Uusi harrastus

Alyxandria

Uuden harrastuksen olen päättänyt aloittaa tänä syksynä. Nimittäin kantritanssin (vai pitäisikö se kirjoittaa country-tanssi, oikaiskaa toki!) Pitkään olen sitä jo pohtinut ja nyt kun kansalaisopisto järjestää aloittelijoiden rivitanssikurssin, päätin sitten osallistua.
Kurssi alkaa lokakuun alussa, joten vielä olen aivan untuvikko asiassa. Ja siinä onkin syy miksi tänne lähdin kirjoittamaan.

Haluaisin kovasti tietoa -niin faktaa kuin fiktiotakin- kantritanssista, lähinnä rivitanssista. Omakohtaisia kokemuksia/fiiliksiä lajista, ja oikeastaan kaikkea mahdollista mitä nyt asiasta voi kertoa.

Kuten jo sanoin, itse tiedän asiasta hyvin vähän tai en ollenkaan, mutta olen kovasti halukas oppimaan uutta. Kaikenlaiset tarinat ovat siis tervetulleita!

-Tessa

2

479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jiiihaaa!!!

      Olen harrastanut kantritanssia suunnilleen viitisen vuotta, ja melkein saman ajan olen ollut ryhmän mukana esiintymässä erilaisissa tilaisuuksissa. Hauskaa liikuntaa, haasteellista. Siinä pää tyhjenee kaikesta muusta, sillä ainakaan minä en voi muuta kuin keskittyä itse asiaan. Heti kun ajatus harhailee muualle, askeleet sekoavat. Riippuu tietysti vähän porukasta (kuinka paljon on "tosikkoja"), mutta yleensä harjoituksissa on todella hauskaa.

      Itse pidän siitä "perinteisestä" lännentyylisestä rivitanssista. Eli tanssitaan suljetussa asennossa, kädet vyöllä. Nykyään on paljon myös sitä suuntausta että kädet on vapaana, myötäilemässä tanssia. Minusta se menee niin lähelle jotain bailatinoa, että itse en tykkää siitä.

      Rivitanssi on hyvä liikuntamuoto, siinä saa kyllä hien pintaan, ja luustollekin se on hyväksi pienine hyppyineen yms.

    • 4 vuotta tanssinut

      Ärsyttää todella paljon että rivitanssi mielletään cantritanssiksi.

      EI OLE!

      Siellä mennään todella paljon nykymusiikkiin, esimerkiksi Moves like jaggeriin jne tansseja, vanhoja/cantrimusiikillisia tansseja ei oikestaan edes enää tanssita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      41
      2470
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2447
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2342
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      51
      2102
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      25
      1837
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      80
      1663
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      1098
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1014
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      40
      959
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      55
      864
    Aihe