Kallaan koulu

hiio hoi

Tapahtuuko siinä mitään nyt, tulevaisuudessa vai ei ikinä milloinkaan? Yhden euron kauppahinta. Maksaako ostaja sähkö-ja lämmitys kulut?

13

300

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ***

      Maksaa.

    • 4RRRRRRRRRRRRRRRRRRR

      iudshtögoyuve yu wy5 evryu5t yoeg5hv rehiuvhe5huhe5ughcuheucuh5ruhwcu erhch kurhv iuhe5uiwhtoh5ciu5ghc o5ehgh oi5h voh5v hqoihtoihg uh ig5hiuhc i5uh vuh5iuchqiuchih5 li5hueich 5iu hiu 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.......-...........................................................................FGG...................................BBB

    • CHARLOTTE KALLA

      ICD-10-tautiluokituksen mukaan lukemisen erityisvaikeus (dysleksia) on eräs psyykkisen kehityksen häiriöistä. Se on oppimiskyvyn vaikeuksista yleisin, ja se ei johdu peruskoulutuksen tasosta, sairauksista tai vammoista, ja se saattaa ilmetä koko elämän ajan.[3] Muita oppikyvyn vaikeuksia ovat laskemiskyvyn erityisvaikeus (dyskalkulia) ja kirjoittamisen erityisvaikeus (dysgrafia), ja ne voivat esiintyä samanaikaisesti.[4] Lukemisen erityisvaikeuden oireita ovat kirjallisen ilmaisun niukkuus, kankeus ja virheiden suuri määrä ja siihen liittyy aina vieraiden kielten oppimisvaikeus. Muita tähän sairauteen liittyviä oireita voivat olla mm. tilan, suuntien ja ajan hahmottamisvaikeudet, motoriset vaikeudet ja matemaattisen ajattelun vaikeudet.[5] Lukemisen erityisvaikeutta ei luokitella kehitysvammaisuuteen kuuluvaksi.[4] Sen taustalla oleva neurologinen poikkeama hermoston toiminnassa on pysyvä ja sitä ei voida korjata käyttäytymisen uudelleenopetuksella, mutta siitä aiheutuvia haittoja voidaan pyrkiä vähentämään oppimiskyvyn muiden osa-alueiden käytön tehostamisella.

      Lukemisen erityisvaikeudessa henkilön (lapsi tai aikuinen) luetun ymmärtäminen tai lukemistarkkuus on henkilön ikään, älykkyyteen tai koulutukseen verrattuna selvästi odotettua huonompaa. Lukemisen vaikeus voi ilmetä mm. eri kirjainten erottelussa toisistaan tai äänteiden (tai äänneyhdistelmien) yhdistämisessä kirjoitettuihin merkkeihin. Lukemisen erityisvaikeus esiintyy yleisemmin pojilla ja miehillä kuin tytöillä ja naisilla.[4] Oppimisen erityisvaikeuksien syy on keskushermoston näitä toimintoja säätelevien hermorakenteiden toiminnan poikkeaminen tavanomaisesta, ja joskus syynä voi olla neurologinen sairaus.[4]

      Lukemisen erityisvaikeus (yhdessä kirjoittamisen erityisvaikeuden kanssa: lukivaikeus, lukihäiriö) eli dysleksia on todennäköisesti neurologinen tai neurobiologinen häiriö. Oireina voi olla esimerkiksi lukemisessa hitaus tai vaikeus sekä samankaltaisten äänteiden oikeinkuulemisen vaikeus, ja lukemisen ja kirjoittamisen erityisvaikeudessa myös kirjoittamisessa kirjainten tai niiden paikan sekoittuminen, kirjainten poisjäänti, ylimääräisten kirjainten lisääminen tai sanojen puuttuminen. Lukemisen erityisvaikeuden syynä olevia geenivirheitä on löydetty ainakin neljä ja sen vakavuutta kuvataan asteikolla yhdestä neljään. Lukihäiriö vaikeuttaa lukemista, kirjoittamista ja luetun ymmärtämistä.

      ONNEKSI KALLAAN KOULU LOPPUI,TULI PAREMPI TILALLE.

    • Aikainen lintu

      Charlotte Kalla puuttui näkyviin dys-alkuisiin pulmiin, joita näillä palstoilla usein havaitseekin. Ongelma on tiedostettu kouluissakin, erityisesti erityiskouluissa, mutta niisen kitkeminen ei aina käy päinsä. Voidaan toki helpottaa kommuniklintipulmia.

      Kallaan koulun lopetus oli faktojen katsomista suoraan silmiin. Tuliko parempaa tilalle? Ainakin tarkoituksenmukaisuusnäkökulmasta tuli. Tilakysymys onkin seuraavan kouluverkkokeskustelun ja -toimien puheenaihe numero kaksi.

      Arvatkaa, mikä on se ykkönen?

    • Pevke

      Venäläinen osti taas myyräntyötä varten !

    • maksaamaksaa

      No eiköhän yleensä omistaja maksa viulut oli se sitten paikallinen juntti tai ryssä.

    • Kurtispyörä

      Remonttisuunnitelmia on kouluun tehty. Sinne on tuloillaan noin 20 kpl viihtyisää pesumahdollisuuksilla varustettua liikehuoneistoa. Aulaan tulee vastaanotto jossa hoidetaan varaukset itse kunkin mieltymysten ja rahatilanteen mukaan.
      Tarjoilua on saatavilla moneen makuun ilman rajoituksia.
      Valoisalta alkaa näyttää tulevaisuus!

      • jesusmikänäky

        ai bordelli vai


    • niinkö

      Kannattaako yhden euron takia näin suurta porua pitää, kun ei veronmaksajille maksa mitään!

    • Kirosana

      Kallaan koulu on kuin kirosana, juuri niin kuin vittu... jne

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2338
    2. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      42
      1951
    3. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      30
      1668
    4. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      176
      1633
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1536
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      134
      1263
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      185
      1263
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      25
      1166
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      972
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      77
      969
    Aihe