Pohjoismaiset kielet

tampereelle opiskelemaan

Onko kokemuksia esim. viime vuoden p.kielten pääsykokeista Tampereeelle?? Lukemaan päässeet: millä tasolla ruotsinne on ollut kun olette päässeet opiskelemaan/ entä millainen yo arvosananne ko. aineesta oli muista aineistä eli millaiset olivan lähtöpisteenne? Itselläni on vuosi kirjoituksista, enkä sen jälkeen ole ruotsia käyttänyt, jonkin verran on siis varmasti unohtunutkin.. Olen kyllä yrittänyt ylläpitää kieltä seuraamalla ruotsin kielisiä TV ohjelmia yms. Ensisijaisesti haen Treelle englantilaista filologiaa opiskelemaan mutta myös ruotsin opiskelu kiinnostaisi. Eng. fil. yrittäsin kuitenkin mahd. vaihtaa pääaineeksi mikäli pääsisin p.kielten laitokselle enkä suoraan eng. fil. laitokselle..
Muitakin kokemuksia treen pohjoismaisten kielten laitoksella olisi kiva kuulla.

4

1491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miumau

      mieki haen ruotsia lukemaan, tarkemmin sanottuna haluaisin pohjoismaisen filologian sivuaineekseni turun yliopistossa, havittelen italian kieltà pààaineeksi. mullakin on ruotsi "varaovena" yliopistoon, sillà italiantaidoissa ei ole kauheasti kehumista... tosin itse vietàn nyt vàlivuotta ulkomailla ja pààsykokeisiin palatessani en voi olla varma osaanko enàà puhua ruotsia ollenkaan, vietettyàni làhes vuoden poissa sen piiristà. luotan kuitenkin kielitaitoihini niin paljon ettà uskottelen itselleni kieliopin kertauksen toukokuussa riittàvàn, pààlle luen jonkin ruotsinkielisen romaanin ja avot. takana on lyhyen ruotsin opinnot arvosanalla m.

      • fil.yo

        Kaksi vuotta sitten hain pohjoismaisia kieliä lukemaan - ja pääsin. Kieliopin (sanajärjestys etenkin meidän kokeessa)kun hanskaatte ja muistatte nippelitiedot kirjasta niin hyvin se menee! Pääsykokeessa oli hassuja ja hyvin yksityiskohtaisia kysymyksiä ja melkeinpä kävi sääliksi niitä jotka olivat päntänneet kaikki monimutkaiset asiat päähänsä. No, minulle tuo koe ainakin oli helppo. Aika eri tasoisia nämä ensimmäisen vuoden opiskelijat ovat näin alkuun - jotkut todella heikkoja ja jotkut hirmu hyviä. Mutta kokoajan oppii uutta. En oikein menisi vannomaan että engl. filol. vaihtaminen tapahtuisi hirveän helposti, sinne on nimittäin kova tunku (ja sivuaine-paikoistakin saa tapella). Tuntuu muutenkin että yleisesti luullaan näiden vaihtojen tapahtuvan helposti vaikka todellisuudessa voi vastassa olla hyvinkin hankala ongelma. Tsemppiä kokeisiin!


    • jgkdfjg

      taitaa muuten olla sama kirja luettavana... Tämä språkets enhet och mångfald.

      - Kirjan täsmätiedot haltuun (oikein vai väärin-väittämiä, selitä käsite.. ei NORMAALISTI pidä osata kirjoittaa esseetä kirjan isommasta kokonaisuudesta)

      - lukion kielioppi jos on halussa, niin kielioppitehtävät menee helposti ku heinänteko

      - aine, jonka aihe suht helppo (ei kannata stressata siis)

    • svenskanu

      Kirjotin syksyllä lyhyestä ruotsista L:n, meni aika helposti vielä. Silti mua kyllä jänskättää tosi paljon hakeminen pohjoismaisten kielten tutkinto-ohjelmaan.
      Suunnitelmissa on lukee kielioppikirjoja ja tietysti vaaditut aineistot muutenkin alkaa lukemaan ihan normikirjoja ruotsiksi ja kääntämään. Mitä nyt tässä reilu 2 kk:n aikana edes kerkeää! Onneks mulla on muutamia kavereita, joiden kanssa voin myös puhua ruotsia, se on ihan hyvää kielen ylläpitoo. Silti mahassa jo kiertää kun edes ajattelen pääsykoetta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi

      Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh
      Maailman menoa
      251
      2053
    2. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      84
      1238
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      90
      1067
    4. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1055
    5. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      123
      850
    6. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      87
      847
    7. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      101
      809
    8. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      122
      779
    9. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      124
      716
    10. Pohjola talo

      Kuka arvaa lähimmäs miten nopeasti tulee konkurssi uusilla yrittäjillä
      Kuhmo
      23
      701
    Aihe