jänispaist (Lidl)

Hei. Olisiko jollain hyvä ohje Jänispaistiin. Ostin Lidlistä argentiinalaisen jänispaistin ja haluaisin hyvän ohjeen sen valmistukseen.
Pakkaukseesa oleva ohje (ruskistus, vähän vettä ja noin 30 min haudutus mausteet). Tuleeko liha tarpeeksi kypsäksi ko. ohjeela.
Kiitos näin etukäteen jos joku asiantuntia voisi valaista tätä asiaa.
Lähetin tämän saman viestin myös liha osioon
105871
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tämän päivän Hesarissa valmistaja pyysi palauttamaan ko. tuotteet Lidliin salmonellavaaran takia.

Äänestä
  • Ei muuten ollut kyse tästä tuotteesta, vaan jänispannusta.

    P.S. Salmonella-bakteerit kuolevat paistettaessa. Jos käsittelee mahdollisesti salmonellaa sisältävää tuotetta - jollaisia ovat esim. broilerit - niin sekä kädet että työkalut ja astiat pitää sen jälkeen pestä kunnolla. Mm. tästä syystä meillä on eri leikkuulaudat lihan ja kasvisten käsittelyä varten.

    Äänestä

Erehdyinpä itsekin ostamaan.
Laitoin ohjeen mukaan, mutta lisäsin haudutusliemeen sipulia, porkkanaa ja laakerinlehden sekä pakasteesta pieniä "uusia" perunoita. Maustoin vielä soijalla.
Liemi ja vihannekset olivat hyviä, mutta itse pupujussi oli täyttä "sontaa". Roskikseen lensi ja broileripihvit pannulle. Minun kokemukseni oli tällainen.

Äänestä
  • vai rottaa...?

    Äänestä

  • jänistä kirjoitti:

    vai rottaa...?

    toinen mahdollisuus.Itse olen kerran mennyt tähän lankaan.Vanha kaniini ja suht koht tuore jänis on kaksi eri asiaa.

    Äänestä

voisi ruokakaupoissa myydä, tuntuu hullulta että tutut omenapuita tuhoavat ystävät saavat puutarhoissa vapaasti laiduntaa eikä kenenkään kannata tarhata ruuaksi myytäväksi, vaan ennemmin ostaa kalliilla toiselta puolelta maailmaa rahdattuja steroidijäniksiä.

Äänestä

Ruskista liha voissa padassa. Lisää vettä sen verran, että lihat peittyvät. Joukkoon 1-2 porkkanaa ja 1-2 sipulia sekä 10-15 maustepippuria. Anna hautua vähintään 1,5 h. Suurusta liemi ja lisää suolaa maun mukaan ja loraus kermaa. Syö. Jos ei maistu hyvältä, heitä roskiin, ja osta seuraavalla kerralla kotimaista.

Äänestä
  • on vieläkin huonompaa.Suomalaiset tuotteet ei kertakaikkiaan voi olla laadukkaita.

    Äänestä

30 min ei riitä jäniksen kypsymiseen uunissa. Suositus on 1½-2 tuntia 150-175 asteessa, pannulla ruskistamisen jälkeen. Nesteen riittävyyttä täytyy kuitenkin uunissa kypsymisen aikana seurata!

Mausta pilkottu paisti kevyesti jo pannulla (valkopippuri, mustapippuri ja suolaa) ruskistamiseen voit käyttää voita, rypsi- tai oliiviöljyä. Pataan lisää porkkanaa, shalottisipulia, 3 laakerinlehteä, 3 valkosipulinkynttä. Itse marinoin lihan pari päivää ennen, mutta se onkin ammattisalaisuus:-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Akutius kirjoitti:

Hei. Olisiko jollain hyvä ohje Jänispaistiin. Ostin Lidlistä argentiinalaisen jänispaistin ja haluaisin hyvän ohjeen sen valmistukseen.
Pakkaukseesa oleva ohje (ruskistus, vähän vettä ja noin 30 min haudutus mausteet). Tuleeko liha tarpeeksi kypsäksi ko. ohjeela.
Kiitos näin etukäteen jos joku asiantuntia voisi valaista tätä asiaa.
Lähetin tämän saman viestin myös liha osioon

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu