liivatteen korvaaminen

......

Tyttäreni on kasvissyöjä ja hänen tullessaan kotiin käymään olen kokenut yhteisten ruokien laiton välillä melko vaikeaksi. Millä ainesosalla voisi korvata liivatteen kasvisruokavaliossa, esimerkiksi juustokakkuja tehdessä? Ja mistä niitä on mahdollista hankkia?

Kiitos!

3

7306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemusta

      mutta ainakin agar-agar hiutaleita käytetään hyytelöimiseen.

    • sanu

      Olen kokeillut liivatteen korvaamista agar- agarilla ja lopputulos on erilainen. Agar-agar jähmettyy heti toisin kuin liivate joka vaatii lepoa jääkaapissa. Jossain 80-90- luvun Voi Hyvin lehdissä neuvottiin agarin käyttöä ja mieleen jäi että se toimii parhaiten mehupohjaisissa jutuissa. Silloin agar- agar keitetään suoraan mehussa.
      Muistaakseni siinä oli tofusta tehty 'juustokakku' johon tuli agaria. Muistelen seuraavaa: tofu (tai tuorejuusto) ja mausteet laitettiin monitoimikoneeseen ja kone päälle ja lujaa. Ohjeen mukaan keitetty agar-agar valutettiin pikkuhiljaa sekaan. Ja nyt tulee tarkeä: kone sai käydä vielä agarin lisäämisen jälkeen jonkin aikaa ennen kuin massa kaadettiin keksipohjan päälle.

      Joka tapauksessa tein eräänä jouluna tuorejuustopohjaisen kasvishyytelön agarilla. Kyllä se hyytyi, mutta rakenne oli erilainen. Hyytelö ei pysynyt kasassa samalla tavalla kuin liivatteen avulla vaan oli hieman surullisen näköinen pikkuisen repeilleenä ja lässähtäneenä. Vaan ei se joulumieltä karkoittanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3372
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      45
      3184
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2688
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      86
      1487
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe