... öh ... kompastui omaan näppäryyteensä ja valehteli yksilöasiain jaostolle aiheuttaen oikaisuvaatimuksen hylkäämisen, minulla on kirjalliset todisteet siitä että paskhaa on puhuttu ja paljon.
Aiemmin (kyykytys)palveluesimies yritti kaikin keinoin estää oikaisuvaatimuksen käsittelyn kokonaan poistamalla asian jaoston kokouksen asialistalta, onneksi huomasin asian, palveluesimies on tunnustanut teon minulle kirjallisesti ja taisi tunnustaa samalla muutaman muunkin samalaisen tempun kun kertoi sen olevan yleinen käytäntö. Tapasarjavirkarikollisen touhua.
Sanomattakin on selvää että valituksen alainen päätös oli täysin laiton ja perusteeton. Sanoa ei tarvitse kun siitäkin on kirjalliset todisteet.
Eipä taida olla montaakaan joka haluaisi olla noiden rötösrouvien hameessa tai housuissa. En tiedä kumpaa käyttävät eikä se minua kiinnostakkaan.
Mutta miten edetä asiassa? Ensin kantelu EOA:lle ja sen jälkeen rikosilmoitus vai suoraan rikosilmoitus. Esim. Petu voisi kommentoida asiaa ja miksi ei kaikki muutkin.
Aiemmin (kyykytys)palveluesimies yritti kaikin keinoin estää oikaisuvaatimuksen käsittelyn kokonaan poistamalla asian jaoston kokouksen asialistalta, onneksi huomasin asian, palveluesimies on tunnustanut teon minulle kirjallisesti ja taisi tunnustaa samalla muutaman muunkin samalaisen tempun kun kertoi sen olevan yleinen käytäntö. Tapasarjavirkarikollisen touhua.
Sanomattakin on selvää että valituksen alainen päätös oli täysin laiton ja perusteeton. Sanoa ei tarvitse kun siitäkin on kirjalliset todisteet.
Eipä taida olla montaakaan joka haluaisi olla noiden rötösrouvien hameessa tai housuissa. En tiedä kumpaa käyttävät eikä se minua kiinnostakkaan.
Mutta miten edetä asiassa? Ensin kantelu EOA:lle ja sen jälkeen rikosilmoitus vai suoraan rikosilmoitus. Esim. Petu voisi kommentoida asiaa ja miksi ei kaikki muutkin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Oliko mahdollisesti vähän tämäntyyppinen tapaus?
http://toimeentulotuki.net/sosiaalitoimisto/itseoikaisu.php
Aika jännää että yhdelle ihmiselle sattuu noin joka vuosi tuollaista. Ehkä jossain vaiheessa kannattaisi jo alkaa vähän peiliinkin katseleen ja sitä vikaa sieltä etsimään eikä aina vain muita syyttää ja asioita oikeuteen vetää
Huonoja häviäjiä sossut on. Kun tulee HaO:ssa pataan niin jaksavat olla vuoden kiltisti ja sitten se taas alkaa. Koko systeemi on täysin mätä kun eivät joudu vastuuseen mistään, vielä. Peiliin on kyllä katsottu ihan oikeasti mutta joka kerta on aloite noihin lähtenyt sossun laittomuuksista. Yhtään juttua en esim. HaO:ssa ole vielä hävinnyt, tuosta voi jo päätellä jotain.
Sama rip... öh paskha mutta savolaisessa paketissa. Siis samoja piirteitä tuossakin on. Alkaa oikeasti epäilyttämään mistä menettelyohjeet oikein tulee. Hemmetinmoista vänkäämistä ja sossun kieroilua sekä valehtelua ollut koko vuosi.
En valita HaO:een koska virkarikosasiat ei sinne kuulu eikä minulla ole mitään saatavaa kun itse asia on oikaistu, tosin vasta UUDEN hakemuksen jälkeen, itseoikaisuvaatimuksiini ei reagoitu edes sähköpostin vastaanottokuittauksella. On siis samasta asiasta kaksi vastakkaista päätöstä kuukauden sisällä, jomman kumman on pakko olla laiton eli ensimmäisen. Tunnen syvää yhteiskuntavastuuta niitä kohtaan joita on kohdeltu samalla tavalla ja mahdollisesti huonomminkin. Touhu on todella raakaa ja taatusti epärehellistä.
Yhdelle sattuu: http://www.satakunta.net/yhteisvastuu.php
Kaikille ei satu :)
Voisiko kyse olla siitä, että joku vaan osaa ja tietää, muut ovat hiljaa tyytyväisiä?
"Voisiko kyse olla siitä, että joku vaan osaa ja tietää, muut ovat hiljaa tyytyväisiä? "
KYLLÄ. Valitettavasti kaikki ei huomaa joutuneensa kushetetuiksi tai eivät tiedä oikeuksiaan eivätkä osaa pitää puoliaan virkailijoiden mielivaltaa vastaan.
@sossulle "pataan"
Kiitos vaan sinulle hyvistä kannanotoistasi sosiaaliviranomaisten kynsissä rypemisestä. Että varmaankin on liki kaikkien työttömien ja vähävaraisten kanssa niin, että he eivät saa "normiaan täyteen" sossussa käydesään laskettamassa toimeentulotukeansa.
Mutta olisi jo korkea aika saada kaikkein vähävaraistenkin tietoon, että ihan omalla kirjoittamalla voi valittaa toimeentulotukensa päätöksestä, jos vaan vähävarainen kokee toimeentulotukipäätöksen jotkakin osaa epäoikeuden mukaiseksi.
Mutta kun Suomessa ei ole - toistaiseksi ainakaan - vähävaraisten puolesta, liki ilmaista lakityötä tekevää kuin Petu, niin kyllä tälle saralle riittäisi muitakin sosiaali- ja työttömyysturvalakien tuntijoita.
Aikas tuttua ja ajankohtaista.
Lyhyt tiivistelmä ilman koko stooria ja kaikkia "välipäätöksiä".
Olen ajanut veden tasauslaskua koskevaa asiaa, jossa perhe sai kielteisen päätöksen asumismenoihin vetoamalla vaikka perhe on sosiaalitoimen toimesta asutettu terveyshaitan takia nykyiselleen.
Asumismenot ylittyvät n.20e/kk nykyjään, koska kaupunki ei ole nostanut ohjeessaan asumismenoja 3:een vuoteen vuokran ja vedenhinnan noustessa vuosittain.
Aina aiemminkin on etuuskäsittelijä tehnyt tasauslaskuun kielteisen päätöksen, mutta sosiaaliohjaaja tai sosiaalityöntekijä itse oikaissut päätöksen asiakkaalle myönteiseksi.
Viimeisin tälle vuodelle tehty päätös tammikuulta toteaa: Jos 2014 vuokrissa ja vedenhinnassa tapahtuu korotusta, harkitaan asumismenojen harkintaa uudestaan.
Ei ole muuttunut, mutta harkinta sen sijaan on...
Asiasta on vaadittu iste oikaisua vetoamalla aiempaan viranomaispäätökseen ja perheen asumiseen johtaneista syistä joilla päätökset on aina ennen itse oikaistu,- ja erikseen vaadittu siirtämään asia yksilöhuoltojaostolle jos asiaa ei itse oikaista.
No kas. Ei siirretty, vaan jo elokuussa vaadittu oikaisuvaatimus oli käsittelyssä "jo" 29.10.2014.
Epämääräisiä "väli"päätöksiä on kyllä tullut, aina eri virkailijalta, hakemuksen siirtäminen käsittelyyn on viipynyt yli 2 viikkoa vaikka hakemus on kirjattuna ja leimattuna viety suoraan sosiaaliohjaajalle käsiteltäväksi ja silleen. (nauhoitettu myös)
Perslautakunta myös toteaa pöytäkirjassaan, että asiakkaalle on virheellisesti ilmoitettu että asiassa olisi tehty päätös...???
Kaiken kukkuraksi, perslautakunta ei siis edes ratkaissut asiaa, vaan laati asiasta sellaisen pöytäkirjan, josta edes minä en ota selvää.. ;-)
Aina uuden hakemuksen ja valituksen jälkeen tapahtuu omituisia asioita vuokranantajalta joka on kaupungin yhtiö..., mut eipä niist enempiä,- ja olen kieltänyt asiakasta tekemään minkäänlaista sopimusta vuokranantajan kanssa joka aiheuttaisi oikeusmurhan, vaan ilmoittamaan että asia on viranomaisessa selvitettävänä...
Häätöä he eivät jostain syystä enää tarjoa..? ;-)
Voi luoja kuinka paljon ne käyttää energiaa oman virheellisen päätöksen joka tulisi automaattisesti itse oikaista koska se rikkoo voimassa olevaa viranomaispäätöstä, mutta eiväthän nämä "jumalat" myönnä tehneensä mitään väärää vaan koittavat kaikkensa jos asiakas vaikka luopuisikin vaatimuksestaan.
Nou tsääns sanon minä.
AVIlla tulee sen sijaan olemaan selvitystyötä kunhan asia saadaan nippuun ja pakettiin.
Sosiaalijohtajan kommentit ja lausumat onkin sitten kiva lukea AVIn ratkaisusta joka sentään nuhtelee ja silittää heidän päätään, sanoen että soo soo.
Tehkää rikosilmoitus siitä virkailijasta joka teki laittoman päätöksen. Muistakaa vaatia korvaukset takautuvasti normaali korkojen kera. http://www.nettilaki.com/t/virkarikokset
99% sossu-kela-te-toimisto virkailijoista syyllistyy kaikkiin alla oleviin
Törkeä virka-aseman väärinkäyttäminen
http://www.nettilaki.com/a/t%C3%B6rke%C3%A4-virka-aseman-v%C3%A4%C3%A4rink%C3%A4ytt%C3%A4minen
Virka-aseman väärinkäyttäminen
http://www.nettilaki.com/a/virka-aseman-v%C3%A4%C3%A4rink%C3%A4ytt%C3%A4minen
Tuottamuksellinen virkavelvollisuuden rikkominen
http://www.nettilaki.com/a/tuottamuksellinen-virkavelvollisuuden-rikkominen
Virkavelvollisuuden rikkominen
http://www.nettilaki.com/a/virkavelvollisuuden-rikkominen