Tietääkö joku miksi sinkistä tulee voimakas pahoinvointi? Kerran jopa oksensin.
Sinkistä pahoinvointia?
9
15630
Vastaukset
- Tero_
Otatko aineen tyhjään vatsaan ja mikä on annostus?
- truman
Sinkki (Zn) on kalsiumin (Ca), kuparin (Cu) ja seleenin (Se) vastavaikuttaja, eli sinkin (Zn) lisääminen kuluttaa em. kivennäisaineita.
Pahoinvointia esiintyy välttämättömien aminohappojen (N), magnesiumin (Mg), rikin (S), B1- ja B6- vitamiinien puutoksessa.
Seleenin (Se) puute yhdessä E-vitamiinin puutoksen kanssa pahentaa valkuaispuutetta eli kwashiorkoria. Tällöin esiintyy myös välttämättömien aminohappojen puutetta ja pahoinvointia voi esiintyä.
Samoin kuparin (Cu) puutoksessa valkuaisaineiden hyväksikäyttö häiriintyy.
Pahoinvoinnin yhteydessä voi esiintyä mahdollisesti ripulia, mitä aiheuttaisi kalsiumin (Ca) ja kuparin (Cu) puute. - tiedä
Joskus on itsellenikin tullut sinkistä huono olo, samoin magnesiumista ym. "yhden aineen napeista". Monivitamiini/kivennäis/hivenainenapeista ei ole tullut koskaan, vaikka ne sisältäisivät kyseisiä ravintoaineita yhtä paljon. Voisiko olla mahdollista, että ravintoaineet vaikuttaisivat jotenkin toisiinsa jo siinä vaiheessa, kun ne alkavat imeytyä?
Huono olo tulee myös, jos aamulla ottaa tyhjään mahaan. Niinpä otankin esim. juuri sinkkiä ennen nukkumaanmenoa iltapalan jälkeen, niin ei huono olo tule tai ei ainakaan häiritse kun nukkuu. - miksiköhän
Annostus on keskimäärin 15-30mg ja paha olo tulee ottaa sitä yksin tai monivitamiinissa ja ei vaikuta onko tyhjä maha vai ruokailun yhteydessä. Tyhjään mahaan toki tulee vielä pahempi olo.
- yksi syy
Mekanismi on sama kuin vakavassa raudanpuutoksessa, jossa lisärauta aiheuttaa pahoinvointia aluksi. Pahoinvointisi siis todennäköisesti viittaa solutason sinkkivajeeseen. Onko sinulla vaikeuksia nähdä pimeässä, häikäisyalttiutta, makuaisti heikko (himoitset mausteita ja suolaa), nämä ovat yleensä ensimmäisiä merkkejä siitä että tarvitset lisää sinkkiä.
- toiseksi
kaikkien maha ei kestä kaikkia sinkkivalmisteita samalla tavalla. Kokeile muuta valmistetta (esim. Antiox Forte) ja ota se ruoan päälle. Yleensä aikuinen ihminen sietää sinkkiä hyvin, lääkkeenähän sitä annetaan 150 mg/vrk (Solvezink).
Sinkin kanssa pitäisi aina ottaa karnosiinia, selitys on tässä jutussa
http://www.biovita.fi/suomi/terveyssivut/karnosiini_psy.html
- ...
Vähennä annosta/lopeta syöminen.
- Alfonce
Mullakin on tullut parina päivä hirveä pahoinvointi sinkkitabletin jäljeen. Mietin viittiikö enää ottaa.
- omapaonvikasi
Lopeta sinne sinkkiin "oksentaminen".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
voitaisiinko unohtaa se sotku?
Olisiko mahdollista aloittaa puhtaalta pöydältä vielä? Ikävä sua ****735151- 1333558
- 982305
Milloin nainen saan sinut?
Kanssani eroottisiin hetkiin? Tiedät ja tunnet kovan haluni, hellyyden myös. Onko vastauksesi edelleen, että en tiedä, e201965Ovatko persut tehneet jo päätöksen ulkopolitiikastaan?
Persujen olisi hallituspuolueena syytä tehdä jo päätöksiä siitä, aikovatko he olla pro-Ukraina vai pro-Trump eli pro-Put2331752Haluan että tiedät tämän
Jos luet täällä. En ole sinulle vihainen, vaikka asiat menivät niinkuin menivät. Ajattelin, että et tykkää minusta, jonk851547Jee! Palsta toimii jälleen!
Viestiarkisto näkyy ja kaikki pelittää. Tätä on odotettu, vaikka ei tässä mitään odotettavaa ole ollut.251387A, teksteistäni löydät itsesi
jos luet tarkkaan. Vain epäsuorasti voin tunteeni myöntää, en halua minkään rikki menevän. Kaipaan sinua ja odotan näkem261377- 371355
- 151275