Citroenin myynti sakkasi talvella -41,5 %

Good Smak

Tammikuussa Shitikkaa rekisteröitiin 236 kpl. Helmikuussa vain 138 kpl.

Miten on mahdollista, että tämän ranskalaisen "laatumerkin" myynti sukelsi näin voimakkaasti? Onko Suomen talvella osuutta asiaan? Viimasuojista huolimatta Shitikalla ei pärjää talvikelillä?

4

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älyvapaata juttua

      Myös marraskuusta joulukuuhun viime vuonna
      Sitikan rekisteröintimäärät romahtivat
      reilun 43 prosenttia.
      Miten tämä on mahdollista?
      Lantaloordilla on varmaan tähän hyvä selitys?
      Tai sitten ei.

    • Öljysheikki

      No ei ole vielä unohtuneet esim. tammikuun 2006 paukkupakkaset, jolloin autoilijoiden suosikkiharrastut oli bongailla öljylähteeksi muuttuneita C5:ia tienposkesta. Yksi harvinaisen kova viikonloppu taisi pysäyttää suunnilleen kaikki sitikat ja muutaman Pösönkin. Niistä riitti vitsailtavaa kesään saakka ;-)

      Helmikuussahan on usein kovimmat pakkaset joten ostajat olivat viisaasti ostamatta sitikoita. Sehän voi jäätyä jo matkalla autoliikkeestä kotiin. Jatkossahan sitikan kumminkin voi jättää suosiolla seisomaan, jos aamulla sattuu olemaan mittari pakkasen puolella. Ei vilustu auto eikä kuski kun menee töihin vaikka Octavia-taksilla. Kesäautonahan se onkin sitten mukava, ylittää VAG-tuotteetkin kunhan vaihtaa alustan kulutusosat parin vuoden välein.

    • I wonder...

      Onkohan Skodalla tapahtunut koskaan prosentuaalisesti näin pahaa sakkaamista?

      • ...why

        Ja onko kukaan tehnyt Landloordeja, eli lähtenyt riekkunaan asialla vieraan merkin palstalle. No eri asiahan tämä. Shitikkaa tekevät ranskalaiset laadukkaan työjäljen iskurisankarit ja Skodaa Landlordin inhoamat ikiaikaiset tsekki-slaavit!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2746
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1184
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      989
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      61
      967
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      78
      888
    7. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      102
      832
    8. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      815
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      718
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe