kattolämmitys/ koneellinen ilmanvaihto LTO:lla

taas tietämätön

Mitenkäs onnistuu 80-luvun ja 90luvulla laajennetun tiilivuoratun talon ilmanvaihtokonetekniikan vaihto lämmöntalteenotolla varustettuun tulo/poistotekniikkaan kun käytössä on kattolämmityselementit. Onkos ongelmallinen putkituksien viennissä.

Tällä hetkellä koneellinen poistoilma ja korvausilma tulee ikkunaventtiileistä.

Jos vielä jonkinlaista kustannusarviota asennuksineen joku osais kertoa kun talo 1krs.170m2 4mh oh khh sauna kh

4

3837

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Höpö-Höpö-Mies

      Kyllä se kattolämmitys on aikasta kallista rikottavaksi. Yleeensä ne kalvot ei ylety ihan nurkkiin tai seinänvieruksille, joten kyllä sinne pitäis 100 tuloputki mahtua. Helpoimmalla vaivalla pääset kun hankit käyttöösi (--> vuokraat) lämpökameran ja sillä selvität etukäteen, missä katossa on parhaiten tyhjää. Sen jälkeen meet vintille ja avaat kohdan yläkautta ja varmistat kädellä/silmällä ettet poraa kalvoa rikki.

      Vintillä konttailu ja villapölyn nieleminen onkin sitten oma v...tutuksen aihe.. :)

      • lämmitys

        Terve.
        Onko kenelläkään vedenpitävää tietoa siitä, mikä on kattolämmityselementtien kestoikä?
        On pientä propleemaa...


      • kiinnostaisi
        lämmitys kirjoitti:

        Terve.
        Onko kenelläkään vedenpitävää tietoa siitä, mikä on kattolämmityselementtien kestoikä?
        On pientä propleemaa...

        Terve!
        ollaan tsiigailemassa taloa jossa on pian 20v vanha kattolämmitys, yksi elementti on jo hajalla mahtaako muutkin hajota pian?


    • ollakin

      Sopivimpia paikkoja putkille ei ole tietenkään jätetty kelmuttamatta. Hakemalla varmasti sopivat paikat kuitenkin löytyvät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6514
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      31
      3890
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3305
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      378
      1783
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1408
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1350
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1043
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      986
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      920
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      889
    Aihe