Mistä täällä keskustellaan??

Tohtoriopiskelija

JATKO-opiskelu tarkoittaa maisterin tutkinnon jälkeisiä opintoja, eli lisurin tai väitöksen tekoa. Ei siis sitä, että jatketaan vaikkapa lukion jälkeen ja pyritään yliopistoon. Sori vaan bitches

14

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haluatko tohtoriksi?
    • Tohtoriopiskelija

      Sinne päin, mutta ei se mee ihan kuin tossa kirjoituksessa. Esim oikeustieteen kandi on yhtä kuin muiden alojen maisteri ja muilla aloilla graduntekijät harvemmin tekevät kandia. Esim itse en Valtsikassa tehnyt kandintutkintoa, vaan suoraan gradun; se lienee normaalireitti. Mutta pääosin tosiaan noin, kuten selitit. En aiemmin edes tiennyt, että monille on epäselvää, mitä "jatko-opinnot" tarkoittaa.

      • Haluatko tohtoriksi?

        Tiesin kyllä moniakin poikkeuksia olevan, mutta tuollainen tutkintorakenne yliopisto-opiskelijoiden suurella valtaosalla on, ja tuohon se menee loppujenkin osalta aikaa myöten. Se on sitä Bolognan prosessia.


    • Tohtori2013

      Kyllä tutkinnonuudistuksen jälkeen on jokaisella tieteenalalla tehty myös alempi tutkinto, eli kandi. Oikeustieteessä tuo alempi tutkinto lienee oikeusnotaari ja ylempi tosiaankin kaiketi kandi, että voitaisiin edelleen sekoilla oikein olan takaa.

      • Tuplamaisteri

        "Oikeustieteelliset tutkinnot

        Oikeusnotaarin (ON) tutkinto on kandidaatin tutkintoa vastaava välitutkinto, ja se pakollinen kaikille oikeustieteen maisterin tutkintoa suorittaville.

        Tiedekunnassa suoritettava ylempi korkeakoulututkinto eli oikeustieteen maisterin (OTM) tutkinto on oikeudellinen yleistutkinto, joka soveltuu monipuolisuutensa vuoksi moniin erilaisiin oikeuslaitoksen, hallinnon ja elinkeinoelämän tehtäviin. Oikeustieteen maisterin tutkinto on virkatutkintona kelpoisuusvaatimuksena moniin oikeushallinnon ja eräisiin hallinnon alan virkoihin.

        Lisäksi tiedekunnassa voi suorittaa kansainvälisen ja vertailevan oikeustieteen maisterin tutkinnon, joka on ylempi korkeakoulututkinto.

        Tiedekunnan jatkotutkintoja ovat oikeustieteen lisensiaatin (OTL) tutkinto, joka voidaan suorittaa tieteellisenä jatkotutkintona tai ammatillisesti suuntautuneena jatkotutkintona, ja oikeustieteen tohtorin (OTT) tutkinto, joka on tieteellinen jatkotutkinto"
        http://www.helsinki.fi/oikeustiede/opiskelu/yleista/opinnot_tdkssa.htm

        Eli myös oikiksessa on nykyään maisterin tutkinto ylempänä tutkintona. Sekaannus johtunee varmaankin siitä, että OTK-tutkinnolla oli muita tutkintoja pitempi siirtymäaika, eli samaan aikaan kun muilla valmistui jo maistereita, oikiksesta tuli vielä kandeja.

        Tarkkaan ottaen suurin osa vanhan tutkintojärjestelmän kandeista on ylemmän tutkinnon suorittaneita, poikkeuksena taisi olla ennen FK tutkintoa suoritettavat alemmat LuK ja HuK -tutkinnot, jotka ovat alempia tutkintoja.


    • Näsäviisas

      Nostan aloituksen ylös, kun kirjoittajien oma ymmärrys tai maltti eivät ole riittäviä.

    • Menehä kotiis

      Just tätä mä tarkoitan tuolla toisessa ketjussa.

      Lähes järestään, jokaisella yliopiston oppilaalla (joista tulee ilm. myös niitä PAKKO- opettajia) nousee jossain vaiheessa pissa päähän ja todellisuus hämärtyy.

      Pyöriikö jaloissa lyhytkasvuisia, onko suomen ilmapiirissä liikaa uraania vai ollaanko me kaikki jo riittävästi sukua toisillemme?

      Ai että pois palstalta? Lukiolaiset ulos yooor haines -palstalta...
      Ai vai tohtori? Toivottavasti sinusta EI TULE OIKEASTI LÄÄKÄRIÄ.
      Siellä on riittävästi taitamattomia pilleripäitä, jotka ei hoida hommaansa vaan aukoo päätänsä kovalla liksalla.

      Kerro meille kaikille vielä minkä alan opiskelija aloittaja on?
      Mä luotan ja vetoan sun ahneuteen ja ylpeyteen....

      • PerusDI

        Jatko-opinnot tarkoittavat lisensiaatin- tai tohtorintutkinnon opiskelemista.

        Maisterin- tai kandidaatintutkinnon opiskelu ei ole jatko-opiskelua yksinkertaisesti siksi, etteivät ne ole jatkotutkintoja.

        Yrittäkää nyt tajuta.


      • jhfwfbhhdd
        PerusDI kirjoitti:

        Jatko-opinnot tarkoittavat lisensiaatin- tai tohtorintutkinnon opiskelemista.

        Maisterin- tai kandidaatintutkinnon opiskelu ei ole jatko-opiskelua yksinkertaisesti siksi, etteivät ne ole jatkotutkintoja.

        Yrittäkää nyt tajuta.

        Maisterintutkinto on muualla maailmassa yleisesti ottaen jatkotutkinto, ja kandi perustutkinto. Toivottavasti Suomessa mennään samaan suuntaan. Vaikka ero tällä palstalla silti ole tarkoitus maisteriopinnoista keskustella.


      • PerusDI
        jhfwfbhhdd kirjoitti:

        Maisterintutkinto on muualla maailmassa yleisesti ottaen jatkotutkinto, ja kandi perustutkinto. Toivottavasti Suomessa mennään samaan suuntaan. Vaikka ero tällä palstalla silti ole tarkoitus maisteriopinnoista keskustella.

        Suomalainen käytäntö on ollut käytössä myös muualla Euroopassa ja Ruotsissa, joten ei tässä aivan yksin olla.


      • Toistatko

        "Ai vai tohtori? Toivottavasti sinusta EI TULE OIKEASTI LÄÄKÄRIÄ."

        Ei nyt oikein avautunut tämä lause


      • Minä avaan
        Toistatko kirjoitti:

        "Ai vai tohtori? Toivottavasti sinusta EI TULE OIKEASTI LÄÄKÄRIÄ."

        Ei nyt oikein avautunut tämä lause

        Peruskoululaiselle tohtori tarkoittaa lääkäriä, vaikka vain osa lääkäreistä on oikeasti tohtoreita.


      • PerusDI
        Minä avaan kirjoitti:

        Peruskoululaiselle tohtori tarkoittaa lääkäriä, vaikka vain osa lääkäreistä on oikeasti tohtoreita.

        Montako sukupolvea sukurutsaa tarvitaan, että luulee tohtorin tarkoittavan lääkäriä?


      • TohtoriTuliTaloon
        PerusDI kirjoitti:

        Montako sukupolvea sukurutsaa tarvitaan, että luulee tohtorin tarkoittavan lääkäriä?

        Ei siinä tarvita kuin muutama vuosi kaupallisten kanavien tuijottelua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      84
      1672
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      908
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      872
    4. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      54
      862
    5. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      849
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      793
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      189
      789
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      735
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      730
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      730
    Aihe