Heips joku tietäväinen.. Lähden joulukuun eka pv Pattayalle ja olen kuullut passin voimassaoloajasta erinnäisiä mielipiteitä.. Mun nykyinen passi menee vanhaks 22.04.07 ja joku sanoi ett sen pitäis olla voimassa PUOLI VUOTTA vielä matkan jälkeenkin.. Pitääkö paikkaansa?!
Saan toki tiedon jostain matkatstostakin, mutt ajattelin eka kokeilla täält ystävällistä apuva!! Kiitti etukäteen..=))
PASSIN VOIMASSOOLOAIKA....
12
1681
Vastaukset
niin..olen takas tulossa sielt sit jo 14 pv joulukuuta..
- +++
Joo eikös passin pidä olla voimassa 1/2 vuotta matkan jälkeen niin minä ainakin olen sen ymmärtäny.
- vain.
6 kk Thaimaahan saapumisen jälkeen.
eli täpärälle menee.
- Ulkoministeriön sivulta
"Ulkomaalaisen passin tulee olla voimassa koko Thaimaan matkan ajan ja vähintään kuusi kuukautta Thaimaahan saapumisesta lukien. Suomen passilla matkustavat turistit saavat oleskella Thaimaassa 30 päivää ilman viisumia".
- uusi,
passianomus vetämään, kun sen joudut ensivuonna kuitenkin tehdä.
- Kiva tietää
Tietääkö kukaan, miksi joihinkin maihin on tuollainen passisääntö?
Myös Madeiran matkallamme huomasimme vasta perillä, että sinnekin matkustaessa olisi passin pitänyt olla vielä 6 kk voimassa matkan jälkeen. Äitini miehellä passi meni vanhaksi muutaman kuukauden kuluttua, siis ei ollut enää sitä kuutta kuukautta voimassa. Missään ei asiasta mitään mainittu ja hyvin hän pääsi poiskin sieltä. Silloin jäimme ihmettelemään, että mitä merkitystä ko. säännöllä oikein on. Eipä oo sitä mistään muistetu kysyä, mutta nyt taas asia tuli mieleen. Kiva tietää kirjoitti:
Tietääkö kukaan, miksi joihinkin maihin on tuollainen passisääntö?
Myös Madeiran matkallamme huomasimme vasta perillä, että sinnekin matkustaessa olisi passin pitänyt olla vielä 6 kk voimassa matkan jälkeen. Äitini miehellä passi meni vanhaksi muutaman kuukauden kuluttua, siis ei ollut enää sitä kuutta kuukautta voimassa. Missään ei asiasta mitään mainittu ja hyvin hän pääsi poiskin sieltä. Silloin jäimme ihmettelemään, että mitä merkitystä ko. säännöllä oikein on. Eipä oo sitä mistään muistetu kysyä, mutta nyt taas asia tuli mieleen...KAIKILLE, JOTKA ASIAA NYT VALAISIVAT!! ELI SE ON SIT PASSIN UUSIMINEN EDESSÄ JOTEN EI MUUTA KU VALOKUVIA OTTAMAAN JA TULEVAA MATKAA JÄNNITTÄMÄÄN!!! KIITTI VIELÄ!!! =)))
- viranomaissäännökset
jassu67 kirjoitti:
..KAIKILLE, JOTKA ASIAA NYT VALAISIVAT!! ELI SE ON SIT PASSIN UUSIMINEN EDESSÄ JOTEN EI MUUTA KU VALOKUVIA OTTAMAAN JA TULEVAA MATKAA JÄNNITTÄMÄÄN!!! KIITTI VIELÄ!!! =)))
vaan semmosia . Jos telot ittes ja joudut jäämään ,
on parempi ettei passis vanhene... - minä vain
Kiva tietää kirjoitti:
Tietääkö kukaan, miksi joihinkin maihin on tuollainen passisääntö?
Myös Madeiran matkallamme huomasimme vasta perillä, että sinnekin matkustaessa olisi passin pitänyt olla vielä 6 kk voimassa matkan jälkeen. Äitini miehellä passi meni vanhaksi muutaman kuukauden kuluttua, siis ei ollut enää sitä kuutta kuukautta voimassa. Missään ei asiasta mitään mainittu ja hyvin hän pääsi poiskin sieltä. Silloin jäimme ihmettelemään, että mitä merkitystä ko. säännöllä oikein on. Eipä oo sitä mistään muistetu kysyä, mutta nyt taas asia tuli mieleen.kyse on luultavasti siitä että jos haet esim. 3 kk viisumia
niin sinulla on 3 kk aikaa matkustaa Thaimaahan ja maahan saapumispäiväsi on tietenkin ensimmäinen maahantulopäivä.
Eli haet 3 kk viisumin 1.1.2007 alkaen jolloin voit matkustaa Thaimaahan vielä maaliskuun viimeisenä päivänäkin. Eli jos matkustat silloin maaliskuussa vasta niin voit myös oleskella sen 3 kk kesäkuulle asti. Siksi siis passin pitää olla 6 kk voimassa. Jos passisi ei ole niin viisumiakaan on turha hakea, eivät sitä myönnä.
Mielestäni enintään 30 päivää kestävillä matkoilla ei edes ole voimassa tuo sääntö että passin pitää olla 6 kk voimassa matkan jälkeen. Tästä on hieman epäselvyyksiä mutta muistaakseni se virallinen tieto on, että ei tarvitse olla jos siis enintään 30 päivää matkalla. minä vain kirjoitti:
kyse on luultavasti siitä että jos haet esim. 3 kk viisumia
niin sinulla on 3 kk aikaa matkustaa Thaimaahan ja maahan saapumispäiväsi on tietenkin ensimmäinen maahantulopäivä.
Eli haet 3 kk viisumin 1.1.2007 alkaen jolloin voit matkustaa Thaimaahan vielä maaliskuun viimeisenä päivänäkin. Eli jos matkustat silloin maaliskuussa vasta niin voit myös oleskella sen 3 kk kesäkuulle asti. Siksi siis passin pitää olla 6 kk voimassa. Jos passisi ei ole niin viisumiakaan on turha hakea, eivät sitä myönnä.
Mielestäni enintään 30 päivää kestävillä matkoilla ei edes ole voimassa tuo sääntö että passin pitää olla 6 kk voimassa matkan jälkeen. Tästä on hieman epäselvyyksiä mutta muistaakseni se virallinen tieto on, että ei tarvitse olla jos siis enintään 30 päivää matkalla...on vain 1.-14.12.06..
Mutta niin kai se on paras että kysyn jostain matka tstosta... Ainakin saan sit varmuuden sata prosenttisesti mieltä vaivaavaan asiaan.. =))))))))- 123456
jassu67 kirjoitti:
..on vain 1.-14.12.06..
Mutta niin kai se on paras että kysyn jostain matka tstosta... Ainakin saan sit varmuuden sata prosenttisesti mieltä vaivaavaan asiaan.. =))))))))Hanki kokonaan uusi passi. Alä jää nikottelee muutamasta viikosta. Tuskin uuden passin hankinta kaataa sun matkabudjettias? Ja tuoreella passilla on helppo reissata. Huonolla tuurilla ja vanhalla passilla olet pienessä liemessä jos jotakin vakavampaa sattuu. Vaikka siellä ollaan välillä aika joustavia ulkomaalaisia kohtaan. Ulkomaalainen on aina syyllinen (yleisesti ottaen ) jos paikalliselle sattuu jotakin. Jutun selvittäminen ei käykkään hienosti keskustelemalla, vaan vaatii aikaa, lakimiehiä ja rahaa, ja jos vielä samaan aikaan passisi menee vanhaksi...Säikyttelinkö tarpeeksi? Varaudu kaikkeen. Hanki uusi passi jo nyt! Hyvää matkaa...
- ämpäriin kompastunut
Kiva tietää kirjoitti:
Tietääkö kukaan, miksi joihinkin maihin on tuollainen passisääntö?
Myös Madeiran matkallamme huomasimme vasta perillä, että sinnekin matkustaessa olisi passin pitänyt olla vielä 6 kk voimassa matkan jälkeen. Äitini miehellä passi meni vanhaksi muutaman kuukauden kuluttua, siis ei ollut enää sitä kuutta kuukautta voimassa. Missään ei asiasta mitään mainittu ja hyvin hän pääsi poiskin sieltä. Silloin jäimme ihmettelemään, että mitä merkitystä ko. säännöllä oikein on. Eipä oo sitä mistään muistetu kysyä, mutta nyt taas asia tuli mieleen.Paikalliset viranomaiset ja EU ovat sopineet 30 vrk:n viisumittomasta oleskelusta. Thaimaa kiinnostaa kaiken maailman puliveivareita ja karkulaisia. Karkotukseen ja palautukseen tulee siis varata aikaa ja niitä helpottaa passin voimassaolo tutkinnan ajan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k383545On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole322315Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi802243Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä452111Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma561484Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.181445- 741396
Kaunein nimi
Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?69957Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?
Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?48945Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi37823