Minulla murtui nilkka viime syksyn lopussa 2013, joka parantui talven aikana. Nyt täräytin tapaturmassa saman nilkan samalla lailla maahan kuin viime kerralla, kun nilkan luu murtui. Olen toiminut kolmen koon ohjeiden mukaan, ja tapahtumasta on kulunut noin kaksi tuntia. Voiko siis nilkka murtua uudestaan samasta kohdasta?
Voiko nilkka murtua uudestaan?
3
658
Vastaukset
- Ihan mahdollista
Kyllä voi! Jos entinen murtuma on parantunut vasta talvella, se voi olla vielä heikompi ja murtua helpommin samasta kohdasta. Lääkäriin vaan jos näyttää turpoavan tänään.
- 3+3
Terve luu luutuu parissa viikossa ja pysyy vahvana.
Tosin 14% murtumapotilaista on ainoastaan normaali luun terveys.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm- Järkeä mainostukseen
Ohhoh! Olipas kova väite. Nyt jokainen rapsii kipsin pois parin viikon jälkeen kun luulee että murtuma on luutunut ja on jo vahva.
Väitätkö siis että kaikilla useamman kuukaudenkin kipsattuna olevilla on heikot luut. Kyllä lääkärit tietävät minkälaisen parantumisajan mikäkin murtuma tarvitsee jotta se kestää normaalia kuormitusta. Aloittaja on ilmeisesti ollut uudelleen tapaturmassa eikä siihen vaikuta jonkin aktiivimainostajan tekemä kalkkitablettien myynti-ilmoitukset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2522328- 1921704
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä501379Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad511057- 41846
- 15827
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31810Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23788Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25786Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647