Soneran kurssi

Mika

Soneran osakekurssi kävi huipussaan maaliskuussa 2000, jolloin yhdestä osakkeesta maksettiin päivän sisällä enimmillään 97 euroa. Tuolla hinnalla koko yhtiön markkina-arvoksi kertyi runsaat 72 miljardia euroa eli lähes 430 miljardia markkaa, mistä valtion osuus oli noin 227 miljardia markkaa. Tiistain 5,95 euron päätöskurssilla koko Soneran markkina-arvo oli kutistunut 4,4 miljardiin euroon eli noin 26 miljardiin markkaan. Valtion Sonera-potin arvo oli enää noin 13,9 miljardia markkaa.


Valtio on toki ehtinyt tienatakin Soneralla. Vuonna 2000 3,1 prosentin Sonera-siivun myynti tuotti valtiolle 12 miljardia markkaa. Syksyn 1999 osakeannissa valtio sai noin 18 prosentin Sonera-osuudesta noin 20 miljardia markkaa. Syksyn 1998 ensimmäisessä osakeannissa valtio myi runsaat 20 prosenttia Soneran osakkeista noin 7 miljardilla markalla.

Minnehän valtion myymät Sonerasta saamat rahat sitten ovat menneet...olettaisin että EU-maksuihin tai isokenkäisten taskuun. ;)

3

3111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harri
    • Janne
    • Harri

      Itse olin tuohon aikaan vahvasti sitä mieltä että valtion on myytävä Soneraomistuksensa pois.Ensiksikin myyntitulot olisivat olleet huimat sekä valtion korkomenot olisivät pienentyneet vuositasolla noin 10miljardia markkaa.
      Tilanne missä nyt ollaan on lähes päinvastainen,veronmaksajat maksavat vielä kauan umts luvasta Saksassa ja korkojen kera!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      32
      3503
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      23
      2279
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      79
      2218
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      42
      2081
    5. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      56
      1474
    6. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      74
      1386
    7. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      69
      937
    8. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      46
      903
    9. Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?

      Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      807
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      34
      780
    Aihe