Happitunnistin Avensis 2.0 autom 2001

uusi omistaja

Hei.

Sähkölaiteen vikavalo alkoi palaa ja kävin Toyotan pikahuollossa. Siellä luettiin vikakoodi: 801013->
P0155 OXYGEN SENSOR HEATER CIRCUIT (bank 2 sensor 1)
Eli, oik. etummaisen happitunnistimen esilämmityspiiri on rikki ja tunnistin olisi uusittava. Tunnistin töineen maksaa n. 260 EUR. Kuulin kuitenkin tutulta, että ongelmana voisi olla itse tunnistimen kontaktipinnat, mitkä voivat olla hapettuneita, kun eivät ole kuulema Suomen oloihin suunniteltuja. Onko kellään vastaava kokemusta ja onko tietoa missä kyseinen anturi sijaitsee, jotta vois kontaktipinnat tarkistaa, ennen kun vien kalliiseen huoltoon. Kiitoksia!

5

4483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lauri

      Omassa Avensiksessa (2,0 -01) syttyi moottorin varoitusvalo viime vuoden loppupuolella. Soitin Toyotan huoltoon josta sanoivat että voin ajaa huoletta jos auto tuntuu normaalilta. Huoltoajan sain parin viikon päähän. Auto toimi koko ajan täysin normaalisti. Kun hain auton huollosta sanoivat että viallinen happitunnistin oli vaihdettu. Olin jo ottamassa lompakkoa esiin, mutta sanoivat heti tämän menevän takuuseen, vaikka takuu oli umpeutunut (auto ajettu alle 100 000, mutta 3 vuotta tullut täyteen).
      Liike oli Toyota Itäkeskus.

    • varotusvalo

      päähän jos on Tojotaa ostamassa. No siitäs saitte.

    • o2 diy

      p0155 ja p0135 täälläkin. Ostin nuukana bilteman tarvikelambdat, mutta eipä auttanut; vika muuttui siten, että vikakoodivalo syttyi aina auton käynnistyksen jälkeen ja resetoinnnin jälkeen pysyi poissa koko päivän. Mittailin sitten bilteman ja orkksi lambdojen lämmityspiuhojen vastuksia ja niissä olikin melkoinen ero. Löuin laatikon pohjalata vastuksia ja lisäsin bilteman lambdojen lämmitysjohtoon pikku vastuksen, jonka jälkeen vikakoodivaloa ei ole näkynyt (nyt ajettu 150 km muutaman päivän aikana). Vastukset oli ihan sattumanvaraisesti valitut; jos haluaisi hifistella voisi hommata juuri oikeankokoiset vastukset, että saa samat ohmit kuin orkkisosassakin..tällä hetkellä näyttä, että toyotahuollon tarjoamasta yli 500 euron huollosta säästin yli 400 eetä :)

    • Versox

      Miten selvitit Bilteman anturin piuhat, mikä on mikäkin?

    • Kaistapää

      Mulla sama vikakoodi P0155 (Lambdatunnistimen lämmittimen virtapiiri, lohko 2, tunnistin 1) Toyota Avesis 1,8 ajettu 163 000 km. Korjattu Motonetin Denso Ready-Fit lambda-anturilla (osa 28-3923)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      147
      10843
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5180
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2393
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      29
      2083
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1671
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1502
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1204
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1156
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      915
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      872
    Aihe