Olen ostamassa käytettyä Saab 93:sta. Liikkeissä on ollut siistejä yksilöitä. Kamu varoittelee ajonestolaitteiston toiminnasta.Mitä moisen ongelman poistaminen/korjaaminen maksaa?
93:sen ajonesto
10
7650
Vastaukset
- Turbo Sensonic
Mitä varoiteltavaa tuosta ajonestolaitteesta on? Sekö, että autoa ei pysty käynnistämään luvatta? Eikös se ole ihan toivottua :)
No kyllä tuon ajonestolaitteen voi ohjelmoida pois päältäkin Saab -huoltamossa Tech 2 -autotietokoneella, joten ei syytä huoleen. Tech 2:n käytöstä Saab -liikkeet (ainakin Laakkonen) veloittavat 180-200 vanhaa markkaa, eli noin 30-34 €.- kapu
kamun 100 tkm ajettu saab alkoi satunnaisesti estää käynnistystä vaikka itse kuski avaimineen autoa käynnisteli. Takuu oli loppunut ja kyseisen vian korjaamista kolmisen kertaa yriteltiin, tuloksetta. Kamu myi auton pois.
- Turbo Sensonic
kapu kirjoitti:
kamun 100 tkm ajettu saab alkoi satunnaisesti estää käynnistystä vaikka itse kuski avaimineen autoa käynnisteli. Takuu oli loppunut ja kyseisen vian korjaamista kolmisen kertaa yriteltiin, tuloksetta. Kamu myi auton pois.
En ole itse aikaisemmin kuullut, että tuollaista olisi tapahtunut laajemmassa määrin. Olisiko syynä viallinen Trionic -boksi, joita alihankkija "suolsi" ulos vähän aikaa, ja ne jouduttiin vaihtamaan takuuseen uusiin Saabeihin. Voihan olla, että vaihtokutsu ei ole tavoittanut kaikkia omistajia.
No joka tapauksessa Tech 2:lla (tai ISATilla) voi ohjelmoida tuon ajoneston pois päältä (deaktivoida), jos se alkaa kenkkuilemaan.
Tässä hieman faktaa Saabin ajonestosta ja varashälyttimestä:
3-piirikatkaisu (varashälytin)
Ilman VSS-järjestelmää olevan varashälyttimen ohjausyksikössä on "3-piirikatkaisu"-toiminto, joka kytkeytyy päälle hälytyksen lauetessa. Tämä estää moottorin käynnistämisen lukitsemalla auton käynnistystoiminnon, polttoaineen saannin ja moottorinohjausjärjestelmän.
Toiminnanesto (varashälytin ja VSS)
VSS-järjestelmällä varustetussa varashälyttimessä on "toiminnanesto"-toiminto, joka auton moottorinohjausjärjestelmän kautta aina estää auton asiaankuulumattoman käynnistämisen.
Kaikissa 9-3:ssa on vakiona tuo VSS, mutta tietääkseni se voidaan myös deaktivoida, jolloin tuo varashälytin toimii kuten kohdassa "3-piirikatkaisu". - 9-3 LPTA
kapu kirjoitti:
kamun 100 tkm ajettu saab alkoi satunnaisesti estää käynnistystä vaikka itse kuski avaimineen autoa käynnisteli. Takuu oli loppunut ja kyseisen vian korjaamista kolmisen kertaa yriteltiin, tuloksetta. Kamu myi auton pois.
Moro,
Vastaavissa tilanteissa kannattaa ainakin kokeilla avaimen painamista syvemmälle virtalukkoon samalla kun starttaa. Virtalukon väljistyessä avain saattaa jäädä vinoon ja siinä oleva "lähetin" ei pääse tarpeeksi lähelle virtalukossa olevaa "vastaanotinta" ja käynnistyksenesto pysyy aktivoituna. Saab on herkkä tälle välille ja siksi esim. tarvikehälyttimen mukana tuleva avaimen pää (siis se muovinen osa) saattaa aiheuttaa starttausongelmia, lähetin jää tarvikeavaimessa liian kauas virtalukosta. Kokemusta on. - LPT95
9-3 LPTA kirjoitti:
Moro,
Vastaavissa tilanteissa kannattaa ainakin kokeilla avaimen painamista syvemmälle virtalukkoon samalla kun starttaa. Virtalukon väljistyessä avain saattaa jäädä vinoon ja siinä oleva "lähetin" ei pääse tarpeeksi lähelle virtalukossa olevaa "vastaanotinta" ja käynnistyksenesto pysyy aktivoituna. Saab on herkkä tälle välille ja siksi esim. tarvikehälyttimen mukana tuleva avaimen pää (siis se muovinen osa) saattaa aiheuttaa starttausongelmia, lähetin jää tarvikeavaimessa liian kauas virtalukosta. Kokemusta on....mutta vastaanotin antenni on virtalukon ympärillä olevassa muovisessa kauluksessa, jonka liitin voi olla hyvä tarkistaa jos moiset ongelmat alkavat vaivaamaan. Virtalukon ON-asennon kytkeytyminenkin vaikuttaa asiaan ja olisi ehkä hyvä huomioida jos virtalukon väljistymistä tapahtuu, mutta luulisin kyllä että kantomatka riittää...
- kinse
9-3 saabin /2000 avaimet kadonneet vara-avaimet tuhoutuneet aikaisemmin.
Laakkonen ei pystynyt koodaamaan boxia, uudet avaimet tilattiin Ruotsista (ilmeisesti). Ollaan pattitilanteesta. mitä tehdään kannattako purkaa/ohittaa ajonesto?- saab 9-3 stage 1
Näppärä kaveri ajaa bdm:n kautta omat ohjelmat purkkiin.
Sullahan on vuosimallista päätellen magneettiventtiilikin valmiina.
- Hyvä yksilö
Joko ostit Saabin. Pihtiputaalla olis loistoyksilö myynnissä ei oo kallis Tää on kerran varastettu joten siitä on tuo varkaudenesto poistettu ammattimiesten toimesta.
- Ihme juttu
Saabini 9-3 1998 vara-avain oli kadonnut ja käytössä oleva oli kulunut niin paljon, että ei saanut enää käynnistettyä eikä ovia kiinni/auki. Merkkihuollon kautta yritettiin tilata uusi avain Ruotsista, mutta se ei kuulemma ole mahdollista. Ei edes suurella rahamäärällä.
- sapettia
osta käytetty twice yksikkö saman sarjan avaimella jossa napit,käy myös femmasta.tech2 naitatus ja koko paketille hintaa n.70e
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh721892Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971643- 1411151
- 59678
- 198642
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6626Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako185535- 51500
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337452