Onko kukaan saanut sosiaalista luottoa pienten velkojen maksuun ettei velkaantuisi lisää? Mulla velkaa on noin 3000 euroa johon tarvitsisin.
Olen työmarkkinatuella ja sen kanssa ei saa mistään mitään apua, mutta kumminkin pystyisin sosiaalista luottoa maksamaan 50 - 100 euroa kuussa, sillä olen kovapeli elämään vesihanan ja näkkäripaketin voimin.
Mutta milläs todistat tuon sossulle, että pystyt maksamaan, ne kun tuijottaa laput silmillä vain pykäliä ja taulukoita, todellisuus on tosi kaukana kaikissa virastoissa.
sosiaalista luottoa velkoihin??
12
13547
Vastaukset
- Stewe
siihenkun menet töihin ja maksat velkasi palkallasi , etkä muiden rahoilla
- minä
aloittajan kysyy vaan sosiaalista luottoa eli ei se mitään ilmaiseksi saa, maksaa tuonkin takaisin.
Näitä tälläsiä stewejä vois potkia perseelle, jotka ei tajua suomeksi esitettyä kysymystä! - joku
isin tutti firmassa töissä aitisyöttää vellia!!!
- Tietoinen.
Sosiaalisen luototuksen saaminen vaatii 3 seuraavaa asiaa:
- Säännölliset PALKKA tms. tulot
- Kohtuulliset velat
- Hieman katsotaan velkojen syntysyytä...
Vaikka kaksi viimeistä kohtaa menisi kohdalleen, niin tulo EI SAA olla toista tukea. Ei siis työttömyyskorvausta, toimeentulotukea tms. Eihän tuossa kiertokulussa edes ole suoraan sanoen erityistä järkeä.
Kaikkialla ei enää edes ole olemassa sosiaalista luototusta, mutta tosiaan se on tarkoitettu henkilölle jolla ovat tosiaan nuo kohtuuvelat JA on töissä, muttei saa muualta lainaa. Siinä katsotaan hyvin tarkkaan, että tulot ovat pitkäaikaiset ym.
Sanon siis aivan suoraan: Ensin työpaikka ja sitten luototus. Sitä ei saa työttömyyskorvauksella. Eläke, palkkatulo yms. ei-korvausluontoinen tulo käy ja käytännössä tarvitsee olla pysyvä.
Tämän voit kysyä mistä tahansa.- Tietoinen.
Sosiaalisen luototuksen maksimit sitäpaitsi liikkuvat maksimissaan tuolla 2 000 eurossa. Markka-aikana maksimi oli käytännössä kaikkialla 10 000 mk. Maksimin saaminen vaatii jo perustelua ym. enemmänkin, ei riitä pelkästään että on tietyn verran velkaa.
Kaikki katsotaan ja siitä päätetään minkä verran luottoa annetaan. Voi esim. olla, että haet maksimia (kuten moni tekee tietenkin) mutta sitten summa päätetään hyvin yleisesti 500 - 1 500 euron väliin. Tyhjää parempihan sekin on, mutta tosiaan tuota 3 000 euroa eli velkojen kattavaa et millään saa, noin suuria ei ole edes olemassa. Jos nyt ei sitten ole systeemi oman tietämykseni jälkeen vallan muuttunut, mutta koska päinvastoin tuota karsitaan moninpaikoin niin en usko summien ainakaan kasvaneen. - velkaa ois
Tietoinen. kirjoitti:
Sosiaalisen luototuksen maksimit sitäpaitsi liikkuvat maksimissaan tuolla 2 000 eurossa. Markka-aikana maksimi oli käytännössä kaikkialla 10 000 mk. Maksimin saaminen vaatii jo perustelua ym. enemmänkin, ei riitä pelkästään että on tietyn verran velkaa.
Kaikki katsotaan ja siitä päätetään minkä verran luottoa annetaan. Voi esim. olla, että haet maksimia (kuten moni tekee tietenkin) mutta sitten summa päätetään hyvin yleisesti 500 - 1 500 euron väliin. Tyhjää parempihan sekin on, mutta tosiaan tuota 3 000 euroa eli velkojen kattavaa et millään saa, noin suuria ei ole edes olemassa. Jos nyt ei sitten ole systeemi oman tietämykseni jälkeen vallan muuttunut, mutta koska päinvastoin tuota karsitaan moninpaikoin niin en usko summien ainakaan kasvaneen.Tietoinen: Kiitos.
Sosiaali-ihmiset ei osanneet sanoa oikein mitään, sotkeentuivat omiin lillukanvarsiinsa. Tarjoilivat kahdeksan euron orjatyöpaikkoja, joilla ei tosiaan mitään velkoja makseta. Hyvä systeemi kuntien työnantajille tuollainen kahdeksan euron orjuutus.
kysyn vaan kuinka monta työnhakijaa mahtaisi olla jos laittais lehteen ilmoituksen, 8euroa päivässä, tule meille töihin!
Ja herra Stewelle, kyllä tässä koko ajan työtä haetaan, ei se vaan ole niin että menet vaan töihin.
Joku tais sinua jo opastaakin että kyselen luottoa jolla voisin järjestellä velkani, en muiden rahoja olekaan käyttämässä.
Luotto = maksetaan takaisin. Jos et tuota jo tajunnut. - Vierestä katsellut
velkaa ois kirjoitti:
Tietoinen: Kiitos.
Sosiaali-ihmiset ei osanneet sanoa oikein mitään, sotkeentuivat omiin lillukanvarsiinsa. Tarjoilivat kahdeksan euron orjatyöpaikkoja, joilla ei tosiaan mitään velkoja makseta. Hyvä systeemi kuntien työnantajille tuollainen kahdeksan euron orjuutus.
kysyn vaan kuinka monta työnhakijaa mahtaisi olla jos laittais lehteen ilmoituksen, 8euroa päivässä, tule meille töihin!
Ja herra Stewelle, kyllä tässä koko ajan työtä haetaan, ei se vaan ole niin että menet vaan töihin.
Joku tais sinua jo opastaakin että kyselen luottoa jolla voisin järjestellä velkani, en muiden rahoja olekaan käyttämässä.
Luotto = maksetaan takaisin. Jos et tuota jo tajunnut.mainittuna markka-aikana riitti sosiaaliseen luototukseen ihan osa-aikatyökin jos oli säännöllinen ja tuntimäärä riittävä, eli siis ei vaadi järin kummoisia jos on hommiin valmis menemään vähemmällä palkalla/lyhyemmällä työajalla.
Pari vuotta sitten hieman luottonsa sössinyt ja työtön mutta muuten asiallinen lähituttu haki sosiaalista luottoa muistaakseni 1 500 euron verran. Hakemus hylättiin selvällä syyllä, ei vakuituisia tuloja. Vaikka oli ansiosidonnaisella, mikä tosin ei mikään huikea ollut.
Ihan tuon luoton saadakseen meni sitten osa-aikatöihin n. 18-25 tuntia viikko. Jolla sai piirun enemmän kuin ansiosidonnaisella. Haki uudelleen ja koska työ olisi pysyvä niin sai tuon hakemansa 1 500 täysimääräisenä. Oli kuulemma hakemusta laittaessaan keskustellut jonkin käsittelijän kanssa kannattaako hakea uudestaan, niin oli sanottu rajan olevan juuri tuo pysyvyys, säännölliset tulot ja n. 18 tuntia viikossa töitä vähintään.
Ei mikään kiveenhakattu kuulemma, mutta aika monessa tilanteessa tuo 18 tuntia/viikko tuntuu tulevan työaikana eteen. Onko sitten sattumaa, kun on juuri sama millä on oikeutettu ansiosidonnaiseen alimpana tuntirajana ym.. - minä vaan
Tietoinen. kirjoitti:
Sosiaalisen luototuksen maksimit sitäpaitsi liikkuvat maksimissaan tuolla 2 000 eurossa. Markka-aikana maksimi oli käytännössä kaikkialla 10 000 mk. Maksimin saaminen vaatii jo perustelua ym. enemmänkin, ei riitä pelkästään että on tietyn verran velkaa.
Kaikki katsotaan ja siitä päätetään minkä verran luottoa annetaan. Voi esim. olla, että haet maksimia (kuten moni tekee tietenkin) mutta sitten summa päätetään hyvin yleisesti 500 - 1 500 euron väliin. Tyhjää parempihan sekin on, mutta tosiaan tuota 3 000 euroa eli velkojen kattavaa et millään saa, noin suuria ei ole edes olemassa. Jos nyt ei sitten ole systeemi oman tietämykseni jälkeen vallan muuttunut, mutta koska päinvastoin tuota karsitaan moninpaikoin niin en usko summien ainakaan kasvaneen.sosiaalista luototusta voi saada 5000e. Sen voi tarkistaa esim. oman kuntasi sosiaalitoimiston netti sivuilta josta saa asiasta tarkempaa tietoa.
- tänne
www.takuu-saatio.fi - tarkoitettu yksityishenkilöiden järjestelylainoihin. Lykkyä tykö:)
- ihminen vaan
Meillä peritään tällä hetkellä takuusäätiön asemassa saatavia ulosoton kautta kun emme saaneet uutta mahdollisuutta maksujärjestelyyn kun elämäntilanne muuttui. Eli miettikää ennen kuin takuusäätiöstä haette takausta! Ne vaativat aika ison kk-maksun takaamalleen lainalle ja jos sitä ei pysty hoitaa he kyllä perivät sen keinolla millä hyvänsä! Siellä ei armoa anneta!!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh932225Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1561828- 1751370
- 233836
- 65764
- 62759
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10751Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako212623- 49607
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </349591