Kempan siv.laut.k.

kadun tallaaja

Syttyy yhtä varmasti,kuin tulipalo Pohjois-Navalla.

20

392

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kemijärven sivi on s

      Sivistyslautakunnasta ja sivistysosaston toimista keskustellaan sivulla
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/12266457


      Ihan turha on uutta ja tyhjänpäiväistä sivua aloittaa,
      siis sivulla http://keskustelu.suomi24.fi/node/12266457
      jutellaan järkeviä.

      Muut sivut:

      Kemijärvellä hyvä sivistyslautakunta - jatkoa, 3. sivu=
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/12092163

      KEMIJÄRVELLÄ HYVÄ SIVISTYSLAUTAKUNTA - JATKOA, 2. SIVU=
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/11922048


      Kemijärvellä hyvä sivistyslautakunta - 1. SIVU=
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/11550119

    • k-kynttilät

      Miksi sivistyslautakunnasta kirjootellaan nin paljon ? Oisko kirjoottajat opettajia ? Haiskahtaa siltä. Oma lehemä ojassa ?

    • MettäMoukka

      Kyllä,aivan selvästi osa on akateemisen sivistyksen omaavia,sen näkee noista virheettömistä kirjoituksista,ja lauserakenteista,joihin eivät tavalliset mettäläismoukat kykene?

    • löysät pois

      Turha niijenki on kirjotella. Penskat käy kempassa vähiin. Opettajia tarvitaan vain kourallinen. Kouluja yhistetään ja sit entistä vähemmillä opettajilla tullaan toimeen. Leikkurin käsi käy kohta ankarana.

    • Opettajatar

      Kuinka aloittaja onnistuikin tekemään neljä oikeakielisyysvirhettä lyhyeen tekstiin?
      Niin paljon kuin kielioppia opetetaankin suomen ja vieraiden kielten tunneilla - hukkaaan menee kuin vesi...

      • kadun tallaaja

        Kielioppia ei juuri ollu kuuskytluvunpuolivälissä.


      • Charlotte Bronte

        Hanhen selästä?Rouva Opettajatar voisi sivistää meitä moukkia,ja kertoa mitkä neljä virhettä on aloituksessa?
        Itse en löytänyt,kuin korkeintaan yhden,kuten open tekstistä,mutta onko silläkään mitään väliä,kirjotuzvihreistä viis,tärkeintä on sydämen sivistys.


      • tiedotonopettajatar

        opettajattarelle opettajien koulutus pielessä. Sanassa “hukkaan" on kaksi aata, ei kolmea.


    • kiinnostunut 8

      Eipä taida heitä kovin kiinnostaa englantilaisten romsut
      , vaikka kertovatkin" historiasta"

    • Emily Bronte

      En tiedä,mutta varmaan Humiseva Harju lienee tuttu.

    • Opettajatar

      Viestiketjun aloittajan kyhäämä otsikko on väärin lyhennetty. Nimimerkkiä voi verrata jalankulkijaan, siis yhteenkirjoitusvirhe. Lauseesta puuttuu subjekti, jollaiseksi kirjoittaja oli ajatellut otsikon. Näin ei mielipiteessäkään saa tehdä - puhumattakaan vaativammasta esseestä.

      Vertaus kielikuvana on klisee - okei - mutta pilkkua ei käytetä tässä yhteydessä. Pohjoisnapa kirjoitetaan näin.

      Sisällöllisesti argumentti on ontuva ja mitäänsanomaton mukanokkeluus.

      Sanoma ei mene perille tarkoitetussa muodossaan, mikä on tuiki tavallista tällä palstalla.

    • subjekti/objekti

      Mistä sinä kaikki tiedät?

      • kadun tallaaja

        60-luvulla ei opittu muuta, kuin kuri ja karttakeppi. Isokylä.


    • MettäMoukka

      Näin oli,kuri karttakeppi,Petäjäinen.
      Akateemisista,viisaista naisista,ja paremmin tienaavista naisista kannattaa pysyä kaukana,tulee alemmuudentunne.

      • ajan kuluksi kysyin

        Aulikki Nurminen?


      • kadun tallaaja
        ajan kuluksi kysyin kirjoitti:

        Aulikki Nurminen?

        Mihin se ope katosi?


    • xxcccxx

      Kyllä se sieltä vielä ilmestyy meitä "tolikoita" opettamaan.

    • Opettajatar

      Sivistyslautakunnalla on keskeinen päättäjän rooli tulevaisuuden kouluympäristön kehittämisessä. Ensisijaisesti palvelurakenne joudutaan säätämään asukaslukuun suhteutettuna: v'ähemmän neliöitä, kuutioita ja henkilötyövuosia. Muutos on edessä kohtsiltään.

      Lasten määrä ei oleellisesti muutu lähivuosina - loivaa laskua on tulossa - joten ikäviäkin päätöksiä on uskallettava tehdä, vaikka se sattuukin. Palvelurakenteen rukkaaminen on tullut jälkijunassa teollisuuteen verrattuna, mutta koska ei ole ajoissa ryhdytty riittäviin toiminn, joudutaan kenties tekemään äkillisiä muutoksia, jotka eivät ole omissa käsissä.

      En katsele tilannetta norsunluutornista enkä erityisesti "opeta". Totean vain kalseat faktat. Olen huomannut, että vanhoilla valjailla rynnätään eteenpäin myös opetusalalla.

    • yhdessä monta

      Joo opettajatar milloin nainen milloin homo kokkoomus kepu persu viisas sairas saatanan monta persoonaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      375
      6662
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      75
      4285
    3. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      96
      3672
    4. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      44
      3644
    5. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      127
      3619
    6. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      142
      3585
    7. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      246
      3520
    8. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      39
      3078
    9. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      14
      3064
    10. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      105
      2799
    Aihe