Porilaiset ne eivät sitten tunne liikennesääntöjä.Suojatien eteen pysähtynyttä ajoneuvoa ei saa ohittaa pysähtymättä ja se toinen juttu onko sen vilkun käyttö niin vaikeaa,kun rymitytään tai poiketaan ajosuunnassa vasemmalle tai oikealle.
Porilainen liikenteessä
huh huh
13277
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ja oikein innolla odotetaan, että saadaan pysähtyä valoihin. Eli hidastellaan siellä missä ei pidä hidastella.
ko rohisteli nastarenkuloilla tänään päiväl
Risteyksissä porilaiset luovat vartin seisokin, sillä he eivät tiedä, kenen vuoro on mennä seuraavaksi.
Liikenneympyröihin ajamista pelätään eniten, koska poloiset eivät tiedä, että ympyrästä poistuessa pitää näyttää vilkkua. Kun eivät tätä tiedä, niin eivät osaa "lukea" liikennettä. Eivät tajua, mitä muiden autoilijoiden vilkun käyttäminen tai käyttömättömyys ympyrässä vaikuttaa ja ympyrään ajamista arastellaan.
Parasta on se kun ympyrässä vilkutetaan VASEMMALLE kun sitä kierretään?? Missä hemmetissä olette autokoulunne käyneet????
Ryhmittyminen on myös näemmä yhdentekevää porilaisille.Ajellaan vaan ja vitut siitä haluaako joku muukin päästä ohi.Pysähdytään keskelle kaistaa ja pysäytetään kymmenen autoa vain siksi ettei osata ajaa siihen keskiviivan viereen käännyttäessä.
Ja kyllä, tuo vitun vasemmalle vilkuttelu ympyrässä on sellaista puuhaa että tekisi mieli käydä repimässä ne vilkut irti.
yleistä on myös että siihen tyhjään ympyrään pysähdytään katsomaan tuleeko sieltä vasemmalta ketään...
Ja sitten se väkisin änkeäminen viereen kaistalla jos itse ajat suoraan vaikka ei ole kääntyville omaa kaistaa, tullaan siihen peiliin kiinni ja katotaan että etkö sää osaa ryhmittyä, se pistää välillä ketuttamaan ja samaa ihmettelen missä helvetissä ne on käynyt autokoulun.
Tuttu juttu esim. Antinnkadun ja Itsenäisyydenkadun kulmassa Antinkatua ajavilla. Siiehn ängetään kaksi rinnakkain vaikka on vain yksi kaista.
Aina jos on tilaa, kuuluu tila käyttää hyödyksi ja ryhmittyä.
Ja sitten on niitä, jotka eivät osaa ottaa sitä villkua pois! Hyvä esimerkki on Tikkulan Absin liikenneympyrä. Suurinosa autoilijoista on vilkuttelullaan kääntymässä Shellille päin ja vilkku on päällä pitkälti vielä risteyksen ohi mentäessä, vaikka ovat ajamassa maantiekatua eteenpäin!!!
Just, eikä näemmä tossa muutama juusto tajua että vasemmalle käännyttäessä pitää ryhmittäytyä ajokaistan vasempaan reunaan eli keskiviivan viereen, jotta oikealle jää tilaa suoraan ajaville. Ihan perusliikennesääntöjä ja sitten tullaan tänne vielä rutkuttamaan päivänselvää asiaa, takaisin autokouluun siitä.
on niinko alzheimer potilas huoratalos.Joka 15 sek päästä kaikki on taas uutta ja ihmeellistä ja ennenkokematonta.