Isäni kuoli varattomana ja nyt pitäsi järkätä hautajaiset. Paljo arkku maksaa ? Ja ajattelin sellaset 30 henkilöä kutsua hautajaisiin ja muistotilaisuuuteen. Muistotilaisuuden järjestäs hautaustoimisto ja ajattelin jotain lohikeittoa ja tietty voikkareita ja kahvia ja kakkua yms.
Hautakiveä mun ei tarvi ostaa. Isän nimi tulee äitin kans samaan hautakiveen. paljo tää kaiverrus maksaa ?
Paljo hautajaiset maksaa
49
67841
Vastaukset
- sieltä
hautaustoimistosta. Arkkujen hintahaitari on suuri.
Kaiverrusasiaa kannattaa kysyä sieltä mistä kivi hankitaan.
KELA:lta on mahdollisuus anoa hautakuluihin korvauksia.
1000 euron paikkeilla voisi olla sellainen summa mikä noista luettelemistasi asioista kertyy.
Lämmin osanottoni isäsi poismenon johdosta.- maksaa
lämmin osanottoni suruusi. oma isäni kuoli reilu viikko sitten ja vaikka pidämme pienimuotoiset hautajaiset niin 3000-3500 e menee. tosin joudumme hankkimaan hautakiven. arkut maksaa 600 e ylöspäin. valitettavaa, että surun keskellä joutuu vielä ponnistelemaan näiden käytännön asioiden kanssa ja vielä miettimään, että millä rahalla saa rakkaansa hautaan.
- mitäänkorvaa
Avustusta voi hakea sosiaalitoimistosta.
Korvaa niinsanotun kunta-arkun, joka maksaa n.400 euroa.
Ei mun käsittääkseni mitään kekkereitä korvata, vaan ihan välttämättömimmät menot. - yksi tietävä
mitäänkorvaa kirjoitti:
Avustusta voi hakea sosiaalitoimistosta.
Korvaa niinsanotun kunta-arkun, joka maksaa n.400 euroa.
Ei mun käsittääkseni mitään kekkereitä korvata, vaan ihan välttämättömimmät menot.kela ei enää korvaa mitään.
Asuinalueen sossusta voi anoa nk. toimeentulotukea
hautausta varten. sieltä saa vain ainoastaan
peruskuluihin tukea.
Muistotilaisuus , lehti-ilmoitus ym ylimääräiset
kulut ei kuuluu korvauksen piiriin. - Leskiäiti <3
maksaa kirjoitti:
lämmin osanottoni suruusi. oma isäni kuoli reilu viikko sitten ja vaikka pidämme pienimuotoiset hautajaiset niin 3000-3500 e menee. tosin joudumme hankkimaan hautakiven. arkut maksaa 600 e ylöspäin. valitettavaa, että surun keskellä joutuu vielä ponnistelemaan näiden käytännön asioiden kanssa ja vielä miettimään, että millä rahalla saa rakkaansa hautaan.
"maksaa"...Aika paljon maksaa jos teillä on pienimuotoiset hautajaiset. Miheni kuoli syyskuun alussa ja hautajaisetkin on pidetty. Meillä oli hautaustoimisto/pitopalvelu joka hoiti kaikki.Pitopalvelu oli laskettu 200 ihmiselle. Maksoi 4000€ ja siihen sisältyi: Tammiarkku kukkalaite arkunpäälle, mieheni hakeminen patologiselta, arkkuun laitto ja vienti malminhautausmaan kylmiöön, hautauspäivänä hautaustoimisto haki mieheni kylmiöstä ja toi aamupäivällä kirkolle. Kirkolta kuljetus hautausmaalle puolenpäivän aikaan.
Hautajaistalolla/kirkolla oli aamupalaa tarjolla klo.9 eteenpäin. Hautajaisten jälkeen oli kirkolla ruoka johon kuului karjalanpaistit, makaroonilaatikko, erilaisia salaatteja, kraavialohta ym sekä leivät ja juomat ja jälkiruoat sekä muistotilaisuuden jälkeen vielä kavit. Kahvia ja pullaa ym oli tarjolla myös kokoajan (kun kaikki vanhukset ai jaksaneetlähteä haudalle niin ei tarvinnut kuivinsuin siellä hautajaistalolla istua. Tosin meillä oli hautapaikka valmiina koska poikani kuoli vuosi sitten ja silloin ostimme perhehaudan., joten kivikin oli valmiiina ja (silloin kun kiven teetimme niin se maksoi 1500, mutta tilasimme sen suoraan kiviveistämöltä, kun täällä olis maksanut kiviliikkeesä sama kivi 2500€) hautakivenpoisto, kaiverrus ja paikalleen laitto maksoi 680€.
Että tuo kuoleminenkaan ihan halpaa ole.
Me päädyimme tällaseen ratkaisuun sen takia ettei tarvii suuren surun keskellä juosta sinne tänne ettimässä arkkuja ja sopimassa kuljetuksia yms. Näin oli helpompaa, kun voi ite keskittyy muihin asioihin. Ainoastaan se hautajaistalon/kirkon hankkiminen jäi meille siinä mitä hautajaisiin tuli (ja tietysti kukkalaite).
Otan osaa isäsi pois menon johdosta
- mm. seuraavasti...
Äitini kuoli kesäkuussa. Arkku maksoi vähän yli 1000 €, ruokailu kahvit (noin 50 henkeä) vähän yli 1000 €, lisäksi tuli kaiverrukset kiveen, lisäksi linnut, ruokailupaikkaan pöytiin kukat, arkun päälle kukkalaite. Myöskin kiven laitto paikalleen maksaa ja paljon muita pieniä maksuja, mm. vainajan kuljetus krematorioon etc., joita nyt en muista. Kaikkiaan ehkä meni noin 3500 - 45000 €. Sitten vielä erikseen jokainen laittoi oman kukkalaitteen, meillä hinnat pyöri 90 - 110 € välillä. En tiedä onko hautaustoimistojen välillä eroja, me otimme sieltä, minkä tiesimme laadukkaaksi ja olimme tosiaan tyytyväisiä kaikkiin järjestelyihin.
Osanotto suruusi, lämmin halaus ja voimia paljon.- edelliseen
Siis kaikkiaan meni noin 3500 - 4500 €.
- eräs äiti
Ota ehdottomasti yhteyttä sosiaalitoimistoon, jos
isäsi kuoli varattomana.Sieltä selviää, mitä he korvaavat ja mitä jää itsellesi maksettavaksi.
Voimia sinulle! - isää ikävä
Isäni kuoli huhtikuussa. Hautajaisiin meni suurinpiirtein 2000€. Hautajaiset pidettiin hiljaisuudessa, 15 henkeä oli paikalla. Ilmoitus lehdessä (400€), tuhkaus (180€), seurakunnan hautausmaksu (85€),arkku(500€)ja muut hautaustoimiston toimenpiteet yht 950€,pitopalvelu 100€ ym. Asumme pienellä paikkakunnalla.
Nyt on viisi kuukautta kulunut isän kuolemasta ja ikävä on ihan kauhea.- paom
Voimia ja lämpimiä ajatuksia sinulle!
- asiat menee
Jos isäsi kuoli varattomana voit hakea isäsi kotikunnan sosiaalitoimelta hautausavustusta. Se kattaa vain pakolliset hautauskulut ja näin ollen myös halvimman arkun. Mitään lehti-ilmoituksia tai muistotilaisuuksia ei makseta. Voit itse valmisttaa ruoan jota muistotilaisuudessa tarjotaan, näin säästät seurakuntaemännän palkoista. On eri asia valmitaa ruoka kuin lämmittää ja tarjoilla. Perivät tuntipalkan ja tila vuokra sen lisäksi. Hautakivi kaiverrus on myös aika suuri menoerä. Tänä kesänä omaiseni kuoltua se oli 8€ merkiltä eli siis kijaimelta. Jaksamista ja voimia sinulle.
- äiti numero yksi
Omat kulumme rakas lapseni otsikon alle meidän menomme.
- hautajaiset
mieheni hautajaiset maksoi n. 3000 e .muistotilaisuus oli 30 hengelle. teimme lohikeiton ja kahvitarjoilun itse, apuna oli vain tarjoilussa ja hautajaispäivänä kaksi henkilöä.arkku maksoi jo yli 1000 e. kuoleminenkin on kallista tuntuu kuin siinä tilanteessa omaiset ei jaksa raha-asioiden kanssa taistella niin joku muu..
- veepee
Eipä se teidän arkku tainnut ollut sieltä halvimmasta päästä...Näähän on valintoja, halvempiakin varmaan oli! Satuin meinaa maaliskuussa tarviimaan alan palveluja ja kallein kangaspäällinen arkku
oli jotain 1200 ja halvin jotain 300, et sillee - arkku aikuiselle
veepee kirjoitti:
Eipä se teidän arkku tainnut ollut sieltä halvimmasta päästä...Näähän on valintoja, halvempiakin varmaan oli! Satuin meinaa maaliskuussa tarviimaan alan palveluja ja kallein kangaspäällinen arkku
oli jotain 1200 ja halvin jotain 300, et silleeon n.400 ekeä. Kutsutaan kunta-arkuksi. Ihan tavallinen valkoinen arkku.
- veepee
arkku aikuiselle kirjoitti:
on n.400 ekeä. Kutsutaan kunta-arkuksi. Ihan tavallinen valkoinen arkku.
kyl se 300 € oli...ja aikuiselle ja kunta-arkku
- vaihtelee
arkku aikuiselle kirjoitti:
on n.400 ekeä. Kutsutaan kunta-arkuksi. Ihan tavallinen valkoinen arkku.
paikkakunnittain tosi paljon, isoissa kaupungeissa huomattavasti kalliimpia kuin "maalla". Samoin kukkalaitteiden hinnat vaihtelee paikkakunnan mukaan. Yleensä ei kannata valita sitä paikkakunnan isointa hautaustoimistoa, niillä on isoimmat katteet.
- veepee
vaihtelee kirjoitti:
paikkakunnittain tosi paljon, isoissa kaupungeissa huomattavasti kalliimpia kuin "maalla". Samoin kukkalaitteiden hinnat vaihtelee paikkakunnan mukaan. Yleensä ei kannata valita sitä paikkakunnan isointa hautaustoimistoa, niillä on isoimmat katteet.
Taas väärin! Tämä oli suurin toimisto tai miten sen vois sanoo tässä tapauksessa. Kaupunki keskisuuri etelä-suomes, et näin.
Minulle sanottiin et kukkien hinta määräytyy käytettävän kukan yksikköhinnan mukaan ja kuinka monta kukkaa siihen laitetaan. Tässä hyvä esim. siskoni ei halunnut tästä toimistosta kukkia, koska alkaen hinta oli korkeampi kuin kukkakaupassa.
Päätettiin että minä otan hautaustoimistosta ja sisko otti kukkakaupasta jossa alkaen hinta oli 10 € halvempi. Minä otin hautatoimiston alkaen koon ja siskoni otti saman hintasen toisaalta (joka ei ollut niitten halvin), kukka toivomus oli meillä sama. Siskolla oli paljon vähempi kukkaa ja aika raaskun olonen. Eli kattokaa mitä te saatte sillä rahalla! Että toi sun kate juttu tuntuu aika perusteettomalta, oma järki kätee.........
- saat apua
Jos isälläsi ei ollut varaa
sinun kannattaa kääntyä sosiaalitoimiston puoleen.
He maksavat arkun ja kukkalaitteen ja kuljetukset.
Srk tiloissa saa olla ilmaiseeksi ja saa käyttää astioita ym.
Kahvitarjoilun järjestäminen jää omaisille.
Näin mekin teimme, kun omaisemme kuoli jolla ei
ollut mitään varallisuutta .pidä paikkansa että seurakunnan tiloja saa käyttää ilmaiseksi,jos seurakunnalla on omat työntekijät.ainakaan täällä missä minä asun se ei onnistunut.kaikkista piti maksaa erikseen tilavuokra ja työntekijöiden palkka 20e\h.joten otettiin sitten sellainen paketti johon oli laskettu ruoka ja työntekijät ja tilat ja liinat,meillä oli 100 henk.ja maksoi 1500,plus tietysti arkku 700e,kukkalaitteet hintahaitari niissä melkoinen ja ottaako nauhat vai kortin,omani maksoi 70e.kaivertaminen hautakiveen maksoi 7e merkki elikkä kirjain.
- välkehdintää
mikset kysy sieltä toimistosta? Saat varmasti oikeeta tietoo.
- keinutuoli
Käy kysymässä sosiaali-ihmisiltä käytännönjärjestelyistä, sieltä neuvovat inhimillisesti kuinka asiat toimivat käytännössä.
- gtjrpobhauihnv
oli aloitettu 2006?!
- dunker-60.
gtjrpobhauihnv kirjoitti:
oli aloitettu 2006?!
Joo, olin harjoittelemassa eka kertaa täällä ja niin peloissani, innostunut, sekä jännittynyt, että vuosilukua en huomannut:) Vaan eipä ne hautas´jutut liene siitään paljonkaan muuttuneet..
- Leskiäiti <3
dunker-60. kirjoitti:
Joo, olin harjoittelemassa eka kertaa täällä ja niin peloissani, innostunut, sekä jännittynyt, että vuosilukua en huomannut:) Vaan eipä ne hautas´jutut liene siitään paljonkaan muuttuneet..
"dunker-60."...enpä huomannu minäkään tuota vuosilukua :)
- 2 t€
voi maksaa.
- minä vain
ja meillä meni 2500 hautajaisiin.
Sosiaalitoimistosta saa 1/3 osan suunnilleen takaisin jos vainaja oli varaton.
Meillä takaisin maksettiin vajaa 700 euroa.. - minä vaan
minä vain kirjoitti:
ja meillä meni 2500 hautajaisiin.
Sosiaalitoimistosta saa 1/3 osan suunnilleen takaisin jos vainaja oli varaton.
Meillä takaisin maksettiin vajaa 700 euroa..Lisäksi maksoin siihen hautajaisvieraisiin menevät kulut ja muistotilaisuuteen kirkosta salin
- Leppaala
minä vaan kirjoitti:
Lisäksi maksoin siihen hautajaisvieraisiin menevät kulut ja muistotilaisuuteen kirkosta salin
Hautajaiset maksaa just sen verran kun "haluaa" tai on varaa.
Eli haarukka on n 500-5000€.
Aivan niinkuin mitkä tahansa muutkin juhlat.
Jos rahaa ei ole tai sitä ei haluta käyttää niin on tyydyttävä ns pakollisiin halvimpiin kuluihin, eli arkku, kuljetus ja hautapaikka tai tuhkaus.
Jos haluaa komean arkun ja kukkalaitteet, lehti-ilmoitukset ja muistotilaisuuden, rahaa voi kulua muutama tuhat aika helposti.
Varojensa mukaan sitä on elettävä kaikkien muidenkin ostojen mukaan aina,
minusta on turhaa valittaa että hautaus on kallista, kun sen ei tarvi olla!
Jos minun on vaikka pakko ostaa auto, on oma valinta otanko uuden Mersun vai käytetyn Fiatin,
ja on aika naurettavaa jos valitan kovaan ääneen että prkl kun se Mersu oli kallis, autokauppiaat ryöstää.
Eikö? - hyi,helkatti
Leppaala kirjoitti:
Hautajaiset maksaa just sen verran kun "haluaa" tai on varaa.
Eli haarukka on n 500-5000€.
Aivan niinkuin mitkä tahansa muutkin juhlat.
Jos rahaa ei ole tai sitä ei haluta käyttää niin on tyydyttävä ns pakollisiin halvimpiin kuluihin, eli arkku, kuljetus ja hautapaikka tai tuhkaus.
Jos haluaa komean arkun ja kukkalaitteet, lehti-ilmoitukset ja muistotilaisuuden, rahaa voi kulua muutama tuhat aika helposti.
Varojensa mukaan sitä on elettävä kaikkien muidenkin ostojen mukaan aina,
minusta on turhaa valittaa että hautaus on kallista, kun sen ei tarvi olla!
Jos minun on vaikka pakko ostaa auto, on oma valinta otanko uuden Mersun vai käytetyn Fiatin,
ja on aika naurettavaa jos valitan kovaan ääneen että prkl kun se Mersu oli kallis, autokauppiaat ryöstää.
Eikö?Eivät raaskineet kuin sisaret keskenään. Hänellä vaikka kuin ystäviä oli. Pääsivät halvalla ahneet
- Kaunis on kuolla ...
hyi,helkatti kirjoitti:
Eivät raaskineet kuin sisaret keskenään. Hänellä vaikka kuin ystäviä oli. Pääsivät halvalla ahneet
Sivulla puidaan asiaa, mutta ei esitetä faktoja miten kallista hautaaminen tänään keskisuomen pikkupaikkakunnllakin on. Tässä esimerkki keväältä 2010 läheiseni hautaamisen kustannuksista.
Arkku, (halvin mitä löytyi hautausurakoitsijalta) 800 euroa (täysvalkoinen karu ulkoasua)
Paita- sukat (varmaan kiinalaiset a.)5 euroakpl. ) 44 euroa
Arkkuun huolto 88 euroa , (siis pukeminen ja kannen sulku)
Kuljetus 55 km (ruumiinavauksesta kappeliin) 198 euroa (pakkoavaus pitäisi valtion korvata)
Kuljetus kappeli -kirkko 500m 65 euroa (kesto 10 min. kantajat avustivat)
Kukat, yksi kukkapuska arkulle kirkkoon, 170 euroa ( 8kpl x 21.25,- tuli kukille hintaa)
Hautapaikka, 300 km päässä Helsingistä 400 euroa (Pk-seudulla rahalla saa 4 neliötä maata)
Haudan kaivaminen 150 euroa
Sen peittäminen 80 euroa
Hautakiveen nimenlisäys sen kuljetus 750 euroa
Srk-talun pöytäliinojen pesu 60 euroa
Srk-tilavuokra 80 euroa
Pakolliset seurakunnan ja h-tston kulut= yht. 2885 euroa
Paikallisen ruokaplavelun lasku a) 19,90 x 160 = 3184 euroa = yht. 6069 euroa.
Kuolinilmoitus paikallislehdessä 450 euroa = 6519 euroa.
Hautaansiunaajan km korvaus 0,45 x 140 = 63 euroa
Hautaankantajat, lähisukulaiset a) 50 x 6 = 300 euroa = yht. 6882 euroa.
Tässä kontrasti 2.1.2011 "hyi helkatille" omaisten näkökulmasta ja siitä mitä hautajaiset maksoivat virkamiehelle joka makseli palkka, kulutus ja kirkollisveroa/kirkonseiniä työ- ja eläkevuosiltaan 18 -96 = yht. 78 vuotta. "Hyi Helkatti" varannee 7000 euroa kun tulee hänen lähdön aika, että lapset voivat maksaa lähisuvulle ilmaiset syömiset?
Lapsille lankesi äidin hautaamisesta 8 x 860 euron lasku. Onneksi oli useampi maksaja. Olisi syytä vähän kaivaa ensin faktoja ennenkuin heittele kyyniyttään muille tiedoksi. Hautaushinnoittelu tehtiin onneksemme keskisuomalisessa periferiassa. Hesassa hintoihin olisi tullut meille kaikile tuttu ns. pääkaupunkilisä. - EiVIERAITA
hyi,helkatti kirjoitti:
Eivät raaskineet kuin sisaret keskenään. Hänellä vaikka kuin ystäviä oli. Pääsivät halvalla ahneet
ei se aina ole hinnasta kiinni..
- 34erfdtgjh
Kaunis on kuolla ... kirjoitti:
Sivulla puidaan asiaa, mutta ei esitetä faktoja miten kallista hautaaminen tänään keskisuomen pikkupaikkakunnllakin on. Tässä esimerkki keväältä 2010 läheiseni hautaamisen kustannuksista.
Arkku, (halvin mitä löytyi hautausurakoitsijalta) 800 euroa (täysvalkoinen karu ulkoasua)
Paita- sukat (varmaan kiinalaiset a.)5 euroakpl. ) 44 euroa
Arkkuun huolto 88 euroa , (siis pukeminen ja kannen sulku)
Kuljetus 55 km (ruumiinavauksesta kappeliin) 198 euroa (pakkoavaus pitäisi valtion korvata)
Kuljetus kappeli -kirkko 500m 65 euroa (kesto 10 min. kantajat avustivat)
Kukat, yksi kukkapuska arkulle kirkkoon, 170 euroa ( 8kpl x 21.25,- tuli kukille hintaa)
Hautapaikka, 300 km päässä Helsingistä 400 euroa (Pk-seudulla rahalla saa 4 neliötä maata)
Haudan kaivaminen 150 euroa
Sen peittäminen 80 euroa
Hautakiveen nimenlisäys sen kuljetus 750 euroa
Srk-talun pöytäliinojen pesu 60 euroa
Srk-tilavuokra 80 euroa
Pakolliset seurakunnan ja h-tston kulut= yht. 2885 euroa
Paikallisen ruokaplavelun lasku a) 19,90 x 160 = 3184 euroa = yht. 6069 euroa.
Kuolinilmoitus paikallislehdessä 450 euroa = 6519 euroa.
Hautaansiunaajan km korvaus 0,45 x 140 = 63 euroa
Hautaankantajat, lähisukulaiset a) 50 x 6 = 300 euroa = yht. 6882 euroa.
Tässä kontrasti 2.1.2011 "hyi helkatille" omaisten näkökulmasta ja siitä mitä hautajaiset maksoivat virkamiehelle joka makseli palkka, kulutus ja kirkollisveroa/kirkonseiniä työ- ja eläkevuosiltaan 18 -96 = yht. 78 vuotta. "Hyi Helkatti" varannee 7000 euroa kun tulee hänen lähdön aika, että lapset voivat maksaa lähisuvulle ilmaiset syömiset?
Lapsille lankesi äidin hautaamisesta 8 x 860 euron lasku. Onneksi oli useampi maksaja. Olisi syytä vähän kaivaa ensin faktoja ennenkuin heittele kyyniyttään muille tiedoksi. Hautaushinnoittelu tehtiin onneksemme keskisuomalisessa periferiassa. Hesassa hintoihin olisi tullut meille kaikile tuttu ns. pääkaupunkilisä.melko kallis. Meilläkin tonni hupeni nopeasti arkkuun (kunta-arkku... tämmöisenkin olen nyt sitten oppinut), uurnaan, tuhkaukseen, kukkalaitteeseen, siunaustilaisuuteen... olikohan tässä kaikki... ja vielä on "projekti" kesken, kun pitäisi uurnanlasku ja hautakivi hoitaa ja maksaa. Omasta puolestani laitan vuosien mittaan rahaa säästöön omaisiani varten. Vaan tiedä häntä, miten tulevaisuudessa nämä asiat hoidetaan kun Suomessa alkaa kaikki olla rempallaan ja artisti-maksaa-meininki. Tuleeko köyhäinjoukkohautoja?
- Köyhän kuolema
Kaunis on kuolla ... kirjoitti:
Sivulla puidaan asiaa, mutta ei esitetä faktoja miten kallista hautaaminen tänään keskisuomen pikkupaikkakunnllakin on. Tässä esimerkki keväältä 2010 läheiseni hautaamisen kustannuksista.
Arkku, (halvin mitä löytyi hautausurakoitsijalta) 800 euroa (täysvalkoinen karu ulkoasua)
Paita- sukat (varmaan kiinalaiset a.)5 euroakpl. ) 44 euroa
Arkkuun huolto 88 euroa , (siis pukeminen ja kannen sulku)
Kuljetus 55 km (ruumiinavauksesta kappeliin) 198 euroa (pakkoavaus pitäisi valtion korvata)
Kuljetus kappeli -kirkko 500m 65 euroa (kesto 10 min. kantajat avustivat)
Kukat, yksi kukkapuska arkulle kirkkoon, 170 euroa ( 8kpl x 21.25,- tuli kukille hintaa)
Hautapaikka, 300 km päässä Helsingistä 400 euroa (Pk-seudulla rahalla saa 4 neliötä maata)
Haudan kaivaminen 150 euroa
Sen peittäminen 80 euroa
Hautakiveen nimenlisäys sen kuljetus 750 euroa
Srk-talun pöytäliinojen pesu 60 euroa
Srk-tilavuokra 80 euroa
Pakolliset seurakunnan ja h-tston kulut= yht. 2885 euroa
Paikallisen ruokaplavelun lasku a) 19,90 x 160 = 3184 euroa = yht. 6069 euroa.
Kuolinilmoitus paikallislehdessä 450 euroa = 6519 euroa.
Hautaansiunaajan km korvaus 0,45 x 140 = 63 euroa
Hautaankantajat, lähisukulaiset a) 50 x 6 = 300 euroa = yht. 6882 euroa.
Tässä kontrasti 2.1.2011 "hyi helkatille" omaisten näkökulmasta ja siitä mitä hautajaiset maksoivat virkamiehelle joka makseli palkka, kulutus ja kirkollisveroa/kirkonseiniä työ- ja eläkevuosiltaan 18 -96 = yht. 78 vuotta. "Hyi Helkatti" varannee 7000 euroa kun tulee hänen lähdön aika, että lapset voivat maksaa lähisuvulle ilmaiset syömiset?
Lapsille lankesi äidin hautaamisesta 8 x 860 euron lasku. Onneksi oli useampi maksaja. Olisi syytä vähän kaivaa ensin faktoja ennenkuin heittele kyyniyttään muille tiedoksi. Hautaushinnoittelu tehtiin onneksemme keskisuomalisessa periferiassa. Hesassa hintoihin olisi tullut meille kaikile tuttu ns. pääkaupunkilisä.Isäni hautaamiskulut Vuodelta 2009.
Arkku 700 euroa(sosiaaliviranomaisten määrittämä hinta)
Hautaustoimisto 400 euroa(sisältää kuljetukset 100 km)
Ortodoksinen seurakunta (ikonit, ristit, tuohukset,hautapaikka) 140 euroa
Haudan kaivaminen ja peittäminen 170 euroa
Arkunkantajat, pappi, kanttori ja papin avustaja 0 euroa,
Muistotilaisuus, tarjoilu 25 henkilölle, satoja euroja
Muistotilaisuuden pitopaikka,Seurakuntasali ilmaiseksi käyttöön työsuhde-etuna.
Kuolinilmoitus, paikallislehti 120 euroa
Hautakivi 1500 euroa
Siinä on köyhällä maksamista.
Onneksi Isän kunnallinen edunvalvoja auttoi toimeentulotuki asioissa. Muistotilaisuuden kuluissa tulivat vastaan Isän Siskot ja veljet. - Ei helkkarissa
Kaunis on kuolla ... kirjoitti:
Sivulla puidaan asiaa, mutta ei esitetä faktoja miten kallista hautaaminen tänään keskisuomen pikkupaikkakunnllakin on. Tässä esimerkki keväältä 2010 läheiseni hautaamisen kustannuksista.
Arkku, (halvin mitä löytyi hautausurakoitsijalta) 800 euroa (täysvalkoinen karu ulkoasua)
Paita- sukat (varmaan kiinalaiset a.)5 euroakpl. ) 44 euroa
Arkkuun huolto 88 euroa , (siis pukeminen ja kannen sulku)
Kuljetus 55 km (ruumiinavauksesta kappeliin) 198 euroa (pakkoavaus pitäisi valtion korvata)
Kuljetus kappeli -kirkko 500m 65 euroa (kesto 10 min. kantajat avustivat)
Kukat, yksi kukkapuska arkulle kirkkoon, 170 euroa ( 8kpl x 21.25,- tuli kukille hintaa)
Hautapaikka, 300 km päässä Helsingistä 400 euroa (Pk-seudulla rahalla saa 4 neliötä maata)
Haudan kaivaminen 150 euroa
Sen peittäminen 80 euroa
Hautakiveen nimenlisäys sen kuljetus 750 euroa
Srk-talun pöytäliinojen pesu 60 euroa
Srk-tilavuokra 80 euroa
Pakolliset seurakunnan ja h-tston kulut= yht. 2885 euroa
Paikallisen ruokaplavelun lasku a) 19,90 x 160 = 3184 euroa = yht. 6069 euroa.
Kuolinilmoitus paikallislehdessä 450 euroa = 6519 euroa.
Hautaansiunaajan km korvaus 0,45 x 140 = 63 euroa
Hautaankantajat, lähisukulaiset a) 50 x 6 = 300 euroa = yht. 6882 euroa.
Tässä kontrasti 2.1.2011 "hyi helkatille" omaisten näkökulmasta ja siitä mitä hautajaiset maksoivat virkamiehelle joka makseli palkka, kulutus ja kirkollisveroa/kirkonseiniä työ- ja eläkevuosiltaan 18 -96 = yht. 78 vuotta. "Hyi Helkatti" varannee 7000 euroa kun tulee hänen lähdön aika, että lapset voivat maksaa lähisuvulle ilmaiset syömiset?
Lapsille lankesi äidin hautaamisesta 8 x 860 euron lasku. Onneksi oli useampi maksaja. Olisi syytä vähän kaivaa ensin faktoja ennenkuin heittele kyyniyttään muille tiedoksi. Hautaushinnoittelu tehtiin onneksemme keskisuomalisessa periferiassa. Hesassa hintoihin olisi tullut meille kaikile tuttu ns. pääkaupunkilisä.Et oo tosissas!!! "Hautaankantajat, lähisukulaiset a) 50 x 6 = 300 euroa" ????????
Minkälaisia lähisukulaisia ne oikeen on jos kehtaavat veloittaa hautaankantamisesta??? En IKINÄ oo kuullut, et kantajille pitäis MAKSAA!!! Paitsi, jos ne on esim. hautaustoimistolta tai jostain muualta ulkopuolisina tilattu. Mutta lähisukulaisille korvausta arkun kantamisesta... Viimeinen palvelus vainajalle, melko kallista. Huhhuh!!!
- 65-vuotias köyhä
Törkeää, jos kuoleminen on noin kallista. Mulla ei ainakaan ole jättää rahaa tai omaisuutta moiseen törsäämiseen. Jälkipolvelleni en halua hautauskuluja ym.
Mikä olisi halvin arkku polttoa varten? Kyllä seurakunta voisi moisen kustantaa kymmenien vuosien srk-verojen maksuilla. Rahastusta kaikilla tahoilla...- Suurta bisnestä
Arkun saa halvemmallakin kuin em. tuhannella eurolla. Bioarkku maksanee noin parisen sataa. Sen suosio kasvaa kansan valistuneisuuden myötä.
Hautaustoimistot tuskin tarjoavat mitään sellaista josta katteet jää pieneksi jos asiakas ei itse osaa vaatia vaihtoehtojen esittelemistä.
Tämä vain esimerkkinä arkkujen hintahaitarista.
Toinen--Esim.lehti-ilmoituskin on harkinnavarainen.
Jos laittaa 200 pmm.kokoisen ilmoituksen Hesariin niin jokainen tietää että se maksaa maltaita.
Valintojahan asiat yleisesti ottaen ovat.
- Leskiäiti <3
Itselläni kuoli juuri mies ja hautajaisten hintahan riippuu siitä mitä sinne haluaa. Riippuu tietysti paljon siitä millasen arkun haluat. Tammiarkku maksaa yli 2000 yleensä ja tavallinen valkoinen arkku 400 ylöspäin. Riippuen millasen haluaa ja mistä sen ostaa.
Hautakiven poisto ja kaiverrus ja paikalleen laitto maksoi meillä 680€
Toivottavasti tästä jotain hyvötyä sulle.
Voimia ja jaksamista- J K
KYLLÄ
- isätön isoisä
Isäni kuoli marraskuussa 2011, kuluja tuli seuraavasti. hautajaiskulut arkku vainajajn vaatetus autokuljetukset 1200e, seurakunta otti 150, kivi sama kuin äidillä, vielä ei ole nimeä kirjoitettu. Saattoväkeä oli parikymmentä, tarjotiin piirakoita ja kahvia, kulut alle 100 euroa. Suurimmat kulut tuli meille isäni viimeisestä hoitopaikasta, kuoleman jäkeen. Niitäkin on vielä osa maksamatta.
- JK
ARKU MAKSAA 400 EUROA
- ommainen
Äitini kuoli tammikuussa ja maksoi seuraavasti:
Arkku,kuljetus 648,50
saattosiirto 140,00
muistotilaisuus (srk.) 541,56 (30hlö)
tarjoilu 205,00
kiitosilmoitus lehteen 113,78
nimi hautakiveen 500,00
(varaus, ei tilattu vielä)________
2148,84 euroa
lisäksi perunkirjoitus: 400 perunkirjoituskutsut 15,00 virkatodistukset 28,50 ym. ym. - NBIn
Meilä men 25000€ kun kaivettiin vähä isompi monttu ja laitetiin isompi kivi ettei vaan nouse kumitteleman.
- lirppuli
kahtokaapa varsin alkuperäisen kysymysviestin päiväys!.
- sureva
Päiväyksestä viis; kysymys on jollekin aina ajankohtainen ja on hyvä, että hintatiedot päivittyvät. Itse löysin googlaamalla tämän ketjun.
- surustasekaisin
Minun rakas puolisoni on vasta kuollut ja on vielä kylmävarastolla. Tänä päivänä halvin arkku tällä paikkakunnalla maksaa 450€. Olen itse jo pukenut puolisoni. Silti kustannusarvio oli tonnin pintaan vaikka kukkasia ei tule ja kuljetus on vain krematoriolle.
Uurnaa en ostanut, kun tuhkat haen kartongissa itse krematoriolta ja ne menevät mereen.
Kuolinilmoitus pikkulehdessä maksoi kuluineen 80€. - JUST LOVE
Kaikki tämä on niin törkeää hyväksikäyttöä ja rahastusta. Ihmisen kuolema ei pitäisi maksaa MITÄÄN! Kunnioitusta kuolleelle ja omaisille pitäisi hoitaa rakkaudella ja kaikessa hiljaisuudessa, ettei kenenkään pitäisi maksaa yhtään mitään. HÄVETKÄÄ HAUTAUSTOIMISTOT JA ARKKUJEN RAKENTAJAT KIRKOT!
- Realiteetit kehiin
Eihän kuoleminen maksakaan mitään, mutta hautajaiset kylläkin.
Itse olen suunnitellut, että kun heitän luut kuppiin, kunta-arkku ja uurna, se on siinä. Ei ainoan tyttäreni tarvitse maksaa itseään kipeäksi. En tarvitse muistotilaisuutta tai kukkia, jokainen joka haluaa voi muistaa tykönään.
Hautaustoimistojen ja arkkujen rakentajienkin on tienattava elantonsa, ja heilläkin on omat kulunsa. Eivätkä hekään halua tehdä ilmaista työtä.
Rahaa saa kulumaan niin paljon kuin haluaa jos haluaa näyttää kuinka vainajaa rakastettiin, tosin ei välttämättä eläissään.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1054690Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743951418- 1871081
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091062Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86990Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11912Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47911- 64901
tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt10897- 64876