http://steer.ru/archives/2007/02/27/002802.php
Aika mielenkiintoinen Lada-uutinen. Tämä ei ole varsinaisesti uusi malli, vaan Lada-2107 pohjalta tehty versio. Jää nähtäväksi tuleeko se teknisesti millään tavalla poikkeamaan nykyisistä takavedoista, vai onko tämä vain ns."kosmeettinen toimenpide". Auto tullaan mitä todennäköisimmin virallisesti esittelemään ensi kesänä Moskovan automessuilla. Eli nämä kuvat on otettu salaa tehtaan tiloissa. Sisäkuvia ei valitettavasti ole. Ja farkkuversioista ei ole vielä tietoja.
modernisoitu Lada 2105/2107
16
1152
Vastaukset
- tarvitsee
ladoja Hyvähyvä...
- kiinnostaisi?
Tämä auto on siis vuoden -67 Fiat 124 vähän modernisoituna. Miksi tällainen auto voisi kiinnosta edes yhtä ihmistä maapallolla?
- on valmistettu
paljon autoja, mutta tuo yhteys ladan ja fiatin välillä on oikeasti todella pieni, sillä venäläiset tekivät siihen paljon muutoksia, jotta sillä voisi huoletta ajaa 500000km ilman suuria ongelmia!
- Anonyymi
"Vuonna 2018 se sijaitsi K.G.:n mukaan nimetyn tekniikan historian puistokompleksin alueella. Saharov "AvtoVAZin kokeellisten autojen museo" Toljatissa"
https://www.reddit.com/r/lada/comments/1eot53s/lada_2107m/?rdt=37743 - Anonyymi
on valmistettu kirjoitti:
paljon autoja, mutta tuo yhteys ladan ja fiatin välillä on oikeasti todella pieni, sillä venäläiset tekivät siihen paljon muutoksia, jotta sillä voisi huoletta ajaa 500000km ilman suuria ongelmia!
Otahan muutama nolla pois noista kilometreistä, niin ollaan lähempänä totuutta.
Minun 2105 tarvitsi aikoinaan venttiiliremontin alle satkun ajon jälkeen, ja täysrempan kahden satkun jälkeen.
Taitaa aika kullata muistot, ja toisilla painajaiset palata mieleen.
- ihailla lada insinöörien
luovuutta ja vapautta toteutta itseään. Kuinka ovat uskaltaneet tehdä noin omaperäisen vehjaksen... ei tarvi lada miekkoset viagraa kun katseleevat vain tota ihanuutta.
- Anonyymi
Kun tekisivät ensimmäisen kunnolla galvanisoidun version joka ei ala mätänemään heti
- <<<<
kyllä tollasta ajais ja alkuperäistä 2107kaa Mersu-maskilla ja Konelan Huoltokirjalla varustettuna ja sitten 2105sta 1200s sininen sedan
- <<<<
2107 ITSESSÄÄN ON KLASSIKKO....
- Auvo
Näitähän venäläiset ova pykänneet jatkuvasti. Tämäkin kuva on vuoden 2007 helmikuulta. Suunnittelisivat ja tekisivät täysin uuden Ladan, joka olisi vielä luotettavakin, niin menestyisivät markkinoilla. Kuvassa olevaa mallia ei koskaan tulla näkemään markkinoilla edes Venäjällä. On yksi asia rakennella kaikenlaisia mukaelmia vanhoista malleista ja toinen asia tuoda markkinoille uusi malli ja vielä menestyäkin. Venäläiset osaavat kyllä rähjätä maailmalla malliin Putin, mutta autojen tekeminen onkin jo vaativampi juttu ja siihen eivät kyvyt näytä riittävän.
- 2107 1700I
VANHA 2107 SENTÄÄN ON JOTAIN..SAMOIN MALLIT 2103 JA 2106
- Anonyymi
2107 1700I kirjoitti:
VANHA 2107 SENTÄÄN ON JOTAIN..SAMOIN MALLIT 2103 JA 2106
Maavara kiinnostaa - se, kun taitaa nykyautoista puuttua. Tai eivät ilkeä ilmoittaa se vähäisyyttä.
LADA 2105 (VAZ-2105)ja sen muunnokset
Malli 2105 1500 S
pienin maavara 163 mm
rekisteröity 5 henkilölle
omapaino 990 kg 1020 kg
kantavuus 400 kg 375 kg.
Joo on tuossa 63 mm enemmän kuin minun nykyisessä "pulkassa", jolla ei ole lähteminen mökillekään vähäisen lumisateen jälkeen.
Tällä Nissanilla voisi sentään yrittää Nissan Qashqai (J12)
AutoWiki
http://www.autowiki.fi › index.php › Nissan_Qashqai_(J...
30.10.2024 — Maavara, 175–180 mm. Kääntösäde, 11,1 m ... Siirry ylös ↑ Nissan Qashqai - Hinnat, varusteet, tekniset tiedot, värivaihtoehdot – Nissan, 1. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maavara kiinnostaa - se, kun taitaa nykyautoista puuttua. Tai eivät ilkeä ilmoittaa se vähäisyyttä.
LADA 2105 (VAZ-2105)ja sen muunnokset
Malli 2105 1500 S
pienin maavara 163 mm
rekisteröity 5 henkilölle
omapaino 990 kg 1020 kg
kantavuus 400 kg 375 kg.
Joo on tuossa 63 mm enemmän kuin minun nykyisessä "pulkassa", jolla ei ole lähteminen mökillekään vähäisen lumisateen jälkeen.
Tällä Nissanilla voisi sentään yrittää Nissan Qashqai (J12)
AutoWiki
http://www.autowiki.fi › index.php › Nissan_Qashqai_(J...
30.10.2024 — Maavara, 175–180 mm. Kääntösäde, 11,1 m ... Siirry ylös ↑ Nissan Qashqai - Hinnat, varusteet, tekniset tiedot, värivaihtoehdot – Nissan, 1.Monessa ns. SUVissa on hyvin vaatimaton maavara
- Anonyymi
Pöljä kaivaa 2007 vuoden avauksen ja jonka linkki ei enää toimi jne...
Nerokkaita poikia taas liikkeellä.- Anonyymi
Hyvinhän se toimii sä et vain osaa
http://web.archive.org/web/20210226064449/http://steer.ru/archives/2007/02/27/002802.php
- Anonyymi
Kyllä kelpais uusi vanhanmallinen lada minulle,on nimittäin muutamassa vuodessa on näihin vikavaloihin mennyt jo ladan hinta ja kierre jatkuu.
Toki ladoissakin oli omat murheensa mutta ei sentään mitään chek engine ja obd vikailmoituksia.
Jos jollakin on laatikkoladakantti tai pyöree lamppu niin mulle 2 kpl kiitos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3128715Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat785322Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3034726SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden693295Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä22737Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42112Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72008- 1131986
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401883Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01850