Kallaan koulu

hiio hoi

Tapahtuuko siinä mitään nyt, tulevaisuudessa vai ei ikinä milloinkaan? Yhden euron kauppahinta. Maksaako ostaja sähkö-ja lämmitys kulut?

13

298

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ***

      Maksaa.

    • 4RRRRRRRRRRRRRRRRRRR

      iudshtögoyuve yu wy5 evryu5t yoeg5hv rehiuvhe5huhe5ughcuheucuh5ruhwcu erhch kurhv iuhe5uiwhtoh5ciu5ghc o5ehgh oi5h voh5v hqoihtoihg uh ig5hiuhc i5uh vuh5iuchqiuchih5 li5hueich 5iu hiu 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.......-...........................................................................FGG...................................BBB

    • CHARLOTTE KALLA

      ICD-10-tautiluokituksen mukaan lukemisen erityisvaikeus (dysleksia) on eräs psyykkisen kehityksen häiriöistä. Se on oppimiskyvyn vaikeuksista yleisin, ja se ei johdu peruskoulutuksen tasosta, sairauksista tai vammoista, ja se saattaa ilmetä koko elämän ajan.[3] Muita oppikyvyn vaikeuksia ovat laskemiskyvyn erityisvaikeus (dyskalkulia) ja kirjoittamisen erityisvaikeus (dysgrafia), ja ne voivat esiintyä samanaikaisesti.[4] Lukemisen erityisvaikeuden oireita ovat kirjallisen ilmaisun niukkuus, kankeus ja virheiden suuri määrä ja siihen liittyy aina vieraiden kielten oppimisvaikeus. Muita tähän sairauteen liittyviä oireita voivat olla mm. tilan, suuntien ja ajan hahmottamisvaikeudet, motoriset vaikeudet ja matemaattisen ajattelun vaikeudet.[5] Lukemisen erityisvaikeutta ei luokitella kehitysvammaisuuteen kuuluvaksi.[4] Sen taustalla oleva neurologinen poikkeama hermoston toiminnassa on pysyvä ja sitä ei voida korjata käyttäytymisen uudelleenopetuksella, mutta siitä aiheutuvia haittoja voidaan pyrkiä vähentämään oppimiskyvyn muiden osa-alueiden käytön tehostamisella.

      Lukemisen erityisvaikeudessa henkilön (lapsi tai aikuinen) luetun ymmärtäminen tai lukemistarkkuus on henkilön ikään, älykkyyteen tai koulutukseen verrattuna selvästi odotettua huonompaa. Lukemisen vaikeus voi ilmetä mm. eri kirjainten erottelussa toisistaan tai äänteiden (tai äänneyhdistelmien) yhdistämisessä kirjoitettuihin merkkeihin. Lukemisen erityisvaikeus esiintyy yleisemmin pojilla ja miehillä kuin tytöillä ja naisilla.[4] Oppimisen erityisvaikeuksien syy on keskushermoston näitä toimintoja säätelevien hermorakenteiden toiminnan poikkeaminen tavanomaisesta, ja joskus syynä voi olla neurologinen sairaus.[4]

      Lukemisen erityisvaikeus (yhdessä kirjoittamisen erityisvaikeuden kanssa: lukivaikeus, lukihäiriö) eli dysleksia on todennäköisesti neurologinen tai neurobiologinen häiriö. Oireina voi olla esimerkiksi lukemisessa hitaus tai vaikeus sekä samankaltaisten äänteiden oikeinkuulemisen vaikeus, ja lukemisen ja kirjoittamisen erityisvaikeudessa myös kirjoittamisessa kirjainten tai niiden paikan sekoittuminen, kirjainten poisjäänti, ylimääräisten kirjainten lisääminen tai sanojen puuttuminen. Lukemisen erityisvaikeuden syynä olevia geenivirheitä on löydetty ainakin neljä ja sen vakavuutta kuvataan asteikolla yhdestä neljään. Lukihäiriö vaikeuttaa lukemista, kirjoittamista ja luetun ymmärtämistä.

      ONNEKSI KALLAAN KOULU LOPPUI,TULI PAREMPI TILALLE.

    • Aikainen lintu

      Charlotte Kalla puuttui näkyviin dys-alkuisiin pulmiin, joita näillä palstoilla usein havaitseekin. Ongelma on tiedostettu kouluissakin, erityisesti erityiskouluissa, mutta niisen kitkeminen ei aina käy päinsä. Voidaan toki helpottaa kommuniklintipulmia.

      Kallaan koulun lopetus oli faktojen katsomista suoraan silmiin. Tuliko parempaa tilalle? Ainakin tarkoituksenmukaisuusnäkökulmasta tuli. Tilakysymys onkin seuraavan kouluverkkokeskustelun ja -toimien puheenaihe numero kaksi.

      Arvatkaa, mikä on se ykkönen?

    • Pevke

      Venäläinen osti taas myyräntyötä varten !

    • maksaamaksaa

      No eiköhän yleensä omistaja maksa viulut oli se sitten paikallinen juntti tai ryssä.

    • Kurtispyörä

      Remonttisuunnitelmia on kouluun tehty. Sinne on tuloillaan noin 20 kpl viihtyisää pesumahdollisuuksilla varustettua liikehuoneistoa. Aulaan tulee vastaanotto jossa hoidetaan varaukset itse kunkin mieltymysten ja rahatilanteen mukaan.
      Tarjoilua on saatavilla moneen makuun ilman rajoituksia.
      Valoisalta alkaa näyttää tulevaisuus!

      • jesusmikänäky

        ai bordelli vai


    • niinkö

      Kannattaako yhden euron takia näin suurta porua pitää, kun ei veronmaksajille maksa mitään!

    • Kirosana

      Kallaan koulu on kuin kirosana, juuri niin kuin vittu... jne

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      19
      2615
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1291
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      947
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      138
      915
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      871
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      827
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      806
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      785
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      165
      766
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      134
      725
    Aihe