Jatketaan Pekka (nisuiisu) tuolla:

http://www.oikeusturva.info
Täällä ei näemmä meitä kaivata ja eräs on siirtynyt perseiden nuolijoihin ja aikoo vissiin tuhota meidän kuuden vuoden työt!
184781
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

työnne joku pystyy kumoamaan?

Äänestä

miten?

Äänestä

Kukaan muuko kuin nisuiisu ei saa sinne tulla? Kuulummeko me kaikki muut vihollisleiriin?

Kuka on "liittynyt nyt vihollisleiriin ja tekee teidän kuuden vuoden työnne tyhjäksi"?

Mikä se teidän kuuden vuoden työnne tulos on?

Tämähän on mielenkiintoista.

Jos on eri mieltä kanssanne niin eikö saa kirjoitella?

Äänestä
  • typeriä turhia kannanottoja.Tämä homepalsta on tarkoitettu meille homesairaille.EMME JAKSA PÄHKÄILLÄ JOIDENKIN IHMISTEN MIELENTERVEYS JA KATEUS ONGELMIEN KANSSA1

    Äänestä

On paljon hyvää tietoa. Käykääpä lukemassa. Samoin WWW.EOK.FI paneudutaan yhteiskunnan epäkohtiin.
ELÄKÄÄ SOVUSSA KAKKIEN KANSSA, TOISIANNE TUKIEN.
Nämä sivustot ovat tuoneet apua ja tukea monelle ongelmista kärsineille.
Nisuiisulle myös tuhat kiitosta !!!

Äänestä

Tuskin siirryn Homesairaudet-palstalta minnekään. Olen saanut täältä tietoa, tukea ja apua ja olen saanut myös auttaa toisia homesairaita.

Olisi hyvä jos tänne homesairaudet palstallekin kaikki rekisteröityisivät. Onhan täälläkin kirjoittajille omat säännöt.Tuo tänne eksynyt huuhaa-porukka jääköön omaan arvottomuuteensa.

Siellä oikeusturvainfo sivuilla on myös hyvät säännöt, joita täälläkin voisi noudattaa:

http://www.oikeusturva.info
Tunnuksen luodessasi ja käyttäessäsi tätä oikeusturvan foorumia, lupaudut toimimaan siten, että et viesteissäsi tuo esille väärää, rasistista, paikkaansa pitämätöntä, rivoa, uhkaavaa, seksististä materiaalia tai mitään sellaista jonka voidaan tulkita rikkovan Suomen lakia, tai mitään sellaista jonka voidaan yllyttävän lain rikkomiseen. Samalla sitoudut siihen että et viesteissäsi julkista toisten kopiosuojattua materiaalia ilman lupaa. Roskaviestien, ketjukirjeiden, mainosten yms. postittaminen on samoin kielletty.

Muistathan että tämän foorumin ylläpito ei voi tarkistaa viestien sisällön oikeellisuutta. Ylläpito EI valvo foorumia ympäri vuorokauden eikä niin ollen voi edes valvoa jokaisen tallennetun viestin sisältöä. Toimiminen foorumilla ja foorumin ulkopuolella luettujen viestien perusteella on jokaisen käyttäjän omalla vastuulla. Jokaisella käyttäjällä on oikeus tarpeen niin mielestään vaatiessa ilmoittaa ylläpidolle viestistä, joka rikkoo tätä sopimusta. Samalla ylläpito varaa itselleen täyden oikeuden toimia kyseisen viestin ja käyttäjän kohdalla parhaaksi katsomallaan tavalla.

Samoin kuin lukijalla, myös viestin kirjoittajalla on kaikki vastuu kirjoittamistaan viesteistä. Samalla lupaudut pidättäytymään mistään sellaisesta toiminnasta, joka voisi vahingoittaa tätä foorumia, sen käyttäjää, ylläpitäjää tai sen haltija- tai omistajatahoa. Tarpeen vaatiessa foorumin ylläpitäjä voi oman harkintansa mukaan luovuttaa kenen tahansa yksityiset tiedot viranomaisille mikäli he tietojen tarvetta uskottavasti perustelevat ja asianmukaisesti pyytävät.

Tämä forumi tarjoaa potilaille, vajaakuntoisille tms. kriisejä kohdanneille kansalaisryhmille ja yksilöille vertaistuen sekä yhteistyön kohtaamispaikan. Foorumissa pyritään turvaamaan em. kansalaisille vertaistuen toteutuminen ja mahdollisuus avoimeen keskusteluun. Tyypillisesti foorumimme käyttäjien vastapuolella on suomalaisen yhteiskunnan tukema virkamies- ja valtakoneisto, joka perustelematta sekä ihmisoikeussopimusten vastaisesti hylkää asiakkaidemme toimeentuloon ja terveyteen liittyviä oikeuksia. Foorumin asiakkaille halutaan täällä turvata olosuhteet, jossa he voivat keskenään keskustella ja vaihtaa kokemuksia, ilman heidän vastapuolella toimivien tahojen tai niiden edustajien läsnäoloa.

Näistä edellämainituista syistä foorumin käyttäjäryhmiä on rajattu; Tähän foorumiin rekisteröityminen, foorumin käyttäminen sekä kaikenlainen muukin tarkastelu on ehdottomasti kiellettyä vakuutusyhtiöiden, vakuutuslääkäreiden, vakuutuslakimiesten, poliisin, tuomioistuimen tms. muutoksenhakuelimen kuten lautakuntien jäseniltä tai niiden palveluksessa, joko suoraan tai välillisesti olevilta, heidän puolisoilta sekä perheenjäseniltä ja läheisiltä. Rekisteröitymällä foorumiin vakuutat samalla, että noudatat ja kunnioitat em. rajoituksia etkä luovuta foorumin salasanaa kenellekään.

Käyttäjätunnusta valitessa kehoitamme sinua valitsemaan nimen jota voidaan pitää yleisesti asiallisena.
Rekisteröityessäsi sitoudut siihen että et luovuta tietojasi tai salasanaa kolmannelle osapuolelle. Samalla sitoudut olemaan esiintymättä jonkin toisen ihmisen henkilöllisyydellä.

Rekisteröidyttyäsi ja sisään kirjautumisen jälkeen voit täydentää oman käyttäjäprofiilisi. Toivomme sinun käyttävän selkeitä ja oikeellisia tietoja. Kaikki vääriksi tai muutoin tätä sopimusta rikkoviksi tiedoiksi havaitut poistetaan ylläpidon toimesta.

Ylläpito huomauttaa lopuksi että jokaisen foorumille kirjoittavan IP- osoite tallennetaan ja sen perusteella vahingollista toimintaa harrastavalta voidaan estää pääsy foorumille.




Mikäli foorumiin rekisteröitymisessä on ongelmia voitte ottaa yhteyttä; 0400-437656 (Kalevi Hautakangas, tai [email protected]).

Äänestä

toivottavaa. silloin ei mututietonne leviäisi enää niin laajalle.

Äänestä

hilkkaliisa kysyi Pappa-Smurffilta mikä hänen kirjoituksissaan loukkaa.Kukaan muukaan kirjoittajista ei nähnyt mitään loukkaavaa hilkkaliisan neuvomisessa.

pappasmurffi käväisi poistamanssa omat viestinsä eikä vastannut.

Samalla poistui muutkin asialliset kirjoitukset.

Poistahan pappasmurffi tämä koko typerä aloitus ja pyydä anteeksi rumia sanojasi.

Asoista ja ikävistä asioistakin kiistely on taitolaji. Tarvitaan taitoa kysellä oikeita asioita. Tarvitaan taitoa olla haukkumatta sitä joka on erimieltä jostain asiasta toisen kirjoittajan kanssa.

Äänestä

Niin pitikin! Joudun tämän hyökkäyksen takia kirjoittamaan tämän kirjautumatta, jos kävis tuuri että tämä teksti säilys tällä suomi24-keskustelu-terveys-homesairaudet osiolla edes viisi minuuttia! Viihdyttävää sinänsä seurata taas tätä perseennuolijoiden epätoivoisia kohelluksia: En ole poistanut yhtään kirjoitustani-sen ovat tehneet perseennuolijat!!!

Juuri tämän "kirjautumatta keskusteluun" seikan vuoksi kuka tahansa voi täällä kirjoittaa mitä tahansa ja kenen nimissä tahansa, kuten noista uusista kirjoituksista on helppo päätellä, kuten senkin MISTÄ TODELLA ON KYSE!!! JA JOKA EI ONNISTU TUOLLA http://www.oikeusturva.info sivuilla, jossa tämä teksti on myöskin luettavissa!!!

Tehkää edelläkerrotusta omat johtopäätöksenne!!!

Äänestä

"Varmuuskopio":

Hei Pappa-Smurffi. Tarkentaisin vielä !
Kirjoittanut: hilkkaliisa 5.9.2006 klo 09.56
Poista oma viesti
   
Jostain syystä osa viesteistä poistettiin täältä.

Majvik II kokouksesta ei ole vielä saatavilla tietoa, mutta Majvik II kokous on ollut tänä vuonna 2006. Sekin kerrottiin tällä palstalla.

Kerroin yhdessä poistetussa viestissäni, että luen mielellään tutkimuksesi ja voit lähettää sen minulla sähköpostiini: [email protected]

En ole koskaan väittänyt, etteikö minulla olisi myös alveoliittia. Olen kertonut, että väärään aikaan tehtyjen tutkimusten vuoksi alveoliittia ei löytynyt.

Pekka nisuiisu kuitenkin väittää, ettei minulla ole mitään astmaa ja "vain alveoliitti". Minulla ja hyvin monilla homealtistuksesta oireilevalla ja sairastuneella on hometiloissa rajusti oireileva astma ja saamme AINA rajun astmakohtauksen homeisissa tiloissa. Minulla ja monilla muilla homesairailla on myös hajusteallergia ja minä oireilen myös eläimistä, vaikka testeissä ei näy eläinallergiaa. Pienten keuhkorakkuloiden, alveolien, tulehdusvaiheita minulla on ollut monta kertaa ja olen saanut niihin noin 15 kortisonikuuria.

Mielestäni Ulla Nevalaisen kirjoitus oli hyvä. Hän kirjoitti tänne että hän on astmaatikko-alveoltiitikko. Niin olen varmaan minäkin.

Ei minun kirjoituksillani ole sellaista voimaa, että "tuhoaisin sinun ja nisuiisun kuuden vuoden työn". En mielistele enkä mollaa ketään, kun kerron, että minulla on astma ja laitan tänne lähdetietoa tutkimuksista.

Tarkoitukseni on tukea homesairaita ja myös sinua. Oman tutkielmani tein 2004 homesairaan sosiaaliturvan ja kuntoutuksen toteutumisesta.

nisuiisu eikä kukaan muukaan tutkijoista osaa vielä selittää fysiologiaa MITEN ja MILLÄ MEKANISMILLA HOMEastma syntyy. Sitä tutkitaan ympäri maapalloa kansainvälisillä tutkimuksilla. Kuitenkin hyvin monilla homesairailla on astma. Monilla on myös homeALLERGIA ja monilla on alveoliitti.

Tuossa alla on uusinta tietoa tältä palstalta kerättynä. Olen itsekin kitisoinut Tari Haahtelan TV ohjelmaa, jossa tuo allergiasairaalan ylilääkäri sanoi astman ja asllergioiden lisääntynee kun asfaltit ovat lisääntyneet ja ihmiset siivoavat liikaa. Monissa tutkimuksissa kerrotaan myös "vain" eläinpölyn ja siitepölyn aiheuttavan astmaa.


Ajantasaista tietoa saa suomi24 Homesairaudet- palstalta:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000018045978 Kriittisen keskustelun perusperiaatteista. Liisa/

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000018067859 Tietoa homeista. Liisa/

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000018080067 Viemärikaasujen myrkyistä. Liisa/

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000018110197 Astman määritelmä. Tari Haahtela dosentti, osastonylilääkäri
HYKS, Iho- ja Allergiasairaala, Meilahdentie 2, 00250 Helsinki
(Duodecim 1992;108(20):1723) (nisuiisu)

Home on aikuiselle puhkeavan vaikean astman tärkein tekijä, ei siite- tai eläinpöly, ilmenee uudesta kansainvälisestä tutkimuksesta. Artikkeli löytyy linkistä:
http://www.mtv3.fi/poliklinikka/Hengityselinten_sairaud et.shtml/127828?Astma

http://www.yle.fi/akuutti/arkisto2000/250100.html Siedätyshoidosta.
Dioksiinimittausten perusteella ilmiö on ennustettavissa, koska dioksiinilla on samanlaisia fysikaalisia ominaisuuksia kuin mikrobimyrkyillä, Mirja Salkinoja-Salonen kertoo.

http://www.tiede.fi/arkisto/print.php?id=397&vl=2003 Hometalossa riehuvat mikrobijengit 30.11.1999

http://www.rakentaja.fi/index.asp?s=/kuluttaja/Sosiaali ministerio/RR2004/mikrobit.htm Home vie terveyden

http://www.rakennuslehti.fi/haku/haettu.asp?tulosid=222 8&paiva=25.10.2001 Mervi Turunen (Aino Nevalainen)
Kosteusvaurioiden yhteys terveyshaittoihin on kiistaton 25.10.2001

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000016988474 ongelmallinen lahottajasieni, Liisa/

http://notes.helsinki.fi/halvi/tiedotus/vanhatvaitokset .nsf/0/aa0af4897bafff79c2256f7b002b6b91?OpenDocument Auli Paananen väitöskirja

http://www.miame.net/right1b5c.html?julk=4&par=38&id=51 &kpl=38&kid=0
Tietoa ammattitautitutkimuksista

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000016559726 Keuhkojen ammattitaudit . Shirley Johnson

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000016864823 HOMETTA, Seuri, Nevalainen ym.

http://notes.helsinki.fi/halvi/tiedotus/vanhatvaitokset .nsf/504ca249c786e20f85256284006da7ab/62a72d12cc3602e4c 2256b7600479b64?OpenDocument Maria Andersson väitöskirja


http://www.miame.net Husman T. 2004. Hometta 2. Julkaisut. Homealtistuksen aiheuttamat oireet ja sairaudet.

http://www.miame.net 2004. Seuri M. Hometta 2. Julkaisut. Muut sisäilman laatua huonontavat tekijät.

http://www.miame.net/right04ad.html?julk=4&id=46&par=38 &kid=0 Tuomainen A. Hometta 2. Julkaisut. Muovimattojen hajoaminen sisäilmaongelmien aiheuttajana.

http://www.miame.net/right1b5c.html?julk=4&par=38&id=51 &kpl=38&kid=0 Reuma ja home

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000017249605 Homepölyvasta-aineet 2 (haketyöntekijät), seerumista 13675 S -Home2Ab

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000014763351 (Kuvapankki inhereltä)

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000016804247 koko ketju täynnä ”tuntemattomalta” tärkeää tietoa. Tutkimuksia ja linkkejä.

http://www.ktl.fi/attachments/suomi/julkaisut/julkaisus arja a/2002a8.pdf IgG. Anne Hyvärinen väitöskirja (englanniksi)

http://pre20031103.stm.fi/suomi/eho/julkaisut/ehosisall ys56.htm HOMEONGELMA JA SEN PSYKOSOSIAALISET VAIKUTUKSET Kajanne Anna, Eränen Liisa, Leijola Maarit ja Paavola Jura

http://www.turunsanomat.fi/verkkolehti/?ts=1,3:1102:0:0 ,4:102:0:1:2006-0212,104:102:358602,1:0:0:0:0:0: "kriisitilanteessa ihminen on herkistynyt, jolloin hän saattaa kokea myönteiseksi tarkoitetun suhtautumisen loukkaavaksi."

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000018349442 Epipen Auto-Injektor adrenaliiniruisku ensiavuksi !!!!!
http://personal.inet.fi/yhdistys/tyhosa/referointi.htm Referointi: Mirja Salkinoja-Salonen pitämästä luennosta (5.4.2003 Lahti) VIHAMIELISET MIKROBIT.

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000012248443#22000 000012248443 ”Yleisimpiä homeoireita (kirjallisuuslähteet perässä)”.(hilkkaliisa)

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000010755958 (Eskon homeoirelista)


http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000010993784 (Homesairaudet. hilkkaliisa)

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000011000439 (Kirjallisuutta homesairauksista. hilkkaliisa)

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000010993835 (Peruskäsitteitä allergiasta ja homesairaudesta. hilkkaliisa)


http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000016177108 Lajien myrkyistä, Liisa

http://personal.fimnet.fi/laaketiede/kaisu.tapiovaara/a stma.htm Astmapäivät 2006

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000016619017 BUTEYKO-HENGITYSMENETELMÄ

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000016639059 Sarkoidoosista ja reumasta (Liisa)

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000016640647 sarkoidoosin tutkimisesta (nisuiisu)

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000017968536 Alveoliitin tutkiminen (nisuiisu)

http://personal.fimnet.fi/laakari/hannu.tapiovaara/sisa llysluettelo.htm Korvalääkärin kotisivu

http://www.mtv3.fi/poliklinikka/Hengityselinten_sairaud et.shtml/127828?Astma

http://www.kaapeli.fi/viridis/archive/kesa00/sieni.html

http://www.yle.fi/akuutti/arkisto2000/250100.html

http://www.vn.fi/stm/suomi/hao/tiedotteet/haotiedote256 6.htm Työterveyshuoltolaki 2003.

http://agebb.missouri.edu/occmed/bull15q.htm ORGANIC DUST TOXICITY SYNDROME (ODTS)

http://www.internetmedicin.se/dyn_main.asp?page=1213 (Allergisk alveolit)

http://www.terveysportti.fi/pls/kh/kh_julkaisu.NaytaArt ikkeli?p_artikkeli=nak05372 Uloshengitysilman typpioksidi

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000015967313 Uloshengitysilman typpioksidi Ritva Piipari

http://www.ttl.fi/Internet/Suomi/Tiedonvalitys/Verkkole hdet/Tyoterveiset/1997-01/03.htm Kosteusvaurio työpaikalla - miten terveyshaitat tutkitaan? Päivi Loikkanen,
Aarne Laakkonen, Helena Keskinen

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000011487537 (Allerginen alveoliitti DG ja hoito: Tari Haahtela, Erkki O. Terho)

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000014268129#22000 000014268129 Jatkuvasti vain ASTMAA (nisuiisu)

http://www.mycotoxicosis.com/index.html Aflatoxin (aspergillus, penicillium) Ochratoxin

http://www.ktl.fi/portal/suomi/ajankohtaista/?id=750 Allergia asiantuntijaryhmä perustettu

http://www.mdd.fi/Pages/allergia_artikkeli.html Tietoa allergioista

http://personal.inet.fi/koti/haistahome/ Kun sivu avautuu, niin alussa löytyy erillislinkki "Kosteusvauriohome-Miten toimin" (Pappa-Smurffi suomi24)

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000010994080 (Homesairaiden kiusaaminen loppukoon heti ! hilkkaliisa)

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000010993896 (Homesairaus tunnettiin jo Mooseksen aikoina. hilkkaliisa)

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000016210225#22000 000016210225 Oireet sateen jälkeen (määrät vielä pieniä Liisa 6.5.2006)

http://www.freeforum101.com/forum/hiivasyndrooma.html

http://www.ttl.fi/internet/
(http://www.ttl.fi/Internet/Suomi/TTL+t…kimukset/Ammattitautipotilaanopas.htm)
http://www.ttl.fi/Internet/Suomi/Tiedonvalitys/Verkkole hdet/Tyoterveiset/2003-01/08.htm Uloshengitysilman typpioksidimittaus – lupaava uusi hengitystieoireiden tutkimusmenetelmä
http://www.occuphealth.fi/ttl/tiedotus/työterv/197/kari.htm

http://www.kipupotilasyhdistys.com/fibro/fibro1.htm Fibromyalgia.

http://personal.fimnet.fi/laakari/hannu.tapiovaara/alle rginensinuiitti.htm
http://bmj.bmjjournals.com/cgi/content/abstract/325/736 1/411?view=abstractfp=411&vol=325&lookupType=volpage Homeastma on vaikea astma (todettu kansainvälisessä tutkimuksessa BMJ 2002;Volume 325 24 August:411 Sensitisation to airborne moulds and severity of asthma: cross sectional study from European community respiratory health survey.)
http://bmj.bmjjournals.com/cgi/eletters/325/7361/411#25 053 (tietoa edellisestä)

http://www.mycotoxicosis.com/index.html

http://aem.asm.org/cgi/content/full/66/5/1899?view=full &pmid=10788357

Rakentajan oppaan kuvaliite löytyy alla olevasta osoitteesta. Sivun yläreunan tummansinisestä palkista löytyy sisällysluettelo ja linkit joka kuvaan. Kuvasta kuvaan järjestyksessä pääset siirtymään vaalean sinisen palkin oikeasta reunasta.
http://www.ktl.fi/portal/suomi/julkaisut/oppaat_ja_kirj at/sisailma_ja_terveys_rakentajan_opas/kuvaliite/


http://www.hajusteyliherkkyys.com/tietoa.htm Hajusteinfo

Maidosta: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000014500661

Tästä voi lukea jotain maitoproteiinista ja Flo Jo:sta.
http://www.aboutbreathing.com/articles/florence-joyner. htm
http://www.vaccinetruth.org/casein.htm


Tietopaketti mitä tulee allergisuuteen vieraita proteiini-aineita kohtaan. Maidon proteiini(t).
http://www.dogtorj.com/pages/556762

http://yliopistolehti.helsinki.fi/2000_15/vaitokset.htm l#Rintamaidon%20immunologisten%20tekij%F6iden%20yhteys% 20rintaruokitun%20lapsen%20maitoallergian%20puhkeamisee n Rintamaidon immunologisten tekijöiden yhteys rintaruokitun lapsen maitoallergian puhkeamiseen. Lääketieteellisessä tiedekunnassa esitettiin 1.9.2000 tarkastettavaksi LL Kirsi-Marjut Järvisen väitöskirja (Liisa/)


http://www.ktl.fi/portal/suomi/osiot/tietoa_terveydesta /elinymparisto_ja_asuminen/hometalot/terveyshaitat/arsy tys-ja_yleisoireet/

http://www.mold-help.org/index.php?option=content&task= view&id=420 Stracybotrys (Pappa-Smurffi antoi linkin)
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000015680712 Vanhentunutta (?) tietoa homeista
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000008409454 TTL:n homealtistuksista sairastuminen (hilkkaliisa)
http://personal.inet.fi/yhdistys/tyhosa Työpaikalla homealtistuksesta sairastuneet ry

http://www.ssm.fi/tietoa/uutinen.asp?id=26 Tutkijoiden tarkoituksena oli selvittää, aiheuttaako sisäilman sieni-itiöille altistuminen elimistön immuunijärjestelmään kuuluvien T-solujen erilaistumista.

http://www.immuunipuutospotilaidenyhdistys.fi/opaskirja nen.htm

http://www.nicehouse.fi/kuluttaja/framenay.php?id=127 Omituinen haju pyyhkeissä

http://vktk.helsinki.fi/en/uutisia.htm

http://www.medicina.fi/fato/73.pdf

http://www.medicina.fi/medicina.php

http://www.medicina.fi/fato.php

http://www.medicina.fi/fato.php Yleisfarmakologiaa ja -toksikologiaa

http://www.asumisterveysliitto.fi/

http://www.medicina.fi/fato/49.pdf Ihmisen immuunipuolustusjärjestelmä ja immunologiset reaktiot.
http://www.medicina.fi/fato/14.pdf
.

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000013821904 Homesairaiden OIKEISTA tutkimuksista: lymfosyytti CD4- ja CD8-alaluokat (nisuiisu)

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000014759500#22000 000014759500 Homesairaan oikeat tutkimukset (hilkkaliisa)

http://www.ktl.fi/sytty/tiivistelmat/seppant.htm

http://www.ktl.fi/sytty/projects.htm#air

http://websrv2.tekes.fi/opencms/opencms/OhjelmaPortaali /Paattyneet/Terve_talo/fi/Dokumenttiarkisto/Viestinta_j a_aktivointi/Julkaisut/Raportti_teknologiaohjelman_kost eus-painopistealueesta.pdf

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000015514732 Lääkärinvala – kommentoikaa.

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000016118770 Homeinen ruoka ( Lue koko linkki: linkissä lisää linkkejä aiheesta)

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000018372773 Työmarkkinajärjestöjen vastuu… Liisa/



Homekartoituksia:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000016647499 Andersenin keräin (nisuiisu)

http://www.mobiair.info/mhome2.htm

http://www.novorite.fi/sivu1.htm

http://www.asuntotohtori.fi/hinnasto.html

http://www.google.fi/search?q=hometutkimus+sis%C3%A4ilm an&hl=fi&lr=&start=10&sa=N

http://www.google.fi/search?q=homekartoitus&hl=fi&lr=&s tart=0&sa=N

http://www.novorite.fi/

http://www.tkk.fi/Yksikot/Talo/publication/Sisailmatiet outta_Rakentajille.pdf

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000017788604 Mikrobitutkimukset tukevat kosteusarviointeja. Marjut Reiman


Linkki sekä rakentajan oppaaseen että sitä havainnollistavaan kuvasarjaan löytyy alle olevan nettisivun alareunasta:
http://www.ktl.fi/portal/suomi/julkaisut/julkaisusarjat /kansanterveyslaitoksen_julkaisuja_b/

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000014467293 Allergiaa aiheuttava homelajit

http://pre20031103.stm.fi/suomi/eho/julkaisut/ymparisto tervhuolto/sel10_01.pdf Ympäristöterveydenhuollon loppuraportti

http://www.ttl.fi/NR/rdonlyres/4132D034-E854-4466BFA4C9 3919A58004/0/VOChuomioitavat.pdf VOC-näytteenotossa huomioitavia asioita.
Mitataan rakennuksesta peräisin olevia päästöjä ilman ihmisestä tai sen toiminnasta peräisin olevia päästöjä

LAKIA:

http://www.oikeusturva.info/media.htm Oikeusturvainfo

http://www.oikeusturva.info Keskustelupalsta. [email protected]
Kalevi Hautakangas puh. 0400-632700 (ilmoituksen lopussa netissä oli väärä puhelinnumero)


http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000016131881 Lakipykäliä inhereltä

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000017125051 Vakuutuslääkäreistä. Liisa/

http://www.tyosuojelu.fi/upload/x4rztook.pdf Työsuojelulainsäädännön soveltaminen kosteusvaurio ja homekohteissa. Timo Kauhanen.

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000017803720 EIT tuomioistuin. Casmir E.

http://www.nevac.fi/kirjakustannus_kustannustoiminta_ho me_Home_vakuutusoikeus.html Ulla Nevalainen

http://www.un.dk/finnish/international%20law/icc/icc.ht m#Ingripa Tässä tietoa
Kirjoittanut: ICC:stä

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conf erence=4500000000000608&posting=22000000018397736
KK 404/2006 vp - Raimo Vistbacka /ps
KIRJALLINEN KYSYMYS 404/2006 vp
Home- ja kosteusongelmista kärsivien työntekijöiden toimeentulo ja oikeudet Eduskunnan puhemiehelle    

Äänestä

http://galleria.suomi24.fi/hilkkaliisa

En ole koskaan kiistänyt itselläni allergisen alveoliitin mahdollisuutta.

Se kuitenkin on oma kokemukseni ja siitä minulla on löydetty myös ammattitautidiagnoosi, että minulla on vaikehoitoinen HOMEASTMA. Minulla on myös allerginen nuha ja erikoissilmälääkärin ja keuhkolääkärini (joka on myös allergologian erikoislääkäri) diagnoosi allergisesta silmätulehduksesta. Reumalääkäri diagnosoi fibromyalgian 2005. Nivelkivut jäivät minulle pysyviksi 2003 TTL:n altistusten jälkeen. Nivelkipuja minulla ei ollut aikaisemmin.

Minä en pysty mitenkään "tuhoamaan sinun ja nisuiisun kuuden vuoden työtä".

Kyllä nisuiisun ja sinun asiallisia neuvoja ja uusinta tietoakin täällä kaivataan.

Laitaminulle se sinun tutkimuksesi sähköpostilla! Luen sen mielellään.

Äänestä

Tämänkin pappa oli poistattanut. Siitä näkyy että papan keksinnöt perustuu väärään mututietoon.

Pappa-Smurffi:
Sadetakin valmistuksessa käytetty muovi on diffuusiosuojaamaton (=kaasua läpäisevä), jolloin kosteusvauriohomeitiöt voivat jäädä huokosreikiin ja varsinkin maaperäbakteeri (=ns. sädesieni) -tiöt ja partikkelit jäävät huokaosreikiin haisemaan. Nämä voidaan tuhota tämänhetken tiedoilla IDS.liuoksella, jonka toiminta on fysikaalinen eikä kemiallinen.

Liisa/:
Hajun aiheuttajana ovat materiaaleihin pinttyneet mikrobien aineenvaihduntatuotteet (mykotoksiinit/homemyrkyt) eli siinä suhteessa kysymys on kemiasta. Esim. valinomysiini imeytyy itse muoviin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Pappa-Smurffi kirjoitti:

http://www.oikeusturva.info
Täällä ei näemmä meitä kaivata ja eräs on siirtynyt perseiden nuolijoihin ja aikoo vissiin tuhota meidän kuuden vuoden työt!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu