Riisinkeitin

hankkisin(ko)

Hyväksi havaittu riisikeitin - millainen se on?
Voiko sillä höyrystää muutakin kuin riisiä?
Mistä saa hyvän?
Kiitos

9

5480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myyntitykki

      ainakin jotain mallia... Thai Market, Yrjökatu 25, 00100 Helsinki. Muistini mukaan on toista sataa euroa hinnaltaan, joten paljon saa riisiä keitellä, että hintansa haukkuu... Itse olen pärjäillyt ihan vaan keskikokoisella kattilalla ja kuitenkin taloutemme käyttää 5kg:n säkin keskimäärin kolmessa kuukaudessa. Sitä riisiäkin muuten sitten saa em. liikkeestä jos jonkinmoisissa erissä.
      Lukuisilla kaukoidän reissuillani olen törmännyt Sharp- merkkisiin keittimiin, tuntuu olevan aika suosittu merkki, lieneekö syynä halpa hinta tai hyvä laatu, mutta Suomen maahantuojalta sitä on turha kysellä, vaan ota yhteys esim. sharp.se, jos on toi toinen kotimainen hallussa.

      • Innostunut

        Ruokavarastosta äiti osti yhden riisikeittimen noin 30 eurolla, hyvin toimii ja riisiä keittelee. Toisen samanmoisen äiti osti noin 16 eurolla jonkin kaupan tammialesta. Sekin toimii hyvin. Ei se kallein vaihtoehto aina paras ole =)

        Itse keitän riisin kattilassa ja hyvin sekin onnistuu. Ei tuo keitin onnelliseksi tee =)
        Mielenkiintoisimman ohjeen riisin keiitämisestä luin juuri äsken tältä samaiselta palstalta =)

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000005&conference=4500000000000359&posting=22000000007279180

        Terveisiä sinne kirjoittajalle =)


    • kakakaka

      Clas Ohlsonilla oli ainakin pari viikkoa sitten riisinkeitin tarjouksessa 22 euroa.

    • joona

      tota Thai Marketin keitintä, voi siinä vihanneksiakin keittää.
      Toimii niin, että tilaan pistetään riisit ja vesi, ja kone lämmittää suht, tasaisesti, jolloin riisi kypsyy höyryssä. Tulee meinaa selvästi parempaa kuin kattilassa keittäen, tietysti olettaen, että itse riisi on hyvälaatuista, esim. basmatia ja yasminia.

    • Fruitcake

      Braunilla on sellainen höyrykeitin, millä saa tehtyä koko aterian kerralla. Se maksoi Stockmannilla 75 euroa.

      Meillä on ollut se nyt pari kuukautta lähes päivittäisessä käytössä. Esimerkiksi juurekset ovat yllätyshyviä sillä tehtynä. Kala ja muut herkät ruoat eivät taas kuivu niin helposti, mitä pannulla tai uunissa tekisivät.

    • kun oikein keittaa

      Ihan yhta hyvan riisin saat kattilassakin kun oikein keittaa. Peset riisin, mittaat sormella miten pljon kattilassa on riisia ja saman verran vetta paalle. Kiehumaan miedolla lammolla kansi paalla. Ei hammenneta vaan annetaan kiehua kunnes vesi on haihtunut. Kun on valmista ei huuhdota vaan syodaan sellaisenaan. Kattilan laitat likoamaan muutamaksi minuutiksi kylmaan veteen niin lahtee pohjalle tarttunut riisi helposti irti. Nain meilla riisi keitetaan ja ihan vertaa vertoja riisin keittimelle. nim. kiinalaisen kanssa naimisissa.

      • Koneet rule

        Keittäköön kukin tyylillään, mutta enpä oikein usko, että ne miljoonat jaappanilaiset ja muut aasialaiset, jotka käyttävät erityistä riisinkeittolaitetta tekevät niin sen takia, etteivätkö osaisi kattilaa käyttää. Kysymys nyt vain on vaivattomuudesta ja tuollainen automaattinen laite on tehtävään oikein passeli. Kiinalaiset tullevat laitehankinnassaan perässä kunhan elintaso nousee.

        Kysymys sinulle: Käytätkö kahvin valmistukseen edelleen vesipannua, kahvipannua ja karkeaksi jauhettua kahvia? Vai oletko jo siirtynyt kahvinkeitinaikaan?


      • vesipannuapa hyvinkin
        Koneet rule kirjoitti:

        Keittäköön kukin tyylillään, mutta enpä oikein usko, että ne miljoonat jaappanilaiset ja muut aasialaiset, jotka käyttävät erityistä riisinkeittolaitetta tekevät niin sen takia, etteivätkö osaisi kattilaa käyttää. Kysymys nyt vain on vaivattomuudesta ja tuollainen automaattinen laite on tehtävään oikein passeli. Kiinalaiset tullevat laitehankinnassaan perässä kunhan elintaso nousee.

        Kysymys sinulle: Käytätkö kahvin valmistukseen edelleen vesipannua, kahvipannua ja karkeaksi jauhettua kahvia? Vai oletko jo siirtynyt kahvinkeitinaikaan?

        kaytttelen ja siita sitten vetta murukahvin paalle lorautan ja eikun kahvia nauttimaan. Kayttaisinhan mina tuota kahvinkeitinta, mutta kun ei taalta meilta pain tahdo saada suodatin kahvia joten murukahvi linjalla jo 8 vuotta eika suotta. Ei meinaan narasta laheskaan yhta paljon kun "tavallinen" kahvi.
        Hyvia kevaan odotuksia sinulle.


      • maija
        vesipannuapa hyvinkin kirjoitti:

        kaytttelen ja siita sitten vetta murukahvin paalle lorautan ja eikun kahvia nauttimaan. Kayttaisinhan mina tuota kahvinkeitinta, mutta kun ei taalta meilta pain tahdo saada suodatin kahvia joten murukahvi linjalla jo 8 vuotta eika suotta. Ei meinaan narasta laheskaan yhta paljon kun "tavallinen" kahvi.
        Hyvia kevaan odotuksia sinulle.

        itse ostin bangkokista tammikuussa riisinkeittimen. Ihan suomi standardien mukainen vielä ja hinta 5e. Hyvin on riisit siellä valmistuneet ja en kadu. Tosta en luopus.. Onhan se makeeta saada kunnon riisiä. Kattilassa siitä ei vaan tuu nii hyvää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      155
      3610
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      3088
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      85
      2555
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      44
      2449
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      66
      2389
    6. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      21
      2346
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      134
      2300
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      152
      2185
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      34
      1865
    10. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1776
    Aihe