työttömään mahtuu paljonkin ammattitaitoista metalliosaajaa.
Helppoa sanoa ettei kortistosta löydy työttömiä vaikkapa metalli- tai terveys-ja sosiaalialolta kun ko tieto ei ole julkista mut viimeksi kun Yle julkaisi TE-keskuksen ammattikohtaisen työttömyystilanteen metalliosaajia oli kuin olikin tuhansia työttömänä !!
Ei se auta siilinjärveläistä yrittäjää, jos metallimiehiä on saatavana vaikkapa Porissa.
Muuttaminen toiselle puolelle maata on monelle mahdottomuus.
On eri asia, jos metallimiehiä olisi saatavana kohtuullisen matkan päässä. Se palvelee paikallisia yrittäjiä.
Siilinjärvellä ja lähikunnissa on metallimiehistä jatkuva kysyntä.
Saalla tavallahan toitotetaan vaikkapa lähihoitajien koulutustarpeesta mutta onneksi Hesari julkaisi talvella lähihoitajien työtilanteen:
Tammikuun tilastotietoa: työttömiä perushoitajia, lääkintävahtimestareita ja lähihoitajia 5880 ja avoimia työpaikkoja 2931
HS 4.3. 2014
Ja noista avoinna olevista työpaikoista vain murto-osa on vakipaikkoja!!
Eiköhän lähäreitä ala todellakin olla liikaa, heitähän koulutetaan lähes kaikkien alojen työttömistä, mikä vain maakari on työttömäksi jäätyään menossa lähäri-koulutukseen kun "työpaikka on varma"!!
Nyt tätä liikakoulutuksen satoa sitten niitätte!
Vastaanvänkääjille alta vuoden vanhaa tilastotietoa:
http://yle.fi/uutiset/naissa_ammateissa_on_nyt_eniten_tyottomia__katso_lista/6785534
Ja kyllä kortistossa nkyy olllevan tuhansittain metallimiehiäkin !!
Jaa, että metallimiehiä Siilinjärvellä työttöminä?
Ja näiltä työvoimapulaa hehkuttavalta on tainnut kokonaan unohtua tämäkin aihetta koskeva juttu:
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/talous/toivalan-konepajan-konkurssista-jaa-15-ilman-toita/1764756
Olisipa mukava tietää moniko näistäkin on työllistynyt ja moniko on kortistolinjalla...
Yhä uskomattamalta tuntuu koko savolainen metallialan työvoimapula paitsi ilmaisista harjoittelijoista on pulaa useammallakin alalla !!
Jospa näistä mahdollisimman suuri osa työllistyy, kun työt loppuvat entisestä työpaijasta.
Suorastaan naurattava tuo uutinen metalliosaajien kovasta puutteesta, tokihan virolaisia ja puolalaisia ammattimiehiä on saatavana pikapikaa siihen nähden mitä koulututtamiseen menisi aikaa
Viimeisimmän tilastotiedon mukaan Siilinjärvellä on 854 työtöntä, outoa olisi jos siinä porukassa ei olis yhtään metallialanammattilaista !!
Onko mitenkään mahdollista että Siilinjärven pahaan osaajapulaan löytyis apuja lähempää kuin Porista kuten eräs tuossa ylempänä kirjoitti?
Miten olis jos Kuopiosta tai jopa Lapinlahdelta löytyisi sen verran tekijää jotta siilinjärveläisten työnantajien kova ahdinko helpottais?
(tällä hetkellä Simetekillä peräti 2 kpl työpaikkaa MOLin sivuilla!)
Milloinkaan näissä työpula-uutissa ei linkitetä TEM:n alakohtaista työttömyys tilannetta koskien tällä kertaa tätä meidän Pohjois-Savoa.
Jokohan tämä akuutti työvoimapula alkaisi samantien helpottaa...
Joko ne sata metalipuolen uutta työpaikkaa alkaa avatua?
MOLin sivuilla ei ainakaan vielä näy kuin kesäkuussa ilmoitettua Simetekin työpaikkaa...
Moni työnantaja käyttää kikkaa että uusia tulokkaita on alalle pilvenpimein että saadaa palkannostajat vaikenemaan.
Jos on ammattitaitoisia osaajia niille ei raskita maksaa ammattia ja kokemusta vastaavaa palkkaa vaan koitetaan saada uutta halpatyövoimaa.
Ulkolaiset työtekijät eivät noudata tätä suomen työaikalakia kirjaimellisesti-Saattavat tehdä viikoloppujakin ilman lisiä /korotuksia.
Onneksi liityimme aikoinaan Unionin jäseneksi, miten muuten ollenkaan pärjäisimme...?
Ja taas on työvoimapula iskemässä, taas tällä kertaa puunkorjuuseen kuten muutaman vuoden välein on näyttää tapahtuvan !
Tuskin MOLin sivuilta montaakaan metsäalan paikkaa nytkäään löytyy....
http://yle.fi/uutiset/metsakoneet_ja_puutavara-autot_huutavat_pikaisesti_lisaa_kuljettajia__muuten_puut_jaavat_metsaan/7452886
Kuljettajapula johtuu täysin järjettömyyksiin nostetuista vaatimuksista, kellään ei ole varaa enää suorittaa ammattiajokorttia ja tutkintoa joten ei ole tarpeeksi päteviä työntekijöitä ja -hakijoitakaan. Firmoille varmaan kelpaisi vähemmänkin pätevä mutta valtio vaatii nuo järjettömän kalliit tutkinnot jotka on vielä 5 vuoden välein uusittava!
Miksi suomessa menee kaikki tällainen päättäjien keksimä pa8ka läpi ilman mitään vastustusta?
Samaa olen ajatellut uusista vaatimuksista. Tosin en tiedä tarkemmin, mikä tässä muuttuu, mutta saattaa tämä vaikuttaa kuljettajien saatavuuteen.
Muutoksen maksavat kuljetusfirmat.
Tosiasia on että nuoret ei enää innostu kuljetusalalle koska vaaditaa noin järjettömät koulutukset. Hyvää siinä on se että vanhemmat kuljettajat luopuvat ajo-oikeuden saamisen vaikeutumisesta kokonaan myös terveydellisistä syistä.
Ehdottaisin kuljetusallalle yleistä LAKKOA jossa vedettäisiin tarkempi raja koko toimintaan. Samalla nähtäisiin kenelle tulee ensimmäisenä nälkä kuljetuksien puuttuessa.
Eivätkö kuljettajat viitsi hoitaa kuntoaan, vaan pelkästään istuvat vapaa-ajankin. Terveyshän siinä menee.
Lakkoa ei tule koska silloin avutuu kuljetusmahdollisuuden lopullisesti venäläisille jotka ilman rajoittamistoimia muutenkin valtaisivat maamme kuljetukset: Ja sama tilanne on muillakin aloilla. Tuskinpa suomalaiset rakennusmiehetkään vähällä menevät lakkoon...tai samapa se menevätkö, virolaiset ja puolalaiset jo nyt tekevät huomattavan osan työmaista ja tekijöitä löytysi lopuillekin vähenevistä rakennustyömaista!
Venäläiset kuljetusfirmat saavat kuljettaa tavaroita vain rajan yli. Siis hakea Suomesta ja viedä Venäjälle tai päinvastoin.
Venäjä ei ole EU:n jäsen, joten sitä eivät koske samat edut kuin EU:n jäsenvaltioilla keskenään. Esimerkkinä vaikkapa Baltian maat ja Puola.
Kuten kerroit, jos ei venäläiset niin sitten virolaiset ja puolalaiset tulevat rakentamisen lisäksi kuljetuksetkin siinä sivussa hoitamaan !
EU-maiden kuljetuksia ja kuljettajia koskevat samat säädökset. Siis myös virolaisia ja puolalaisia.
Joko rekrytointi on alkanut niihin sataan uuteen työpaikkaan??