Heips,
Voisiko joku valistaa viekö moottorin lohkolämmitin kytkettynä virtaan paljon sähköä? Minulla on tämän vuoden VWPolo ja en ole vielä hommannut talveksi ajastinta pistorasiaan. Eli jos johto on kytkettynä ja pelkkä lohkolämmitin virrassa, kuluuko hurjasti sähköä?
Voisiko joku valistaa viekö moottorin lohkolämmitin kytkettynä virtaan paljon sähköä? Minulla on tämän vuoden VWPolo ja en ole vielä hommannut talveksi ajastinta pistorasiaan. Eli jos johto on kytkettynä ja pelkkä lohkolämmitin virrassa, kuluuko hurjasti sähköä?
Vastaukset 9
Vanhimmat
tietysti vastuksen koosta,keskimäärin 700w/h laske siittä mitä kuluttaa,kun täys hönkä koko ajan päällä,kyllä siinä mittari raksuttaa
Perinteinen lohkolämmitin on luokkaa 500W teholtaan.
Kilowattitunti maksaa paikasta riippuen noin 8c. Eli tunnissa palaa 4c ja vuorokaudessa vajaa euro.
Jos kyseessä on vieläpä säteilylämmitin, niin hukkaan heitettyä rahaa, koska moottori itsessään ei paljoa lämpene. Liekö hyväksi sille vastuselementillekään tai öljyphjalle paikallisesti se jatkuva kuumennus.
Taitaa kellon hinta mennä kuukaudessa-parissa sähköön ...
Hyvät ja selventävät vastaukset blondillekin!! Kellokytkin ostoslistalla....
Ajastimet eivät maksa halpakaupoissa juuri yli 15€ vaikka olisi ulkokäyttöön hyväksytty mallikin.
Perinteiset vesitilaan asennettavat vastukset ovat tyypillisesti n.550W tehoisia ja ulkoiset öljypohjaan tai alumiinilohkon kylkeen tulevat 400-450W. Toisin kuin tuo yksi satusetä väitti, lämmittää oikein asetettu säteilylämmitin moottorin mutta vaatii vähän pidemmän käyttöajan.
Liian pitkään lohkaria ei pidä missään nimessä käyttää koska se lyhentää ainakin elementin käyttöikää ja korjaus maksaa helposti muutaman satasen.
Normaali käyttöaika vesitilaan tulevalla elementillä on parin tunnin luokkaa ja säteilylämmittimellä tunti enemmän. Todella kovalla pakkasella voi pidentää tarpeen mukaan jopa neljään tuntiin.
motonetissa taisi olla tollanen ajastin luokkaa 4-5 euroo mut taisi olla kyllä sisäkäyttöön mut tallissa mullakin auto on tallissa niin ei tarvi olla sateenkestävä.
moottorille ei hyväksi että lohkolämmitin on kokoajan päällä , .
mootoriin vaikuttaa...tosiasia on että jos moottorin sais koko ajan pidettyä 80 asteessa se kestäis kaikista parhaiten.
kysymys. Nykyisillä öljyillä moottorit kyllä kestää helposti auton iän, kun huolttaa ohjeiden mukaisesti.
älä puhu paskaa , teet parikertaa talvessa sitten koneremontin , kone kuivuu öljystä ja käynnistäessä kone kuluu entisestään jos lämmittää kokoajan niin öljy laskeutuu alas ja siten tulee kalliiksi.tosi on .
Tuon verran ne yleensä vie henkilöautoihin asennetut lohkolämmittimet.
Yleensä tolpassa oleva sulake on 16A joten piuhan päässä voi olla n. 3700W:n kuorma.
Tunnin lämmittämiselle (pelkkä lohkolämmitin) tulee hintaa n. 0.08 euroa (seitsemän senttiä), yläkanttiin laskettuna.