Citroenin myynti sakkasi talvella -41,5 %

Good Smak

Tammikuussa Shitikkaa rekisteröitiin 236 kpl. Helmikuussa vain 138 kpl.

Miten on mahdollista, että tämän ranskalaisen "laatumerkin" myynti sukelsi näin voimakkaasti? Onko Suomen talvella osuutta asiaan? Viimasuojista huolimatta Shitikalla ei pärjää talvikelillä?

4

87

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älyvapaata juttua

      Myös marraskuusta joulukuuhun viime vuonna
      Sitikan rekisteröintimäärät romahtivat
      reilun 43 prosenttia.
      Miten tämä on mahdollista?
      Lantaloordilla on varmaan tähän hyvä selitys?
      Tai sitten ei.

    • Öljysheikki

      No ei ole vielä unohtuneet esim. tammikuun 2006 paukkupakkaset, jolloin autoilijoiden suosikkiharrastut oli bongailla öljylähteeksi muuttuneita C5:ia tienposkesta. Yksi harvinaisen kova viikonloppu taisi pysäyttää suunnilleen kaikki sitikat ja muutaman Pösönkin. Niistä riitti vitsailtavaa kesään saakka ;-)

      Helmikuussahan on usein kovimmat pakkaset joten ostajat olivat viisaasti ostamatta sitikoita. Sehän voi jäätyä jo matkalla autoliikkeestä kotiin. Jatkossahan sitikan kumminkin voi jättää suosiolla seisomaan, jos aamulla sattuu olemaan mittari pakkasen puolella. Ei vilustu auto eikä kuski kun menee töihin vaikka Octavia-taksilla. Kesäautonahan se onkin sitten mukava, ylittää VAG-tuotteetkin kunhan vaihtaa alustan kulutusosat parin vuoden välein.

    • I wonder...

      Onkohan Skodalla tapahtunut koskaan prosentuaalisesti näin pahaa sakkaamista?

      • ...why

        Ja onko kukaan tehnyt Landloordeja, eli lähtenyt riekkunaan asialla vieraan merkin palstalle. No eri asiahan tämä. Shitikkaa tekevät ranskalaiset laadukkaan työjäljen iskurisankarit ja Skodaa Landlordin inhoamat ikiaikaiset tsekki-slaavit!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      364
      1337
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      407
      1187
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      925
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      82
      847
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      832
    6. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      112
      788
    7. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      52
      776
    8. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      85
      775
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      690
    10. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      686
    Aihe