Minulla pösö 406 sedan vm. -96. Vasen takaovi vuotaa rankkasateella veden sisälle. Tavallinen sade ei kuitenkaan tule sisään. Takajalkatila välillä lainehtii vedestä. Vesi tulee sisään jostakin oven alareunan ja kynnyksen välistä. Onko muilla ollut samaa ongelmaa ja mikä ratkaisuksi? Tiivisteessä ei näy mitään erikoista verrattuna muihin oviin. Lieneekö siinä kuitenkin vika. Oven yläreuna ei näytä kovin tiiviisti menevän kumitiivistettä vasten.
406 vuotaa sateella
7
1999
Vastaukset
- niin kokeile tätä
laita oven ja ovipahvin väliin uusi ja peittävämpi muovi näin ne tekee huollossakin koskaikkunatiiviste vuotaa ja sen kautta pääsee lorisee sisälle vaik kuulostaa tyhmältä niin näin se menee! :)
- kunhan sade taukoaisi
Kiitos vinkistä! Tämä tuntuisi olevan se todennäköisin ja loogisin syy veden tuloon takajalkatilaan. Meinaan kun vettä tulee sisälle auton ollessa paikallaan ulkona kovassa sateessa, niin ylhäältä alaspäin se vesi sisään tulee.
Pitää kyllä tarkistaa myös se pohjan kumitulppakin..
Katselin ovesta sitä ikkunan alaosan tiivistettä ja se tosiaan näytti, että se ei olisi aivan tiivis. Vesi siitä kyllä pääsee sisään. Muissa ovissa tiiviste näytti olevan tiiviimmin ikkunaa vasten.
Vika on pieni, mutta äärettömän kiusallinen. Aina muutaman kerran vuodessa vettä on reippaasti lattialla, joten mielellään tästä vaivasta pääsisi eroon.
Muuten hyvä auto, jolla ajaisi vielä monta vuotta. Mittarissa vasta 216000 km. Edellinen auto oli Tojota corolla DX vm-82, eli niistäkin kokemuksia ;). Hyvä peli oli sekin... - toivottavasti
Otin tänään oviverhoilun vuotavasta takaovesta auki. Todellakin oven sisällä oleva muovi oli irronnut saumastaan pieneltä matkalta oven etuosasta, alareunasta. Juuri sillä kohdalla näkyi kynnyksessä sisään vuotanee veden jälki aina vesivahingon sattuessa.
Liimasin muovin uudelleen kiinni. Toivottavasti ongelma nyt häipyi. Sen näkee sitten seuraavan rankkasateen jälkeen.
- vaihto
EHTO ON ETTÄ SULLA ON KULUNEET SARANATAPIT JOS NIIN VAIHTOON!
- lejo
Minulla oli uudemmassa (-00 406 gw)kaksi paikkaa, josta tuli vettä sisään: jalkatilan kohdalla auton pohjassa oleva muovitulppa oli irti/rikki jolloin vettä imeytyi sitä kautta jalkatilaan.
Näitä merkillisiä tulppia on ainakin omassa autossa useampi,mm.pohjassa ja takapenkin alla.
Kannattaa myös katsoa etuoven edessä oleva "kolo" (oven auki ollessa ). Sinne saattaa kertyä lehtiä tms. jolloin vesi ei pääse valumaan läpi vaan tulee auton sisätilaan.
- SuloVilen
Katoppa myös lukon vastapala lokarissa. Sitä säätämällä saat oven painumaan tiukemmin koria vasten. Loppuu samalla humina ja autosi on yhtä hiljainen kuin uutenakin.
- ovessa
on kylkilista ja se on huonosti kiinni, niin siitä voi mennä vesi sisään.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1272024
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1021835Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?841629Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy611484Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331172- 1101093
- 761077
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm511073Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471056Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet441003