Siis mikä ihmeen älynväläys oli kusettaa suurta koiraa (rotua en tunnistanut) puoli viiden perjantairuuhkassa Sokoksen takana keskellä Hallituskatua niin, että kusta roiskui ihmisten jaloille?
Kun huomautin sinulle asiasta, naureskelit vain, vaikka iältäsi olit jo ihan aikuinen nainen. Etkö nyt muuta paikkaa keksinyt? Minullakin varvastossut jalassa.
Kaupunkilaiset! Puuttukaa asioihin, jos näette jotain yhtä moukkamaista.
Kun huomautin sinulle asiasta, naureskelit vain, vaikka iältäsi olit jo ihan aikuinen nainen. Etkö nyt muuta paikkaa keksinyt? Minullakin varvastossut jalassa.
Kaupunkilaiset! Puuttukaa asioihin, jos näette jotain yhtä moukkamaista.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Hyvä että kerrot, niin muut osaavat varoa. Kyllä kenkien ja vaatteiden pilaamisesta saisi maksaa niiden koko hinnan. Ja että iholle suoraan sotkee.
Vanha sanonta osui taas kohdalleen:
ei tiedä kunne menee ja kusta tulee.
Sitten ihmetellään kun koiria vihataan. Syy löytyy aina omistajasta. Ymmärän jopa näitä myrkyttäjiä.
Ei se koirassa ole vika, vaan yleensä ajattelematon omistaja. Päälleni oksensi joskus ihminen baarin vessassa ja pilasi vaatteet. Että osaa ihmisetkin liikaa juoda.
Kertokaapa millä selität koiralle, että tähän ei saa lorauttaa! Vaikka kuinka olisit lenkittänyt koiraa, voi se päästää pissat ihan mihin se tykkää. Kyllä on pikkusieluista porukkaa. Koirien pitäis ymmärtää, mutta keskustorin juoppojen ei tarvi ymmärtää yhtään mitään. Nimim. Koirattomalle tiedoksi että, minä taas ymmärtäisin paremmin jos ne torin juopot myrkytettäis.
No ensinnäkään ei olisi tarvinnut tunkea ulkoiluttamaan koiraa siihen keskelle Hallituskatua, eihän se nyt mikään koirillekaan mukava ulkoilupaikka ole. Kyllä koiran omistaja on silloin vastuussa siitä, jos ohikulkijoiden vaatteet ja kengät pilaantuvat.
Keskustorin spurguista olen kanssasi samaa mieltä, ei heitäkään pitäisi sietää ja antaa sikailla keskellä kaupunkia. Mutta ei pitäisi antaa eläintenkään tehdä tarpeitaan keskelle kaupunkia. En usko että sinäkään pitäisit siitä, että kengillesi kusee sen paremmin koira kuin ihminenkään.
Ymmärrät koirien myrkyttäjiä? Entä muita mieletään sairaita?
OLET KOIRATON
Keskustorilla on juopoille ja kaikille muillekin ilmainen vessa.
Pitäkää rahaa sen verran mukana ettei koirat kintuille kuse.
Onko pakko tunkea kenkänsä siihen ku..sisuihkun alle, täh? Tamperelaista tyhmyyttä ken näin tekee.
Ei kukaan tunkenut kenkiään mihinkään, vaan kusta roiskui ympäriinsä eikä siltä voinut välttyä kun se tapahtui niin äkkiä ja ihmiset painelivat kovaa vauhtia.
Tamperalaista moukkamaisuutta kusettaa koiraansa keskellä keskustan katua pahimpaan ruuhka-aikaan.
Kai se on pidettävä koirilla vaippoja ettei ämmien tartte koiran kusta pelätä.
Uroskoirat suihkuttelevat niin kauan kuin nestettä riittää rakossa! Koiran omistaja
ei ole ollut ihan ajan tasalla. Minua on muualla kuin Tampereella varoitettu pienen
mustan pikkukoiran pissivän pyörällisen ostoslaukkuni pyöriin - siis koiran omistaja
varoitti. Väistin uteliasta pikku koiraa eikä mitään tapahtunut.
Nartuilta tulee kovemmalla paineella ja vielä taaksepäin, urokset kusee yleensä jotain tolppaa tms. vasten, ei hyvä sekään.
Tampereella haisee lähiöissä myös koirankusi erittäin voimakkaasti kuumina kesäpäivinä. Hrveä kaupunki.
Olet erehtynyt kusesta, se on miesten kusi joka haisee. Puliukkojen ja öisten örveltäjien. Keskustorilla voit nähdä, jopa päivällä, sekopäisiä "poikia" muna kädessä ja lorottavan minne sattuu. Kannattaa silloin varoa jalkojaan! Turha syytellä koiria.
Eikös kusirännejä kannattais laittaa kaupungille? Olis joku pisuaari talon kulmalla josta menis jonnekin viemäriin ränniä pitkin.
Ihan kuin olisin jonkin viritelmän nähnyt joskus sen Haarlan palatsin nurkalla. Pääsis juopot kusasemaan paineensa pois rakosta eikä valuis pitkin katuja.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Haarlan_palatsi
Miten ajattelit, että jos asuu siinä keskustassa, niin pitäisikö äkkiä kipittää parin kilsan päähän, käskeä koiraa olemaan kusematta matkan varrelle?? Kyllä koirat päästävät juuri sinne missä tarve vaatii!