Aluvanne ja renkaan vuotaminen ?

rengaspaine

Autossa on aluvanteilla useamman vuoden ikäiset, mutta vähän ajetut Michelinit ja auto on ollut viimeisen vuoden ajan paljon pihassa parkissa ja varsin lyhyitä ajoja.

Voiko varsin paljon paikallaan olevan auton rengas alkaa falskata vanteeltaan, eli renkaan istuvuus vanteella ei pysyisi normaalina ja siksi alkaa vuotaa?

Viimeksi rengaspaineta tarkistaessa huomasin yhden takarenkaista olevan muita vähemmillä paineilla, hieman normaaliakin enempi paineet siitä olivat laskeneet jota hieman oudoksuin. Kaikkiin normaalit paineet.

Sitten kahden kolmen viikon kuluttua samainen rengas oli jo silmämääräisesti katsottuna menettänyt ilmaa. Sitten noin 10-minuutin rauhalinen / varovainen ajomatka jossa jo ajossa tunsi ko. renkaan vajaan paineen. Auto parkkiin jolloin ilmaa oli huomatavasti karannut lisää ja rengas painoksissa.

Varovaisesti edelleen noin 400-500 metriä huoltoasemalle, pidemmälle ei olisi edes uskaltanut ajaa ettei rengas vaurioituisi. Oli edelleenkin laskenut paineet ja rengas oli korkeussuunnassaan menettänyt liki puolet ilmatilastaan.

Normaalit paineet kaikkiin renkaisiin ja tuo vuotanut on nyt neljättä päivää ok.

Olisiko se voinut vuotaa vanteeltaan ja hieman ajaessa asettua uudestaan paikoilleen pitää ilmat?

Venttiilin juuren vuotaminen on yksi teoreettinen mahdollisuus tai sitten jos jossakin olen naulan ymv. yli ajanut.

Jos vakkapa naulan reikä kulutuspinnassa, niin saako sen tarkistettua (jotain merkiiainetta venttiilistä sisään?) ja mahdollisesti korjattua ilman, että rengas pitäisi ottaa vanteeltaan, vain tehdäänkö korjaus renkaan sisäpinnalle?

8

1377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtoehtoja löytyy

      Ajat reilusti kiville kääntyessä, niin jossain tapauksissa rengas voi tussauttaa ilmoja vanteen ja renkaan välistä.
      Rengasliike kyllä tutkii renkaan ja paikkaa jos löytyy reikä.

      • 19+19

        Minulle rengasasentaja sanoi pari vuotta sitte että paikattava rengan otetaan aina pois vanteeltaan. Syy on se, että pitää varmistaa ettei renkaan sisällä ole mitään joka voi rikkoa renkaan uudestaan. Vastuu siitä on paikkaajalla.


    • ile D-4D

      Mulla on setti 2004 Priuksen vanteita, joilla kaksi alkuperäistä rengasta ja kaksi uudempaa. Kaksi rengasta, joista toinen alkuperäinen, pudotti painetta kesän aikana. Eturenkaana oleva uudempi lopetti vuotamisen jossain vaiheessa, mutta vanha Pilot Primacy vaan vuoti hiljalleen. Reikää ei löydy.

      Mietin samaa, mistä vuoto johtuu; venttiili, alumiinin hapettuminen. Ei tullut kokeiltua sitä, olisiko vuotavan takarenkaan saanut pitämään vaihtamalla se eturenkaaksi ja ottamalla vajaapaineisella renkaalla parit burnoutit. Sillä se toinen rengas ilmeisesti tuli kuntoon, eli tukee hapettumisteoriaa.

      Nyt muuten on alla takarenkaana yksi kamelinpaskalla paikattu (ruuvi poistettu) ja loppuunajettu Alpin A4. Vuotaa vieläkin vähän, mutta lisäillään ilmaa kuukauden välein. Ymmärrän hyvin, ettei rengasliike ota vastuuta tällaisesta paikkauksesta, joka tässä tapauksessa kylläkin, oli itse tehty.

    • rengaspaine

      Nähdäkseni silloin kun rengas on paikattavissa, eli pieni reikä kulutuspinnalla, niin se kalvanoidaan siäpuolelta käsin, eli rengas pois vanteelta.

      Renkaan rungossa / poskessa olevat vauriot puolestaan yleensä trakoittavat aina uuden renkaan ostotarvetta.

      Ainakin toistaiseki ilma vaikuttaisi pysyvän "epäilyksen" alla olevassa renkaassa.

      Auto on maltillisessa käytössä, eikä sillä myöskään runnota kanttarikiville tai korkeammilta alueilta kadulle ajaessa jne.

      Ps. Harmi kun osa rengasfirmoista kohtelee aluvateita huolimattomasti kolhien niitä pulttikoneella ja osa jopa vetää pultit loppikireyteen pulttikoneella sen sijaan, että normlin mukaisesti loppukiristyksen tekisivät momenttiavaimella.

      Toisinaan pulttikoneella kiinni liian tiukkaan vedetty aluvanne riskeeraa saada hiusmurtumia ja pahimmassa tapauksessa hajoaa ajossa alle, eli kyse on myös todellisesta turvallisuustekijästä.

    • rengaspaine

      Kävin elilen illalla varmuudeksi tarkistamassa rengaspaineet (ensin vararenkaan) ja ongelmarenkaassa oli mittarin mukaan vain 1. 4-1.6 baria painetta 2.4:n sijaan (laskenut siihen 5 vrk:ssa) , vaikka silmämääräisesti tai ajossa ei paineen alenemista havainnut.

      Liekö mittari lähtöpaineen näytti okein? Olisikohan mittariin jäänyt vararenkaan lähtöpaine joka oli samaa luokkaa?

      No, pitää seurailla tilannetta ja käydä jossakin rengasfirmassa tarkistuttamassa tilanne, mutta kun ei meinaisi ehtiä toimistoaikaan firmoja kiertelemään.

      Voivatko ne tsekata vuodon ruiskuttamalla jotakin merkkiainetta ventiilistä sisään?

      • voihan sitkeys

        Perinteisesti rengas upotetaan vesipaljuun ja etsitään kuplia.
        Ei painemittariin jää pohjille mitään vaikka osoitin jäisikin palklutumatta pohjiin.
        Mene nyt sinne rengasliikkeeseen, kyllä ne siellä vuodot etsii, vai onko se ihan mahdoton ajkatus?


    • rengaspaine

      >> Ei painemittariin jää pohjille mitään vaikka osoitin jäisikin palklutumatta pohjiin.

      Normaalisti näin. Kyse digi-mittaripaalusta johon syötetään halutta paine j anapautetaan ok, joka näkyy yläruudussa. Alapuolela olevassa ruudussa näkyy renkaan paine ja sen nousu, sekä piip' merkkiääni kun "ohjelmoitu" pain eon saavutettu.

      >> Mene nyt sinne rengasliikkeeseen, kyllä ne siellä vuodot etsii, vai onko se ihan mahdoton ajkatus?

      Kuten edellä manitsin, niin toistaiseksi vaikea päästä liikkeelle firmojen aukioloaikaan, mutta eiköhän se tästä.

      Mutta olisihan se hyvä jos olisi tekniikka jonka ansiosta vuodon ja sen kohdan voisi tarkistaa jollakin merkkaajalla edes irroittamatta rengasta.

    • rengaspaine

      Ehdin viimein eilen käymään rengaliikkeessä ja tuurilla suoraan työn alle ilman ajanvarausta. Tarkistuksen jälkeen kertoi kyseessä ollleen vanteelta vuotaminen ja syyksi kertoi hapettumisen.

      Rengas irti autosta, renkaan kunnon ja vuodon tarkistus ja sitten ilmat pois ja renkaan posken vanteelta sisään painaminen, sekä reunuksien puhdistus ja jonkin tuman "mönjän" siveleminen vateen ja renkaan kosketuspintaan. Paineet ja poski paikalleen ja sitten sama uusiksi toisen puolen kanssa, sekä venttiilin tarkistus. Merkkasi ennen työtä liidulla renkaan kohdan venttiiliin nähden ja kohdisti paikalleen.

      Asiallinen palvelu ja työ kuitilla kokonaiset kymmenen euroa. Iso alan kansainvälinen rengasfirma. Toivottavasti tuo toimenpide pitää paineet paikallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      42
      5320
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      413
      4603
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3839
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      162
      3155
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      14
      2526
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2292
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2098
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      2022
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      125
      1940
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1469
    Aihe