Koska siis alkuperäinen Sako P54:n diopteri tuntuu olevan kiven alla, niin onko sitten mahdollista saada ko. kivääriin jonkinlainen irtonainen esim. 11 mm tähtäinkisko? Se siis kiinnittyisi niihin lukonkehyksessä oleviin ruuvinreikiin. Periaatteessa yksinkertainen konstruktio joka sallisi minkä tahansa tähtäinlaitteen kiinnittämisen aseeseen.
DKH
Irtonainen tähtäinkisko?!?
3
1735
Vastaukset
Kannattaa viedä ase asesepälle ja asennuttaa päälle pätkä Picatinny-kiskoa. Operaatio on yllättävän halpa, mutta erittäin käytännöllinen ratkaisu.
- Viereckich
T/C Contenderin Weaver kisko sopii kehykseen halkaisijan suhteen kuin etusormi nenään.
- P54
Tämmöinen viesti löytyi metsästysnetin puolelta. Itsekin yritän saman aseen kanssa saman pulman kanssa painiskella.
KERTOKAA NYT JOKU OSAAVA MITEN HOMMA HOITUU. Eli Sako P54:seen kiikari!
___________________________
No, kiskoa en laittanut, tosin kokeilin ja onnnistui kyllä, mutta sitten laiton Apelin pikajalat. Pientä sepintää se vaatii. Reikiä joutui tekemään neljä ja niihin 3 mm kierteet jne. Tosin se on porattu Vierling (5,6x35R) kaliperille, mutta sama homma kuitenkin. Kohta pääsen kokeilemaan käytännössä. Peruskohdistus on jo tehty. Toki mielenkiintoinen projekti.
Helpoin tapa on hommata kiskonpätkä jossa on kupera pohja (Parker Halen kisko on saman typpinen, toki muutkin käy esim. Remingtoniin sopivat) ja se ruuvilla kiinni. Laita se mahdollisimman suoraan piippulinjan mukaan, niin sivusuuntaus riittää. Siinä tulee helposti vemppa. Patruunapesän päälle tehtäviissä reissä pitää olla tarkkoina että ei poraa liian syvään. Kestää porata n. 5 mm, mutta mittaa tarkkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2435468Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki353231Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1332447"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2102013Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol641542Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua77937- 62841
Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan8781Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni123776Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui9716