paperintaitteluohjeita

Paåla

Onko missään netissä paperintaitteluohjeita? Ei origameja vaan rasioita yms. Olen yrittänyt etsiä, mutta en ole löytänyt.

9

8253

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sis linkin.
    • Meirami624

      1. Ota neliöpala paperia.

      2. Taita vastakkaiset kulmat yhteen, taita ja avaa. Tee samoin toiselle kulmaparille.

      3. Taita kaikki kulmat keskustaan ja avaa. Nyt sinulla on neliö neliön sisässä.

      4. Taita kaikki kulmat vastakkaisella puolella olevaan poikkitaitokseen asti ja avaa.

      5. Taita kaikki kulmat omalla puolella olevaan ensimmäiseen taitokseen asti ja avaa. Nyt koko paperi on ruudutettu.

      6. Leikkaa yhdestä kulmasta kulman molemmin puolin olevaa taitosta pitkin kahden kokonaisen pikkuruudun matka lipareeksi. Toista sama vastakkaiseen kulmaan.

      7. Taittele leikkaamattomat kulmat kaksi kertaa sisäänpäin taitoksia pitkin ja nosta pystyyn. Taittele leikattujen kulmien neliöt vastaavasti sulkien sisäänsä leikkaamattomien kulmien lipareet.

      8. Laatikko on valmis. Kaksi samankokoista lootaa menee sisäkkäin pohjaksi ja kanneksi. Sievempi loota tulee, kun jättää turhat taitokset tekemättä eli pikkuruutujen sijaan taittelee suorakulmioita. Mutta se onkin sitten vaikeampi juttu (käytännössä eka taitos jää tekemättä, jolloin keskikohta pitää arvioida muuten).

      Toivottavasti sait selvää :)

    • Nini50
    • pinna parkkinen

      oisko uomenkieltä kiitos en oo hyvä englannis ku oon vast 16v nii ku haluisin tehä synttärilahjaksi laatikon mutta en osaa

    • ?????????????

      Häh? Yllähän on suomenkielisiä ohjeita...

      • kaavoilla

    • vinkki

      Paåla!
      Olisko nyt kiitoksen paikka neuvoja antaneille?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      43
      2478
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2467
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2362
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      51
      2122
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1857
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      84
      1685
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      1123
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1014
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      995
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      56
      876
    Aihe