puunveistokurssit?

raindog

Tietääkö kukaan jostain päin Suomea puunveistokursseja? Pitääkö esim. Oiva Kenttä enää kursseja? Asun Turussa, mutta kaikki huomioidaan.

4

1720

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytyy

      no juu...jossain päin suomea nuo kansalaisopistot järjestää koristeveistokursseja...ainakin on Eurassa, itse kun asun täällä päin.

      ja ja...Oiva Kentta ( ei Kenttä) pitää edelleen koristeveistokursseja Jurvassa kansalaisopistossa ja kouluttaa siellä ihan niinkuin opistotasollakin porukkaa. Siellä se asuu:) itse olen opiskellut Jurvassa, en kylläkään Oivan opissa, vaikka hän muutaman kerran onkin auttanut. Oivahan on voittanut koristeveistossa useammankin kerran maailmanmestaruuden, samoin hänen oppilaansa Mikki Paajanen...Mikki on ollut mulle opettajana neljä vuotta kansalaisopistossa ja SUOSITTELEN. en tiedä haetko perinteistä koristeveistoa, rokokoota ja talonpoikaistyyliä, sitä opettaa Oiva...jos haet tai haluat kokeilla jotain modernia, niin Mikin oppiin...Mikki opettaa kanssa siellä ihan päivisin opistotasolla. Muistaaksein se 'kurssi' / opisto on vuosi kerrallaan ja tiukka koulu:)

      kannattaa seurata lähiseudun kansalaisopiston tarjontaa, jos ei mahiksia ole Jurvaan lähteä.

      • raindog

        tos


    • 00-06

      Soita Jurvaan TAIKU Jurva 020 124 5900 Kysy Oivan kesäkurssia viikolla 23

      • kämmen peukalo

        onkohan tuommonen kurssi vielä olemassa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      43
      2478
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2457
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2362
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      51
      2112
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1857
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      84
      1685
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      1123
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1014
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      995
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      56
      876
    Aihe